Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת בגיד אכילס? תסמינים אופייניים עשויים לתת לנו רמז לגבי מהות הנזק בגיד. הגורם העיקרי לסימנים ותסמינים בגיד אכילס הוא עומס היתר אליו נחשף הגיד בשילוב עם תהליכים ניווניים. עומסי היתר הם תולדה של העומסים השגרתיים שהמוטלי על כפות הרגליים. 

סיבות נוספות: זריקות סטרואידים ועוד. גודלו העצום יחסית של גיד האכילס מרמז על העומסים האדירים שהוא נחשף להם. עומסים אלו חושפים את הגיד לסוגי פציעה שונים הכוללים מתיחה, קרע חלקי ואפילו קרע מלא ולהתפתחות של כאבים בכף הרגל ותסמינים נוספים. הגיד יכול להינזק מעומס יתר חד פעמי המוטל על הרגל והקרסול (תאונה, נפילה, קפיצה..) או מעומס יתר מצטבר (ריצה, קפיצות, משחקי כדור..). רוב הנזקים של הגיד מתרחשים מספר סנטימטרים מעל עצם העקב. קריעה מלאה של הגיד מחייבת כירורגיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת בגיד אכילס - רקע

גיד אכילס המחבר את עצם העקב אל שרירי השוק מורכב מאגד של סיבים קשיחים ביותר. כאבים בגיד אכילס מתרחשים לרוב בקרב רצים שמעלים באופן חד מידי את העצימות של האימונים שלהם וגם בקרב ספורטאים מתבגרים העוסקים בפעילות היוצרת עומסי יתר על הגיד הזה כמו למשל טניס, כדורגל וכדורסל. השכיחות של הפגיעה בגיד אכילס נחשבת לגבוהה במיוחד במדינות המתועשות ששם היא עומדת בערך על אחד על כול 15,000 תושבים. במדינות העולם השלישי שבה הנטיה ללכת יחפים גדולה יותר אנו נתקלים בין היתר בפחות בעיות בגיד אכילס. הגברים נוטים לסבול מדלקת בגיד אכילס יותר מנשים. נתון זה עשוי לרמוז על כך שפעילות ספורט אגרסיבית המאפיינת בעיקר גברים מהווה סיבה מרכזית לדלקת בגיד אכילס ולנזקים אחרים. גילם הממוצע של הנפגעים עומד על 36 שנים.

רוב המקרים של כאבים בגיד אכילס יכולים להיות מטופלים בהצלחה באופן שמרני, כלומר, ללא ניתוחים ורצוי גם ללא תרופות. במקרים רציניים יותר שבהם הקרע בגיד אכילס גדול מכדי להיות מטופל שמרנית יש לשקול התערבות כירורגית לתיקון הנזק. אבחון מהיר עשוי למנוע התפתחות של דלקת או קרע זעיר בגיד לכדי קרע מלא המחייב ניתוח.

אנטומיה של הגיד 

גיד אכילסגיד האכילס הוא הגיד הגדול והחזק ביותר בגופנו. הגיד נוצר למעשה על ידי חיבור שני הגידים של שרירי הרגל התחתונה האחוריים (calf muscles): שריר התאומים (gastrocnemius) ושריר הסוליה (soleus). הגיד מחבר את השרירים הללו אל עצם העקב מאחור. כאשר שרירי הרגל האחוריים מתכווצים גיד האכילס נמתח ומושך אחריו את העקב ואת כף הרגל. מכניקה זו נדרשת לעמידה על האצבעות, להליכה, ריצה וקפיצה. העומס על גיד האכילס עלול להגיע במהלך ריצה או קפיצה לעד פי 12 ממשקל גופו של האתלט. 

גיד האכילס שצורתו מזכירה כבל מסיבי, בנוי מרקמת חיבור המכילה סיבים קולגנים. כול סיב קולגני בגיד כולל בתוכו כלי דם ועצבוב. בניגוד לגידים אחרים גיד האכילס אינו מכוסה בשרוול מלא אלה ברקמת חיבור הקרויה פרהטנדון (Paratendon). בהשוואה לרקמות אחרות בגופנו לגיד האכילס אספקת דם דלה. אספקת הדם דלה במיוחד בגובה של בין 2-6 סנטימטרים מעל נקודת החיבור של הגיד אל עצם העקב. זהו אכן אזור הקרע הכי שכיחה.

גורמים שכיחים

פציעות ודלקת בגיד אכילס הן פציעות ספורט שכיחות אשר מתרחשות בעיקר בקרב ספורטאים מבוגרים (30-60) אשר אינם מתאמנים באופן סדיר. כאשר אותם ספורטאים שלרוב חצו את שיאם עולים למגרש הם מגזימים ומנסים לשחזר הצלחות מימים עברו. העומסים הקיצוניים הללו על גיד שאינו כשיר מהווים הזמנה לנזק ולדלקת. 

סיכון יתר נוסף לקרע או מתיחה של גיד האכילס מהווה עיסוק בענפי ספורט כגון: כדור סל, כדור רגל, טניס, ריצות וכול יתר ענפי הספורט המצריכים קפיצות, ריצות ושינויי כוון מהירים. גם חבלה ונפילה עלולים לגרום לדלקת בגיד אכילס אך אין הדבר שכיח.

ניוון

דלקת בגיד אכילס

מהקדמה ניתן להבין מהם הגורמים העיקריים לנזק לגיד אכילס: ראשית תהליכי ניוון. סיכויו של גיד שנחשף לעומס יתר להיפגע גדולים בערך כמו גיד שלא עושים בו שימוש משמעותי. חוסר שימוש אינטנסיבי בגיד האכילס או בכול גיד אחר גורם לגיד לאבד מעוביו ומיכולתו לעמוד בעומסים. גם הגיל מהווה גורם בניוונו של הגיד וחשיפתו לנזק פוטנציאלי. עם השנים עובר הגיד כמו יתר רקמות הגוף תהליכי ניוון. בעיקר נכון הדבר לגבי אנשים שאינם מתאמנים באופן סדיר ו/או אלו שעיקר הפעילות הגופנית שלהם אינה נושאת משקל גוף (שחייה, אופניים).

עומס יתר

גורם רב השפעה הוא כמובן פגיעות ממאמץ נשנה אשר מובילות לעומס יתר ונזק מצטבר. לכול רקמה בגוף יש את היכולת לעמוד ברמה מסוימת של עומסים ואשר מעבר לה ישנו כשל. גם לגיד אכילס ולא משנה מה מצבו הפיזיולוגי קיימת מגבלה. ניתן כמובן באמצעות אימונים להגדיל את כושר העמידה של הגיד במאמצים אך לכך נדרשים זמן, ותוכנית אימונים הדרגתית.

דלקות ומחלות

דלקות פרקים, מחלות אוטואימוניות ומחלות גנטיות המשבשות את מבנה הגיד ואיכותו מהוות גורם סיכון מוגבר לפציעה של גיד האכילס. מחלה כמו קושינג שהיא הפרעה אנדוקרינית הנגרמת עקב רמות גבוהות של קורטיזון בדם פוגעת ברקמות החיבור בגוף כולל במבנה האנטומי של הגיד ומגבירה את הסיכון לפציעה.

גורמי סיכון שכיחים

מגוון גורמי סיכון מעלים את הסיכוי להתחות נזקים בגיד אכילס. בין היתר נציין את העובדה שלגברים סיכוי גדול יותר לסבול מהבעיה, ככול שאנו מתבגרים גדל הסיכוי לסבול מפציעה וכאבים בגיד אכילס, ליקויים מבניים בכף הרגל כמו למשל שרירי שוק קצרים, כפות רגליים שטוחות או גבוהות ועוד מהווים גם הם גורם סיכון, ספורט שכרוך בעומסים גדולים על כפות הרגליים כמו ריצה ובעיקר ריצה בעלייות, קפיצה חדה מידי בעצימות האימונים, ריצה עם נעליים לא מתאימות, טיפולים תרופתיים נוגדי דלקות זיהומיות או על בסיס קורטיזון עלולים להגביר את הסיכון לפציעה בגיד.

סימנים ותסמינים אופייניים

כמובן שהסימנים והסימפטומים ובעיקר עוצמתם תלויה בסוג הנזק וחומרתו. מתיחה של הגיד - במקרה של מתיחה של הגיד ההתפתחות הדלקתית, הכאבים והמגבלות תנועה שנלווים לה עשויים לקחת גם מספר שעות מרגע הפציעה. כאשר מדובר בקרע של הגיד אתם צפויים לחוות כאב חד בחלק האחורי של הרגל באזור הפגיעה ומגבלת תנועה קשה. התיאור שאנו מקבלים מאנשים שקרעו את הגיד הוא תיאור המדמה פגיעה מקליע של רובה. 

לעיתים ידווחו אותם אנשים על רעש של קריעה הנלווה לתחושת הכאב. במישוש ניתן יהיה לחוש במרווח שנוצר בנקודת הקרע. בצקת ושטף דם צפויים להתפתח סביב הקרסול. הפעולות של גיד האכילס הכוללות ניתור, יכולת לעמוד על קצות אצבעות והליכה נפגעות באופן חד.

פציעות שכיחות בגיד האכילס 

1) דלקת בחיבור שבין הגיד לעצם העקב

דלקת בגיד אכילספעילות חוזרת יוצרת עומס נקודתי בחיבור שבין גיד האכילס לעצם העקב (Calcaneus). עומס זה מוביל לקרעים מיקרוסקופיים, דלקת מקומית, נפיחות וכאבים. לעיתים פתולוגיה זו יכולה להילוות לדלקת ברקמת הבורסה המצויה בין הגיד לעצם העקב (Retro calcaneal bursa).

2) דלקת בשרוול שעוטף את גיד אכילס

השרוול שעוטף את גיד האכילס מועד לנזקים ודלקות (Para tendinitis) בעיקר בקרב אצנים. הדלקת הזו נובעת כנראה מהאצה והאטה במהירות הריצה ו/או אצנים בעלי כף רגל מתגלגלת פנימה עקב אובדן קשת.

3) דלקת בגיד האכילס 

כמו כול רקמה אחרת גם גיד האכילס עצמו חשוף למתיחות, קרעים מקרוסקופיים ודלקות (Achilles Tendinitis) בגין עומסים חוזרניים ופעילות חוזרת או בגלל עומס חד פעמי היוצר נזק. לעיתים, אספקת הדם דלילה לגיד לא מאפשרת את שיקום הגיד והדלקת הולכת ומחריפה. בסופו של דבר הגיד מתעבה, נחלש וכואב. גיד אכילס יכול להינזק ולהידלק בבנקודת החיבור שלו לעצם העקב (Insertional Achilles Tendinitis) או במרכזו (Noninsertional Achilles Tendinitis). בשני המקרים סיבי הגיד שניזוקו עלולים להתקשות ולהסתייד. ואז ניתן לזהות את הנזק גם בצילום רנטגן פשוט (ראה תמונה בראש העמוד). 

4) קרע חלקי או מלא של גיד האכילס

קרע בגיד אכילס

העומסים העצומים המוטלים על גיד האכילס חושפים אותו לדלקות ולקרעים זעירים. עומס קיצוני או טראומה חדה עלולים גם לגרום לקרע חלקי או אפילו קרע מלא של הגיד. קרע כזה מתרחש לרוב כ3-4 סנטימטרים מעל נקודת החיבור של הגיד לעצם העקב. ברוב המקרים קרע חלקי יכול להתאחות על ידי התנהלות נכונה, טיפול ושיקום מקצועיים.

יש לפעמים שהתעלמות מהכאבים בגיד והזנחה של הדלקת או קרע חלקי שנוצרו בה עלולים להוביל להתפתחות קרע מלא בגיד. במקרה של קרע מלא של הגיד אין מנוס מניתוח לתיקון הקרע.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כף רגל שטוחה

כף רגל שטוחה עלולה לגרום לכאבים בכפות הרגליים ובמקומות נוספים אך לא בהכרח. מדובר בתופעה שבה במצב עמידה כף הרגל יוצרת מגע מלא או כמעט מלא עם הקרקע. הגורם לכך הוא לרוב אובדן או החלשות של הרקמות התומכות הקשת האורכית בכף הרגל.

כף רגל שטוחה
דורבן ברגל תסמינים

דורבן ברגל? תסמינים אופייניים מהווים תלונה שכיחה. דלקת בחיתולית הכפית או בשמה העממי דורבן גורמת לסימנים ותסמינים שונים בכף הרגל המחמירים בעמידה או הליכה. מדובר בפתולוגיה של רקמת חיבור המצויה בכף הרגל. הטיפול בגלי הלם יעיל. 

דורבן ברגל תסמינים
מורטון נוירומה אבחון וטיפול

מורטון נוירומה? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע נזקים כרוניים. הגורם לתופעה היא פגיעה בעצב העובר בין עצמות המסרק בגלל עומסים חוזרניים. מלבד כאב החולה יחוש תחושות דגדוג ושריפה, הירדמות של האצבע ועוד. עיכוב באבחון ובהענקת טיפול מתאים מקשים מאוד על הריפוי.

מורטון נוירומה אבחון וטיפול
כאבים בכרית כף הרגל

כאבים בכרית כף הרגל? מומלץ לאבחן ולטפל בהקדם כדי למנוע נזק כרוני ועוגמת נפש רבה. בעיה זאת המכונה בלעז מטטרסלגיה היא תופעה שכיחה ואחת הסיבות העיקריות לתלונות של חולים. הגורם המרכזי לפתולוגיות בכרית כף הרגל הוא העומסים החוזרניים שאזור זה חשוף אליהם. 

כאבים בכרית כף הרגל
נעלי עקב? עדיף לוותר

נעלי עקב? עדיף לוותר! כאשר אתן נועלות נעלי עקב ההתפתחות של סימנים ותסמינים בכף רגל הם רק שאלה של זמן. אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות מרשימות יותר. אך הרושם הזה גובה מחיר בריאותי. נעלי עקב גורמות בין היתר לפגיעה בגב, בברכיים ובכפות הרגליים. 

נעלי עקב? עדיף לוותר
כאבים בקרסול טיפול

כאבים בקרסול? טיפול הניתן ללא דיחוי עשוי למנוע פציעות חוזרניות. הגורם להתפתחות סימנים ותסמינים במפרק הזה הוא לרוב נקע. ניהול קליני מהיר הכולל שיקום ימנעו התפתחות דלקת פרקים ניוונית במפרק הקרסול בגלל חוסר יציבות כרונית ונקיעות חוזרניות.

כאבים בקרסול טיפול
דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים

דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים הם שני דרכי טיפול אפשריות בהפרעה הזאת. מדרסים מספקים לרוב הקלה מינימאלית וזמנית לחולים המתלוננים על מגוון הסימנים והתסמינים הנובעים מ"דורבן" ובכלל זה כאבים בעקב ומגבלות תנועה. מחקרים מצביעים על היעילות של טיפול עם גלי הלם בבעיה. 

 דורבן בעקב? גלי הלם ומדרסים
נקע בקרסול סיבות

נקע בקרסול? סיבות אפשריות כוללות גורמי סיכון שניתן לנטרלן. עיקמתי, סובבתי, פצעתי... אנו משתמשים בהרבה מונחים כדי לתאר את פציעת הספורט השכיחה ביותר- נקע בקרסול. מה הם הגורמים וגורמי הסיכון לפציעה השכיחה הזאת ומה הם התסמינים. 

נקע בקרסול סיבות
כף רגל נפוחה

כף רגל נפוחה? הסיבות האפשריות לנפיחות בכף הרגל הן רבות. כף הרגל שלנו נושאת אותנו במגוון רחב של מצבים כולל עמידה ממושכת, הליכה ארוכה, ריצות ארוכות ואפילו קפיצות חוזרניות. לנוכח העומס האדיר המוטל על כף הרגל צריך להיות מופתע למה אנו לא סובלים מפגיעות רבות יותר. 

כף רגל נפוחה
נקע בקרסול מפרק לא יציב

נקע בקרסול? מפרק לא יציב היא תוצאה שכיחה. טיפול ושיקום נדרשים למניעת נקיעות חוזרניות. החזרת היציבות לקרסול לאחר נקיעה היא אתגר שיקומי. המפרק הזה ממחיש למעשה באופן מיוחד את הקשר שבין חוסר יציבות לבין נקיעות חוזרות ומחדד את הצורך בשיקום. 

נקע בקרסול מפרק לא יציב
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)