אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים

אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

אבחון וטיפול כירופרקטי הם כלים שלובים המשמשים לריפוי ושיפור חייהם של מליוני חולים ברחבי העולם. בלי אבחון כירופרקטי מדויק הטיפול הכירופרקטי עלול להיות כושל. התהליך האבחוני לא רק מורה לנו את הדרך הנכונה לטפל בחולה וכיצד עלינו לנהל את עניינו אלא גם משמש כסוג של טיפול בעצמו.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  חולה שמסתובב זמן ארוך בלי לדעת מה גורם לסימנים והתסמינים הכרוניים שהוא חש הוא לרוב אדם כבוי ללא אנרגיה להילחם. חולה שבעייתו אובחנה ויודע מה גורם לסימנים והתסמינים שלו מקבל משנה כוח ואנרגיה ויוצא לדרך חדשה. אנו במרפאה מצוידים בידע העדכני הנדרש לאבחן ולטפל ברוב המכריע של פציעות, דלקות וכאבים הנובעים מאחת מהרקמות המרכיבות את מערכת שריר ושלד. כאן במאמר "אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים" אנו סוקרים באופן תמציתי את השלבים בדרך להגעה לאבחון ואודות הטיפול הכירופרקטי בפגיעות שריר ושלד.

  אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים – רקע

  התפיסה של אבחון וטיפול במחלה החלה כבר בזמנים קדומים. עדויות לכך ש"מומחים רפואיים" קדומים ניסו להגדיר את ההפרעה הבריאותית ויחד אתה את התהליך ההתפתחותי שלה ואת הסימנים והתסמינים האופייניים לה ניתן למצוא בכתבים היסטוריים של יוון העתיקה, מצריים העתיקה, סין, בבל, העולם האיסלאמי ועוד. כמובן שהידע והכלים שעמדו ברשותם את אותם "קלינאים" קדמונים לא אפשרו להם לאבחן הפרעות בריאותיות באופן מדויק. חלק מהקלינאים הקדמוניים נהגו לאבחן את ההפרעות הללו על סמך מצב גרמי השמיים באותו היום או על פי הסימן האסטרולוגי של החולה. בתחילת המאה ה – 19 החלה לחלחל ההבנה שיש לבסס את האבחון על ליקויים ושיבושים תפקודיים במבנה האנטומי של האדם ובתפקוד הפיזיולוגי שלו.

  לרשות הקלינאי המודרני ובכלל זה כירופרקט עומד ידע עדכני, ציוד חדיש ובדיקות חדשניות ובכללן בדיקות DNA. אלה מעניקים לו את האפשרות לבצע אבחון כירופרקטי מדוקדק של ההפרעה הבריאותית ובכך לאפשר טיפול יעיל. בהרבה מקרים אבחון מדויק של הבעיה הרפואית מאפשר לקלינאי המודרני לבלום ואף לרפא אותה על ידי המלצות לשינוי בסגנון חיים. כך למשל חולה עם כאבים בכפות רגליים שנגרמים בגלל "דורבן" התבקש לצמצם את הפעילות נושאת משקל וכתחליף לרכב על אופניים או לשחות. המלצה זאת לבדה עשויה לרפא את הבעיה בכפות רגליו.

  תהליך האבחון

  אבחון כירופרקטי הוא התהליך שבאמצעותו נזהה את מקור הסימנים והתסמינים אצל החולה. התהליך כולל:

  • למידה של ההיסטוריה הרפואית
  • בדיקה גופנית הכוללת בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות
  • ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה

  לא תמיד קל לזהות את הגורם לתסמיניו של החולה יחד עם זאת המשמעות של אבחון לקוי עלולה להיות קשה. כאבים כרוניים, נזקים בלתי הפיכים ולעתים אף מוות עלולים להיות מנת חלקו של החולה שנותר ללא אבחון או עם אבחון שגוי. ריבוי המחלות וההפרעות הבריאותיות שגורמות לסימנים ותסמינים דומים, בחלקם לפחות, יכולים לבלבל גם קלינאים מוכשרים במיוחד. האבחון כולל לכן תהליך שנקרא אבחנה מבדלת שנמשך לאורך כול המפגש עם החולה. בהתבסס על המידע שהפיק עד לאותו שלב מעלה ופוסל הקלינאי הפרעות בריאותיות שעלולות היו לגרום לתסמיניו של החולה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   היסטוריה רפואית

   במהלך ההיסטוריה של התפתחות הסימנים והתסמינים נלמד על הרקע האישי והבריאותי של החולה ומשפחתו. בשלב הזה נלמד על נתוניו הבסיסים של החולה כולל גובה, משקל וגיל. נלמד על תלונתו העיקרית, עיסוקו, תחביביו, אשפוזים, ניתוחים, פציעות מחלות גנטיות, טיפולים תרופתיים, הרגלים, רקע חברתי כלכלי, סקירה של מערכות הגוף השונות ועוד. נשאל שאלות על הסימנים והתסמינים של החולה מתי החלו, כיצד החלו, האם סבלתם בעבר מתסמינים דומים, מה משפיע על התסמינים ועוד.

   בדיקה גופנית

   במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לאתר את הרקמה שנפגעה, לשחזר את הסימנים והתסמינים שעליהם מתלונן החולה ונאמוד את חומרת הנזק. סיכויי ההצלחה של אבחון וטיפול המתבססים על שיחזור מדויק של התלונות של החולה גבוהים יותר. עקרונות הבדיקה הגופנית במקרים של פגיעה במערכת שריר ושלד כוללים:

   • התבוננות בגוף בכללותו ובמפרקים המעורבים בחיפוש אחר סימנים חיצוניים לפגיעה כולל נפיחות, דפורמציה, אדמומיות, שטף דם, חוסר סימטריה, חום מקומי ועוד.
   • מישוש של המפרקים המעורבים בחיפוש אחר נקודות כאב, נפיחות חום מקומי ועוד.
   • בדיקת  יכולות התנועה האקטיבית והפסיבית של המפרקים המעורבים בניסיון לזהות מגבלות תנועה, שינוי באופן התנועה ועוד.
   • בדיקות מיוחדות כדי לזהות פתולוגיות מוגדרות במפרקים
   • בדיקות הנירולוגיות שבהן כאן נבדוק את החזרי הגידים, חישה וכוח שרירים

   לאחר השלבים הללו אנו אמורים להיות עם כול הידע הנדרש לקבוע אבחון. במידה ועדיין נותר ספק נפנה את החולה לבדיקות מעבדה ו/או דימות.

   בדיקות מעבדה ודימות

   מגוון בדיקות מעבדה ודימות עומדים לרשות הקלינאי החפץ להשלים מידע. בין הבדיקות נמנה בדיקות דם, בדיקות נוכחות הנוגדן העצמי הקרוי גורם שגרוני (Rheumatoid Factor), בדיקת זיהוי נוגדן עצמי הקרוי (anti-CCP),  בדיקת CRP, שקיעת דם, שאיבת הנוזל הסינוביאלי ועוד. בכול הנוגע להדמיה נכלול צילום רנטגן, CT, MRI, אולטרה סאונד.

   התוצאות עקב כך עלולות לכלול נזקים בריאותיים משמעותיים לחולה והוצאות כלכליות אישיות ולאומיות גדולות. הנגשת המידע הבריאותי באופן פשוט ונהיר לכול סוגי הציבור ובכלל זה לשכבות הסוציו אקונומיות השונות ולאנשים עם מוגבלויות כאלה ואחרות ימנעו מצב של קושי בקריאה, בהבנת המידע וביישום התובנות הנובעות ממנו. במיוחד חשוב לדעת שמידע זה יכול לחלחל ולהיות מיושם מבלי להכביד על שירותי הבריאות.

   אבחון וטיפול הפרעות במערכת שריר ושלד

   אנשים רבים לוקחים כמובן מאליו את הבריאות של מערכות השריר והשלד. האדם הממוצע אינו מודע לכך שמתחת לעור שלו מתפקדות מאות רקמות שונות. בין הרקמות נמנה עצמות, חוליות, דיסקים בין חולייתיים, סחוסים, שרירים, גידים, עצבים, כלי דם ועוד. תשומת לב מופנית לגוף על חלקיו השונים כאשר מתחילים הכאבים. פעילות יום יומית פשוטה כמו לשבת, להתכופף או לעבוד מול מחשב עלולה לגרום להתפתחות פציעה וכאבים. לפעמים מדובר בכאבים קשים ביותר. לכאבים שמקורם במערכת שריר ושלד ישנה השפעה אדירה על איכות החיים של אנשים רבים. למעשה כול רוב בני האדם חווים כאב שמקור במערכת זאת במהלך חייהם. לצערנו חלק ניכר מבני האדם סובלים באופן כרוני מכאבים ושאר תסמינים הנובעים ממערכת שריר ושלד.

   אבחון וטיפול פגיעות במערכת שריר ושלד על ידי כירופרקט יעקוב אחר השלבים הקלסיים הכוללים למידה של ההיסטוריה הרפואית, בדיקה גופנית, בדיקות מיוחדות, בדיקות עצביות, בדיקות דימות ובדיקות מעבדה. בין יתר השאלות ששואל כירופרקט שניגש למלאכת אבחון וטיפול בבעיה במערכת שריר ושלד נמנה: מה בדיוק לוקה במערכת? מה מקור הליקוי או מה המנגנון שהוביל לליקוי? מה הן ההשלכות של הליקוי הזה על היכולת של החולה לתפקד? כיצד ניתן לטפל ולשקם את הליקוי? וכמובן כיצד ניתן למנוע אותו.

   האבחון הכירופרקטי

   אבחון וטיפול בהפרעה במערכת שריר ושלד מתחילה תמיד מאבחון מדוקדק. הליך האבחון מתחיל בלמידה קפדנית של ההיסטוריה של התפתחות ההפרעה. נרשום לעצמנו את התשובות של החולה לשאלות כמו מה הם הסימנים והתסמינים עליהם הוא מתלונן, מה המיקום המדויק שהלם, מתי החלו, מה גרם להם, מה משפיע עליהם ועוד.  נלמד על הרקע הבריאותי של החולה והרקע הגנטי שלו. נרשום לפנינו גם פרטים רלוונטיים על עיסוקו  ועל תחביביו של החולה. לאחר מכן נעבור לבדיקה הגופנית. במהלך הבדיקה הגופנית נתבונן בחולה במצבים שונים ובכלל זה מצבים פסיביים ואקטיביים, נחוש את חלקי הגוף הרלוונטיים לבעיה ונניע אותם.

   נערוך בדיקות מיוחדות שמטרתן שיחזור הסימנים והתסמינים עליהם מתלונן החולה. נערוך בדיקות נוירולוגיות. במהלך כול המפגש עם החולה נהיה ערים לפרטים בהיסטוריה הרפואית או בבדיקה הגופנית המכונים דגלים אדומים שעלולים להעיד על קיומה האפשרי של הפרעה בריאות מסכנת חיים. ננסה לאתר גם סימנים ותסמינים המעידים על מצב נפשי ירוד. לאיתור סימנים ותסמינים אלו המכונים דגלים צהובים ישנה חשיבות בגלל השפעת המצב הנפשי על קצב ההחלמה של החולה.

   הטיפול הכירופרקטי

   אבחון וטיפול: מה הם השלבים
   אבחון וטיפול: מה הם השלבים

   למי כירופרקט יכול לעזור? דוקטור לכירופרקטיקה מטפל במגוון רחב של בעיות במערכות שריר ושלד. בין הבעיות נמנה הפרעות בריאותיות בעמוד השדרה ובכלל זה כאבי צוואר, כאבי גב תחתון, בלט דיסק או פריצת דיסק בין חוליות עמוד השדרה, היצרות תעלת השדרה ועוד.

   דוקטור לכירופרקטיקה מוכשר לטפל גם בהפרעות בריאותיות בגפיים ומפרקי הלסת. בין יתר הבעיות פציעות בגפיים, כאבי שרירים ומפרקים, מתיחה או קרע של גידים, רצועות או שרירים בכתפיים ובאזורים אחרים בגוף, קרע של מיניסקוס בברכיים או במפרק הלסת, שחיקת סחוסים ועוד.

   כירופרקט מטפל בבעיות אלו ועוד באמצעות טכניקות ריפוי ידניות וכן על ידי שימוש במגוון אמצעי עזר מודרניים. בין טכניקות הטיפול הידניות נציין את היכולת להניע את חוליות עמוד השדרה באופן מדויק. טכניקות נוספות כוללות כאלה שמטרתן החזרת האיזון השרירי ושיקום הרקמות התומכות. ציוד מודרני שבו נעזר הכירופרקט כולל לייזר רך, מכשיר גלי הלם ועוד.

   על מנת לקדם ריפוי יעיל ומהיר ד"ר לכירופרקטיקה יערוך אבחון כירופרקטי, ידריך וינחה את החולה לגבי האופן שעליו לתקן ליקויים ביציבתו וליקויים ארגונומיים במקום עבודתו ובביתו. הכירופרקט גם ימליץ על שינויים נדרשים בסגנון חייו של החולה ובכלל זה שינויים נדרשים בתזונתו ובפעילותו הגופנית. במידת הצורך כאשר הפרעתו הבריאותי של החולה לא נמצאת בתחום התמחותו של הכירופרקט הוא יופנה למומחה מתאים.

   אבחון וטיפול סיכום

   כאן באתר שלנו תמצאו מידע עשיר על אבחון כירופרקטי וטיפול בכאבים בגב התחתון, כאבים בברך, כאבים במרפק, כאבים בכף הרגל, כאבי ראש כאבי מפשעה ועוד הפרעות שכיחות יותר או פחות בתחום שריר ושלד. עוד תמצאו כאן מידע רב המפרט ברמה מקצועית מה הם הסימנים והתסמינים של כול אחת מהבעיות הללו, מה הגורמים להם, מה הם גורמי הסיכון להתפתחותן וכמובן על דרכי האבחון, הטיפול והשיקום. העמוד מתעדכן כמעט מידי יום ומיועד לכולם ללא הבדל מין או גיל, עם זאת אנשי מקצוע בתחום הבריאות וקבוצות מסוימות כמו ספורטאים וספורטאיות, עובדי משרד, עובדי כפיים, עובדי משק בית ועוד, המצויים בסיכון מוגבר לפציעות ונזקים גופניים עשויים להפיק מהכתוב כאן יותר. אתם מוזמנים לקרוא ולהחכים.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו

    שק תקאלי מהו ומה עלול לפגוע בו? השק התקאלי (Thecal sac) היא ממברנה רגישה העוטפת את חוט השדרה ושורשי העצבים ומגוננת עליהם.

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב

    כאב בישבן האם הוא מגיע מהגב? אכן, ברוב המקרים מקור הכאב בישבן היא פגיעה בעמוד השדרה המותני בגב התחתון. עם זאת, הרבה

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים האם זאת הלסת

    כאבי פנים – האם זאת הלסת? התשובה הקצרה היא אולי, צריך לבדוק. פגיעה במפרק הלסת מהווה גורם שכיח לכאב בפנים אך כך