פציעות ספורט שאלות שחשוב לשאול

פציעות ספורט שאלות שחשוב לשאול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  פציעות ספורט – שאלות שחשוב לשאול הן אותן שאלות שיעניקו לכם מידע רלוונטי על חומרת הפציעה, כיצד לטפל בה וכיצד להימנע מפציעות דומות להבא. פציעות ספורט בגלל שימוש יתר מוגדרות כשכיחות ביותר. למעשה רובן המוחלט של פציעות הספורט משתייכות לסוג הזה. רק חלק קטן מפציעות הספורט נגרמות על רקע טראומטי. רובן נגרמות בשל העובדה שאתם יותר מידי מהר מידי. עיסוק בספורט חשוב לגופנו ולנפשנו. שורה ארוכה של מחלות, חלקן קטלניות, נקשרות לחוסר בפעילות גופנית. אלא שלעתים קרובות אין לנו את הסבלנות הנדרשת כדי לבצע את הפעילות הגופנית הנדרשת באופן מתון ומאוזן וללא קפיצות גדולות מידי ברמות הקושי.

  התוצאה בחלק גדול מהמקרים היא פציעות ספורט בגלל שימוש יתר. דוגמאות שכיחות לפציעות מסוג זה נמנה מתיחה או קרע מיקרוסקופי של רקמות כגון גידים ושרירים שחיקת סחוסים, שברי מאמץ ועוד. כדי למנוע החמרה והתפתחות פציעות נוספות חשוב לטפל ולשקם את הפציעות הללו. עם זאת חשוב לזכור שהחלמה של חלק מאותן פציעות עלול להמשך זמן ארוך. זמן ההחלמה תלוי במתי החלה הבעיה, בגילו של החולה, במינו של החולה, במצבו הבריאותי בכללי ועוד. פציעות ספורט – שאלות שחשוב לשאול יעזרו לכם לאבחן ולנהל את הפציעה הפרטית שלכם.

  פציעות ספורט שאלות שחשוב לשאול – רקע

  לפעילות גופנית יתרונות רבים. אנשים שעוסקים בפעילות גופנית מפחיתים את סיכוייהם לחלות במחלות קטלניות כגון אוטם שריר הלב, שבץ מוחי, סוגי סרטן מסוימים, סוכרת ועוד. המשמעות המידית של הימנעות ממחלות אלה הן חיים טובים יותר וארוכים יותר. אנשים שעוסקים בפעילות גופנים גם משפרים את מצבם הנפשי. ספורטאים סובלים פחות מהפרעות בריאותיות נפשיות כגון דיכאון, חרדות ועוד. החיסרון הגדול ביותר של העיסוק בפעילות גופנית הוא שיעור הפציעות הגבוה הנגרם בשל כך.

  סוגי פציעות

  חלק מאותן פציעות הן משקפות נזקים מינוריים שאמנם חשוב לדעת למה התרחשו אך הסימנים והתסמינים שהתפתחו בגינם צפויים לחלוף תור ימים ספורים. באותם מקרים גם טיפול עצמי הכולל מנוחה קצרה, התנהלות זהירה למשך מספר קטן של ימים וחזרה הדרגתית לפעילות גופנית עשוי לסכם את הנדרש מכם. חלק קטן יותר מהפציעות הן חמורות יותר, משקפות נזק קשה יותר וזמן הריפוי והשיקום שלהן צפוי להיות ארוך ולעתים מפרך. במקרים אלו נדרשת התערבות מקצועית. ניהול, טיפול ושיקום של פציעות חמורות ועקשניות יותר על ידי קלינאי שזה תחום עיסוקו עשוי לעשות את ההבדל בין לחזור או לא לחזור לאורח חיים פעיל.

  מה לעשות?

  כיצד תדעו מה לעשות עם הפציעה שלכם? האם לטפל בה לבד או לפנות לאיש מקצוע כגון כירופרקט המתמחה בפציעות ספורט?. במידה ונפצעתם ויש בכוונתכם לחזור לאחר ריפוי הפציעה לאורח חיים פעיל חשוב שתענו על מספר שאלות. פציעות ספורט – שאלות שחשוב לשאול יאפשרו לכם לקבוע את חומרת הפציעה, כיצד לטפל בה ולעתים וזה לא פחות חשוב גם כיצד למנוע אותה להבא.

  שאלות שאדם הנפצע מספורט צריך לשאול:

  1) האם הפציעה שייכת לסוג הפציעות החריפות?

  האם הפציעה שלכם שייכת לסוג הפציעות החריפות? פציעות ספורט חריפות הן כאלה שהתרחשו ברגע מסוים לרוב בגלל כוחות טראומטיים. כלומר רגע אחד הרגשתם טוב וברגע השני אתם חשים כאב חריף. כך למשל ספורטאי שדורך על אבן בכביש ונוקע קרסול, או ספורטאי שמחליק על בננה ונחבט בראשו או שחקן שמתנגש עם שחקן יריב ופורק את כתפו צפוי לסבול מפציעות חריפות.

  המשמעות של המידע הזה

  בעיקרון רצוי להיבדק לאחר פציעות ספורט חריפות וזאת כדי לשלול את האפשרות שאולי נגרם נזק משמעותי צריך טיפול ושיקום מקצועיים. סביר להניח שברובם המכריע של המקרים נבשר לפצוע שאין נזק רציני והוא יחזור הביתה עם הנחיות לגבי טיפול עצמי והתנהלות נכונה עם הפציעה.

  2) האם הסימנים והתסמינים שלכם חריפים?

  האם הסימנים והתסמינים הנובעים מהפציעה שלכם הם חריפים? הסימנים והתסמינים הנובעים מהתפתחות פציעות ספורט יכולים להיות קלים או חמורים. האם הכאבים שלכם קשים במיוחד? האם קיימת נפיחות של הרקמה או המפרק שנפגע? האם הנפיחות הזאת נוצרה תוך מספר שעות (הליך דלקתי סביר) או תוך שניות ודקות (דימום פנימי), האם קיימת מגבלת תנועה קשה, האם המפרק או הרקמה התעוותו? האם בעקבות הפגיעה אתם חשים אובדן של תחושה או חולשה משמעותית בגפיים ועוד.

  המשמעות של המידע הזה

  כמובן שסימנים ותסמינים חריפים הנובעים מהתרחשות של פציעות ספורט עלולים להצביע על נזקים חמורים. נפיחות ברקמה או במפרק שנפגעו המתפתחת תוך מספר שעות היא תופעה סבירה המעידה על תגובה דלקתית תקינה. יש לחשוד בנזק קשה יותר וחשוב לבדוק באופן יסודי את אותם מקרים שבהם מתפתחת במהירות נפיחות קיצונית. יש לחשוד ולבדוק באופן יסודי גם פציעות שגורמות למגבלות תנועה קשות, לעיוות של הרקמה או המפרק שנפגע ו/או לאובדן תחושה בגפיים או חולשה של הגפיים. יש להיבדק באמצעות קלינאי מומלץ שזה תחום עיסוקו.

  3) מה פוטנציאל הנזק?

  כמה חמור היה הכוח שגרם לפציעה שלכם או מה הוא פוטנציאל הנזק? כלומר האם ההתנגשות עם השחקן היריב הייתה עוצמתית ויכלה לגרום להתרחשות פציעות ספורט עם נזקים קשים. האם החבטה שספגתם בראשכם בכביש הייתה קשה ויכלה לגרום נזק לגולגולת ו/או למוח. האם הסיבוב שסובבתם את הקרסול כתוצאה מדריכה על האבן היה גדול ויכל להוביל לקרע מלא של הרצועות בקרסול וכך הלאה…

  המשמעות של המידע הזה

  הרבה פעמים אנחנו נחבלים במהלך משחק צורה קשה אך קמים מיד על הרגליים ולא מאמינים שהכול נותר שלם. אכן הגוף האנושי הוא מכונה פלאית בעלת יכולות מרשימות לספוג עומסים וכוחות הרסניים, לעמוד בהם ולמנוע פציעות ספורט משמעותיות. אך לצערי לא תמיד זה נכון. יש לעתים שתוך מספר שעות או ימים תתחילו להרגיש שמשהו בכול זאת קרה. כך למשל חבטה בראש עלולה לגרום לסימנים ותסמינים שיופיעו שעות לאחר החבטה. המסקנה היא שגם כאשר פוטנציאל הנזק הוא גדול רצוי להגיע ולהיבדק באמצעות קלינאי מומלץ שזה תחום עיסוקו.

  4) האם הפציעה נובעת משימוש יתר ובאיזה שלב אתם נמצאים?

  האם הפציעה שלכם נגרמה בשל שימוש יתר ובאיזה שלב אתם נמצאים? פציעות ספורט אינן נגרמות לרוב בגלל טראומה אלא בגלל שימוש יתר. כלומר עומסים חוזרניים הגורמים לנזק מצטבר ההולך ונבנה ברקמה עד הגעה למצב של פציעה חמורה מספיק כדי להשבית אתכם. פציעות שימוש יתר נגרמות בין היתר של אי הקפדה על כללי האימון הנכונים ובכלל זה חימום ראוי, הקפדה על סרגל מאמצים סביר, הקפדה על זמני התאוששות ועוד. פציעות שימוש יתר עלולות להתפתח גם בגלל טכניקות משחק לקויות או שימוש בציוד לקוי.

  המשמעות של המידע הזה

  זיהוי מהיר של מנגנון פציעת הספורט שלכם יאפשר לכם או במקרים קשים יותר יאפשר לנו להתחיל את מסע הטיפול והשיקום של הפציעה מוקדם ככול האפשר. כיצד תזהו פציעות ספורט מהסוג הזה? סימן ההיכר של הפציעות משימוש יתר היא העובדה שהן החלו לפני ימים, שבועות, חודשים או אפילו שנים. בראשית התפתחותן הפציעות הללו הנובעות משימוש יתר הטרידו אתכם מעט בתחילת הפעילות ונעלמו תוך כדי חימום קל. בהמשך הכאבים שנעלמו במהלך החימום יופיעו שוב לקראת סוף הפעילות או לאחריה. בשלב הבא הכאבים הללו מחמירים במהלך הפעילות ובשלב הסופי הכאבים אינם מניחים לכם. זיהוי מוקדם של הפציעה יאפשר לכם לטפל בה מבלי להפסיק את הפעילות. בשלבים מאוחרים יותר תצטרכו להפסיק את הפעילות הגופנית כדי לאפשר החלמה.

  5) מה בדיוק נפגע?

  איזו רקמה נפצעה? האם מדובר במפרק, בשריר, בגיד, ברצועה, בעצם, בחוט השדרה, בסיבי עצב או במוח. לכול הרקמות בגוף יש חשיבות אדירה. בסופו של דבר הגוף עובד כמכלול. עם זאת לא כול הרקמות מחלימות באותו קצב. באופן כללי ניתן לציין שפציעת שריר מחלימה מהר יותר מרקמת גיד וסביר להניח שאם קרעתם קרע זעיר בשריר הוא יחלים מהר יותר ממתיחה של גיד. עם זאת קרע של סיב עצב או חלילה חוט השדרה לא צפוי להחלים ללא התערבות מקצועית.

  המשמעות של המידע הזה

  סוג הרקמה שנפגעה עלולה להשפיע על האופן שבו נרצה לנהל ולטפל בפציעה. נסו לקבוע את סוג הרקמה שנפגעה על סמך מיקום הכאב ועל פי הסימנים והתסמינים הנלווים. כך למשל אובדן תחושה באחת או יותר מהגפיים תצביע על מעורבות של רקמה עצבית. בכול מקרה של נזק עצבי מומלך להגיע לאבחון ובמידת הצורך טיפול וניהול מקצועיים. אתם זקוקים לעזרה מקצועית גם באותם מקרים שיש חשש ששברתם עצם. במידה וזיהיתם את הרקמה שנפגעה ועל סמך הסימנים והתסמינים הקלים הגעתם למסקנה שלא מדובר בנזק משמעותי תתחילו לטפל ולנהל את פציעת הספורט שלכם בעצמכם.

  6) האם לטפל בפציעה לבד?

  פציעות ספורט שאלות לשאול
  פציעות ספורט שאלות לשאול

  האם אוכל לטפל בפציעה באופן עצמי? טיפול עצמי אינו מתאים לכול סוג של פציעת ספורט או פציעה משסיבה אחרת. כך למשל שבר בשורש כף היד ראוי לו שיטופל באופן מקצועי וכף גם קרע של רקמות כמו שריר, רצועות או גידים. כמובן שחבטה בראש שעלולה לגרום נזק לגולגולת ו/או למוח צריכה להיבדק ולהיות מטופלת באופן מקצועי. מאידך מתיחה קלה של רקמות כמו למשל נקע קל בקרסול, מתיחה בשריר ההמסטרינג בירך או מתיחה של גיד בכתף יכולים להיות מטופלים, לפחות בשלב הראשון, באופן עצמי.

  המשמעות של המידע הזה

  תתחילו לטפל ולנהל את פציעת הספורט שלכם באותם מקרים שעל פי מיקום הכאב, וחומרת הסימנים והתסמינים הגעתם למסקנה שמתחתם למשל את שריר התאומים בשוק או גיד בכתף. תתחילו לטפל ונהל את הפציעה שלכם באופן עצמי גם באותם מקרים שבהם מתחתם רצועה בקרסול או עשיתם "תנועה לא טובה" עם הברך והסימנים והתסמינים מוגדרים קלים. אל תשתהו ואל תטפלו בפציעה באופן עצמי כאשר זיהיתם שהנזק שנגרם הוא משמעותי או כאשר הנזק שנגרם כולל פגיעה בראש, נזק לעצם, נזק לחוט השדרה או נזק לסיבי עצבים פריפריים.

  7) כמה זמן אתם "סוחבים" את הפציעה שלכם?

  מתי התחלתם לחוש בסימנים ובתסמינים הראשוניים של פציעת הספורט שלכם? תענו על השאלה הזאת בלי ליפות ולספר סיפורים כי גם למידע הזה יש משמעות גדולה. מתי התחלתם להרגיש את הרגישות הזאת בברך? התשובה לכך לא חייבת להיות אימון מסוים. יכול להיות שהתחלתם לחוש את רגישות קלה בקדמת הברך כבר לפני מספר חודשים לאחר ישיבה ממושכת או בעלייה במדרגות. יכול להיות שחשת רגישות קלה בכתף כבר לפני מספר שבועות בעת שסגרת את הסוגר של החזייה מאחור. יכול להיות שאת הנוקשות בגב התחלתם לחוש כבר לפני שנה במיוחד כאשר אתם קמים בבוקר או לאחר ישיבה ארוכה וכך הלאה.

  המשמעות של המידע הזה

  לפרק הזמן שבו אתם סובלים מהפציעה יש משמעות קלינית עצומה. פציעות ספורט "וותיקות" הן פציעות עקשניות הזקוקות לטיפול ושיקום ממושכים יותר. פציעה "ישנה" שהתעלמתם ממנה והמשכתם להפעיל עליה לחץ ועומס היא פציעה עקשנית שהולכת לנטרל אתכם להרבה זמן. דוגמאות לפציעות מאמץ חוזרני או שימוש יתר שצורכות זמן ארוך מהרגיל כוללות מרפק טניס, מרפק גולף, שין ספלינט, דלקת בגיד אכילס, ברך רצים ועוד.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


   מאמרים קשורים

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) אטופן או ארקוקסיה לפני מרתון, מה עדיף? התשובה בקצרה היא לא זה

   כאב בגלל נזק עצבי

   כאב בגלל נזק עצבי

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון טלפון (שדה חובה) כאב בגלל נזק עצבי היא תופעה שכיחה. לא תמיד קל לזהות שהכאב