Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בשכמות מהווים בעיה שכיחה ביותר. למרות שברוב המקרים הגורם להם הוא נזק שרירי קל עדיין חשוב להיות מודע לכך שישנם גם גורמים אחרים רציניים יותר שעלולים לגרום לתסמינים דומים. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי.

כאב בשכמות שמקורו בעמוד השדרה הגבי אינו שכיח. מבחינה תפקודית עמוד השדרה הגבי הוא אזור המיוצב באמצעות הצלעות ולכן מוגבל בתנועתו. מגבלות התנועה מפחיתות את הסיכון של עמוד השדרה הגבי להיפגע, להישחק ולהיפצע. מסיבה זאת פריצת דיסק בגב העליון היא אפשרית אך אינה שכיחה. עם זאת בגב העליון ישנם שרירים, גידים ורקמות נוספות שפגיעה בהן עלולה לגרום להתפתחות כאבים בגב העליון

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בשכמות - רקע

כאב בשכמות מתייחס לכאב שמופיע מעל השכמה הימנית, מעל השכמה השמאלית או בין שתי עצמות השכם (Scapula). הכאב שמופיע בשכמה או בשכמות עלול לבלבל האם הכאב הזה מקורו בתנועה לא טובה שעשיתי ובגללה מתחתי שריר בשכמה או שמא מדובר בגורם רציני יותר? האם תנוחת השינה שלי בלילה גרמה לכאב הזה או שמא גידול סרטני בריאות? כאב בשכמות יכול להיגרם ממגוון רחב של סיבות החל מנזק קל לאחת מהרקמות המרכיבות של השכמה או בגלל פציעות והקרנות כאב מחלקי גוף אחרים כמו הצוואר והכתף או מהקרנות כאב ממחלות באיברים פנימיים בבטן ובחזה.

אנטומיה של עצם השכם

עצם השכם היא עצם שטוחה בצורת משולש הממוקמת בחלק האחורי העליון של כלוב הצלעות ומייצרת אתו את  ציר תנועה - עצם השכם וכלוב הצלעות (Scapulothoracic). ציר התנועה הזה אינו מהווה מפרק אמתי אלא ציר שבו עצם השכם מחליקה על כלוב הצלעות. עצם השכם מחברת את עצם הזרוע (Humerus) לעצם הבריח (Clavicle) ומהווה נקודת אחיזה לשרירים של הגב העליון צוואר וזרוע. השרירים המרכזיים המקנים לעצם השכם יכולת תנועה נרחבת כוללים את שריר הטרפז (Trapezius), השרירים המעוינים (Rhomboids), שריר המשור הקדמי (Serratus anterior) ואת שריר מרים השכמה (Levator scapula).

השריר מרים השכם מחבר בין עצם השכמה לחוליות הצוואר ומהווה גורם חשוב בהרמת עצם השכם ובסיבובה. שריר המשור הקדמי מתחיל בצלעות העליונות 1-8 באופן משונן המדמה שיני משור ונאחז בחלקו הפנימי של עצם השכם. מיקומו האנטומי מאפשר לו לתפקד כמניע ומייצב של עצם השכם. תנועותיו של שריר זה כוללות תנועה החוצה (Protraction) ועזרה עם תנועות סיבוביות של עצם השכם. בהיותו גורם מייצב של עצם השכם מסייע שריר המשור הקדמי לשרירים אחרים להניע את הזרוע. השריר החשוב הזה בתפקודו של עצם השכם מעוצבב על ידי עצב החזה הארוך (Long thoracic nerve). פגיעה בעצב הזה תגרום לחולשה של השריר ולתופעה קלינית הקרויה "שכמה מרחפת" (Winging scapula). 

סימנים ותסמינים 

סוג הסימנים והתסמינים שעלולים להתפתח בשכמות וחומרתם תלויים ברקמה שניזוקה ובחומרת הנזק. סימנים ותסמינים המעידים על קרע או מתיחה של שריר או גיד בשכמה על רקע חבלה או עומסי יתר יכללו כאבים מקומיים ומגבלות תנועה של השכמה ויתכן גם של הזרוע. סימנים ותסמינים בגלל כיווץ כרוני של השרירים בשכמות יכללו כאב מקומי, כאבי ראש, עייפות ועוד. סימנים המעידים על נזק עצבי על רקע שלבקת חוגרת (Shingles), דלקת במקלעת הזרוע (Brachial neuritis) או כתוצאה מלחץ על שורש עצב צווארי על רקע נזק לדיסק בין חולייתי צווארי, יכללו עקצוצים, תחושת שריפה, נימול, הירדמות ועוד. סימנים ותסמינים המעידים על ליקוי תפקודי של מפרק עצם השכם וכלוב הצלעות יכללו רעשים וחריקות (Crepitus) שבוקעים במהלך תנועת עצמות השכמה.  סימנים ותסמינים המעידים על נזק צווארי או על נזק בכתף המקרין לשכמה יכללו מלבד כאבים בשכמה גם סימנים ותסמינים באזורים הרלוונטיים. סימנים ותסמינים הנובעים ממחלת ריאות, לב או מעי יכללו תסמינים אופייניים למערכת הנפגעת.

הגורמים לכאבים בשכמות

כאבי שכמות בדומה לכאבים אחרים שמקורם שריר ושלד מתעוררים בגלל שני מנגנונים עיקריים: האחד פציעה טראומטית של אחת או יותר מרקמות הגב העליון כולל בעיקר שרירים, גידים, עצבים ועצמות על רקע חבלה, נפילה תאונה או פציעת ספורט והשני עקב נזק מצטבר לאחת או יותר מרקמות הגב העליון על רקע ביצוע תנועות חוזרניות וחשיפה לעומסים חוזרניים. גורמים נוספים לכאבים בשכמות כוללים מתח נפשי הגורם לכיווצים כרוניים של השרירים בשכמות ופגיעות צוואר או כתף שעלולות לגרום להשלכת כאב לשכמה או לשכמות. מגוון מחלות באיברים מרוחקים עלול גם הוא לגרום להופעת כאבים בשכמות. כך למשל מחלות בחלל החזה כולל מחלת ריאות, מחלת לב, מחלה של אב העורקים, מחלה של הושט ומחלות בחלל הבטן כולל מחלת מעיים, לבלב, רחם, כליות ועוד עלולים לגרום להשלכת כאב לשכמות.

גורמי סיכון לכאבים בשכמה

להלן פירוט של גורמי סיכון אפשריים להתפתחות כאבים בשכמה:

גיל

בדומה להרבה פגיעות אחרות במערכות עצב שריר ושלד גם כאבים בשכמות מתרחשות באופן שכיח יותר ככול שאנו מתבגרים. תהליכים ניווניים ברקמות השונות המרכיבות של השכמות הופכים את הפגיעה בהם לסבירה יותר ובכך מעלים את הסיכון להתפתחות כאבים בשכמה.

פעילות גופנית

חבלה, נפילה, פציעת ספורט או תאונה אחרת עלולים לגרום לפציעה של אחת או יותר מהרקמות בגב העליון ובשכמות כולל שרירים, רצועות, דיסקים בין חולייתיים, חוליות עצם השכמה עצמה ועוד.

מקצוע

הקלדה וכאבי גב עליוןמקצועות מסוימים כמו למשל עבודת קלדנות או עבודה עם מטלות חוזרניות על סרט נע עלולים לגרום לעומסי יתר חוזרניים על הרקמות בגב העליון ובכך לעלות את הסיכון להתפתחות כאבים במקום.

יציבה לקויה

ליקויי יציבה כגון כתפיים מעוגלות (Rounded shoulders) או ראש מושט לפנים עלולים לגרום לעומסי יתר על שרירי השכמה ובכך לגרום גם לכאבי שרירים בשכמות. בליקוי יציבה אלו החולה סובל משרירי גב עליון חלשים ושרירי חזה קצרים. כפיפה של הראש קדימה עלולה לעורר את הכאב.

מתח נפשי כרוני

גורם שכיח נוסף לעומס שרירי וכאבים בגב העליון שמקורם שרירי הוא מתח נפשי כרוני. מתח נפשי זמני עשוי להיות גורם חיובי ומדרבן. מתח נפשי כרוני, חרדות דיכאון ושאר תופעות נפשיות עלולים לגרום לכיווץ בלתי רצוני מתמשך של שרירים בגב העליון. במצב הזה, הסימנים והתסמינים עלולים לכלול כאב שורף ו/או חודרני במרכז הגב. כפיפת הסנטר לכיוון החזה, נשימות עמוקות ועוד עלולים לגרום להחמרת הכאב.

מעורבות בתאונה

גורם נוסף לכאבי שרירים בשכמות הוא טראומה או "תנועה לא טובה" הגורמת למתיחה או קרע של השרירים. אנו עלולים לבצע תנועה לא טובה כאשר אנו מושיטים יד למשהו שנמצא רחוק מידי, במהלך משק ספורט כמו כדורגל, גולף או טניס, הרמת משקלות ועוד. הסימנים והתסמינים של מתיחה או קרע בשריר יכולים לנוע מכאב קל לכאב חמור ונפיחות מקומית.

ליקויים תפקודיים ומבניים של עצם השכמה

כאבים בגב העליון עלולים להתפתח בגלל תפקוד לקוי של מפרק השכמה וכלוב הצלעות ו/או בגלל ליקויים במבניים הללו. הסימנים והתסמינים בגין ליקויים אלו כוללים רעשים הבוקעים בעת חיכוך עצם השכמה על כלוב הצלעות ולעיתים גם כאבים במרכז הגב. גורמים אפשריים לתופעה היא עומסי יתר חוזרניים על מפרק הכתף כמו אלו הנגרמים בספורט שבו מרבים לבצע פעולות מעל גובה הראש. גם חבלה בעצם השכמה או בכלוב הצלעות עלולה לגרום לתופעה הזאת.

מיגרנה

בסוגים מסוימים של מיגרנה הכאבים מתחילים באזור השכמה ולאחר מכן מטפסים לראש או מתחילים בראש ומשליכים לכיוון השכמה.

פגיעת צוואר

נזקים לצוואר ממגוון סיבות כולל חבלה (צליפת שוט), עומסי יתר חוזרניים או דלקת פרקים עלולים לגרום בין היתר להתפתחות לחץ על שורש עצב בצווארי או לחץ על חוט השדרה הצווארי או סתם דלקת במפרקים של עמוד השדרה הצווארי. פתולוגיות אלה ואחרות עלולות לגרום בין היתר להקרנות כאב לשכמה. סימנים ותסמינים נוספים עלולים לכלול גם כאבי בצוואר, נוקשות תנועתית של הצוואר, מגבלות תנועה, כאבי ראש, סימנים ותסמינים נוירולוגיים ועוד. תנועות צוואר מסוימות עלולות להחמיר את הכאבים. 

פגיעות כתף

הסימנים והתסמינים הנובעים ממגוון פגיעות כתף עלולים לכלול גם הקרנת כאב לשכמה. בין הפגיעות השכיחות בכתף נכלול: כולל מתיחה, קרע או צביטה של שרירי השרוול המסובב בכתף (Rotator Cuff Tendonitis and Tear) או דלקת מסוידת של אחד הגידים בכתף (Calcific Tendonitis), או כתף קפואה (Frozen Shoulder), או דלקת פרקים ניוונית או אחרת במפרק הכתף (Arthritis), נמק העצם (Avascular Necrosis) ופתולוגיות נוספות. 

פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה או דאבת שרירים היא מחלה עלומה ש"אוהבת" לבוא לידי ביטוי בין היתר על ידי כאבים בשכמות. סימנים ותסמינים אחרים כוללים: עייפות, הפרעות שינה, דיכאון ועוד. קריטריונים לאבחון כוללים יותר מ10 נקודות כואבות כולל בשכמות.

עקמת

עקמת עלולה לפגוע בעמוד השדרה הגבי, לשבש את תפקוד החוליות במקום ולגרום לכאב בין השכמות.

נזקים עצביים

העצב החזי הארוך (Long thoracic nerve) יוצא משורשי העצבים C5,C6,C7 בצוואר ועושה דרכו מטה מבית השחי כדי לעצבב את שריר המשור הקדמי (Serratus anterior). שריר המשור הקדמי מתחיל באופן המזכיר ויזואלית שיני משור בצלעות 1-8 ונאחז בחלק הפנימי של עצם השכם . פגיעה בעצב החזי הארוך כתוצאה מחבלה ישירה (ניתוח להסרת שד ועוד) או עומסים חוזרניים (אגרוף, כדור מים) תגרום להיחלשות של השריר ולהתרוממות של עצם השכמה. מצב פתולוגי זה הקרוי שכמה מרחפת (Winging scapula) מודגם היטב כאשר מרימים את הכתף או דוחפים את היד כנגד הקיר. מלבד שכמה מרחפת, הסימנים ותסמינים כתוצאה מפתולוגיה זאת יכללו גם קושי בהרמת היד לפנים ומעל גובה הראש וכאבים בצד החיצוני של הצלעות ובאזור עצם השכם.

מחלות

מגוון מחלות רחב עלול לגרום בין יתר הסימנים והתסמינים גם להקרנות כאב לשכמה. בין יתר המחלות נמנה מחלות המשליכות כאב לשכמה הימנית כמו למשל סרטן בכבד, אבנים בכיס המרה (Gallstones), דלקת בתוספתן ועוד, מחלות המשליכות כאב לשכמה השמאלית כמו למשל תסמונת המעי הרגיז (Irritable bowel syndrome), מחלות לב, מחלות לבלב ועוד, מחלות המשליכות כאב אל בין השכמות כמו דלקת בקיבה (Gastritis), כיב קיבה, רפלוקס קיבתי-ושטי (Gastroesophageal Reflux Disease), פגיעה בחוליות עמוד השדרה הגבי, לימפומת הודג'קין ועוד.  

להלן מדגם מייצג של סימנים ותסמינים אופייניים למערכות הגוף השונות שפגיעה בהן עלולה לגרום בין היתר להקרנת כאב לשכמה:

מערכת העיכול:

סימנים ותסמינים של רפלוקס קיבתי-ושטי יכללו תחושת שריפה בחזה (Heartburn), כאבים בין השכמות שמחמיר לאחר אכילה ובשכיבה, תחושה מתכתית חמוצה בפה ועוד.  סימנים ותסמינים של מחלות בדרכי המרה (Gallbladder Disease) יכללו כאבים חדים ופתאומיים מתחת לכלוב הצלעות בצד ימין שעלולים להקרין לשכמה הימנית או בין השכמות. הכאבים מחמירים בנשימה ולאחר אכילה. יתכנו הקאות, בחילות, חום, צהבת, חיוורות, שתן כהה ועוד.

מערכת הנשימה

הסימנים והתסמינים של דלקת ריאות יכללו חום, נשימה מהירה, שיעול וליחה, כאב בחזה בעצם השכם ויתכן גם בבית השחי. סימנים ותסמינים של חזה אוויר (Pneumothorax) הנוצר בגלל הצטברות אוויר בין קרומי האדר וקושי גובר של הריאה להתרחב ולהתכווץ  לצורך נשימה יכללו כאבים חריפים בצד של הריאה הפגועה, הכאבים מוקרנים לשכמות ומחמירים בנשימה, שיעול ותזוזה של הידיים. סימנים ותסמינים של סרטן ריאה (Lung Cancer) יכללו כאב קבוע בצד אחד של החזה ו/או בגב העליון, אובדן משקל, שיעול של דם, אובדן תיאבון, בחילות ועוד. סימנים ותסמינים של סחיף דם לריאות (Pulmonary Embolism) יכללו כאב חד ופתאומי בחזה ו/או בעצם השכם, חום קל שיעול של דם ועוד.

מערכת לב ריאה

סימנים ותסמינים של מחלת לב איסכמית (Ischemic Heart Disease) או התקף לב יכללו כאבים בחזה המוחמרים בפעילות, מתח נפשי וקור שעלולים להקרין לסנטר, צוואר, שכמות ולאורך היד השמאלית. 

המאמר הבא: אבחון וטיפול בכאבי שכמות

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות

כאבי גב עליון? הרקמות שנפגעות הן לרוב שרירים. החולה מתלונן לרוב על מתיחת שריר מקומית או תחושת של שרירים "תפוסים" הנובעים מעומס יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. זאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות
דלקת בגב העליון תסמינים

דלקת בגב העליון? תסמינים וסימנים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה שנפצעה ובהערכת חומרת הנזק. כאבים בגב העליון הם תלונה שכיחה. בארצות הברית ובעולם המערבי כאבי גב ובעיקר בגב התחתון הם הסיבה השכיחה ביותר לקבלת עזרה רפואית. 

דלקת בגב העליון תסמינים
כאבי גב עליון טיפול

כאבי גב עליון? טיפול עשוי לכלול מנוחה בלבד אך עלול גם לכלול דרכי טיפול מורכבות. הכול תלוי בחומרת הנזקים. ברוב המקרים התסמינים באזור זה נגרמים מנזק שרירי קל והקלה צפויה תוך זמן קצר עם טיפול עצמי, הקפדה על יציבה נכונה והתנהלות ארגונומית תקינה.

כאבי גב עליון טיפול
פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון אינה שכיחה. היציבות היחסית של עמוד השדרה באזור הזה מצמצם את העומסים המוטלים עליו ואת הנזקים לדיסקים הבין חולייתיים. המשמעות הקלינית של פריצת דיסק תלויה בלחץ שהיא יוצרת על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים. 

פריצת דיסק בגב העליון
כאבי גב עליון אבחון

כאבי גב עליון? אבחון מהיר יועיל במניעת נזקים כרוניים. מיחושים בחלק העליון של הגב על רקע משמעותי שכיחים פחות ממיחושים בגב התחתון או בצוואר. ברוב המקרים מיחושים אלה התרחשו על רקע "מתיחה של שריר". לעיתים הגורם לכאבים אלו עלול להיות פתולוגיה מסוכנת.

כאבי גב עליון אבחון
מחלת שוירמן

מחלת שוירמן פוגעת בחוליות עמוד השדרה הגבי בקרב ילדים ובני נוער. ברוב המקרים המחלה אינה כרוכה בסימנים ותסמינים משמעותיים. בחלק קטן מהמקרים היא עלולה לגרום לכאבי גב, לעקשת קשה ובמשך הזמן גם לנזקים לדיסקים הבין חולייתיים.

מחלת שוירמן
כאבים בשכמות טיפול

כאבים בשכמות? טיפול מהיר עשוי, במידת הצורך, למנוע נזקים משמעותיים. לרוב, כאב בגב העליון ובשכמות נגרם בגלל "תנועה לא טובה" ונזק שרירי בר חלוף. לעתים הכאב עלול להצביע על פגיעה משמעותית יותר כמו פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב.

כאבים בשכמות טיפול
כאבי גב עליון גורמי סיכון

כאבי גב עליון? גורמי סיכון לבעיה זאת כוללים כאלה הנתונים לשליטת שלנו כמו למשל אורח החיים שאנו מנהלים, סוג פעילות גופנית שאנו בוחרים לעשות ועוד וגורמים אחרים כמו גיל וליקויים המבניים המולדים בעמוד השדרה שאינם נתונים לשליטה שלנו. 

כאבי גב עליון גורמי סיכון
כאבי גב עליון מניעה

כאבי גב עליון? מניעה היא הדרך הנכונה לצעוד בה. כמעט כולם חשו, חשים או יחושו סימנים ותסמינים בגב העליון ובשכמות. ברוב המקרים מדובר במיחושים זמניים שנובעים מנזק שרירי קל בחלק העליון של הגב. לפעמים הגורם לתסמינים הללו הוא משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון מניעה
כאבי גב עליון גורמים

כאבי גב עליון? גורמים לכך כוללים בעיקר עומסי יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. המקור יהיה לרוב פגיעה שולית ןחולפת בשרירים ותחושה של שרירים "תפוסים" וזאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)