Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בשכמות? טיפול מהיר עשוי, במידת הצורך, למנוע נזקים משמעותיים. לרוב, כאב בגב העליון ובשכמות נגרם בגלל "תנועה לא טובה" ונזק שרירי בר חלוף. לעתים הכאב עלול להצביע על פגיעה משמעותית יותר כמו פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב.

כאב בשכמות יכול להיגרם ממגוון רחב של סיבות החל מנזק קל לאחת מהרקמות המרכיבות של השכמה או בגלל פציעות והקרנות כאב מחלקי גוף אחרים כמו הצוואר והכתף או מהקרנות כאב ממחלות באיברים פנימיים בבטן ובחזה. הזנחה והתעלמות מכאבים בשכמות (Scapula) עלולה לגרום בין היתר להתפתחות בעיות כרוניות ואף חמור מכך. ברוב המקרים הבעיות הגורמות לכאבים בגב העליון ובשכמות הן מכניות ועל כן מגיבות טוב לטיפולי כירופרקטיקה ופעילות גופנית משקמת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בשכמות טיפול - רקע

כאב שכמות הוא כאב שמתפתח סביב אחת משתי עצמות השכם או בין שתי עצמות השכם. בגלל שהגב העליון ועמוד השדרה הגבי (thoracic spine) נהנים מיציבות יוצאת דופן ומתנועה מוגבלת הסיכוי לפציעות משמעותיות באזור אינו גבוה. כאשר כבר מתפתח כאב בשכמה הוא יהיה לרוב עקב מתיחה קלה של שריר מקומי או כיווץ בלתי רצוני של השרירים בגלל מתח נפשי. אך כאב כזה יכול להיות מושלך מפגיעה משמעותית בצוואר או בכתף או לחילופין ממחלה קשה בריאות או במערכת העיכול ועוד. ובכן האם הכאב בשכמה מקורו בתנועה לא טובה שביצעתי או שמא מדובר בגורם רציני יותר? האם תנוחת השינה שלי גרמה לכאב או שמא גידול סרטני בריאות? האם אני שוב בלחץ וגורם לשרירים בשכמות כולל שרירי מרים שכמה (levator scapula), שריר הטרפז (trapezius) או השרירים המעוינים (rhomboids)  להתכווץ ללא מנוחה או שאולי יש לי בעיה בתוספתן?

לאחר התהליך האבחוני שמתבצע במרפאה ובהתבסס על הממצאים המושגים מההיסטוריה הרפואית, מהבדיקה הגופנית ומהבדיקות המתקדמות כולל דימות אמור הקלינאי לאבחן את מקור הכאב, לענות על השאלות הללו ואחרות ולהציע דרכי טיפול או הפניה לגורם מתאים אחר.

אבחון 

התהליך האבחוני של כאב בשכמה יחל עם ההיסטוריה הרפואית של החולה ושל משפחתו, יעבור לבדיקה הגופנית ובמידת הצורך כאשר מתעורר חשד או יש צורך לאשר או לשלול פתולוגיה כלשהי עשוי אף לכלול בדיקות מתקדמות ודימות. המטרה הראשונית שלנו במקרה הזה היא להבדיל בין כאב בשכמה שמקורו במערכת שריר ושלד לבין כאב בשכמה שמקורו באיברים פנימיים.

היסטוריה רפואית

בחלק הזה של תהליך האבחון נלמד על הרקע הבריאותי של החולה ומשפחתו ועל הסימנים והתסמינים שעליהם הוא מתלונן עכשיו. נשאל לגבי מיקום הכאב, כיצד החל (טראומה, מחלה), אופי הכאב (חריף, עמום, קהה, פועם, קבוע, מקרין), חומרת הכאב (בין 1-10), מה מידת המוגבלות שלכם (בין 1-10), האם ניתן להחמיר את הכאב על ידי תנועות, פעולות, מנחים או מצבים כאלה ואחרים, האם הכאב פוחת כאשר אתם לא עובדים או ישנים, האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים (כאבי צוואר, כאבי כתף, שיעול, קושי לנשום, נימול, חולשה ועוד). עוד נברר האם טופלתם או אושפזתם בעבר בגלל הבעיה הזאת, האם אתם או אחד מבני המשפחה שלכם סובלים ממחלות רקע (מחלות לב, מחלות מעי) שעלולות לגרום בין היתר לכאבים בשכמה, טיפול תרופתי, עישון, סמים אלכוהול.

בדיקה גופנית

נתחיל את הבדיקה בהתבוננות. למעשה ההתבוננות בחולה מתחילה כבר בחדר הקבלה, בעת שהוא קם מהכיסא ובמהלך כניסתו לחדר הבדיקה. בחדר, נתבונן בחולה ונסרוק את השכמות ואת פלג הגוף העליון. נחפש סימנים לפציעה או נזק כולל נפיחות, אדמומיות, עיוות, ניוון. נבקש מהחולה לבצע פעולות עם פלג הגוף העליון ונבחן את אופן הביצוע. ננסה להסיק מהתנועות ומהמגבלות שנזהה מהו מנגנון הפציעה. נמשש את השכמות, את הצוואר את הכתף את הבטן. נחפש סימנים לרגישות, חום מוגבר, נפיחות. נבדוק את יכולת התנועה של חלקי הגוף הללו באופן פסיבי ובאופן אקטיבי ונחפש שינויים בדפוסי התנועה, כאב בתנועה, רעשים ועוד. נבחן את הכוח בשרירים ונדרג חולשה שלהם בין 0-5.  דגש מיוחד נשים על בדיקה של השרירים המייצבים של עצם השכם כולל שריר הטרפז, השרירים המעוינים, שרירי מרים שכמה ושרירי חזה קטן (Pectoralis Minor) ושריר המשור הקדמי (Serratus anterior). נבדוק החזרים גידיים ונדרג אותם בסולם שבין 0-4, נבצע בדיקות פרובוקטיביות לכול אחד מהאזורים הללו כולל לעמוד השדרה הצווארי ולמפרק הכתף. נערוך בדיקות נוירולוגיות כולל בדיקות תחושה ובדיקות כירופרקטיות. 

בדיקות מעבדה ו/או דימות

ברוב המקרים זה כול מה שנדרש כדי לאבחן כאב בשכמה. במידה ויש ספק לגבי האבחון ניעזר בדימות ו/או בבדיקות מעבדה. כאשר ישנם סימנים ותסמינים כגון חום, קוצר נשימה, שיעול, כאבים בחזה, כאבי בטן קושי במאמצים ועוד המעוררים חשד שהגורם לכאב בשכמה אינו מכני אלא מערכתי נפנה את החולה לבדיקה מומחה או לחדר מיון.

צילומי רנטגן או סריקת MRI או CT לבית החזה, עמוד השדרה הגבי או לכתף עשויים להועיל בביצוע אבחנה מבדלת. בדיקות מועילות נוספות כוללות מיפוי עצמות, בדיקות לב כגון EKG בדיקות לחלל הבטן, בדיקות דם כדי לזהות דלקות פרקים , מחלת כבד ופתולוגיות אחרות.

אבחנה מבדלת 

אבחון וטיפול בכאבי שכמותסוג הסימנים והתסמינים שעלולים להתפתח בשכמות וחומרתם תלויים בנזק שנגרם ובחומרתו. סימנים המעידים על נזקים עצביים יכללו עקצוצים, נימול, הירדמות ותחושת שריפה. נזקים עצביים בגב העליון עלולים להיגרם בגלל שלבקת חוגרת (Shingles), דלקת במקלעת הזרוע (Brachial neuritis) או כתוצאה מלחץ על שורש עצב צווארי על רקע נזק לדיסק בין חולייתי צווארי. סימנים ותסמינים דומים עלולים להופיע בגלל כיווץ כרוני של השרירים בשכמות או בגלל מיגרנה. סימנים ותסמינים המעידים על ליקוי תפקודי של מפרק עצם השכם וכלוב הצלעות יכללו רעשים וחריקות (Crepitus) שבוקעים במהלך תנועת עצמות השכמה. סימנים ותסמינים המעידים על קרע או מתיחה של שריר או גיד בשכמה יכללו כאבים מקומיים ומגבלות תנועה של השכמה. סימנים ותסמינים המעידים על נזק צווארי או על נזק בכתף המקרין לשכמה יכללו סימנים ותסמינים באזורים הרלוונטיים. סימנים ותסמינים הנובעים ממחלת ריאות, לב או מעי יכללו תסמינים אופייניים למערכת הנפגעת.

גם דפוסי הקרנת כאב לשכמה עשויים לספק רמז למהות הבעיה. ישנם מחלות כמו למשל אבנים בכיס המרה (Gallstones), סרטן בכבד, דלקת בתוספתן והריון מחוץ לרחם המשליכות כאב לשכמה הימנית וישנן מחלות כמו תסמונת המעי הרגיז (Irritable bowel syndrome), מחלות לב, מחלות לבלב וטחול בעלות נטייה להשליך כאב לשכמה השמאלית ומחלות אחרות כמו דלקת בקיבה (Gastritis), כיב קיבה, רפלוקס קיבתי-ושטי (Gastroesophageal Reflux Disease), פגיעה (שבר ,סרטן) בחוליות עמוד השדרה הגבי, עקמת, קרע באב העורקים ועוד המעדיפות להשליך כאב אל בין השכמות.

טיפול 

הטיפול בכאב בשכמה תלוי בגורם הנמצא בבסיס הכאב. אם הבעיה נגרמת על רקע של עומסים חוזרניים וביצוע מטלות חוזרות יתכן ולא יהיה צורך בשום טיפול. מנוחה קצרה תפתור את הבעיה. כאשר הכאב נגרם מבעיה רצינית יש להיערך בהתאם.

טיפול עצמי

כאמור ברוב המקרים מקור הכאב בשכמה יהיה עומס יתר זמני הנגרם על רקע של ביצוע תנועות חוזרניות או מתח נפשי מוגבר. מנוחה, רגיעה, הרפיה, פעילות גופנית מתונה וצעדים מעין אלה עשויים להקל ואף לאפשר ריפוי של הבעיה. במידה והכאבים שלכם נמשכים יותר ממספר ימים, במידה ואין הקלה בכאבים למרות הצעדים שנקטתם, במידה ומתפתחים סימנים ותסמינים חדשים יתכן וכדאי לכם לפנות לייעוץ מקצועי. אבחון וטיפול מקצועיים עשויים למנוע נזקים עתידיים ולחסוך עוגמת נפש.

טיפול כירופרקטי בכאב בשכמה

לאחר שאבחנו שאכן מקור הכאבים הוא במערכות עצב שריר ושלד והסברנו לחולה את מהות הבעיה נתחיל בטיפול. בשלב הראשוני של הטיפול ננחה אתכם לגבי מנוחה מפעולות או מנחים הגורמים לכאב, ננחה אתכם כיצד לבצע שינויי יציבה וארגונומיה נדרשים כדי למנוע עומסים מיותרים מהאזור הפצוע, נעשה שימוש באמצעים חשמליים לריפוי דלקות כגון לייזר רך, במידת הצורך נתמוך באופן זמני באזור הפגוע שגורם לכאב (צוואר, כתף, צלעות). אין כותב שורות אלה ממליץ על הנחת קומפרסים קרים על מקום הכאב (הם פוגעים בהחלמה) או צריכה אינטנסיבית של תרופות נגד כאב. תחושת הכאב חשובה להכוונה שלנו ולהחלמה ולכן במידת האפשר צריך לצמצם את הטיפול בתרופות משככות כאב.

עם שוך הכאב הראשוני נתחיל בשלב האקטיבי של הטיפול. בשלב הזה נניע, נחזק ונאזן באופן הדרגתי את המפרקים והשרירים המעורבים. פעילות גופנית כללית ואימוני כוח במיוחד ישולבו כדי לשקם את האזור הבעייתי. פעילות משקמת זאת תבוצע באופן הדרגתי עד הגעה לפעילות בעצימות גבוהה. שיקום של חלקי הגוף שנפגעו וגרמו לכאב בשכמה יאשרו לגופו של החולה לעמוד בעומסים בעבודה, פעילות גופנית ובחיי השגרה ועשויים למנוע התפתחות חוזרת של בעיות דומות.

נפנה את תשומת ליבו של החולה כאשר לחצים נפשיים תורמים גם הם לכאבים בשכמה. מודעות של החולה לכך עשויה לאפשר לו "לסרוק" לעיתים את הגב העליון ואת השכמות ולהרפות אותם ובכך למנוע את הכיווץ הכרוני בשרירים הללו.

טיפול רפואי בכאב בשכמה

כמובן שגם הטיפול הרפואי בכאבים בשכמה יתמקד בגורם להם. הטיפול הרפואי המקובל בכאבים בשכמה שמקורם הוא פגיעה באחת או יותר מהרקמות המרכיבות את הגב העליון ועמוד השדרה כולל תרופות נוגדות כאב, תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידים (Non-steroidal anti-inflammatory drugs), תרופות מרפי שרירים (Muscle relaxant), קורטיקוסטרואידים ולעיתים אף כירורגיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות

כאבי גב עליון? הרקמות שנפגעות הן לרוב שרירים. החולה מתלונן לרוב על מתיחת שריר מקומית או תחושת של שרירים "תפוסים" הנובעים מעומס יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. זאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות
דלקת בגב העליון תסמינים

דלקת בגב העליון? תסמינים וסימנים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה שנפצעה ובהערכת חומרת הנזק. כאבים בגב העליון הם תלונה שכיחה. בארצות הברית ובעולם המערבי כאבי גב ובעיקר בגב התחתון הם הסיבה השכיחה ביותר לקבלת עזרה רפואית. 

דלקת בגב העליון תסמינים
כאבי גב עליון טיפול

כאבי גב עליון? טיפול עשוי לכלול מנוחה בלבד אך עלול גם לכלול דרכי טיפול מורכבות. הכול תלוי בחומרת הנזקים. ברוב המקרים התסמינים באזור זה נגרמים מנזק שרירי קל והקלה צפויה תוך זמן קצר עם טיפול עצמי, הקפדה על יציבה נכונה והתנהלות ארגונומית תקינה.

כאבי גב עליון טיפול
פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון אינה שכיחה. היציבות היחסית של עמוד השדרה באזור הזה מצמצם את העומסים המוטלים עליו ואת הנזקים לדיסקים הבין חולייתיים. המשמעות הקלינית של פריצת דיסק תלויה בלחץ שהיא יוצרת על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים. 

פריצת דיסק בגב העליון
כאבי גב עליון אבחון

כאבי גב עליון? אבחון מהיר יועיל במניעת נזקים כרוניים. מיחושים בחלק העליון של הגב על רקע משמעותי שכיחים פחות ממיחושים בגב התחתון או בצוואר. ברוב המקרים מיחושים אלה התרחשו על רקע "מתיחה של שריר". לעיתים הגורם לכאבים אלו עלול להיות פתולוגיה מסוכנת.

כאבי גב עליון אבחון
מחלת שוירמן

מחלת שוירמן פוגעת בחוליות עמוד השדרה הגבי בקרב ילדים ובני נוער. ברוב המקרים המחלה אינה כרוכה בסימנים ותסמינים משמעותיים. בחלק קטן מהמקרים היא עלולה לגרום לכאבי גב, לעקשת קשה ובמשך הזמן גם לנזקים לדיסקים הבין חולייתיים.

מחלת שוירמן
כאבים בשכמות

כאבים בשכמות מהווים בעיה שכיחה ביותר. למרות שברוב המקרים הגורם להם הוא נזק שרירי קל עדיין חשוב להיות מודע לכך שישנם גם גורמים אחרים רציניים יותר שעלולים לגרום לתסמינים דומים. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי.

כאבים בשכמות
כאבי גב עליון גורמי סיכון

כאבי גב עליון? גורמי סיכון לבעיה זאת כוללים כאלה הנתונים לשליטת שלנו כמו למשל אורח החיים שאנו מנהלים, סוג פעילות גופנית שאנו בוחרים לעשות ועוד וגורמים אחרים כמו גיל וליקויים המבניים המולדים בעמוד השדרה שאינם נתונים לשליטה שלנו. 

כאבי גב עליון גורמי סיכון
כאבי גב עליון מניעה

כאבי גב עליון? מניעה היא הדרך הנכונה לצעוד בה. כמעט כולם חשו, חשים או יחושו סימנים ותסמינים בגב העליון ובשכמות. ברוב המקרים מדובר במיחושים זמניים שנובעים מנזק שרירי קל בחלק העליון של הגב. לפעמים הגורם לתסמינים הללו הוא משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון מניעה
כאבי גב עליון גורמים

כאבי גב עליון? גורמים לכך כוללים בעיקר עומסי יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. המקור יהיה לרוב פגיעה שולית ןחולפת בשרירים ותחושה של שרירים "תפוסים" וזאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)