פציעות ספורט. אבחון, טיפול ומניעה

בקטגוריה הזאת ריכזנו עבורכם מידע רב שעוסק באבחון, טיפול ומניעת פציעות ספורט. כאן תוכלו ללמוד על פציעת הספורט שלכם, מה גרם לה ומה ניתן לעשות לגביה. ברוב המקרים פציעת הספורט מסתכמת בחבורה קלה או מתיחה של שריר או גיד אך לעתים הנזק עלול להיות חמור יותר ולנבוע מקרעים של רקמות, פריקת מפרק, שברים ואפילו זעזוע מוח טראומטית. זכרו, הרבה יותר פשוט למנוע את פציעת הספורט מאשר להתמודד עם המגבלות שהיא מטילה עלינו לאחר שהתרחשה. מגוון הגורמים לפציעות ספורט הוא רחב וכולל בין השאר אימון יתר, כושר גופני ו/או טכניקת משחק לקויים, ציוד לא מתאים, דילוג על החימום לפני הפעילות ועוד. קראו את המאמרים הללו טרם צאתכם למסלולי הריצה, מגרשי הספורט או לחדר הכושר ואולי תוכלו למנוע את הפציעה שלכם.  

בכול עיסוק בספורט קיים סיכון מסוים להיפצע. למרבה ההפתעה ניתן להיפצע גם מענפי ספורט מעודנים כמו יוגה, פלדנקרייז או אפילו מסתם הליכה בחוף הים. מובן שהסיכוי להיפצע מספורט מגע אגרסיבי גבוה הרבה יותר מאשר בספורט מעודן.

נכון, אנשים שעוסקים בספורט חשופים יותר מאחרים לפציעות ספורט ונזקים גופניים. מאידך אנשים שאינם עוסקים בספורט חשופים לנזקי ניוון ולהתפתחות מגוון מחלות הפוגעות באיכות החיים וחלקן אפילו מקצרות חיים. אז מה עדיף? להתאמן בזהירות.

העיסוק בספורט כרוך גם בפציעות חבלה או פציעות ממאמץ נשנה. רוב הפציעות הן קלות וניתנות לטיפול וניהול עצמי, חלקן מחייב טיפול וניהול מקצועי. לעתים קיים קושי לזהות מתי הפציעה ניתנת לטיפול עצמי ומתי היא מחייבת התייחסות מקצועית.

למזלנו הרב ניתן לטפל ברוב פציעות הספורט באופן יעיל והרוב המכריע של האנשים יחזרו לפעילות גופנית מלאה לאחר שעברו תהליך שיקומי. המפתח לטיפול ושיקום מוצלחים של פציעת ספורט מצוי באבחון מהיר ומדויק של הפציעה.

בעקבות פציעה גופנית חלק גדול מהאנשים שואלים את עצמם מהו האופן הנכון שיש לטפל בפציעה? האם לנקוט בגישה שמרנית כלומר ללא ניתוחים וללא תרופות או זריקות או עדיף לנקוט בגישה "חותכת" ולגמור עם זה? תתחילו בטיפול שמרני.

תחום השיקום (Rehabilitation) מתחלק לשלושה תחומים עיקריים: מניעת פציעות, אבחון פציעות וניהול הפציעות. לצורך מניעת פציעות ספורט יש לערוך בדיקות מקדימות שמאפשרות איתור נקודות תורפה ונטרולן בעוד מועד, טרם תחילת הפעילות.

מחקר חדש שהוצג בפני האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים שב ומאשר: לנשים אתלטיות יש סיכויים גבוהים יותר להיפצע מפעילות ספורטיבית. הברכיים ובעיקר הרצועה הצולבת הקדמית הם נקודות התורפה של הנשים העוסקות בספורט.

טיפול מהיר ונכון בפציעה של רקמות רכות כגון שרירים, רצועות, גידים ועוד יעלה את הסיכוי להחלמה מהירה ונכונה של הרקמה וחזרה לאורח חיים פעיל. במאמר זה נפרט את עקרונות העזרה ראשונה וטיפול עצמי בפציעות של רקמה רכה.

עמוד השדרה של רקדנים ורקדניות נדחף יותר מידי פעמים אל קצה היכולות הביומכניות והפיזיולוגיות שלו. הרמות, הקשתות, פיתולים ותנועות גב, ראש וצוואר מוקצנות מובילים בהרבה מקרים להתפתחות נזקים בעמוד השדרה, כאבי גב תחתון או כאבי צוואר.

ילדים מתחילים לעסוק בספורט בגיל צעיר וחלקם עוסקים בו באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לפציעות ספורט בקרב ילדים הנגרמות מעומסי יתר. יש לעודד ילדים לעסוק בספורט אך גם להקפיד על כללי אימון נכונים.

מחקר שפורסם בארצות הברית מאיר בעיה שהייתה מוכרת עד היום רק למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים הספורטיביים של ילדם עלולים לגרום לפציעתם ולהזיק להתפתחותם. בדקו את עצמכם, האם ניצחון ילדכם חשוב לכם יתר על המידה?

פציעות ספורט בקרב ילדים הפכה לבעיה משמעותית כמעט כמו אצל הספורטאים המבוגרים. לפציעות אלה משמעות עתידית לגבי הילדים. מומחים בתחום, ממרכז המחקר לילדים של אוקלנד טוענים שמניעת פציעות מחייבת שמירה על כללים.

תאונות דרכים, טביעה, כוויות ונפילות הם הגורמים השכיחים ביותר למוות בקרב ילדים ובני נוער עד גיל 18. על פי המידע שפרסם ארגון האומות המאוחדות ב2002 מתו ברחבי העולם מסיבות אלה לפחות 875,000 ילדים ונערים עד גיל 18.

אימונים קשים הם כורח עבור טניסאים וספורטאים השואפים לפסגה. בלי עבודה קשה לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לפציעות ספורט, לפגיעות נפשיות וגדיעה של הקריירה. איך מונעים את הנזקים הללו?

פציעות ספורט בקרב בני נוער הם תופעה שכיחה. כול שנה מיליוני בני נוער ברחבי העולם סובלים ממגוון רחב של פציעות ספורט כולל בין היתר קרע ברצועה הצולבת בברך, שבר מאמץ ועוד. הרקע לפציעות הללו כולל בעיקר אי הקפדה על כללי יסוד במניעת פציעות ספורט. 

אם אתם אוהבים לרוץ אתם בוודאי גם מודעים לכאבי רגליים שלעתים קרובות נלווים לתחביב זה. כדי לטפל בכאבי רגליים הנובעים מריצה אין די במודעות לכאב. יש לאבחן מאין נובעים הכאבים, מהי הרקמה שניזוקה היכן היא ניזוקה ומהי מידת הנזק.

פציעות ריצה הן פציעות ספורט שכיחות ביותר. אחת הסיבות לכך היא העובדה שריצה הפכה ספורט פופולארי וזמין לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלי ריצה לקויות, הרגלי אימון לקויים ועוד. הקפדה על כללי היסוד יעזרו להימנע מפציעות הריצה.

פציעות ריצה שייכות לרוב לסוג פציעה הנגרמת מביצוע מאמצים חוזרים. העומסים והכוחות הפועלים על הרגליים בעת הריצה מתחילים להזיק באופן הדרגתי עד לגרימת פציעות וכאבים. פציעות ריצה יכולות להיות גם טראומתיות למשל נקיעת קרסול.

הגוף מרפא את פציעות כולל פציעות שריר על ידי תגובה דלקתית שבמהלך שלביה השונים מייצרת כימיקלים שונים שמפעילים תהליכים שונים עד לריפוי. תהליך אבולוציוני גאוני זה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור את זה?

סקי שעובר בשלום וללא פציעות זה שילוב מנצח של כיף, חופש, טבע וספורט מלהיב. עם זאת, מדובר בספורט בעל רמת סיכון גבוהה לפציעות שחלקן עלול להתרחש אף על פי שנזהרתם. לכן, למרות הזהירות יש עדין סיכון לחזור מסקי עם כאבים.

סקי נקשר לפציעות רבות כולל פציעות גפיים, פציעות עמוד שדרה ופציעות ראש. חבישת קסדה במהלך גלישת סנובורד עשויה להוריד את הסיכון לפגיעת ראש ב60%. נכון, פחות נוח, אבל חשוב למי שרוצה להמשיך לחיות או לא להישאר משותק.

עונת הסקי בפתח. מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר על ספורט בעל רמת סיכון גבוהה לפציעות. מחקר חדש ומקיף מציין את הסנובורד כספורט בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי לפציעות עמוד השדרה ומפרקים אחרים. קסדה זה חובה!

סקי וסנובורד הם ענפי ספורט עם רמת סיכון גבוהה לפציעות דלקות וכאבים. בשנת 2010 נפצעו בארצות הברית מענפי ספורט אלו 440.000 בני אדם. לא ברור כמה ישראלים נפצעים בגלל ספורט השלג אך סביר להניח ששיעור הפציעות דומה. 

אימוני כושר קשים יכולים לתרום להתפתחות פציעות ספורט. מחקר שנערך בארצות הברית בדק ומצא שאימוני כושר קשים וממושכים עלולים לפגוע בגברים מתחת לחגורה ולגרום לירידה ברמת הפוריות שלהם. עוד סיבה עבור גברים לא להגזים באימונים.

ברוב המקרים אנו בוחרים מאמן אישי כדי לשפר את הכושר שלנו. אימון עם מאמן ידחוף גם את העצלנים שבקרבנו לאימון משמעותי ועקבי. מאמנים אישיים טובים משפרים את מרכיבי הכושר הגופני ואת הביצועים של אתלטים מקצועיים ברחבי העולם.

לחולה המתלונן על כאב באחד מחלקי גופו שהחל לאחר פעילות גופנית או פעילות שגרתית אחרת חשוב לדעת מה גורם לכאב. האם זו פציעת ספורט ולכן הכאב הוא רע או מדובר במאמץ קשה אך סביר ולכן הכאב הוא טוב.

שחייה היא ספורט נפלא ובעל יתרונות: היא משפרת את הכושר הגופני, מטפחת את היציבה, מחזקת את השרירים והיא גם משעשעת ומרגיעה. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

תחושת שריפה וכאבים לאחר פעילות גופנית  לא בהכרח יצביעו על פציעת ספורט. יתכן ומדובר בכאבים טובים ההכרחיים כאשר אנו רוצים לשפר את היכולות הגופניות שלנו. מבלי לצאת מאזור הנוחות לא נחזק את השרירים ולא נשפר את סיבולת לב הריאה שלנו.

פעילות גופנית עלולה לגרום לפציעת ספורט נזקים וכאב ולכן יש לעצור כול פעילות שמופיעה במהלכה "כאב רע". אך חשוב לדעת שיש גם "כאב טוב" המופיע במהלך פעילות גופנית מאומצת וקיומו חשוב לשיפור היכולות הגופניות.

כאבים ומגבלות תנועה שמקורם מערכת שריר ושלד מהווים גורם שכיח ביותר לפגיעה באיכות חיים, נזקים כלכליים אישיים ולאומיים. במערכת שרירי ושלד פגיעה בשרירים ונקודות הדק הן אחת מהסיבות המרכזיות לתלונות הללו. 

נקודות הדק הנן קבוצת סיבי שריר מכווצים וצמודים ("קשרים") שכאשר מופעל עליהם לחץ פיזי גורמים בין היתר לכאב מקומי ו/או כאב מוקרן. נזק טראומטי או נזק מצטבר הם הגורמים העיקריים להתפתחות נקודות הדק.

אין חולק על התרומה האדירה של פעילות גופנית לבריאות שלנו. אבל, כמה קשה אנו צריכים להתאמן כדי לשמר ולשפר את הבריאות שלנו? מתי פעילות גופנית מפסיקה לתרום לבריאותנו ומתחילה לפגוע בה? האם נכון להמשיך לבצע פעילות גופנית למרות הכאב?

כולם יודעים שניתן להתמכר לאכילה, לעישון, לשתייה חריפה, לסמים, לקניות, להימורים לסקס ועוד, אך לא רבים יודעים שניתן להתמכר גם לספורט. אין סוף שבחים נכתבו, בין היתר באתר זה, אודות היתרונות הרבים לגוף ולנפש של העיסוק בפעילות גופנית.

פציעות ריקוד בקרב רקדנים מקצועיים שכיחה כמו פציעות ספורט בקרב ספורטאי עלית בענפי ספורט תחרותיים. בדומה לענפי ספורט אחרים, כדי להגיע להישגים נדרש הרקדן לאימונים אינטנסיביים ולמשמעת עצמית ואלה עלולים לגרום לפציעות.

כאבי שרירים או שרירים תפוסים מהווים תופעה שכיחה שאף אדם לא חסין מפניה. מגוון גדול של גורמים עלולים לעמוד בבסיס ההתחושות הללו. האבחון עשוי להוות אתגר עבור כול רופא. הסיבה העיקרית להתפתחות שרירים כואבים ותפוסים היא עומס היתר המוטל עליהם.

כולנו עושים טעויות במהלך האימון בחדר הכושר, מי יותר ומי פחות. יעילות האימון והסיכון לפציעות ספורט תלויים בין היתר גם ביכולת שלכם להפחית את מספר השגיאות שלכם ואת חומרתן למינימום. האם האימונים בחדר הכושר גורמים לכם לפציעות?

מעלותיו של ספורט "הספינינג" רבות. מדובר בספורט בעל מגוון יתרונות רחב: שריפת קלוריות מוגברת, שיפור סבולת לב ריאה ועוד. במאמר הזה אנסה לשפר את סיכויי העוסקים בפעילות מהנה זו מבלי לשלם על כך בפציעות, דלקות וכאבים ..

מידי פעם ספורטאי חובב או מקצוען מאבד את חייו תוך כדי פעילות על מגרש הספורט. מדובר בתופעה כלל עולמית הגובה את חייהם של אלפי בני אדם. כיצד עוצרים את התופעה הזאת? ראשית יש להתחיל ברישום היסטוריה רפואית ובבדיקות גופניות יסודיות.

יתרונות רבים לעיסוק בספורט וחיסרון אחד גדול: פציעות ספורט. עם זאת, פציעות הספורט אינן גזרה משמיים והן ניתנות למניעה. להלן מספר כללי זהב אשר יגבירו את התועלת מהפעילות גופנית ויפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.