Skip to main content

פציעות ספורט, אבחון וטיפול

פציעות ספורט, אבחון וטיפול

פציעות ספורט? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע מהן לחזור שוב ושוב. סימנים ותסמינים על רקע נזק גוף בקרב אתלטים מקצועיים ובקרב חובבנים מהווה תלונה שכיחה. חלק מהנזקים הללו יכולים להיגרם גם בגלל סיבות אחרות שאינן קשורות לאתלטיקה כמו למשל כתוצאה מתאונת עבודה או כתוצאה מביצוע תנועה "לא טובה" ברחוב או בבית. כך למשל נזק לגיד בכתף עלול להיגרם בגלל עומסים על המפרק הזה הנוצרים במשחק טניס, בגלל מיון חבילות בדואר או בגלל נפילה בבית על יד מושטת לפנים.

ברוב המקרים הנזק מסתכם בכאב קל על רקע מתיחה של שריר או גיד והתסמינים בגללו צפויים לחלוף תוך ימים בודדים, אך לעתים הנזק עלול להיות חמור יותר ולכלול קרעים של רקמות, פריקת מפרק, שברים ואפילו זעזוע מוח ועוד. עדיף למנוע את הפגיעה מאשר להתמודד עם המגבלות שהיא מטילה לאחר שהתרחשה.

בעמודים אלה אנו סוקרים עבורכם בהרחבה מידע שעוסק בנזקי גוף על רקע עיסוקים אתלטיים שונים ובכלל זה אבחון, טיפול ומניעה. כאן גם תוכלו ללמוד על הפגיעה שלכם, מה גרם לה ומה ניתן לעשות לגביה.

פציעות ספורט

העיסוק בפעילות גופנית כרוך בסיכון להיפגע. ניתן לצמצם או להגביר את רמת הסיכון על ידי התנהלות כזו או אחרת אבל לא ניתן למנוע אותו לחלוטין. כול מי שעוסק בזה יפצע. ברוב המקרים מדובר בפגיעות קלות הגורמות לסימנים ותסמינים קלים שאפילו לא מפריעים לכם להמשיך להתאמן. יש לעתים ,רחוקות אומנם, שהפגיעה חמורה יותר וגרמה לנזקים חמורים יותר. במקרים אלו נדרשים אבחון וטיפול מקצועיים. עיכוב במתן שירותים אלו עלול בסבירות גבוהה להוביל להתפתחות נזקים כרוניים שקשים יותר לריפוי ולעתים אף לפרישה מלאה מהתחום. 

גורמים

גורמים לנזקים עקב עקב היותנו פעילים פיזית כוללים עומסי יתר ונזקי חבלה. נזקי יתר על רקע ביצוע פעולות חוזרניות מהווים את הגורם העיקרי לפגיעות מסוג זה. לרקמות השונות בגוף כולל רצועות, גידים, שרירים, עצבים ועוד יש יכולת לספוג עומסים עד רמה מוגדרת. עומסים חוזרניים הכרוכים בסוגי בטניס, גולף כדור-עף וענפים נוספים גורמים לרקמות הללו, המתקשות להתמודד עם העומסים, להיכשל ולהיפגע. נזקי חבלה מתרחשים בתדירות גבוה על מגרשי המשחקים, דחיפות, התנגשויות בין שחקנים ועוד גורמים לעתים קרובות לפגיעותת שחלקן קשות כגון פריקות מפרקים, שברים, ואיפול אובדן הכרה ומוות.

גורמי סיכון

ישנם גורמי סיכון רבים שמעלים את הסיכון להיפצע מפעילות פיזית כולל בין היתר תחומים אתלטיים הכרוכים בביצוע תנועות חוזרניות כמו טניס וגולף או תחומים הכרוכים בעומסים חריגים כמו בהרמת משקולות. גורמי סיכון נוספים כוללים, ליקוי מבני נרכש או מולד (למשל רגל קצרה יותר), ליקוי ביומכני מולד או נרכש (למשל פרונציית יתר), פגיעה קודמת או ניתוח קודם, אי הקפדה על כללי האימון הגופני כולל חימום לפני האימון, עלייה הדרגתית בסרגל המאמצים ועוד.

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים המופיעים אצל האתלט שנפצע משתנים בהתאם לרקמה שניזוקה ולחומרת הנזק. בין יתר הסימנים ותסמינים האופייניים נמנה כאבים קלים או חמורים, מקומיים או מקומיים עם השלכות, נפיחות, חום מקומי ברקמה המעורבת או במפרק המעורב, רגישות למגע או מישוש, שטף דם, אובדן טווחי תנועה ועוד.

אבחון

אנו נאבחן אתלט שנפצע באמצעות לימוד הרקע האישי והבריאותי שלו (מקצועו, תחביבים ועוד) ולימוד ההיסטוריה של התרחשות הפגיעה (מתי החלה, מה גרם, מה משפיע, סימנים ותסמינים נלווים ועוד) ועוד. הבדיקה תכלול התבוננות באזור הפגוע ובמפרקים וברקמות הסמוכות לו המהווים חלק מאותה שרשרת קינטית. נחפש אחר סימנים חיצוניים לפגיעה כמו למשל שטף דם, נפיחות, אדמומיות, חום מקומי, דפורמציה, חוסר סימטריה,  ועוד.

נמשש את החלקים הללו וננסה לחוש באזורים כואבים, עיוות, חוסר סימטריה, נפיחות חום מקומי ועוד. נניע את החלקים הללו ונתרשם מטווחי התנועה ותנועות לקויות ועוד. נערוך בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות. לאחר זיהוי הרקמה שנפגעה, שיחזור הסימנים והתסמינים שעליהם מתלונן החולה ואומדן חומרת הנזק נקבע אבחון. במידה ונותר ספק לגבי האבחון נפנה את החולה לבדיקות מעבדה ו/או דימות.

טיפול

במקרים קלים כול שנדרש מהחולה הוא מנוחה, שינויים מתבקשים לגבי הפעילות האתלטית שלו, קומפרסים ולעתים אף תמיכה באזור הפצוע באמצעות חבישה או קביים. במקרים קשים יותר יש להיעזר בקלינאי כמו כירופרקט הפועל בתחום הזה. כירופרקט, בגלל המומחיות הייחודית שלו, מוכשר לאבחן, לטפל ולשקם פגיעות ברמות חומרה שונות הנובעות מהיותו פעיל פיזית. פגיעות המחייבות פתרון כירורגי יופנו. עבודתו של הכירופרקט כוללת שילוב של עזרים חשמליים לריפוי דלקות כמו לייזר רך יחד עם טכניקות טיפול ידניות שנועדו לשמר ושפר את היכולות הגופניות והפסיכו מטוריות של הרקמה או המפרק שנפגע.

שיקום

לאחר ריפוי הנזקים יש להתחיל בשיקום. ללא שיקום הפגיעה  הזאת עתידה לחזור ולפעמים גם לגרום לפגיעות אחרות. השיקום כולל שילוב טכניקות טיפול ושיקום ידניות ותרגילים ייעודיים שתחילה יבוצעו במרפאה בלבד ובשלב מתקדם גם בבית. מטרות השיקום כוללות שיפור היכולות הגופניות של הרקמות והמפרקים המעורבים ובכלל זה שיפור כוח, גמישות ואיזון שרירי, שיפור שיווי משקל ושיפור חוש חישה עצמית ועוד.

פציעות ספורט? מידע כללי שעוסק בנושא זה מובא כאן לפניכם. הסיכון להיפצע מכדורגל, כדורסל או אומנויות לחימה גבוה. למרבה ההפתעה ניתן להיפצע גם מיוגה, פלדנקרייז או אפילו מסתם הליכה בחוף הים. אסור שהסיכון ירתיע ומצד שני צריך להיות מודעים לו

פציעות ספורט? גורמים אפשריים כוללים בעיקר עומסי יתר חוזרניים. אנשים שעוסקים בפעילות גופנית חשופים יותר מאחרים וצפויים להיפגע. מאידך אנשים שאינם פעילים גופנית חשופים לנזקי ניוון ולהתפתחות מחלות הפוגעות באיכות החיים וחלקן אפילו מקצרות חיים.

פציעות ספורט? סיווג פגיעות מסוג זה כולל בעיקר נזקי חבלה או בפגיעות ממאמץ נשנה. הפגיעות הללו הן ברובן קלות וניתנות לטיפול וניהול עצמי, חלקן מחייב טיפול וניהול מקצועי. לעתים קיים קושי לזהות מתי ניתן לטפל לבד בפציעה ומתי היא מחייבת התייחסות מקצועית.

פציעות ספורט, אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. למזלנו הרב ניתן לטפל באופן יעיל ברוב הפגיעות הנגרמות בגלל פעילות גופנית. רוב הנפגעים יחזרו לאחר טיפול ושיקום להיות פעילים. המפתח לכך מצוי באבחון מהיר ומדויק של הפגיעה.

פציעת ספורט? טיפול מהיר יכול לחסוך עוגמת נפש רבה. בעקבות פגיעה בגוף חלק מהאנשים שואלים את עצמם מהו האופן הנכון לטפל בפציעה? האם לנקוט בגישה שמרנית כלומר ללא ניתוחים וללא תרופות או זריקות או עדיף לנקוט בגישה "חותכת" ולגמור עם זה?

פציעות ספורט? מניעה היא הדרך הנכונה. תחום השיקום מתחלק לשלושה תחומים עיקריים: מניעה, אבחון וניהול. כדי להקטין את הסיכוי להיפצע מפעילות יש לערוך בדיקות מקדימות שמאפשרות איתור נקודות תורפה ונטרולן מבעוד מועד, עוד בטרם תחילת הפעילות.

פציעות ספורט בקרב נשים מהוות תלונה שכיחה ביותר. לנשים אתלטיות יש סיכויים גבוהים יותר להיפצע מפעילות גופנית בהשוואה לגברים. הברכיים ובעיקר הרצועה הצולבת הקדמית הם נקודות התורפה של הנשים בתחום.

עזרה ראשונה לפציעות ספורט עשויה לקצר את פרק הזמן שיידרש לטיפול ולשיקום. טיפול מהיר ונכון בפציעה של רקמות רכות כגון שרירים, רצועות, גידים ועוד יעלה את הסיכוי להחלמה מהירה ונכונה של הרקמה וחזרה לאורח חיים פעיל. 

ריקוד ופגיעה בעמוד השדרה הולכים לעתים קרובות מידי ביחד. עמוד השדרה של רקדנים נדחף יותר מידי פעמים אל קצה היכולות הביומכניות והפיזיולוגיות שלו. הרמות, הקשתות, פיתולים ותנועות גב, ראש וצוואר מוקצנות מובילים לכך.

פציעות ספורט בקרב ילדים מהווים בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

הורים דוחפים להישגים בספורט גורמים לילד שלהם להיפצע. מחקר שפורסם בארצות הברית מאיר בעיה שהייתה מוכרת עד היום רק למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

ספורט בטוח לילדים יאפשר להם להתפתח באופן נכון יותר. ילדים מרבים להיפצע מפעילות גופנית. השכיחות של הפגיעות הפכה לבעיה משמעותית כמעט כמו אצל המבוגרים. מומחים טוענים שמניעת הפגיעות מחייבת שמירה על כללים.

נזקי חבלה בקרב ילדים הם עניין שכיח מידי. תאונות דרכים, טביעה, כוויות ונפילות גורמים שכיחים למוות בקרב ילדים ובני נוער עד גיל 18. על פי ארגון האומות המאוחדות ב2002 מתו ברחבי העולם מסיבות אלה לפחות 875,000 ילדים ונערים עד גיל 18.

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

פציעות ספורט בקרב בני נוער הם תופעה שכיחה. כול שנה מיליוני בני נוער ברחבי העולם סובלים ממגוון רחב של פגיעות כולל בין היתר קרע ברצועה הצולבת בברך, שבר מאמץ ועוד. הסיבה העיקרית לפגיעות היא אי הקפדה על כללי אימון נכונים. 

ריצה לא נכונה? תסמונות שכיחות הנגרמות על רקע זה עלולות לאמלל אתכם ולגרום לכם להפסיק לרוץ. אם אתם אוהבים לרוץ אתם בוודאי גם מודעים למיחושים שלעתים קרובות נלווים לתחביב זה. כדי לטפל בסימנים והתסמינים הנובעים מריצה יש לאבן את מקורם. 

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

כאב מריצה לא נכונה? אבחון וטיפול מהירים עשויים לאפשר לכם להמשיך להיות פעילים. העומסים והכוחות הפועלים על הרגליים בעת הריצה מתחילים להזיק באופן הדרגתי עד לגרימת נזק. טכניקה ריצה לקויה ואי הקפדה על עקרונות האימון הנכון מעלים את הסיכון. 

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

סקי ולחזור בריא זאת השאיפה של כול העוסקים בתחום הנפלא הזה. סקי שעובר בשלום וללא נזק גופני זה שילוב מנצח של כיף, חופש, טבע ופעילות מלהיבה. עם זאת, מדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקי גוף שחלקן עלול להתרחש אף על פי שנזהרתם. 

סקי? רק עם קסדה ניתן להבטיח במידה גדולה של ביטחון שהראש שלכם לא היפצע. סקי נקשר לנזקי גוף רבים כולל בגפיים, בעמוד שדרה ובראש. חבישת קסדה במהלך גלישת סנובורד עשויה להוריד את הסיכון לפגיעת ראש ב60%. נכון, פחות נוח, אבל חשוב.

סנובורד מסוכן. עונת הסקי בפתח. מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

פציעות סקי וסנובורד הם עניין שכיח. מדובר בתחומים עם רמת סיכון גבוהה לפגיעות דלקות וכאבים. בשנת 2010 נפצעו בארצות הברית מענפים אלו מאות אלפי בני אדם. לא ברור כמה ישראלים נפצעים בגלל תחביבים אלו אך סביר להניח שהשכיחות דומה. 

אימון יתר פוגע בפוריות הגבר. כך טוען מחקר חדש. אימוני כושר קשים יכולים לתרום לנזקי גוף. מחקר שנערך בארצות הברית בדק ומצא שהם עלולים לפגוע בגברים גם מתחת לחגורה ולגרום לירידה ברמת הפוריות שלהם. עוד סיבה עבור גברים לא להגזים באימונים.

ברוב המקרים אנו בוחרים מאמן אישי כדי לשפר את הכושר שלנו. אימון עם מאמן ידחוף גם את העצלנים שבקרבנו לאימון משמעותי ועקבי. מאמנים אישיים טובים משפרים את מרכיבי הכושר הגופני ואת הביצועים של אתלטים מקצועיים ברחבי העולם.

כאב רע? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע את הפיכתו לכרוני. חשוב לזהות את המקור הכאב שהחל בגוף לאחר אימון כוח או ריצה, לאחר נפילה או פעילות שגרתית. האם הופיע בעקבות נפילה סביר שהכאב רע אם הופיע לאחר מאמץ קשה יתכן וזה כאב טוב.

פציעות שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עשויים לחשוב. שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

מתי כאב הוא סימן רע?תחושת שריפה וכאבים לאחר משחק כדורגל לא בהכרח תצביע על נזק. יתכן ומדובר בכאב טוב והכרחי כאשר אנו רוצים לשפר יכולות גופניות. מבלי לצאת מאזור הנוחות לא נחזק את השרירים ולא נשפר את סיבולת לב הריאה שלנו.

כאב טוב או כאב רע? כשכואב כול אחד צריך לשאול את עצמו את השאלה הזאת. יש לעצור כול פעילות שבמהלכה מופיעה "כאב רע" המסמן נזקי גוף. אך חשוב לדעת שיש גם "כאב טוב" שיכול להופיע במהלך משחק כדורגל, כדורסל ועוד וקיומו חשוב לשיפור היכולות.

כאבים ומגבלות תנועה שמקורם מערכת שריר ושלד מהווים גורם שכיח ביותר לפגיעה באיכות חיים, נזקים כלכליים אישיים ולאומיים. במערכת שרירי ושלד פגיעה בשרירים ונקודות הדק הן אחת מהסיבות המרכזיות לתלונות הללו. 

נקודות הדק הנן קבוצת סיבי שריר מכווצים וצמודים ("קשרים") שכאשר מופעל עליהם לחץ פיזי גורמים בין היתר לכאב מקומי ו/או כאב מוקרן. נזק טראומטי או נזק מצטבר הם הגורמים העיקריים להתפתחות נקודות הדק.

אין חולק על התרומה האדירה של פעילות גופנית לבריאות שלנו. אבל, כמה קשה אנו צריכים להתאמן כדי לשמר ולשפר את הבריאות שלנו? מתי פעילות גופנית מפסיקה לתרום לבריאותנו ומתחילה לפגוע בה? האם נכון להמשיך לבצע פעילות גופנית למרות הכאב?

מכורים לאנדורפינים? אבחון וטיפול מהירים עשויים לרפא אתכם לפני התפתחות הנזקים האופייניים למכורים מסוג זה. כולם יודעים שניתן להתמכר לאכילה, לעישון, לשתייה חריפה, לסמים, לקניות, להימורים לסקס ועוד, אך לא רבים יודעים שניתן להתמכר גם לאנדורפינים. 

פציעות ריקוד בקרב רקדנים מקצועיים מהווים עניין שכיח בדומה לנזקי גוף בקרב מתאמני עלית בענפים תחרותיים. כדי להגיע להישגים בשני הענפים נדרש הרקדן וגם האתלט לאימונים אינטנסיביים ולמשמעת עצמית ואלה עלולים לגרום לנזקי גוף.

שרירים תפוסים? חושבים שמשהו לקוי קורה עם השריר שלכם? מדובר בתופעה שכיחה ביותר. ברוב המקרים הגורם לתחושה הזאת היא פעילות גופנית מאומצת שיצאתם אליה לפני יום או יומיים. במקרים הללו תחושת התפיסות של השריר תפוג במהרה. אך ישנם גם גורמים משמעותיים שעלולים לגרום לתחושה הזאת.

כאבי שרירים? כאבי שרירים מהווים תופעה שכיחה שאף אדם לא חסין מפניה. מגוון גדול של גורמים עלולים לעמוד בבסיס ההתחושות הללו. האבחון עשוי להוות אתגר עבור כול רופא. הסיבה העיקרית להתפתחות כאבים ברקמה זאת היא עומס היתר המוטל עליהם.

כאבי שרירים? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע מהכאבים להיות כרוניים ולמנוע נזקים בלתי הפיכים. כאבי שרירים (Myalgia) מהווים בעיה שכיחה ביותר שכימעט כולם סובלים ממנה מידי פעם. הכאבים בשרירים נגרמים לרוב בגלל מתח נפשי, עומסי יתר ונזקי חבלה אך גם בגלל מגוון מחלות רחב כולל שפעת.

טעויות שכיחות בחדר הכושר כוללות התעלמות מכאב, תכנית אימונים זהה ועוד. כולנו עושים טעויות במהלך האימון בחדר הכושר, מי יותר ומי פחות. יעילות האימון והסיכון לנזקי גוף תלויים בין היתר גם ביכולת שלכם להפחית את מספר השגיאות שלכם ואת חומרתן למינימום.

ספינינג ולהישאר בריא. זה כול מה שאתם צריכים כדי להתמיד עם האימון הנהדר הזה. לספינינג יתרונות רבים. בעיסוק בו כרוך בשריפת קלוריות מוגברת, שיפור סבולת לב ריאה ועוד. במאמר הזה אנסה לשפר את הסיכויי העוסקים לסיים אימון בלי להיפצע.

מוות במגרשים אינם שכיחים אך עם זאת ניתן למנוע את רוב המקרים. מידי פעם אתלט חובב או מקצוען מאבדים את חייהם על המגרש. מדובר בתופעה עולמית הגובה את חייהם של אלפי בני אדם. כיצד עוצרים את התופעה? ראשית יש להתחיל בבדיקה של האתלט.

חדשות - מחקרים רפואיים

 • סגנון חיים וצפיפות העצם

  סגנון חיים וצפיפות העצם קשורים זה בזה! אורח החיים המודרני המתאפיין בחוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת מול המחשב, טלפון חכם ו/או מול הטלוויזיה מזיקים לבריאותנו בהרבה דרכים כולל בין היתר פוגעים בצפיפות העצם כבר במהלך הילדות שלנו.

   
 • כאבי גב תחתון בקרב ילדים

  עד לא מזמן כאבי גב תחתון היו בעיה של בעיקר מבוגרים. מספר גורמים הפכו את הכאבי בגב התחתון לבעיה הולכת וגדלה גם של ילדים בגיל בית ספר. פציעות ספורט מהווים רק סיבה אחת להתפתחות כאבי הגב בקרב ילדים. הנתונים הם קשים למדי והתופעה שכיחה ביותר.

   
 • שיקום שיווי משקל מונע נפילות

  נפילות, בגיל מבוגר והנזקים הנלווים להן מהווים גורם משמעותי לסיבוכים רבים ולמוות. סדרה של תרגילים פשוטים המחזקים את השרירים המפעילים את הקרסול וכף הרגל יכולים לשפר את שיווי המשקל בקרב אנשים מבוגרים ולמנוע נפילות. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)