Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ארגונומיה לילדים ובני נוער עשויה למנוע פציעות ספורט ופציעות מאמץ חוזרני בעבודה, בבית ובבית הספר. חברות ההי-טק מזמינות הרצאות ומומחים לבדיקה ויישום ארגונומיים וחלקן מעסיקות מומחים לארגונומיה על בסיס קבוע. בעולם זה מתחיל כבר בגן הילדים. 

ארגונומיה חשובה לילדים כמו למבוגרים ויש כאלה שיגידו חשובה יותר. ארגונומיה מתכננת עבורנו את כלי העבודה, את עמדות העבודה ואת אופן ביצוע העבודה כדי להפחית למינימום את העומסים על חלקי הגוף, הארגונומיה מגינה על חושי הראייה והשמיעה בכך שהיא מגדירה את כמות האור הנדרשת לעבודה ואת מקסימום הרעש המותר והארגונומיה שומרת על סביבת חיינו וסביבת העבודה שלנו בכול הנוגע לטמפרטורה, לחות ושאר גורמים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ארגונומיה לילדים ובני נוער - למה זה חשוב?

האדם הקדמון לא היה צריך מומחה לארגונומיה כדי לדעת אייך לעשות דברים. הפעילות של ליקוט וצייד היא פעילות גופנית בעיקרה שיצרה עומסים מגוונים על מערכת השריר והשלד. העידן המודרני עם שלל הטכנולויוגיות שנכנסו לחיינו גרמו לאדם ולילד המודרני לעבור לאורח חיים יושבני עם מעט פעילות גופנית ולפעמים ללא פעילות גופנית בכלל. הילד הממוצע יושב לא נכון בעמדת מחשב שאינה מותאמת עבורו, "נמרח" על הספה מול הטלוויזיה הממוקמת גבוה על הקיר, מתאמן בחדר כושר על מכשירים שתוכננו לאנשים מבוגרים, יושב בכיתה על כיסאות ומול שולחנות שאינם עשויים למידותיו, כותב בעט גדולה מידי לאצבעותיו, סוחב על גבו תיק בית ספר כבד מידי ולא נוח ועוד. התוצאה היא שהילדים מפתחים בעיות "כמו של גדולים": כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי כתפיים, דלקות גידים ועוד.

גרוע מזה, המבנה האנטומי הייחודי של הילד חושף אותו לנזקים בעלי השלכות לבריאותו גם בעתיד. הגדילה של העצמות הילד מתרחשות למעשה בלוחות גדילה סחוסיות המצויות בקצוות העצמות. לוחות צמיחה אלה עלולות בתגובה לעומסים חוזרניים ופציעות מאמץ חוזרני (Repetitive strain) לגרום לשינויים במבנה העצמות וכתוצאה מכך לשיבושים ביומכניים. אי הקפדה על ארגונומיה כבר בשלבים המוקדמים של החיים משמעותם גם רכישת הרגלי עבודה לקוייה ויציבה לקויה. אולם הצרות אינן מסתכמות בכאבים בלבד וליקויי יציבה. בני האדם ובעיקר ילדים נועדו לנוע. ועל כן בעיות נוספות שניתן ליחס לשימוש ממושך במחשב כוללות השמנה, חוסר פעילות גופנית, ניוון גופני, פגיעה בראייה, פציעות כרוניות, שיבוש היציבה ועוד.... עבודה נכונה על פי העקרונות ההארגומיה מכתיבה מפחיתים את העומסים מעל הרקמות השונות ומעלות את הפריון שלנו באופן דרמטי.

שכיחות השימוש בטכנולוגיות

ארגונומיה לילדים ובני נוערהעבודה והלימוד עם מחשבים, הצפייה בטלוויזיה והשימוש בטלפונים חכמים על ידי ילדים הוא נרחב. לא נגזים אם נאמר שרוב הילדים בארץ הזאת מצויד בשלושה המכשירים האלקטרוניים הללו וכן שרובם המוחלט לומד או משחק או לומד ומשחק שעות ארוכות מידי יום באמצעות המחשב. האם הילדים שלכם מקפידים על עמדות עבודה ארגונומיות? האם הם יושבים יותר מידי מול מחשב (או טלוויזיה)? האם הילדים שלכם יושבים מול המחשב (או מול הטלוויזיה או מול הטלפון החכם) באופן לקוי? התשובות לשתי השאלות הללו הן בסבירות גבוהה חיוביות. כי כך קורה בכל הבתים בכול העולם! 

מחקרים בנושא

בארצות הברית התפרסמו ממצאיו של מחקר שמצא שב 40% מבתי הספר היסודיים הילדים נמצאו ב"סיכון יציבתי" בגין חוסר ההתאמה של תחנות העבודה הממוחשבות. ב 60% הנותרים של בתי הספר המצב היה רק מעט יותר טוב. מחקר אחר שבדק ילדים בני 12-14 מצא שבין 40-50% מהם מתלוננים על חוסר נוחות הנובעים משימוש יתר במחשבים.

מחקר אחר שבדק את אותה קבוצת גיל מצא ש40% מהם מתלוננים על כאבים הנובעים משימוש במחשב. בקרב מהמשתמשים במחשב נייד נימצא ש 64% התלוננו על חוסר נוחות בצוואר, 51% על כאבי צוואר ו44% על כאבי גב תחתון במהלך החודש האחרון.  להערכתי המצב בארץ עוד גרוע יותר. מהתבוננות בילדי בתי הספר שילדי לומדים או למדו בהם בעת שיעורי מחשבים, הריני מתרשם שעמדות המחשב אינן מותאמות לשימוש ילדים ובני נוער וכן שלילדים אין מושג מהי עבודה נכונה עם מחשב.

השפעה של ארגונומיה לקויה על ילדים ונוער

הרגלי עבודה לוקים עם מחשב טומנים בחובם נזק לכלל האנשים ובפרט לילדים. כל שינוי ביציבה שמוכתב על ידי ישיבה לקויה מול מחשב עלול בגלל המבנה המתפתח של הילד לגרום לשינויים התפתחותיים שישפיעו על בריאות הילד לכל חייו. הדבר נכון בעיקר לגבי עמוד השדרה הצווארי עמוד שדרה תחתון וגבי מערכת הראייה. בניגוד למבוגרים עצמותיו של הילד רכות בעיקר בלוחות הגדילה ונתונות להשפעה רבה. 

השפעה זו דרמטית בעיקר בפרצים של התפתחות וגדילה מהירה המאפיינות ילדים. לוחות הגדילה הן מקום הגדילה של העצמות. כאשר העצמות מסיימות את התפתחותן לוחות הגדילה נסגרות ומתחלפות בעצמות רגילות. לחצים לא תקינים בתקופת ההתפתחות בגין הרגלי עבודה לקויים או בגלל הניוון הנובע מחוסר פעילות, עלולים לשבש את גדילתם ואת כיוון התפתחותם של לוחות הגדילה לגרום לשיבוש בגדילה, ליציבה לקויה ולפציעות כרוניות.

הקפידו על כללים ארגונומיים אלה

1) וודאו שעמדת העבודה ניתנת לכוונון מלא לכל ילד בנפרד

2) מקמו את המסך כך שחלקו העליון יהיה בקו הראייה של הילד.

3) וודאו שהכיסא מותאם לילד. במידה הצורך הוסף תמיכה לגבו התחתון.

ארגונומיה ילדים

4) וודאו שיש רווח קל בין החלק הפנימי של הברכיים הכפופות לקצה הכיסא.

5) וודאו קיום משענות למרפקים.

6) ודאו שהילד מקליד כאשר המרפקים מצויים בזווית טבעית סביב ה90 מעלות.

7) מקמו משטח העכבר בסמיכות למקלדת על מנת לא ליצור עיוות בצוואר ובכתפיים בגישה אליו.

8) הברכיים של הילד חייבות להיות מונחות בזוויות של 90-120 מעלות.

9) הורידו עומס מעיניו של הילד על ידי תאורה מספקת ומניעת החזר אור חזק מהמסך

10) הגבילו את הזמן שהילד יושב מול מחשב.

11) וודאו הפסקות עבודה קצרות למתיחות והליכה

12) בקשו מבית הספר לספק הדרכה בנושא ארגונומיה למורים ולילדים.

13) הקפידו על עבודה בסיבה מוארת ונטולת רעשים

14) הקפידו על טמפרטורה נוחה ורמת לחום סבירה

15) אל תאפשרו לילדכם לעבוד עם מחשב תוך כדי כאבים.

16) ילד שממשיך להתלונן על כאבים במהלך עבודה מול מחשב חייב להיבדק 

בארצות הסקנדינביות הילדים נחשפים לפעילות גופנית וארגונומיה נכונה כבר בגיל הגן. הם לומדים לשבת נכון, להתכופף נכון, להרים משאות באופן שאינו מזיק ולומדים גם את אופן העבודה הנכונה עם מחשב. לצערנו אין הדבר בכל העולם ובוודאי שלא בישראל.

המשיכו לקרוא אודות פציעות ספורט בקרב ילדים וגם כיצד ניתן לשכנע ילדים לצאת לפעילות גופנית : קודם פעילות ואחר כך טלוויזיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
ארגונומיה בחדר כושר

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

ארגונומיה בחדר כושר
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית עלול לגרום בין היתר לדלקות גידים ולדלקות סיב עצב התווך העובר בתעלה הקרפלית. מאמץ חוזרני מהווה גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. 

מאמץ חוזרני על התעלה הקרפלית
ישיבה נכונה

ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

ישיבה נכונה
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה הנובעת מעבודה ממושכת מול מסך מחשב או מול כול מסך אחר. הסימנים והתסמינים בהפרעה זאת כוללים בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. טיפול בבעיה מחייב הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
תיק תלמיד בחירה

תיק תלמיד? בחירה של תיק ביה"ס מתאים היא קריטית לבריאות עמוד השדרה ויתר חלקי גופו של הילד. בין הגורמים לכאבי גב בקרב ילדים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

תיק תלמיד בחירה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)