Skip to main content

כאב במפרק? תסמונות שכיחות הכוללות מיחושים במפרק הם עניין שכיח. חולאים אלה מהווים גורם מרכזי לפגיעה באיכות החיים. בארצות הברית קרוב ל25% מהאוכלוסייה חיים עם סימנים ותסמינים הנובעים מפגיעה בבמפרק זה או אחר.

דלקת פרקים משמעותה התפתחות נזקים ברקמות המפרק השונות ובעקבותיהם הופעת סימנים ותסמינים אופייניים ובכללם כאבים, נוקשות, נפיחות ועוד. ישנן מאות מחלות שעונות להגדרה הזאת. דלקות פרקים שכיחות בעיקר במבוגרים לאחר גיל 65 אך יכולה לפגוע גם בילדים. העלויות הכלכליות הכרוכות בדלקות פרקים הן אדירות.

כאב במפרק, תסמונות שכיחות - רקע

דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) נחשבת לשכיחה מכולן. רוב בני האדם צפויים לסבול ממחלה זו בשלב כלשהו בחייהם. גם דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis)  שהיא מחלה אוטואימונית נחשבת למחלה שכיחה אם כי הרבה פחות.

מחלות מפרקים נוספות כוללות דלקות ללא גורם שגרוני (Seronegative arthropathy) כגון דלקת חוליות מקשחת ( Ankylosing spondylitis), מחלות מפרקים שנגרמות על ידי המערכת החיסונית שלנו כמו זאבת (Systemic lupus erythematosus), מחלות פרקים שנגרמות על רקע מטבולי כגון שיגדון (Gout), מחלות מפרקים זיהומיות (Infectious arthritis) מחלות פרקים תגובתיות (Reactive arthritis), מחלות שנגרמות בקרב צעירים (Juvenile arthritis) ועוד. 

הסימנים והתסמינים עלולים להופיע במהירות או באופן הדרגתי. מחלות הפרקים השונות נבדלות לפי כמות הפרקים המעורבים (אחד או יותר), האם יש מעורבות של מפרקים פריפריים? האם יש מעורבות של מפרקי עמוד השדרה? האם יש פגיעה באיברים פנימיים ובמערכות גוף אחרות מלבד מפרקים?

להלן פירוט של דלקות פרקים שכיחות:

דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis)

- רקע:

דלקת פרקים ניוונית בחוליות המותןדלקת מפרקים ניוונית היא מחלה השכיחה ביותר והגורם המוביל למוגבלות תנועתית. רוב בני האדם סובלים ממחלה זו בשלב כלשהו בחייהם ובעיקר לאחר גיל  65 (Primary osteoarthritis). גיל מהווה אמנם גורם סיכון לחלות במחלה הזאת אך גם מפרק של צעירים יותר שניזוק, נחבל, נותח או לחילופין נחשף לעומס יתר מצטבר בגלל עיסוק כזה או אחר עלול להיפגע (Secondary osteoarthritis) כך למשל שחיין צפוי לפתח דלקת מפרקים ניוונית בכתפיים, קלדנית באצבעות ורקדנית בקרסוליים.

- פתולוגיה:

דלקת פרקים ניוונית גורמת לשחיקת הסחוסים וניוון בתוך המפרק. בשלב מתקדם יתחילו להיווצר בשולי המפרק זיזים גרמיים (Osteophytes). המפרקים שנפגעים בגלל מחלה זאת כוללים בעיקר את המפרקים נושאי המשקל של גופנו: ברכיים, ירכיים ועמוד השדרה. מפרקים נוספים שעלולים להיפגע כוללים את אלה באצבעות: מפרק האגודל (First carpometacarpal joint), מפרקי האצבעות המרוחקים (Distal interphalangeal joints) ומפרקי הלסת.

- תסמינים וסימנים:

כאבים בפרק המעורב שמחריפים בפעולה ופוחתים במנוחה. יתכנו רעשים הנובעים מהמפרק בתנועה. נוקשות לא ממושכת שהשיא שלה בבוקר לאחר ההשכמה. כאשר המצב חמור המיחושים עלולים להעיר משינה.

- אבחון:

אבחון מתבסס על התפתחות הדרגתית של הכאב ומגבלת תנועה. בבדיקה פיזית יתגלו מפרק חם קמעה, רגישות למישוש ונפיחות מקומית. יתכן גם ירידה בנפח השרירים סביב המפרק הפגוע וזאת בגלל חוסר שימוש. במקרים קשים של דלקת מפרקים ניוונית יכול המפרק להתעוות. צילום רנטגן של המפרק הפגוע ידגים: היצרות לא סימטרית של המרווח המפרקי, זיזים גרמיים ציסטות ניווניות. אין בדיקות מעבדה שיכולים לאשר קיומה של מחלת מפרקים ניוונית.

- טיפול:

אין ריפוי מלא לדלקת מפרקים ניוונית  אך ניתן לשלוט ברמת התסמינים שלה ולאפשר אורח חיים תקין ופעיל. מטרתו של  הטיפול היא הפחתת הכאב ושמירה על טווחי תנועה. הטיפול משלב שימוש באמצעים מתקדמים להקלה בכאב כגון אולטרה סאונד, ולייזר רך ושימוש בטכניקות הנעה ידניות. ייעוץ בתחום הארגונומי ובנושא יציבה אמורים לעזור לחולה להפחית עומס מהמפרק. שימוש בתרופות ישמר רק למקרים בהם הכאבים לא ניתנים להקלה באופן אחר כמו שינוי תנוחה. במידה ומתפתח הרס קשה של המפרק יש לשקול להחליפו באמצעות ניתוח.

דלקת פרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis)

- רקע:

דלקת פרקים שגרוניתדלקת מפרקים שיגרונית היא מחלת כרונית אוטואימונית שכ3% מהאוכלוסייה צפויה לחלות בה. מחלה זו פוגעת בעיקר באנשים המצויים בטווח הגילאים  30-50 עם העדפה לנשים (3:1). יחד עם זאת חשוב לציין שלא רק קבוצת גיל זו מצויה בסיכון, בני אדם בכול טווח הגילאים חשופים לחלות במחלה הזאת כולל ילדים וזקנים. יש לציין שלמחלה נטייה לתקוף בגלים עם תקופות של הפוגה ותקופות של התקף חריף לסירוגין.

- פתולוגיה:

מחלה זו פוגעת לרוב ברקמה הסינוביאלית של המפרקים וביתר הרקמות. נפגעים בעיקר המפרקים הקטנים שבידיים (Proximal interphalangeal) וברגליים (Metatarsal-phalangeal). גם הברכיים ופרקי הירך עלולים להיפגע. מלבד מערכת שריר ושלד פוגעת המחלה גם בעיניים, בריאות בלב, כלי דם וברירית הפה. ללא טיפול מתאים בשלבים מתקדמים של המחלה יחול הרס כבד במפרקים.

- תסמינים וסימנים:

חולים במחלה זו יתלוננו על כאבים במפרקים שאינם פוחתים במנוחה, נוקשות ממושכת מאוד, אדמומיות מקומית, מפרק חם למגע ואובדן יכולת תנועה. צפויים גם תסמינים וסימנים שקשורים בפגיעה במערכות הגוף האחרות כולל קשרירים ראומטיים מתחת לעור, פגיעה בעיניים, פגיעה בריאות, פגיעה בלב, פגיעה בכלי דם ומחלות כבד וכליות. כמו כן צפויים תסמינים נוספים כוללים תחושת חולי כללית, עייפות כרונית, מצב רוח ירוד, ירידה במשקל, חום.

- אבחון:

אבחון מתבסס על רקע של היסטוריה משפחתית גנטית, שלושה מפרקים לפחות עם תסמינים של כאבים, נפיחות מקומית אדמומיות מקומית וחום מקומי. התסמינים נושאים אופי סימטרי. צילום רנטגן ידגים כרסום של המרווח המפרקי. נוכחות של כשרירים ראומטיים תת עוריים. בדיקות מעבדה:  גורם שגרוני חיובי (Rheumatoid Factor) רק ב70% מהחולים, אנמיה, CRP ושקיעת דם גבוהים, רמה גבוהה של טסיות דם.

- טיפול

אין ריפוי למחלה. יחד עם זאת בשנים האחרונות באמצעות טיפול מוקדם ואגרסיבי מצליחים לשלוט ברמת המחלה ולמנוע נכויות. הטיפול בעיקרו הוא תרופתי. מגוון תרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידי וכאלה שאינן על בסיס סטרואידי ותרופות קו שני כגון סולפסלזין (Sulfasalazine), תרופות נגד מלריה כגון כלורוקווין והידרוקסיכלורוקוווין (Hydroxychloroquine), מטוטרקסאט (Methotrexate) אזאטיופרין (Azathioprine) ועוד. יש לזכור שכול התרופות הללו נושאות בחובן גם תופעות לוואי שחלקן קשות אך לנוכח הברירה שקיימת אין מנוס משימוש בהם. במידה וההרס במפרק מצדיק זאת יש לשקול ניתוח להחלפת מפרק.

מחלות פרקים ללא גורם שיגרוני בדם 

- רקע:

קבוצה זו של מחלות מפרקים ללא גורם שגרוני (Seronegative arthropathy) כוללת את דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), דלקת מפרקים תגובתית  או תסמונת ע"ש רייטר (Reiter's syndrome) שנגרמת כתגובה לדלקת זיהומית במעי או בדרכי השתן, דלקת מפרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis) ודלקת מפרקים אנטרופטית (Enteropathic arthritis) שנגרמת אצל חולים במחלות מעי כרוניות כולל קרוהן ודלקת כיבית במעי. לקבוצת מחלות זו מאפיינים דומים.

- פתולוגיה:

מחלות הפרקים מקבוצה זו תוקפות את מפרקי עמוד השדרה והאגן, את המפרקים הפריפריים ואת נקודות החיבור של הגידים לעצמות. מערכות גוף נוספות שעלולות להיפגע (תלוי בסוג המחלה) כוללות פגיעה בעיניים, כיבים בפה, פגיעה במעי, פגיעה בדרכי השתן, פגיעה בריאות פגיעה בכלי הדם ועוד.

- תסמינים וסימנים:

כאבי גב תחתון וכאבים במפרקים המעורבים שאינם פוחתים במנוחה. נוקשות מתמשכת, בעיקר בבוקר לאחר הקימה. בדלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis) עלול עמוד השדרה להגיע לאיחוי מלא ולמצב הקרוי "עמוד שדרה במבוק". בתסמונת רייטר קיים משולש של תסמינים הכולל: דלקת במפרקים, בדרכי השתן ובעיניים.

- אבחון:

אבחון דלקת מסוג זה מתבסס על היסטוריה משפחתית של מחלות מפרקים, עבר או הווה של מחלות מין שאינה נגרמת מחיידק גונוקוקל (תסמונת רייטר), עבר או הווה של פסוריאזיס (דלקת פרקים פסוריאטית), עבר או הווה של דלקות מעי (דלקת מפרקים אנטרופטית), עבר או הווה של תלונות על דלקות בעיניים או על כאבים בנקודת החיבור של הגידים לעצם ועוד. על אופי התסמינים כולל כאבי גב וכאבים במפרק האגן - עצה וכסל (מפרק אחד או שניים) שאינם פוחתים במנוחה ומעידים על רקע דלקתי. עבר או הווה של שלשול. תסמינים וסימנים לא סימטריים בדיקות מעבדה שיצביעו על תהליך דלקתי (חלבון CRP ושקיעת דם גבוהים), בדיקות שליליות בכול הנוגע גורם שגרוני (Rheumatoid factor) וחיוביות בחלק מהמקרים לגבי קיומו של סמן גנטי HLA-B27.

- טיפול:

שילוב של טיפול תרופתי עם טיפולים פיזיים שמטרתם שימור על טווחי תנועה והפחתת הכאבים. תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי, תרופות על בסיס סטרואידי ותרופות הנוגדות פעילות ראומטית של דלקת מפרקים (Disease Modifying anti rheumatic drugs) הקרויה בקיצור (DMARDS) הכוללות מטוטרקסאט, פלאקווניל, סלזופירין ותרופה פחות פופולארית לפלונומייד. תרופות נוספות ניתנות על פי סוג המחלה. המקרים בהם קיימים סיבוכים של המחלה כגון דלקת של אב העורקים, אי ספיקת מסתם מיטרלי (Mitral Regurgitation), חסם במערכת החשמלית של הלב (heart block) ומחלות ריאה קשות יטופלו במקביל. במידה ונוצר הרס עמוק של המפרק יש לשקול להחליפו באמצעות ניתוח.

דלקת פרקים זיהומית (Infectious arthritis)

- רקע:

גם דלקת פרקים זיהומית יכולה להיות גורם לכאבי פרקים, לנוקשות מפרקית, לאדמומיות של המפרק, לנפיחות מקומית וגרוע מכול להרס של המפרק. בין המחלות הזיהומיות של המפרקים ניתן למנות: דלקת פרקים זיהומית (Septic arthritis), אוסטיאומייליטיס (Osteomyelitis),  דלקת העצם על ידי חיידק השחפת (Tuberculosis) ועוד.

- פתולוגיה:

מחלת מפרקים זיהומית יכולה להתפתח כתוצאה מחדירה של מיקרו אורגניזם כמו מחיידקים (סטפילוקוקוס אוראוס, ניסריה גונוריאה ועוד), וירוסים או פטריות לתוך הגוף. המקור הזיהומי חודר למפרק דרך מחזור הדם באמצעות מחלה זיהומית במקום אחר בגוף, דרך פצע, לאחר ניתוח, עקיצה של בעל חי, זריקה. דלקת זיהומית יכולה לתקוף מפרק אחד או יותר ולהרוס אותם תוך ימים ספורים.

- תסמינים וסימנים:

התסמינים המופיעים בפרקים על רקע של דלקות זיהומיות יכללו מלבד מיחושים, נוקשות ונפיחות גם חום, צמרמורות ופריחה עורית. תסמינים אחרים יופיעו בהתאם לסוג המסוים של הזיהום.

- אבחון:

בגלל ההרס שיכול להיגרם למפרק על ידי דלקת זיהומית חשוב בכול מקרה של כאבים במפרק לשלול את קיומה. זיהוי של הגורם יכול להתבצע באמצעות בדיקת תרבית של הנוזל הסינוביאלי שברוב המקרים (מעל 90%) תהייה חיובית. במקרה של דלקת זיהומית גם מראה ואיכותו של הנוזל הסינוביאלי במפרק ישתנה ויהפוך לעכור ועם צמיגות מופחתת.

- טיפול:

טיפול אנטיביוטי מותאם לסוג של הזיהום.

שיגדון (Gout)

- רקע:

שיגדון (או בשמות אחרים גאוט, צינית, פודגרה) היא מחלת מפרקים שמתרחשת על רקע של מחלה מטבולית בניהול חומצה אורית (Monosodium urate) . ייצור עודף או תת פירוק של  חומצה זו גורם להצטברותה במפרקים וברקמות נוספות ולנזקים אופייניים.

- פתולוגיה:

החומצה האורית מתיישבת ברקמה הסינוביאלית ובנוזל הסינוביאלי, בגידים, בבורסות בכליות ועוד וגורמת לדלקות ולנזקים במפרקים, ברקמת הסינוביאלית, דלקות בבורסות (בורסיטיס) דלקות גידים, ואבנים בכליות. מחלה זו משפיעה בעיקר על גברים מבוגרים אך גם נשים (עד 15% מהמקרים) לאחר גיל הבלות אינן חסינות מפניה. שיגדון יכול לגרום לדלקת במפרק אחד לרוב, במפרק הבוהן בכף הרגל (MTP) או במספר מפרקים כולל קרסול, ברך ידיים ועוד. התפתחות המחלה מושפעת מגורמים תזונתיים (בשר, דגים, פירות ים ואלכוהול), טראומה או ניתוח, שימוש בתרופות מסוימות ומחלות רקע הכוללות מחלות כלי דם, מחלות כליה, השמנה ועוד.

- תסמינים וסימנים:

שיגדון יופיע לרוב באמצעות התקף חריף של כאבים במפרק הבוהן שיתחיל בלילה. המפרק יהיה חם עם אדמומיות ונפיחות מקומית ומוגבל בתנועה. יתכן גם חום וצמרמורת. ישנם מקרים של התקפים חריפים במספר מפרקים בו זמנית בעיקר בקרב אלכוהוליסטים ובנשים לאחר גיל הבלות. במידה וישנם אבנים בכליות צפויים כאבים חריפים גם באזור הכליות והגב התחתון.

- אבחון:

היסטוריה ובדיקה פיזית של המפרק הפגוע ידגימו תסמינים וסימנים אופייניים. בבדיקת דם תיחשף רמה גבוהה של חומצה אורית. בדיקת הנוזל הסינוביאלי במפרק תגלה נוזל עכור וכמות גדולה של גבישי חומצה אורית. בצילום רנטגן ניתן לזהות ריכוזים של גבישי חומצת שתן (tophi).

- טיפול:

ניתן לשלוט בתסמינים ובסימנים שך שיגדון באמצעות תרופות. הטיפול המקובל במהלך התקף חריף כולל מגוון תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי, תרופות על בסיס סטרואידי, קולחיצין (Colchicines) ופירוקסיקאם (Piroxicam). הטיפול המקובל להורדת חומצת השתן בחולים כרוניים הוא שילוב שבו מחד מצמצמים את צריכת הפורינים והאלכוהול ומאידך משתמשים בקבוצה נוספת של תרופות כגון אלופורינול (Allopurinol) שתפקידו להגביר את ההפרשה של חומצת השתן.

המשיכו לקרוא אודות מיחושים הנובעים ממפרק הכתף וכן מיחושים הנובעים ממפרק כף הרגל. בשני המקרים המקור לסימנים והתסמינים עלול להיות מחלת מפרקים.

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית נלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה - פסוריאזיס. מחלה זאת הגורמת בין היתר לדלקות במפרקי העצה והכסל באגן וכאבי גב, פוגעת באיכות חייהם של מליוני אנשים בעולם ונכון להיום אין לה מזור רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
מחלות מפרקים, בדיקות ואבחון

מחלות מפרקים? בדיקות ואבחון יובילו אתכם לטיפול הנכון בבעיה. ישנם מעל 100 סוגים של דלקות שפוגעות במפרק. כול אחת מהן עלולה להיות האחראית לכאבים, נוקשות, מגבלות התנועה ותסמינים נוספים שמהם אתם סובלים בשלב כזה או אחר של חייכם. 

מחלות מפרקים, בדיקות ואבחון
דלקת חוליות מקשחת (AS)

דלקת חוליות מקשחת היא מחלת שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי האגן ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבי גב תחתון ואגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

ע"ש במבוק
פיברומיאלגיה

מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים. עם זאת התלונות העיקריות של החולים בה הן כאבים ועייפות מתמשכת. נשים הן המין המועדף של המחלה.

דאבת שרירים
ספורטאים ודלקת פרקים ניוונית

עומסים גבוהים ומתמשכים על המפרקים מעלים את הסיכון לפתח דלקת פרקים ניוונית. ספורטאים מקצועיים ובעיקר אלה העוסקים בספורט הכולל מגע אגרסיבי כגון כדור רגל ורוגבי מצויים בסיכון מוגבר לסבול בעתיד מדלקת מפרקים ניוונית הכוללת כאבים ומגבלות תנועה.

דלקת פרקים וספורט
ויטמין K כגורם

מחלת פרקים ניוונית? ויטמין K עלול להיות קשור לכך. נימצא קשר בין רמה נמוכה של וויטמין K לבין הסיכון לחולי ניווני בפרקי הגוף (אוסטאוארטריטיס). מחלה זאת הפוגעת בעיקר באנשים מבוגרים גורמת לכאב, נוקשות, מוגבלות ואיכות חיים ירודה.

מחלת פרקים ניוונית, ויטמין K כגורם
ביומכניקה כגורם

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה לקויה במפרק עלולה להיות הגורם לכך. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר שמצא שקרע במיניסקוס גורם למחלה ניוונית במפרק הוכיח זאת שוב. 

דלקת פרקים ניוונית, ביומכניקה כגורם
דלקת פרקים ועודף משקל

עודף משקל הוא רק אחד הסיבות לשחיקה ובלאי של המפרקים או בקיצור להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. כדי למנוע דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס) בברך יש להקפיד על משקל מאוזן ולנקוט בצעדים נוספים כולל טיפולים, ארגונומיה ופעילות מותאמת.

השמנה ודלקת פרקים
השמנה כגורם

מחלת פרקים ניוונית?השמנה היא אחד הגורמים האפשריים לכך. ההשמנה היא המגפה של העת החדשה. היא גובה מחיר בריאותי קשה בגרימת מחלות, בנזק למפרקי הגוף ובמוות מוקדם. כשליש מהאמרקאים פוגעים בבריאותם בגלל משקל עודף. 

מחלת פרקים ניוונית, השמנה כגורם
אבחון וטיפול

דלקת פרקים ניוונית? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בפרקי הגוף. יש מספר רב של מחלות ובכללן כאלה הנגרמות בגלל ליקוי אוטואימוני, כאלה הנגרמות בגלל מחלות מטבוליות וכמובן על רקע ניווני שפוגעות בצירי התנועה של הגוף. 

דלקת פרקים ניוונית, אבחון וטיפול

חדשות - מחקרים רפואיים

 • דלקת פרקים ונפילות בגיל המבוגר

  דלקת פרקים ונפילות בגיל המבוגר קשורים זה בזה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי הערכות מידי שנה כשליש מהמבוגרים בארצות הברית נפצעים או מתים בעקבות נפילה. מה הגורמים לתופעה? שיווי משקל לקוי? תהליכי ניוון? 

   
 • כאב כרוני, שכיחות ועלות

  כאב כרוני? שכיחות ועלות של מחלה זאת מהווים מקרו לדאגה הולכת וגדלה. כאב כרוני גורם לעוגמת נפש ופגיעה קשה באיכות החיים של חולים רבים. כאבים כרוניים מהווים גם בעיה כלכלית אישית ולאומית כבדה יותר בהשוואה לסרטן, מחלות לב וסוכרת גם יחד. 

   
 • השמנה קוטלת חיים

  השמנה קוטלת חיים ועל כך אין חולק. ההשמנה ברחבי העולם הגיעה לממדי מגפה. בארצות הברית חמישית מהנערים בגילאי 12-19 מוגדרים שמנים. השמנה מעלה את הסיכון לסבול ממגוון מחלות כולל כאבי גב, כאבי ברכיים, מחלות לב וכלי דם, סרטן ואף מוות מוקדם.