Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים? סוגים שונים של מחלות נכנסות לקטגוריה הזאת. מחלות אלה מהוות גורם מרכזי לפגיעה באיכות החיים של רבים ברחבי העולם. בארצות הברית לבדה כרבע מהאוכלוסייה סובלת מסימנים ותסמינים הנובעים מהפרעות בריאותיות במפרק זה או אחר.

דלקת פרקים משמעותה התפתחות נזקים ברקמות המפרק השונות ובעקבותיהם הופעת סימנים ותסמינים אופייניים ובכללם כאבים, נוקשות, נפיחות ועוד. ישנן מאות מחלות שעונות להגדרה הזאת הפוגעות בעיקר במבוגרים מעל גיל 65 אך יכולות לפגוע גם בילדים. המגבלות, עוגמת הנפש והעלויות הכלכליות הכרוכות במחלות מפרקים הן אדירות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים סוגים - רקע

דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) נחשבת לשכיחה מכולן. רוב בני האדם צפויים לסבול ממחלה זו בשלב כלשהו בחייהם. גם דלקת מפרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis)  שהיא מחלה אוטואימונית נחשבת למחלה שכיחה אם כי הרבה פחות.

מחלות מפרקים נוספות כוללות דלקות ללא גורם שגרוני (Seronegative arthropathy) כגון דלקת חוליות מקשחת ( Ankylosing spondylitis), מחלות מפרקים שנגרמות על ידי המערכת החיסונית שלנו כמו זאבת (Systemic lupus erythematosus), מחלות פרקים שנגרמות על רקע מטבולי כגון שיגדון (Gout), מחלות מפרקים זיהומיות (Infectious arthritis) מחלות פרקים תגובתיות (Reactive arthritis), מחלות שנגרמות בקרב צעירים (Juvenile arthritis) ועוד. 

הסימנים והתסמינים עלולים להופיע במהירות או באופן הדרגתי. מחלות הפרקים השונות נבדלות לפי כמות הפרקים המעורבים (אחד או יותר), האם יש מעורבות של מפרקים פריפריים? האם יש מעורבות של מפרקי עמוד השדרה? האם יש פגיעה באיברים פנימיים ובמערכות גוף אחרות מלבד מפרקים?

להלן פירוט של דלקות פרקים שכיחות:

דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis)

- רקע:

דלקת פרקים ניוונית בחוליות המותןדלקת מפרקים ניוונית היא מחלה השכיחה ביותר והגורם המוביל למוגבלות תנועתית. רוב בני האדם סובלים ממחלה זו בשלב כלשהו בחייהם ובעיקר לאחר גיל  65 (Primary osteoarthritis). גיל מהווה אמנם גורם סיכון לחלות במחלה הזאת אך גם מפרק של צעירים יותר שניזוק, נחבל, נותח או לחילופין נחשף לעומס יתר מצטבר בגלל עיסוק כזה או אחר עלול להיפגע (Secondary osteoarthritis) כך למשל שחיין צפוי לפתח דלקת מפרקים ניוונית בכתפיים, קלדנית באצבעות ורקדנית בקרסוליים.

- פתולוגיה:

דלקת פרקים ניוונית גורמת לשחיקת הסחוסים וניוון בתוך המפרק. בשלב מתקדם יתחילו להיווצר בשולי המפרק זיזים גרמיים (Osteophytes). המפרקים שנפגעים בגלל מחלה זאת כוללים בעיקר את המפרקים נושאי המשקל של גופנו: ברכיים, ירכיים ועמוד השדרה. מפרקים נוספים שעלולים להיפגע כוללים את אלה באצבעות: מפרק האגודל (First carpometacarpal joint), מפרקי האצבעות המרוחקים (Distal interphalangeal joints) ומפרקי הלסת.

- תסמינים וסימנים:

כאבים בפרק המעורב שמחריפים בפעולה ופוחתים במנוחה. יתכנו רעשים הנובעים מהמפרק בתנועה. נוקשות לא ממושכת שהשיא שלה בבוקר לאחר ההשכמה. כאשר המצב חמור המיחושים עלולים להעיר משינה.

- אבחון:

אבחון מתבסס על התפתחות הדרגתית של הכאב ומגבלת תנועה. בבדיקה פיזית יתגלו מפרק חם קמעה, רגישות למישוש ונפיחות מקומית. יתכן גם ירידה בנפח השרירים סביב המפרק הפגוע וזאת בגלל חוסר שימוש. במקרים קשים של דלקת מפרקים ניוונית יכול המפרק להתעוות. צילום רנטגן של המפרק הפגוע ידגים: היצרות לא סימטרית של המרווח המפרקי, זיזים גרמיים ציסטות ניווניות. אין בדיקות מעבדה שיכולים לאשר קיומה של מחלת מפרקים ניוונית.

- טיפול:

אין ריפוי מלא לדלקת מפרקים ניוונית  אך ניתן לשלוט ברמת התסמינים שלה ולאפשר אורח חיים תקין ופעיל. מטרתו של  הטיפול היא הפחתת הכאב ושמירה על טווחי תנועה. הטיפול משלב שימוש באמצעים מתקדמים להקלה בכאב כגון אולטרה סאונד, ולייזר רך ושימוש בטכניקות הנעה ידניות. ייעוץ בתחום הארגונומי ובנושא יציבה אמורים לעזור לחולה להפחית עומס מהמפרק. שימוש בתרופות ישמר רק למקרים בהם הכאבים לא ניתנים להקלה באופן אחר כמו שינוי תנוחה. במידה ומתפתח הרס קשה של המפרק יש לשקול להחליפו באמצעות ניתוח.

דלקת פרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis)

- רקע:

דלקת פרקים שגרוניתדלקת מפרקים שיגרונית היא מחלת כרונית אוטואימונית שכ3% מהאוכלוסייה צפויה לחלות בה. מחלה זו פוגעת בעיקר באנשים המצויים בטווח הגילאים  30-50 עם העדפה לנשים (3:1). יחד עם זאת חשוב לציין שלא רק קבוצת גיל זו מצויה בסיכון, בני אדם בכול טווח הגילאים חשופים לחלות במחלה הזאת כולל ילדים וזקנים. יש לציין שלמחלה נטייה לתקוף בגלים עם תקופות של הפוגה ותקופות של התקף חריף לסירוגין.

- פתולוגיה:

מחלה זו פוגעת לרוב ברקמה הסינוביאלית של המפרקים וביתר הרקמות. נפגעים בעיקר המפרקים הקטנים שבידיים (Proximal interphalangeal) וברגליים (Metatarsal-phalangeal). גם הברכיים ופרקי הירך עלולים להיפגע. מלבד מערכת שריר ושלד פוגעת המחלה גם בעיניים, בריאות בלב, כלי דם וברירית הפה. ללא טיפול מתאים בשלבים מתקדמים של המחלה יחול הרס כבד במפרקים.

- תסמינים וסימנים:

חולים במחלה זו יתלוננו על כאבים במפרקים שאינם פוחתים במנוחה, נוקשות ממושכת מאוד, אדמומיות מקומית, מפרק חם למגע ואובדן יכולת תנועה. צפויים גם תסמינים וסימנים שקשורים בפגיעה במערכות הגוף האחרות כולל קשרירים ראומטיים מתחת לעור, פגיעה בעיניים, פגיעה בריאות, פגיעה בלב, פגיעה בכלי דם ומחלות כבד וכליות. כמו כן צפויים תסמינים נוספים כוללים תחושת חולי כללית, עייפות כרונית, מצב רוח ירוד, ירידה במשקל, חום.

- אבחון:

אבחון מתבסס על רקע של היסטוריה משפחתית גנטית, שלושה מפרקים לפחות עם תסמינים של כאבים, נפיחות מקומית אדמומיות מקומית וחום מקומי. התסמינים נושאים אופי סימטרי. צילום רנטגן ידגים כרסום של המרווח המפרקי. נוכחות של כשרירים ראומטיים תת עוריים. בדיקות מעבדה:  גורם שגרוני חיובי (Rheumatoid Factor) רק ב70% מהחולים, אנמיה, CRP ושקיעת דם גבוהים, רמה גבוהה של טסיות דם.

- טיפול

אין ריפוי למחלה. יחד עם זאת בשנים האחרונות באמצעות טיפול מוקדם ואגרסיבי מצליחים לשלוט ברמת המחלה ולמנוע נכויות. הטיפול בעיקרו הוא תרופתי. מגוון תרופות נוגדות דלקת על בסיס סטרואידי וכאלה שאינן על בסיס סטרואידי ותרופות קו שני כגון סולפסלזין (Sulfasalazine), תרופות נגד מלריה כגון כלורוקווין והידרוקסיכלורוקוווין (Hydroxychloroquine), מטוטרקסאט (Methotrexate) אזאטיופרין (Azathioprine) ועוד. יש לזכור שכול התרופות הללו נושאות בחובן גם תופעות לוואי שחלקן קשות אך לנוכח הברירה שקיימת אין מנוס משימוש בהם. במידה וההרס במפרק מצדיק זאת יש לשקול ניתוח להחלפת מפרק.

מחלות פרקים ללא גורם שיגרוני בדם 

- רקע:

קבוצה זו של מחלות מפרקים ללא גורם שגרוני (Seronegative arthropathy) כוללת את דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis), דלקת מפרקים תגובתית  או תסמונת ע"ש רייטר (Reiter's syndrome) שנגרמת כתגובה לדלקת זיהומית במעי או בדרכי השתן, דלקת מפרקים פסוריאטית (Psoriatic arthritis) ודלקת מפרקים אנטרופטית (Enteropathic arthritis) שנגרמת אצל חולים במחלות מעי כרוניות כולל קרוהן ודלקת כיבית במעי. לקבוצת מחלות זו מאפיינים דומים.

- פתולוגיה:

מחלות הפרקים מקבוצה זו תוקפות את מפרקי עמוד השדרה והאגן, את המפרקים הפריפריים ואת נקודות החיבור של הגידים לעצמות. מערכות גוף נוספות שעלולות להיפגע (תלוי בסוג המחלה) כוללות פגיעה בעיניים, כיבים בפה, פגיעה במעי, פגיעה בדרכי השתן, פגיעה בריאות פגיעה בכלי הדם ועוד.

- תסמינים וסימנים:

כאבי גב תחתון וכאבים במפרקים המעורבים שאינם פוחתים במנוחה. נוקשות מתמשכת, בעיקר בבוקר לאחר הקימה. בדלקת חוליות מקשחת (Ankylosing spondylitis) עלול עמוד השדרה להגיע לאיחוי מלא ולמצב הקרוי "עמוד שדרה במבוק". בתסמונת רייטר קיים משולש של תסמינים הכולל: דלקת במפרקים, בדרכי השתן ובעיניים.

- אבחון:

אבחון דלקת מסוג זה מתבסס על היסטוריה משפחתית של מחלות מפרקים, עבר או הווה של מחלות מין שאינה נגרמת מחיידק גונוקוקל (תסמונת רייטר), עבר או הווה של פסוריאזיס (דלקת פרקים פסוריאטית), עבר או הווה של דלקות מעי (דלקת מפרקים אנטרופטית), עבר או הווה של תלונות על דלקות בעיניים או על כאבים בנקודת החיבור של הגידים לעצם ועוד. על אופי התסמינים כולל כאבי גב וכאבים במפרק האגן - עצה וכסל (מפרק אחד או שניים) שאינם פוחתים במנוחה ומעידים על רקע דלקתי. עבר או הווה של שלשול. תסמינים וסימנים לא סימטריים בדיקות מעבדה שיצביעו על תהליך דלקתי (חלבון CRP ושקיעת דם גבוהים), בדיקות שליליות בכול הנוגע גורם שגרוני (Rheumatoid factor) וחיוביות בחלק מהמקרים לגבי קיומו של סמן גנטי HLA-B27.

- טיפול:

שילוב של טיפול תרופתי עם טיפולים פיזיים שמטרתם שימור על טווחי תנועה והפחתת הכאבים. תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי, תרופות על בסיס סטרואידי ותרופות הנוגדות פעילות ראומטית של דלקת מפרקים (Disease Modifying anti rheumatic drugs) הקרויה בקיצור (DMARDS) הכוללות מטוטרקסאט, פלאקווניל, סלזופירין ותרופה פחות פופולארית לפלונומייד. תרופות נוספות ניתנות על פי סוג המחלה. המקרים בהם קיימים סיבוכים של המחלה כגון דלקת של אב העורקים, אי ספיקת מסתם מיטרלי (Mitral Regurgitation), חסם במערכת החשמלית של הלב (heart block) ומחלות ריאה קשות יטופלו במקביל. במידה ונוצר הרס עמוק של המפרק יש לשקול להחליפו באמצעות ניתוח.

דלקת פרקים זיהומית (Infectious arthritis)

- רקע:

גם דלקת פרקים זיהומית יכולה להיות גורם לכאבי פרקים, לנוקשות מפרקית, לאדמומיות של המפרק, לנפיחות מקומית וגרוע מכול להרס של המפרק. בין המחלות הזיהומיות של המפרקים ניתן למנות: דלקת פרקים זיהומית (Septic arthritis), אוסטיאומייליטיס (Osteomyelitis),  דלקת העצם על ידי חיידק השחפת (Tuberculosis) ועוד.

- פתולוגיה:

מחלת מפרקים זיהומית יכולה להתפתח כתוצאה מחדירה של מיקרו אורגניזם כמו מחיידקים (סטפילוקוקוס אוראוס, ניסריה גונוריאה ועוד), וירוסים או פטריות לתוך הגוף. המקור הזיהומי חודר למפרק דרך מחזור הדם באמצעות מחלה זיהומית במקום אחר בגוף, דרך פצע, לאחר ניתוח, עקיצה של בעל חי, זריקה. דלקת זיהומית יכולה לתקוף מפרק אחד או יותר ולהרוס אותם תוך ימים ספורים.

- תסמינים וסימנים:

התסמינים המופיעים בפרקים על רקע של דלקות זיהומיות יכללו מלבד מיחושים, נוקשות ונפיחות גם חום, צמרמורות ופריחה עורית. תסמינים אחרים יופיעו בהתאם לסוג המסוים של הזיהום.

- אבחון:

בגלל ההרס שיכול להיגרם למפרק על ידי דלקת זיהומית חשוב בכול מקרה של כאבים במפרק לשלול את קיומה. זיהוי של הגורם יכול להתבצע באמצעות בדיקת תרבית של הנוזל הסינוביאלי שברוב המקרים (מעל 90%) תהייה חיובית. במקרה של דלקת זיהומית גם מראה ואיכותו של הנוזל הסינוביאלי במפרק ישתנה ויהפוך לעכור ועם צמיגות מופחתת.

- טיפול:

טיפול אנטיביוטי מותאם לסוג של הזיהום.

שיגדון (Gout)

- רקע:

שיגדון (או בשמות אחרים גאוט, צינית, פודגרה) היא מחלת מפרקים שמתרחשת על רקע של מחלה מטבולית בניהול חומצה אורית (Monosodium urate) . ייצור עודף או תת פירוק של  חומצה זו גורם להצטברותה במפרקים וברקמות נוספות ולנזקים אופייניים.

- פתולוגיה:

החומצה האורית מתיישבת ברקמה הסינוביאלית ובנוזל הסינוביאלי, בגידים, בבורסות בכליות ועוד וגורמת לדלקות ולנזקים במפרקים, ברקמת הסינוביאלית, דלקות בבורסות (בורסיטיס) דלקות גידים, ואבנים בכליות. מחלה זו משפיעה בעיקר על גברים מבוגרים אך גם נשים (עד 15% מהמקרים) לאחר גיל הבלות אינן חסינות מפניה. שיגדון יכול לגרום לדלקת במפרק אחד לרוב, במפרק הבוהן בכף הרגל (MTP) או במספר מפרקים כולל קרסול, ברך ידיים ועוד. התפתחות המחלה מושפעת מגורמים תזונתיים (בשר, דגים, פירות ים ואלכוהול), טראומה או ניתוח, שימוש בתרופות מסוימות ומחלות רקע הכוללות מחלות כלי דם, מחלות כליה, השמנה ועוד.

- תסמינים וסימנים:

שיגדון יופיע לרוב באמצעות התקף חריף של כאבים במפרק הבוהן שיתחיל בלילה. המפרק יהיה חם עם אדמומיות ונפיחות מקומית ומוגבל בתנועה. יתכן גם חום וצמרמורת. ישנם מקרים של התקפים חריפים במספר מפרקים בו זמנית בעיקר בקרב אלכוהוליסטים ובנשים לאחר גיל הבלות. במידה וישנם אבנים בכליות צפויים כאבים חריפים גם באזור הכליות והגב התחתון.

- אבחון:

היסטוריה ובדיקה פיזית של המפרק הפגוע ידגימו תסמינים וסימנים אופייניים. בבדיקת דם תיחשף רמה גבוהה של חומצה אורית. בדיקת הנוזל הסינוביאלי במפרק תגלה נוזל עכור וכמות גדולה של גבישי חומצה אורית. בצילום רנטגן ניתן לזהות ריכוזים של גבישי חומצת שתן (tophi).

- טיפול:

ניתן לשלוט בתסמינים ובסימנים שך שיגדון באמצעות תרופות. הטיפול המקובל במהלך התקף חריף כולל מגוון תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי, תרופות על בסיס סטרואידי, קולחיצין (Colchicines) ופירוקסיקאם (Piroxicam). הטיפול המקובל להורדת חומצת השתן בחולים כרוניים הוא שילוב שבו מחד מצמצמים את צריכת הפורינים והאלכוהול ומאידך משתמשים בקבוצה נוספת של תרופות כגון אלופורינול (Allopurinol) שתפקידו להגביר את ההפרשה של חומצת השתן.

המשיכו לקרוא אודות מיחושים הנובעים ממפרק הכתף וכן מיחושים הנובעים ממפרק כף הרגל. בשני המקרים המקור לסימנים והתסמינים עלול להיות מחלת מפרקים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית? מדובר במחלת מפרקים הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה פסוריאזיס (ספחת) וגורמת בין היתר לסקרואילאיטיס. הסימנים והתסמינים שלה כוללים כאבים בגב ובמפרקיםם נוספים, מגבלות תנועה ועוד. נכון להיום אין מזור למחלה אלא רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול

גאוט (שיגדון)? אבחון וטיפול מהירים נדרשים למניעת הרס המפרק. כאב חריף באופן חריג לרוב במפרק הבוהן בכף הרגל המופיע ללא רקע טראומתי צריך לעלות את החשד שמדובר במחלה זאת. מדובר במחלה מטבולית הנגמת מרמה גבוהה של חומצת שתן בדם. 

גאוט (שיגדון), אבחון וטיפול
דלקת חוליות מקשחת

דלקת חוליות מקשחת היא מחלה כרונית שפוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי ההעצה והכסל ולעיתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

דלקת חוליות מקשחת
פיברומיאלגיה אבחון וטיפול

פיברומיאלגיה? אבחון וטיפול עשויים לצמצם הסבל. מיליוני חולים ברחבי העולם מחפשים מזור למחלה כרונית הקרויה פיברומיאלגיה או בעברית - דאבת. למחלה זו תסמינים רבים ורב מערכתיים ובכלל זה מיחושים ועייפות מתמשכת. נשים הן המגדר המועדף של המחלה.

פיברומיאלגיה אבחון וטיפול
ארטריטיס בקרב מעשנים

ארטריטיס בקרב מעשנים? עישון כגורם סיכון ידוע לפגיעה בממפרק אינו דבר חדש. מחקרים רבים הצביעו על ההשפעה השלילית שיש לעישון על בריאות הכללית וגם על הבריאות שלהם. אישור מחודש לקשר הזה שבין עישון לבריאות של המפרק מביא המחקר המצוטט כאן. 

ארטריטיס בקרב מעשנים
דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה כגורם הוא עניין שכיח. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר הנוכחי שמצא שקרע במיניסקוס גורם לחולי מפרקי ניווני הוכיח שוב את הקשר שקיים בין חלקי הגוף.

דלקת פרקים ניוונית ביומכניקה
כאב במפרק ומזג אוויר

כאב במפרק ומזג אוויר קשורים זה בזה לכול הפחות בקרב אלו המאמינים בכך. הרבה מאוד שנים טוענים אנשים בעקשנות ששינויים כאלה ואחרים במזג האוויר גורם להם לכאבים במפרקים. האם גם אתם משתייכים לאנשים שחוזים שינויי מזג האוויר באמצעות כאב בברכיים? 

כאב במפרק ומזג אוויר
דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי

דלקת פרקים ניוונית? נזק כלכלי רב נלווה למחלה הזאת בגין טיפולים, אובדן פריון ועוד מוביל למחקרים רבים בנושא. למרות התקדמות הרפואה והמדע והשיפור העצום במודעות, השכיחות של חולי בפרקי הגוף ובעיקר חולי ניווני (אוסטאוארטריטיס) עולה ללא הרף. 

דלקת פרקים ניוונית נזק כלכלי
השמנה וכאבי פרקים

השמנה וכאבי פרקים? ובכן, מתברר שיש קשר! השמנה פוגעת בכול מערכות הגוף ובכלל זה בפרקי הגוף. על פי הסטטיסטיקה שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי משקלם של כשליש מתושבי ארצות הברית גבוה ב 20% מעל הרצוי והם חשופים לליקויים אלה.

השמנה וכאבי פרקים
כאבי פרקים משינויי מזג אוויר

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר? האם זה יתכן? יש הטוענים שכן. גורמים רבים עלולים להשפיע על התפתחות כאבים במפרקים שלנו אך מכול הטענות והאמונות לגבי גורמים אפשריים לכך זו הקשורה להשפעות מזג האוויר היא עקשנית במיוחד.

כאבי פרקים משינויי מזג אוויר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)