דלקת חוליות מקשחת אבחון וטיפול

דלקת חוליות מקשחת אבחון וטיפול
תוכן עניינים
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב email
Email
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

דלקת חוליות מקשחת – אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים קשים ופגיעה קשה באיכות החיים. דלקת פרקים אוטואימונית כרונית זאת פוגעת בעיקר בחוליות עמוד השדרה ומפרקי העצה והכסל ולעתים גם בפרקי הגוף האחרים ובאיברים נוספים. המחלה גורמת בין היתר למגבלות תנועה חמורות, כאבים בגב התחתון ובאגן, כאבי צוואר וגב עליון ועוד.

  כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


  דלקת חוליות מקשחת (Ankylosing Spondylitis) או בשמה האחר מחלת בכטרב, היא מחלה כרונית עקשנית שגורמיה אינם ידועים. המחלה הזאת שייכת לקבוצת מחלות הקרויות דלקות מפרקים ספונדילוארטרופתיות (Spondyloarthropathy) שהמאפיינים שלהן כוללים בין היתר פגיעה בעמוד השדרה ומכנה משותף גנטי. בין המחלות בקבוצה הזאת נמנה גם את תסמונת רייטר, דלקת פרקים פסוריאטית ומחלות פרקים על רקע מחלות מעי דלקתיות.

  {loadposition inside-page}

  דלקת חוליות מקשחת אבחון וטיפול – רקע

  דלקת חוליות מקשחת נוטה יותר לפגוע בגברים ביחס של עד פי 5. רובם המכריע של המקרים מתרחשים בין גיל 15 לגיל 35. עם זאת המחלה הזאת יכולה לפגוע גם בילדים צעירים יותר ובאנשים מבוגרים יותר. רק לעתים נדירות יחלו במחלה זו גברים מעל גיל 50. אדם אחד לכול 1000 בבריטניה סובל או יסבול מהמחלה הזאת.

  מחלה זאת מכונה גם "עמוד שדרה במבוק" (Bamboo spine) וזאת כיוון שחוליות עמוד השדרה בקרב החולים במחלה זו מתחברות להן והופכות עם הזמן לצינור (במבוק) אחד נוקשה ללא מפרקים. התאחות זאת של מפרקי עמוד השדרה גורמת לאובדן תמידי של גמישות הגב והצוואר. לעתים קרובות המחלה פוגעת גם במפרקים אחרים ובעיקר במפרקי עצה וכסל וגורמת להתפתחות סקרואילאיטיס. מחוץ למערכת שריר ושלד פוגעת המחלה בין היתר גם במערכת הראייה, בריאות, מערכת העיכול כלי דם ועוד. סימנים ותסמינים אופייניים כוללים כאבי גב תחתון ומוגבלות תנועתית. כמובן שבמצב שבו מלבד הפגיעה במפרקים נפגעות מערכת גוף נוספות החולה התלונן גם על סימנים ותסמינים אחרים.

  גורמים לדלקת חוליות מקשחת

  הגורמים המדויקים להתפתחות דלקת חוליות מקשחת אינם ברורים עם זאת נטייה גנטית מהווה גורם רב השפעה. לכמעט 9 מתוך כל 10 אנשים החולים במחלה יש סוג רקמה הקרויה HLA-B27. עם זאת מעריכים שגם גורמים אחרים מעורבים שכן רק 1 מכל 5 אנשים עם סוג הרקמה HLA-B27 יחלה במחלה. לדעת חוקרים גם לגורמים סביבתיים, נפשיים ולהרגלי אכילה יש השפעה על התפרצות המחלה.

   כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון   תיאוריה נוספת טוענת שדלקת חוליות מקשחת יכולה להתפרץ לאחר תגובה ממושכת של המערכת החיסונית. לחימה ממושכת של המערכת החיסונית בגורמים מחוללי מחלות (חיידקים, וירוסים) עלולה, לטענת החוקרים, לגרום לשיבוש של המערכת החיסונית ולהוביל להתפתחות המחלה.

   סימנים ותסמינים

   דלקת חוליות מקשחת אבחון וטיפול
   דלקת חוליות מקשחת אבחון וטיפול

   דלקת חוליות מקשחת תגרום תחילה לכאבים ונוקשות בגב התחתון הם התלונה העיקרית של החולים במחלה. כמו בדלקות מפרקים אחרות הכאבים והנוקשות נוטים להיות חמורים יותר במצבים של חוסר תנועה, בלילה ובבוקר. במהלך העשייה היומית ישנה רגיעה חלקית בכאבים. לעתים יכולים חולים הסובלים ממחלת חוליות מקשחת לסבול מכאבים ונוקשות גם במפרקי הירכיים והכתפיים. עם הזמן המחלה מתחילה לנוע מעלה ולהשפיע על חוליות החזה, מפרקי בית החזה, חוליות הגב העליון וחוליות הצוואר.

   סימפטומים נוספים שיכולים להתלוות למחלה זאת כוללים חום, עייפות, מחלת מעי, אובדן משקל ואנמיה. במקרים קשים מתחילים אט אט הכאבים והנוקשות לפוג והחוליות מתחילות להתחבר להן יחדיו והופכות עם הזמן לעמוד קשיח וללא יכולת תנועה. בהמשך צפויות לחולים במחלה זו גם קשיי נשימה וזאת עקב העובדה שבית החזה לא יכול להתרחב במידה הראויה להכיל את כל נפח הריאות בנשימה. באחד מכל ארבעה מקרים של מחלת פרקים מקשחת צפויה גם "אובאיטיס" – דלקת של החלקים הפנימיים של העין. תופעה נדירה יותר היא זליגה במסתם אאורטלי.

    בדיקה ואבחון

   קושי לאבחן בשלבים הראשונים

   האבחון בשלב הראשון של דלקת חוליות מקשחת אינו פשוט ולעתים קרובות ניתן לבלבל מחלה זאת עם מחלות אחרות התוקפות את עמוד השדרה. בין יתר המחלות שעלולות לגרום לסימנים ותסמינים דומים נכלול דלקת פרקים ניוונית, תסמונת רייטר, ארטריטיס על רקע פסוריאזיס, ארטריטיס על רקע מחלת מעי כרונית ועוד. לקיחת היסטוריה יסודית ובדיקה גופנית עשויות להקל על מלאכת האבחון. צילום רנטגן נחשב לאמצעי שאינו רגיש דיו ועל כן בשלבים הראשונית של המחלה יש בו מעט תועלת לצורך האבחון. בהמשך יופיעו השינויים הדלקתיים האופייניים של מפרקי האגן וקיבעון של חוליות הגב עד ליצירת עמוד שדרה במבוק. במקרים כרוניים ניתן יהיה לזהות אובדן טווח התנועה של הגב התחתון, דפורמציה במבנה של עמוד השדרה וירידה ביכולת ההתרחבות של בית החזה.

   רמזים המעלים הסבירות לקיומה של מחלה זאת

   הרמזים שינחו אותנו לצורך אבחון דלקת חוליות מקשחת כוללים: הגיל הצעיר של החולה (15-35). רוב גברי של המחלה ביחס של 3:1. תסמינים הכוללים נוקשות וכאבים קשים בחלק או בכול האזורים האנטומיים הבאים: גב, אגן, כתפיים, מפרקי ירך צלעות, עצם החזה, עקבים ועוד. הכאבים יהיו בשיאם במצבים של לאחר חוסר תנועה (במהלך שנת לילה ועם הקימה בבוקר). תנועה עשויה להקל על הכאבים במקצת. בשלבים מתקדמים של המחלה תחול ירידה דרסטית של טווחי התנועה של עמוד השדרה כולל עמוד השדרה הצווארי. כמו כן יחולו שינויים ביציבה של עמוד השדרה ובכלל זה קימור יתר של עמוד השדרה הגבי וראש מושט לפנים.

   סימנים ותסמינים שאינם קשורים למערכת שריר ושלד

   חולים במחלה הזאת – דלקת חוליות מקשחת – עלולים לסבול מתסמינים שאינם קשורים למערכות עצב שריר ושלד ובכלל אלה ניתן למנות תסמינים כלליים כגון חום, עייפות ובחילות. כמו כן יתכנו תסמינים המעידים על פגיעה באברים מוגדרים כגון דלקות עיניים (uveitis), פגיעה בלב, דלקות מעי, פסוריאזיס, מחלת ריאות, פגיעה בריאות, פגיעה בכליות אובדן צפיפות עצם ועוד. בדיקה פיזית תדגים אובדן טווחי תנועה של עמוד השדרה והמפרקים הפריפריים ובכלל זה מגבלת התנועה של בית החזה.

   אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה

   בצילום רנטגן יודגמו השינויים האופייניים למחלה ובכלל זה התחברות של חוליות עמוד השדרה עד להיווצרותו של עמוד שדרה המדמה במבוק (bamboo spine). אין בדיקות מעבדה שיכולות לאבחן את המחלה באופן חד משמעי. בדיקות מעבדה עשויות להעניק לנו רמזים אך לא אבחון. בדיקות מעבדה של דלקת חוליות מקשחת עשויות הצביע על נוכחות דלקתית, על נוכחות אנמית טיפוסית ועל קיומו של הסמן הגנטי HLA-B27. יחד עם זאת חשוב לזכור שגן זה יכול להיות קשור למחלה אך אינו ייחודי לה. אנשים בריאים רבים נושאים את הגן הזה.

   אבחנה מבדלת

   אבחנה מבדלת של דלקת חוליות מקשחת מתבססת על בדיקת ההיסטוריה האישית והמשפחתית לגבי נוכחות בעבר או בהווה של דלקות מפרקים, של מחלות מין, של פסוריאזיס (מחלת מפרקים פסוריאטית), של דלקות מעי (מחלת מפרקים אנטרופטית) ושל תלונות על דלקות בעיניים או על כאבים בנקודת החיבור של הגידים לעצם.

   אבחנה מבדלת של דלקת חוליות מקשחת מתבססת גם על אופי התסמינים מהם סובל החולה. האם כאבי הגב כוללים גם כאבים במפרק האגן (מפרק אחד או שניים)? האם הכאבים קשים יותר בבוקר או במהלך הלילה כאשר החולה מצוי במצב של חוסר תנועה? כאבים שאינם פוחתים במנוחה מעידים על רקע דלקתי. תסמינים וסימנים לא סימטריים בדיקות מעבדה שיצביעו על תהליך דלקתי (חלבון CRP ושקיעת דם גבוהים), בדיקות שליליות בכול הנוגע גורם שגרוני (Rheumatoid factor) וחיוביות בחלק מהמקרים לגבי קיומו של סמן גנטי HLA-B27..

   טיפול בדלקת חוליות מקשחת

   הגישה המקובלת לטיפול במחלה זאת – דלקת חוליות מקשחת – היא שילוב של שלושה מרכיבים:

   טיפול התנהגותי

   התנהגות עצמית נכונה הכוללת הקפדה על ארגונומיה, יציבה ופעילות גופנית נכונה על מנת להפחית את העומסים השליליים על הגב.

   טיפולים פיזיים

   טיפולים פיזיים ובכלל זה טיפול כירופרקטי שמטרתם לטפל באזורים הפגועים וזאת כדי לשמר את טווח התנועה, יכולת התנועה והפחתה של הכאבים. הטיפולים צריכים לכלול גם עבודה על בית החזה ועל חוליות הגב והצוואר כדי לשמר את יכולת התנועה ואת היכולת לנשום באופן סביר.

   טיפול תרופתי

   מעבר לכך יש הממליצים על שימוש בתרופות אנטי דלקתיות אף על פי שאין להן השפעה על התקדמות המחלה. כירורגיה במקרה של דלקת חוליות מקשחת אינה מומלצת שכן היא נושאת עמה רמות סיבוכים גבוהה מהרגיל להרדמה כללית.

    כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


    מאמרים קשורים

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט בשדרה

    קורונה ודלקת בחוט השדרה? כן, מתברר שיש קשר. פגיעות ומחלות בחוט השדרה פוגעות באיכות החיים של חולים רבים ברחבי העולם. חוט השדרה

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף

    ישיבה ממושכת מה היא עושה לגוף? התשובה הקצרה לשאלה הזאת: היא עושה רע. הגוף תוכנן לנוע לא לשבת. מסיבה זאת ישיבה גורמת

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים

    אבחון כאב במערכת השלד והשרירים מהווה צעד ראשון בדרך לריפוי.  מערכת שריר ושלד כוללת רקמות רבות ובכלל זה עצמות, שרירים, מפרקים, גידים,