ורטיגו או סחרחורת, אבחון וטיפול

ורטיגו, סחרחורת

ורטיגו או סחרחורת הם תסמינים שכיחים. ברוב המקרים הם חולפים תוך דקות או שעות בלי צורך בטיפול כלשהו. בחלק מהמקרים סחרחורת או ורטיגו נובעים מהפרעה הקרויה ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי (Benign paroxysmal positional vertigo) אך גם גידול סרטני במוח ונזק צווארי עלולים להוות גורם. מלבד הנזק הנגרם בגלל מחלת הרקע, ורטיגו או סחרחורת עלולים לגרום לנפילה, לתאונת דרכים ועוד. כאן בקטגוריה הזאת כתבתי מספר מאמרים אודות גורמים שכיחים יחסית לורטיגו וסחרחורת. אבחון מהיר ומדויק עשוי להועיל בקבלת טיפול יעיל  או לחילופין הפניה למומחה אחר.

ורטיגו היא תחושה שאתה ו/או הסביבה שלך זזים ו/או מסתובבים. לרוב מדובר במצב זמני שיחלוף תוך מספר ימים גם בלי טיפול. ורטיגו עלול לנבוע ממספר גורמים כולל פגיעה באוזן,  פגיעה מוחית, מחלות שונות כמו טרשת נפוצה ומחלת מנייר אך גם בגלל פגיעה בעמוד השדרה הצווארי.

סחרחורת היא תלונה שכיחה. אנשים שונים מתארים סחרחורת באופן שונה כולל ראש קל, ראש מרחף ועוד. לרוב מדובר בתסמין מציק לבעיה שולית שיחלוף תוך עד ימים ספורים גם ללא טיפול. אבחון מדויק של הבעיה עשוי לאפשר במידת הצור טיפול יעיל ומניעת סיבוכים אפשריים.

ורטיגו או סחרחורת עלולים להתרחש גם בגלל פגיעה בצוואר. הקשר שבין פגיעה בצוואר לבין סחרחורת או ורטיגו תואר לראשונה רק בשנות החמישים של המאה הקודמת. באין בדיקה אובייקטיבית יש קושי לקשר בין התסמינים הללו לבין פגיעת צוואר ולכן האבחון הזה נותר בעיתי.

ורטיגו או סחרחורת מהווים מצב מטריד. עוגמת נפש והוצאות כלכליות אדירות נגרמות בגלל נפילות ונזקים גופניים בקרב אנשים שסובלים מהתופעה. למרות שמדובר בתופעה שנובעת לרוב מגורמים שאינם מסכני חיים וחולפת לרוב תוך ימים, חשוב לאבחן את מקור הבעיה.

ורטיגו היא תופעה מטרידה ושכיחה ביותר הגורמת לתחושה שאתם מסתובבים או שהכול מסתובב סביבכם. על פי נתונים המתפרסמים יותר ממחצית מהאוכלוסייה מעל גיל 60 סובלת לפחות פעם אחת מסחרחורת או ורטיגו. ורטיגו סירוגי תנוחתי מהווה את הסוג השכיח ביותר.

ורטיגו היא תופעה שרוב האוכלוסייה תסבול ממנה בזמן כלשהו. ורטיגו סירוגי תנוחתי או  כפי שהוא קרוי עוד ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי הוא קרוב לודאי הוורטיגו השכיח מכולם. הטיפול בסוג זה של ורטיגו יעיל ביותר. לעתים אפילו טיפול בודד עשוי לשנות את המצב.

כולם חשים לעתים קושי לשמור על שיווי משקל. כאשר אתם נעמדים על קורת עץ דקה זה גם הגיוני. חוסר שיווי משקל הוא מצב שבו יש קושי לשמור על יציבות בהליכה רגילה או בגלל שאתם חשים תחושות של תנועה סיבוב או רחיפה למרות שאתם עומדים, יושבים או שוכבים.

סוג הטיפול שנבחר כדי לטפל בליקוי בשיווי המשקל תלוי בגורם לליקוי. למידה קפדנית של ההיסטוריה של התפתחות הפגיעה בשיווי המשקל, בדיקה גופנית הכוללת את כול האזורים הרלוונטיים בגוף ובמידת הצורך ביצוע בדיקות מתאימות יועילו בבחירת הטיפול המתאים ביותר.