Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סחרחורת ורטיגו צוואריים? טיפול המתבסס על אבחון מדויק נדרש כעת כדי למנוע נזק פוטנציאלי קשה יותר. כאשר תסמינים קיצוניים אלה מתפתחים בגלל נזק כזה או אחר בעמוד השדרה הצווארי הם עלולים לגרום בין היתר לנפילות, תאונות דרכים, עוגמת נפש מרובה והוצאות כלכליות אדירות. 

תסמינים אלו נובעים לרוב מגורמים שאינם מסכני חיים וצפווים לחלוף תוך ימים ספורים. יחד עם זאת חשוב לוודא שזה אכן המצב אצל החולה שהופיע בפנינו. באמצעות תהליך אבחוני הכולל אבחנה מבדלת נשלול גורמים מסכני חיים ואו הפרעות בריאותיות העומדות בבסיס התסמינים ורטיגו או סחרחורת

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול - רקע

אחד הגורמים לוורטיגו או לסחרחורת הוא נזק לצוואר (Cervical Vertigo). לעיתים קרובות אנשים שהיו מעורבים בתאונות דרכים ונפצעו בצוואר כתוצאה מצליפת שוט (Whiplash injuries) מתלוננים בין היתר גם על ורטיגו וסחרחורת. במקרים אלו הנעה של הצוואר גורמת בין היתר להופעת ורטיגו, "ראש מרחף", סחרחורת או שיבוש בשיווי המשקל. כירופרקט יכול לסייע במקרים אלו לאחר שאבחן שאכן מקור הבעיה הוא בעמוד השדרה הצווארי.

אבחון

אין הסכמה גורפת לגבי האופן שבו צריך לאבחן סחרחורת או ורטיגו על רקע צווארי. רוב המומחים סבורים שיש לוודא תחילה שאין גורם אפשרי אחר, כלומר אין סימנים ותסמינים המעידים על נזק באוזן, נזק במוח, מחלות כגון מיגרנה וטרשת נפוצה. עוד סבורים המומחים שאחד או יותר מהסימנים והתסמינים האופייניים לוורטיגו וסחרחורת כולל בחילות, שיבוש בשיווי המשקל, ריצוד של העיניים צריכים להופיע עם תנועות צוואר. כמו כן שהיסטוריה של החולה תכלול פגיעה צווארית מצטברת או טראומטית כגון צליפת שוט, התלונות של החולה תכלולנה לפחות חלק מהתלונות הבאות: כאבי צוואר ונוקשות צווארית, ריצוד עיניים תנוחתי ואמצעי הדימות צריכים להדגים נזקים בעמוד השדרה הצווארי.

היסטוריה

האבחון מתחיל מלקיחה זהירה של היסטוריה רפואית שמטרתה לשלול גורמים אחרים לתסמינים אלו. החשיבות של האבחון במקרה נובעת מכך שחלק מהגורמים האחרים לוורטיגו כוללים פתולוגיות מסכנות חיים כמו למשל פגיעה מוחית או גידול סרטני בעצב השמיעה.ההיסטוריה הרפואית של החולה המתלונן על ורטיגו תכלול שאלות כגון: חש שאתה מסתובב או שהעולם מסתובב סביבך? חש תחושות של ראש מרחף או ראש קל (Lightheaded)?,  חש קושי לשמור על שיווי משקל? חש נטייה ליפול על צד אחד? חש נטייה להתעלפות? מתי החלו התסמינים הללו? מה גרם להם? האם קדמה להופעת הסימנים והתסמינים טיסה או טראומה?

האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים כגון מכאבי צוואר, מגבלות תנועה בצוואר, פגיעה בשמיעה, פגיעה בשיווי משקל, כאבי ראש, קושי בדיבור, חסרים נוירולוגיים? האם ישנה היסטוריה רפואית של כאבי צוואר או פגיעה צווארית? כמה זמן נמשך ההתקף של הסחרחרות או ורטיגו? ועוד. ורטיגו וסחרחורת עלולים להיות תופעות לוואי לתרופות מסוימות על כן חשוב ללמוד האם החולה מטופל באופן קבוע בתרופות ולקבל פירוט של התרופות. דוגמאות לתרופות שעלולות לגרום לתסמינים הללו כוללות אנטיביוטיקה, תרופות להורדת לחץ דם, תרופות נוגדות דיכאון וחרדות, תרופות נגד כאב, כימותרפיה ועוד. ורטיגו וסחרחורת עלולים להתפתח גם על רקע נפשי (Psychogenic vertigo) ועל כן יש לנסות לאמוד את המצב הנפשי של החולה.

בדיקה גופנית

הבדיקה הגופנית של חולה המתלונן על ורטיגו או סחרחורת תכלול תכלול בחינה של האוזן והשמיעה, בדיקה של עצבי הגולגולת, זיהוי ניסטגמוס, בדיקת שיווי משקל, מבחן דיקס אלפיק (Dix-Hallpike maneuver) והנעות צוואר מהירות כדי לזהות האם הצוואר או האוזן הפנימית מעורבים בבעיה. בדיקות מקיפות של הצוואר כולל בדיקות טווחי תנועה, בדיקות לזיהוי פתולוגיות פנימיות בעמוד השדרה הצווארי כגון פריצת דיסק צווארי ועוד.

בדיקות נוספות

בדיקות אחרות כוללות כאלה שסוקרות את מצב החוליות בצוואר ואת מצב כלי הדם וזרימת הדם. בין הבדיקות המומלצות נכלול דימות MRI ורנטגן של הצוואר כדי ללמוד על מצב עמוד השדרה הצווארי והרקמות סביבו, דימות כלי-הדם באמצעות תהודה מגנטית (Magnetic Resonance Angiography), הערכת זרימת הדם על ידי בדיקת דופלר (Doppler Ultrasound). סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול

אבחנה מבדלת

ראשית חשוב לשלול את סוגי הורטיגו השכיחים יותר והמסוכנים יותר, אלה שנגרמים על רקע של בעיות מסכנות חיים. חשוב לזכור שחולה שמתלונן על ורטיגו סובל בסבירות גבוהה ביותר (מעל 90%) או מוורטיגו סירוגי תנוחתי (Benign paroxysmal positional vertigo - BPPV), או מדלקת חריפה של עצב השמע (Acute vestibular neuritis) או ממחלת מנייר (Meniere's disease). רק פחות מ10% ממקרי הוורטיגו או הסחרחורת נגרמים על רקע פגיעות אחרות כולל בין היתר מחלות כמו מיגרנה, טרשת נפוצה, פגיעה מוחית ועוד.

ביצוע אבחנה מבדלת מתבסס על השוני בין הסימנים והתסמינים הנגרמים בכול אחת מהמחלות הללו ועל הממצאים השונים שנאתר בבדיקה הגופנית. רמזים חשובים לגבי הגורם האפשרי לבעיה נקבל מהתשובות לשאלות מה גורם להופעת הסחרחורת או הוורטיגו?, כמה זמן נמשך כול התקף של ורטיגו או סחרחורת?, ומה הם הסימנים והתסמינים הנלווים לוורטיגו או לסחרחורת?.

מה גורם להופעת הסימנים והתסמינים?

כך למשל ורטיגו או סחרחורת על רקע ביצוע תנועת ראש או שהייה במנח צווארי מסוים עשויים להצביע על ורטיגו סירוגי תנוחתי, ורטיגו או סחרחורת על רקע פגיעה בעמוד השדרה הצווארי, דלקת חריפה במבוך (Acute labyrinthitis) ועוד.סחרחורת או ורטיגו הנגרמים בעת מעבר מישיבה לעמידה עשויים להצביע על לחץ דם נמוך או אנמיה כגורמים.

סימנים וסימינים נלווים?

ורטיגו או סחרחורת שאליהם נלווים סימנים ותסמינים כולל פגיעה בשמיעה וטנטון עשוי להצביע על מחלת מנייר, ורטיגו או סחרחורת שאליהם נלווים כאבי אוזניים, הפרשות מהאוזניים, תחושת מלאות באוזניים עלולים להצביע על דלקת באוזן כגורם (בגלל שחלק מהעצבוב לאוזן מגיע משורשי עצב צווארים יתכן כאב באוזן גם כאשר הוורטיגו נגרם בגלל פגיעה צווארית), ורטיגו או סחרחורת שאליהם נילווה כאב ראש עשוי להצביע על מיגרנה כגורם, ורטיגו או סחרחורת שאליהם נלווים חסרים נוירולוגיים כמו שיבושים בדיבור, שיבושי ראייה עלולים להצביע על פגיעה מוחית.

כמה זמן נמשך כול התקף?

גם פרקי הזמן שבהם נמשכים התסמינים יתנו לנו רמז לגבי הגורם האפשרי לבעיה. ורטיגו או סחרחורת הנמשכים שניות עשויים להצביע על בעיקר ורטיגו סירוגי תנוחתי או אוטם שריר הלב, ורטיגו או סחרחורת הנמשכים שעות עלולים להצביע על מחלת מנייר, מיגרנה או אוטם שריר הלב כגורם, ורטיגו או סחרחורת הנמשכים ימים עלולים להיגרם בגלל דלקת חריפה בעצב השמיעה, דלקת חריפה במבוך, שבץ מוחי, גידול סרטני בעצב השמע (Acoustic neuroma), ורטיגו או סחרחורת הנמשכים חודשים עלולים להצביע על טרשת נפוצה, גידול סרטני במוח, גידול סרטני בעצב השמע ועוד, ורטיגו או סחרחורת הנמשכים שנים עשויים להצביע על גורמים פסיכולוגיים (Psychogenic vertigo).

כיצד נקבע שמקור הבעיה בצוואר?

כדי לקבוע שהחולה לפנינו סובל מורטיגו צווארי יש לוודא שישנה פגיעה צווארית (היסטוריה של נפילה, תאונה, כאבי צוואר, מגבלות תנועה בצוואר) ושאין ירידה בשמיעה. יתכן שהחולה יתלונן על כאב באוזן וזאת כיוון שחלק מהאוזן מעוצבב על ידי שורשי עצבים הבוקעים מהחוליות העליונות עמוד השדרה הצווארי. יתכן ובין הסימנים והתסמינים של החולה נמצא ריצוד האופייני לחולים גם בורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי. יתכן והסיבה לכך היא שהמידע העצבי מהצוואר יוצר קשר עם המידע היוצא מהאוזן התיכונה. 

טיפול

ורטיגו או סחרחורת הנגרמים על רקע פגיעה צווארית יעלמו ברוב המקרים כאשר יחול שיפור ברמת הכאב ומגבלות התנועה של הצוואר. רוב מקרי הוורטיגו והסחרחורת הצווארים משתפרים באמצעות טיפול שמרני. רק מיעוט קטן של המקרים נזקק לטיפול כירורגי. הטיפול העצמי בוורטיגו או סחרחורת צווארים כולל בעיקר הימנעות מביצוע תנועות הגורמות להופעת הסימנים והתסמינים. ניתן להניח קומפרסים חמים על מנת להרפות את השרירים בצוואר ובאופן זמני לקבע את הצוואר עם תומך ייעודי. במידה והבעיה אינה חולפת יש לקבל עזרה.

הטיפול הכירופרקטי

הטיפול הכירופרקטי בוורטיגו או סחרחורת על רקע צווארי יחל לאחר בדיקה קפדנית ואישור שאכן מדובר בוורטיגו שנגרם בגלל שיבוש בהעברת מידע פרופריוספציה מהרקמות השונות בצוואר אל המוח. הטיפול במקרה הזה כולל שימוש באמצעי עזר חשמליים מרפאי דלקת כגון לייזר רך, הנעות עדינות של עמוד השדרה הצווארי, שיפור התפקוד של השרירים הפועלים בצוואר, בפנים ובגב העליון כולל טיפול בנקודות הדק דלקתיות, הנחיות לגבי יציבה נכונה ושיפור ארגונומי של עמדת העבודה. בשלב מתקדם יותר ננחה את החולה לבצע תרגילי מתיחה וחיזוק של שרירי הצוואר ושמירה על טווחי התנועה של עמוד השדרה הצווארי. 

הטיפול הרפואי

הטיפול הרפואי בבעיות אלו עשוי לכלול תרופות נוגדות דלקת, תרופות להרפיית שרירים ותרופות נוגדות דיכאון. במצבים כרוניים יתכן ויהיה צורך לטפל בבעיית הצוואר באופן כירורגי כולל בין היתר ניתוח קיבוע. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לשפר שיווי משקל

לשפר שיווי משקל יועיל למניעת נפילות בגיל המבוגר. נפילה בגיל המבוגר היא סיבה שכיחה לפציעות, נכויות ומוות. פעילות גופנית עשויה לשפר בין היתר את שיווי המשקל ולהפחית את הסיכון למעוד ולהיפצע. לשיפור שיווי המשקל יש תוצאות מידיות ותוצאות ארוכות טווח.

לשפר שיווי משקל
שיקום שיווי משקל מונע נפילות

שיקום שיווי משקל מונע נפילות! נפילות, בגיל מבוגר והנזקים הנלווים להן מהווים גורם משמעותי לסיבוכים רבים ולמוות. סדרה של תרגילים פשוטים המחזקים את השרירים המפעילים את הקרסול וכף הרגל יכולים לשפר את שיווי המשקל בקרב אנשים מבוגרים ולמנוע נפילות.

שיקום שיווי משקל מונע נפילות
שיווי משקל מונע פציעות ספורט

שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון גבוה במיוחד לפציעות. אימוני שיווי משקל באמצעות "לוח מתנועע" עוזרים במניעת פציעות בענפי הספורט עם  סיכון גבוה לפציעות.

שיווי משקל מונע פציעות ספורט
ורטיגו טיפול

ורטיגו? טיפול המתבסס על אבחון אמין עשוי לקצר את עוגמת הנפש ולמנוע נזקים משמעותיים. מדובר למעשה בתחושה מפחידה שבהאתה ו/או הסביבה שלך חשים שאתם זזים ו/או מסתובבים. לרוב יהיו אלה אפיזודות קצרות שחולפות תוך שניות עד דקות ונמשכות עד מספר ימים גם בלי טיפול. 

ורטיגו טיפול
סחרחורת טיפול

סחרחורת? טיפול המתבסס על אבחון מדויק יצמצם את הסבל של החולה ולעתים אף ימנע נזק בלתי הפיך. תחושת סחרור היא עניין שכיח. אנשים שונים מתארים את התחושה הזאת באופן שונה כולל ראש קל, ראש מרחף ועוד. לרוב מדובר בתסמין מציק לבעיה שולית אך לעתים מדובר ביותר מכך. 

סחרחורת טיפול
אימונים בבריכה לשיפור היציבות

אימונים בבריכה לשיפור היציבות עשויים למנוע שברים וחבלות אחרות בקרב נשים לאחר גיל הפריון. נשים לאחר גיל הפריון שעברו 6 חודשי אימונים בבריכת השחייה שיפרו את כושרם הגופני כולל כוח, סיבולת לב ריאה וגם את היציבות ושיווי המשקל. 

אימונים בבריכה לשיפור היציבות
סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט! סחרחורת מהווה בעיה קשה הפוגעת באיכות הלחיים של כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת. חוקרים שחקרו רקדניות בלט הגיעו למסקנה שיתכן וניתן להתגבר על סחרחורת על ידי דיכוי האותות המדווחים עליו שמקורם במוח.

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט
כוח ושיווי משקל מונעים פציעות

כוח ושיווי משקל מונעים פציעות! עיסוק בספורט נושא עמו גם צד מכוער - פציעות ספורט. לא כול הפציעות מדווחות ולכן קשה לאמוד במדויק את כמות הפציעות אך מדובר בתופעה אדירת מימדים. במחקר הנוכחי נמצא שאימוני כוח ושיווי משקל יעילים למניעת פציעות ספורט. 

כוח ושיווי משקל מונעים פציעות
יכולים לעמוד על רגל אחת?

יכולים לעמוד על רגל אחת? היכולת לעמוד על רגל אחת למשך 20 שניות ויותר מהווה אמת מידה לבריאות המוח וכלי הדם ולא רק לשיווי המשקל. חוסר היכולת לבצע את הפעולה הזאת לפרק הזמן הזה עלולה להעיד על נזקים לכלי דם במוח בגלל שבץ או דימום מוחי מזערי.

יכולים לעמוד על רגל אחת?
נפילות בגיל מבוגר? סכנת מוות

נפילות בגיל מבוגר? סכנת מוות אורבת לכם. אחד מגורמי המוות המרכזיים בקרב מבוגרים הוא אובדן שיווי המשקל ונפילה. הגורם לנפילות ולמוות בקרב מבוגרים הוא בעיקר ניוון במערכות שיווי המשקל והקואורדינציה, תזונה דלה, פגיעות קוגניטיביות ומחלות כמו סוכרת. 

נפילות בגיל מבוגר? סכנת מוות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)