Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סחרחורת ורטיגו צוואריים? תסמינים מפחידים אלה עלולים כפי ששמם מרמז להיגרם בגלל פגיעה כזאת או אחרת בעמוד השדרה הצווארי או ברקמות הבונות את הצוואר. הקשר שבין פגיעה בצוואר לבין תסמינים אלה תואר לראשונה רק בשנות החמישים של המאה הקודמת. 

באין בדיקה אובייקטיבית יש קושי לקשר בין התסמינים הללו לבין פגיעת צוואר ולכן האבחון הזה נותר בעיתי. כדי לאבחן ורטיגו או סחרחורת על רקע צווארי יש לוודא היסטוריה של כאבי צוואר או של פגיעה בצוואר ולשלול גורמים אחרים לתסמינים. מגוון הגורמים לוורטיגו ו/או סחרחורת הוא רחב ביותר וכולל החל מפגיעה באוזניים ונזקים מוחיים וכלה בגורמים פסיכולוגיים כמו חרדות ודיכאון או תופעות לוואי של תרופות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

סחרחורת ורטיגו צוואריים - רקע

סחרחורת או ורטיגו מהווים בעיה שכיחה. על פי נתונים שונים בממוצע עד 10% מהאנשים חווים סחרחורת או ורטיגו במהלך חייהם. לאחר גיל 40 עולה הממוצע ומגיע ל40% עם זאת, חשוב לזכור שאין לנו נתונים מדויקים לגבי כמה מאותם מקרים של ורטיגו או סחרחורת נגרמים על רקע פגיעה בצוואר, עם זאת ישנה הערכה שבין 20-58% מהאנשים שנפגעים בראשם או שהיו מעורבים בצליפת שוט יסבלו בשלב כלשהו מוורטיגו, סחרחורת ושיבוש בשיווי המשקל.  קיימת משמעות אישית ולאומית נרחבת לוורטיגו ו/או סחרחורת. על פי נתונים שונים ישנה שכיחות גבוהה של ביקורים אצל רופאים בגלל ורטיגו או סחרחורת.

למעשה כמות הביקורים אצל רופאים על רקע זה משתווה לכמות הביקורים אצל רופאים בגלל כאבי גב. הכבדה אישית ולאומית נוספת נגרמת בגלל שרב חלקם של האנשים בעיקר מבוגרים שנופלים בגלל סחרחורת או ורטיגו ושוברים את הירך או האגן. חלק מאותם מבוגרים ניזקק נותר מוגבל, חלקם זקוק לניתוח להחלפת מפרק וחלקם מת מהסיבוכים של הנפילה.

סימנים ותסמינים

חולים הסובלים מסחרחורת או ורטיגו על רקע צווארי עלולים להתלונן גם חלק או כול התסמינים הבאים: כאבי צוואר, נוקשות צווארית, מגבלות תנועה של הצוואר ולעתים גם על שיבושים בשיווי המשקל וכאבי ראש. סימנים ותסמינים אלו מוחמרים לרוב על ידי תנועות צוואר או לאחר שהייה ממושכת במנח ראש מסוים. הסחרחורת או הוורטיגו הנגרמים על רקע פגיעה צווארית יופיעו לרוב בעקבות תנועת צוואר מסוימת או בעקבות שהות במנח צווארי מסוים ועלולים להימשך דקות ארוכות ואפילו שעות וזאת בניגוד לוורטיגו סירוגי תנוחתי הנמשך לרוב עד דקה. וורטיגו סירוגי תנוחתי (benign paroxysmal positional vertigo) נגרם בגלל תזוזה של גבישי סידן בתעלות החצי עגולות באוזן ונחשב לוורטיגו השכיח ביותר.

גורמים 

הפרופסור לרפואה קרל לויט, מהמומחים הגדולים לשיבושים במערכות התנועה האנושית אמר לפני שנים "שיבוש צווארי עלול להיות הגורם או אחד מהגורמים לסחרחורות ולתחושות שאתם או הסובבים אתכם זזים ומסתובבים... ". מחקר ישראלי שנערך בבית חולים מאיר בכפר סבא מצא ש 19% ממקרי הוורטיגו מתרחשים בגלל פגיעה צווארית. כיום מקובלת על רבים התפיסה שוורטיגו או סחרחורת יכולים להופיע בגלל פגיעה בעמוד השדרה הצווארי. פגיעות בעמוד השדרה הצווארי עלול להתפתח בגלל תהליכי ניוון על רקע של יציבה לקויה או בגלל נפילות, תאונת דרכים וצליפת שוט. 

כיצד פגיעה בצוואר גורמת לוורטיגו או סחרחורת? 

ישנם שני מנגנונים עיקריים אפשריים להתפתחות ורטיגו צווארי: שיבוש זרימת הדם בכלי דם בצוואר במהלך מסלולם אל המוח או ליקוי במידע הפרופריוצפתי המגיע למוח הנובע מפגיעה בחיישנים הממוקמים בעמור השדרה הצווארי.  

פגיעה בזרימת הדם

סחרחורת ורטיגו צווארייםהעורקים הצווארים הכוללים למעשה את העורק התרדמני (Carotid Artery) ואת העורק החולייתי (Vertebral artery) מטפסים משני צדי עמוד השדרה הצווארי ונושאים דם מהלב אל המוח. העורקים החוליתיים עולים אל המוח מבעד לפתחים ייעודיים המצויים משני צדי החוליות בצוואר עד הגיעם אל החוליה הצווארית השנייה שם הם פונים חדות, נכנסים לגולגולת ומתחברים כדי ליצור את העורק הבזילארי (Basilar artery). כתוצאה מפציעת ספורט, תאונת דרכים או מכול סיבה אחרת העורקים החולייתיים בעמוד השדרה הצווארי עלולים להילחץ על ידי החוליות עצמן שדרכן הן עוברים.

הלחץ על כלי הדם החוליתיים פוגע באספקת הדם אל המוח וכתוצאה מכך מתפתחים הסימנים והתסמינים המדוברים כולל ורטיגו וסחרחורת. אפשרות נוספת היא שכתוצאה מפגיעה בצוואר נגרם עירור יתר של מערכת העצבים הסימפתטית שאחראית על פתיחה וסגירה של כלי דם. עירור היתר גורם למערכת העצבים הסימפתטית לשבש את אספקת הדם למרכזי השליטה במוח.

תסמונת ברה לואי 

תסמונת ברה לואי (Barré-Lieou syndrome) הקרויה על שמו של נוירולוג צרפתי שתיאר אותה לראשונה נגרמת בגלל ליקוי תפקודי של צמת העצבים הסימפתטית אשר מקיפה את עורקי עמוד השדרה הצווארי (Posterior cervical sympathetic nerves syndrome). התוצאה היא כיווץ של כלי הדם. הגורם לליקוי הוא לרוב טראומה אך גם שינויים ניווניים וליקויים אחרים. הגורמת לכאבי ראש, שיניים, פנים וצוואר, ראייה מטושטשת, מלאות של הסינוסים, בחילה, ורטיגו וטנטון באוזניים. יתכנו גם נפיחות בפנים, פנים בגוון כחול, נימול בפנים, עייפות ועוד.

מיגרנה

 קרוב ל40% מהחולים הסובלים ממיגרנה סובלים גם מתסמינים של פגיעה במערכת שיווי המשקל ובכלל זה שיבוש בשיווי המשקל, סחרחורת, ורטיגו, ראש מרחף, בחילות, הקאות, טינטון ועוד. חולים אלו עלולים לסבול גם מרגישות לרעש ולאור,  וכאבי צוואר שאליהם מתלווים כאבים בשרירי הצוואר העורפיים. הסימנים והתסמינים הללו יכולים להופיע לפני התקף המיגרנה, במהלכה או לאחריה. גם מיגרנה הנגרמת על רקע פגיעה בצוואר (Cervicogenic migraine) עלולה לגרום בין יתר הסימנים והתסמינים לוורטיגו.

איך מיגרנה גורמת לוורטיגו? ישנם מספר תיאוריות. ראשית מיגרנה כרוכה בכיווץ שרירים של כלי הדם במוח. יתכן שכלי דם באוזן או בגזע המוח מתכווצים וכתוצאה משיבוש באספקת הדם ישנה פגיעה במידע העצבי העובר בין הגרעין של העצב המשולש והגרעין הוסטיבולארי. מיגרנה כרוכה לעיתים גם עם ליקויים במוליכים העצביים במוח במיוחד של הסרוטונין. פגיעה זאת עלולה לגרום לשיבוש בעבודת המוח ולהתפתחות ורטיגו צווארי. 

ליקוי בהעברת מידע פרופריוצפתי

מנגון אפשרי נוסף להתפתחות ורטיגו וסחרחורת הוא פגיעה בחיישנים הפרופריוצפתים הממוקמים בצוואר. חוש הפרופריוספציה (Proprioception) פועל באופן אוטומטי. מערכת חיישנים המצויים במפרקים, שרירים וברקמות שונות בצוואר משגרים מידע על מיקום חלקי הגוף השונים כולל הראש והצוואר, על הזווית שכול מפרק מצוי בו, על הטונוס של הרצועות, הגידים והשרירים בצוואר ועוד. המידע הזה יחד עם המידע שמגיע ממערכת שיווי המשקל (Vestibular system) וממערכת הראייה נשלח אל המוח. המוח מעבד ומוציא פקודות שמווסתות באופן מתמשך את התנועה ואיכותה.

הפגיעה בחיישנים המתפקדים בצוואר עלולה לגרום למידע המגיעה מהם למוח אינו מלא או אינו מדויק. התופעה הודגמה היטב במחקרים שבהם הוזרק חומר מרדים לצוואר וכתוצאה מכך התפתחה אצל האנשים שקיבלו את הזריקות הללו סחרחורת וחוסר יציבות. במחקר אחר גורו השרירים בצוואר באופן חשמלי וגם פה התוצאה הייתה תחושה של חוסר יציבות או תחושה של נפילה.

לחץ על חוט השדרה הצווארי

חבלה או בלאי מצטבר הנובע מעומסים חוזרניים עלולים לגרום להיווצרות לחץ על חוט השדרה הצווארי (Cervical cord compression) ועל כלי הדם שאחראים על אספקת הדם אליו. התוצאה עלולה להיות התפתחות של מיאלופתיה צווארית (Cervical Myelopathy). הסימנים והתסמינים שעלולים להופיע בתסמונת הזאת כוללים בין יתר תחושות של נימול ושריפה, הפרעות מוטוריות בידיים וברגליים. סימנים ותסמינים נוספים הנובעים מהפרעות לסיבי עצב המוליכים מידע פרופריוצפתי מהצוואר ומחלקי הגוף אל מערכת העצבים המרכזית וממנה לגוף כוללים בין היתר גם תחושת ורטיגו. אמצעי האבחון המועדף במקרה הזה הוא דימות MRI המדגים את ההיצרות של התעלה ואת הלחץ על חוט השדרה. במצבים מתקדמים הטיפול הנדרש הוא כירורגי. 

גורמי סיכון 

ישנם מספר גורמי סיכון שמעלים את הסיכוי לסבול מוורטיגו או סחרחורת על רקע צווארי. התחשבות בגורמים אלו ובעיקר גורמים שיש לנו שליטה עליהם תצמצם הסיכון לפגיעה צווארית ואיתה את הסיכוי להתפתחות וורטיגו או סחרחורת על רקע פגיעה בצוואר. בין גורמי הסיכון לפגיעה בעמוד השדרה הצווארי נמנה גיל, גנטיקה, פציעה קודמת או ניתוח קודם בעמוד שדרה הצווארי, ליקויים מבניים בחוליות עמוד השדרה הצווארי, ליקויים תפקודיים של עמוד השדרה הצווארי, מחלות רקע כגון דלקות פרקים, סיבות נפשיות כגון דיכאון וחרדות כרוניים, פגיעה טראומטית כגון צליפת שוט, בלאי מצטבר בעמוד השדרה הצווארי על רקע עומסים חוזרניים, מקצוע הגורם לעומסי יתר על הצוואר, אורח חיים יושבני, חוסר בפעילות גופנית או פעילות גופנית לקויה, חוסר שינה ועייפות מעלים את הסיכון להיפצע, ארגונומיה לקויה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לשפר שיווי משקל

לשפר שיווי משקל יועיל למניעת נפילות בגיל המבוגר. נפילה בגיל המבוגר היא סיבה שכיחה לפציעות, נכויות ומוות. פעילות גופנית עשויה לשפר בין היתר את שיווי המשקל ולהפחית את הסיכון למעוד ולהיפצע. לשיפור שיווי המשקל יש תוצאות מידיות ותוצאות ארוכות טווח.

לשפר שיווי משקל
שיקום שיווי משקל מונע נפילות

שיקום שיווי משקל מונע נפילות! נפילות, בגיל מבוגר והנזקים הנלווים להן מהווים גורם משמעותי לסיבוכים רבים ולמוות. סדרה של תרגילים פשוטים המחזקים את השרירים המפעילים את הקרסול וכף הרגל יכולים לשפר את שיווי המשקל בקרב אנשים מבוגרים ולמנוע נפילות.

שיקום שיווי משקל מונע נפילות
שיווי משקל מונע פציעות ספורט

שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון גבוה במיוחד לפציעות. אימוני שיווי משקל באמצעות "לוח מתנועע" עוזרים במניעת פציעות בענפי הספורט עם  סיכון גבוה לפציעות.

שיווי משקל מונע פציעות ספורט
ורטיגו טיפול

ורטיגו? טיפול המתבסס על אבחון אמין עשוי לקצר את עוגמת הנפש ולמנוע נזקים משמעותיים. מדובר למעשה בתחושה מפחידה שבהאתה ו/או הסביבה שלך חשים שאתם זזים ו/או מסתובבים. לרוב יהיו אלה אפיזודות קצרות שחולפות תוך שניות עד דקות ונמשכות עד מספר ימים גם בלי טיפול. 

ורטיגו טיפול
סחרחורת טיפול

סחרחורת? טיפול המתבסס על אבחון מדויק יצמצם את הסבל של החולה ולעתים אף ימנע נזק בלתי הפיך. תחושת סחרור היא עניין שכיח. אנשים שונים מתארים את התחושה הזאת באופן שונה כולל ראש קל, ראש מרחף ועוד. לרוב מדובר בתסמין מציק לבעיה שולית אך לעתים מדובר ביותר מכך. 

סחרחורת טיפול
סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול

סחרחורת ורטיגו צוואריים? טיפול המתבסס על אבחון מדויק נדרש כעת כדי למנוע נזק פוטנציאלי קשה יותר. כאשר תסמינים קיצוניים אלה מתפתחים בגלל נזק כזה או אחר בעמוד השדרה הצווארי הם עלולים לגרום בין היתר לנפילות, תאונות דרכים, עוגמת נפש מרובה והוצאות כלכליות אדירות. 

סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול
אימונים בבריכה לשיפור היציבות

אימונים בבריכה לשיפור היציבות עשויים למנוע שברים וחבלות אחרות בקרב נשים לאחר גיל הפריון. נשים לאחר גיל הפריון שעברו 6 חודשי אימונים בבריכת השחייה שיפרו את כושרם הגופני כולל כוח, סיבולת לב ריאה וגם את היציבות ושיווי המשקל. 

אימונים בבריכה לשיפור היציבות
סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט! סחרחורת מהווה בעיה קשה הפוגעת באיכות הלחיים של כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת. חוקרים שחקרו רקדניות בלט הגיעו למסקנה שיתכן וניתן להתגבר על סחרחורת על ידי דיכוי האותות המדווחים עליו שמקורם במוח.

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט
כוח ושיווי משקל מונעים פציעות

כוח ושיווי משקל מונעים פציעות! עיסוק בספורט נושא עמו גם צד מכוער - פציעות ספורט. לא כול הפציעות מדווחות ולכן קשה לאמוד במדויק את כמות הפציעות אך מדובר בתופעה אדירת מימדים. במחקר הנוכחי נמצא שאימוני כוח ושיווי משקל יעילים למניעת פציעות ספורט. 

כוח ושיווי משקל מונעים פציעות
יכולים לעמוד על רגל אחת?

יכולים לעמוד על רגל אחת? היכולת לעמוד על רגל אחת למשך 20 שניות ויותר מהווה אמת מידה לבריאות המוח וכלי הדם ולא רק לשיווי המשקל. חוסר היכולת לבצע את הפעולה הזאת לפרק הזמן הזה עלולה להעיד על נזקים לכלי דם במוח בגלל שבץ או דימום מוחי מזערי.

יכולים לעמוד על רגל אחת?
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)