Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

שיקום מערכת שיווי המשקל מתייחס לשיקום היכולת של האדם לשמור על איזון והימנעות מנפילה במצבים שונים כולל עמידה, הליכה ובמצבים דינמיים ומורכבים יותר. היכולת לשמור שיווי משקל תקין נלקח לעתים קרובות כמובן מאליו. לפעולות רבות שאנו מבצעים בהיסח הדעת נדרש שיווי משקל תקין.

כך למשל אדם בריא מצליח באופן שגרתי לשמור על שיווי משקלו גם כאשר הוא צועד על שביל צר או קם באישון ליל ובחשיכה מוחלטת כדי ללכת לשירותים או כדי לרדת במדרגות. אדם מאומן אף מגדיל לעשות ויכול אף להלך על חוט דק, לגלוש על על גלגליות ועוד. ללא שיווי משקל תקין פעולות אלו היו מסתימות בנפילה קשה, פציעה ואולי אף מוות. שיווי משקל לקוי עלול לגרום לנו למעוד אך גם לסימנים ותסמינים נוספים כולל סחרחורת, ורטיגו, טשטוש ראייה ועוד.

שיקום מערכת שיווי המשקל - רקע

שיקום מערכת שיווי המשקל הוא למעשה שיקום של מספר מערכות בגוף ושל הקשרים העצביים ביניהם. מערכות המרכיבות של מערכת שיווי המשקל כוללות את המערכת הווסטיבולרית המצויה באוזן הפנימית, חלקים ממערכת העצבים המרכזית ובכלל זה גזע המוח והמוח הקטן וכמובן מערכת העצבים הפריפרית המוליכה את המידע מהמערכת הווסטיבולרית אל גזע המוח והמוח הקטן ומוליכה את התגובות והפקודות של גזע המוח והמוח הקטן אל חלקי הגוף השונים במטרה לתקן את שיווי המשקל.

המערכת הווסטיבולרית בנויה בעיקרה משלוש תעלות עגולות למחצה הממוקמות בכיוונים שונים. בחלק הפנימי של תעלות אלו ישנו נוזל וקולטנים בצורת שערות הרגישים לתנועת הנוזל. תאוצות של הראש לכול כיוון מניעה את הנוזל בתעלות שבעקבות זאת את הקולטנים. תנועת הקולטנים גורמת לעירור עצבי המעביר את המידע אודות המיקום והמצב הקינטי של הראש, העיניים וחלקי הגוף שונים אל גזע המוח ואל המוח הקטן. גזע המוח והמוח הקטן אחראים על הפעלת התגובות הנחוצות לשמירה על שיווי המשקל. כדי לשמור על שיווי משקל טוב המוח זקוק למידע מדויק מהאיבר הווסטיבולרי, מהעיניים ומהיציבה (מפרקים, שרירים, גידים ועוד). חוסר במידע, שיבוש שלו או חוסר התאמה במידע המגיע למוח גורם לאובדן שיווי משקל ותסמינים כמו סחרחורת, ורטיגו ועוד. כך למשל חוסר התאמה בין המידע המגיע למוח מהעיניים למידע המגיע למוח מהאיבר הווסטיבולרי יערערו את שיווי המשקל של האדם ועלולים לגרום גם תסמינים כמו ורטיגו וסחרחורת.

מערכת שיווי המשקל מה זה?

שיווי משקל טוב יאפשר לאדם לשמור על מרכז הכובד (Center of mass) שלו בבסיס התמיכה (Base of Support). מערכת שיווי שמקל טובה תאפשר לאדם בין היתר לחוש את מהירות וכיוון התנועה שלו, תאפשר לו לראות באופן ברור וחד גם כאשר הוא בתנועה ותבצע למענו פעולות אוטומטיות במטרה לשמור על יציבות ויציבה תקינים.

האדם שמרכז הכובד שלו יוצא מחוץ לבסיס התמיכה של הגוף מוגדר כאדם שאיבד את שיווי המשקל. אדם זה ניזקק לפעולת תיקון מהירה כדי לא למעוד. פעולות מתקנות שמקורן בגזע המוח ובמוח הקטן גורמות לגיוס שרירים, מפרקים וגידים על מנת לבצע את התנועות והפעולות הנדרשות כדי להחזיר את מרכז הכובד של האדם לתוך בסיס התמיכה שלו. הפרעה לאחד מחלקי מערכת שיווי המשקל תפגע בהכרח ביכולת האיזון של אותו אדם ותעלה את סיכוייו ליפול.

מערכת שיווי המשקל מתבססת על אינטגרציה של מידע המושג ממספר מערכות ובכללן:
1) הרשת התחושתית-מוטורית (Sensorimotor network) כולל מידע המגיע מהשרירים והמפרקים, מידע ממערכת הראייה ומידע מחוש חישה עצמי (proprioception).
2) המערכת הווסטיבולרית הכולל מידע אודות התנועה המתבצעת, כיוונה ומהירותה ואודות שיווי המשקל.
3) המידע המשולב הזה מגיע לגזע המוח ולמוח הקטן ושם לאחר ניתוחו יוצאות הנחיות מתקנות.

מי נימצא בסיכון לפגיעה במערכת שיווי המשקל?

כאמור מערכת שיווי המשקל תלויה בבריאות של כול אחד מרכיביה כולל של המערכת הווסטיבולרית באוזן התיכונה, של העצבים פריפריים המוליכים את המידע מהמערכת הווסטיבולרית אל גזע המוח ואל המוח הקטן וכמובן של גזע המוח והמוח הקטן שמגיבים למידע המגיע אליהם באמצעות רפלקסים ופקודות ביצוע לשרירים מפרקים וגידים. למעשה כול בני האדם, בכול גיל נמצא בסיכון להתפתחות נזק באחד מחלקי מערכת שיווי המשקל המוזכרים. כמובן שהטיפול והשיקום של מערכת שיווי המשקל תלויה בסוג הנזק שנגרם לה, מיקומו וחומרתו.

מתי ניתן לשקם את מערכת שיווי המשקל?

מגוון רחב של הפרעות בריאותיות עלולות להיות הגורם לפגיעה במערכת שיווי המשקל. חלק מההפרעות הללו מגיבות טוב יותר מאחרות לטיפול ושיקום. בין ההפרעות שמגיבות טוב לשיקום וכדאי לטפל בהן תנמנה:

1) ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי

ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי (Benign Paroxysmal Positional Vertigo) או בקצרה BPPV היא הפרעה בריאותית הנגרמת בגלל שינוי במיקום של קריסטלים (אוטוליטים) באוזן הפנימית וכניסתם לתוך התעלות העגולות למחצה. הסימנים והתסמינים של הפרעה זאת כוללים סחרחורות או ורטיגו בשינויי תנוחה, בחילות, הקאות ועוד. הטיפול המקובל כולל את התמרונים על שם אפלי (Epley maneuver) ועל שם סמונט (Semont maneuver) שמשנים אתי מיקום הראש לכיוונים שונים כדי להזיז את הקריסטלים הללו מהאוזן הפנימית. דרכי טיפול נוספים כוללים את תרגילי ברנדט דרופ (Brandt-Daroff exercises), תרגילים על גליל (Log roll exercises) ועוד.

2) פגיעה באיבר שיווי המשקל באוזן

פגיעה באיבר שיווי המשקל באוזן אחת על רקע דלקת בעצב הפרוזדור (Vestibular Neuronitis) או גידול שפירי בעצב השמיעה הקרוי גם אקוסטיק נוירומה או בעקבות פגיעה באיבר שיווי המשקל בשתי האוזניים כמו למשל במצב של רעילות על רקע שימוש באנטיביוטיקה ועוד.

3) מחלות הפוגעות במערכת הווסטיבולרית באופן משתנה

מחולת כמו מחלת מנייר או במצב של פיסטולה של הפרילימפה (perilymph fistula) אנו עלולים לסבול מאובדן שיווי משקל וסימנים ותסמינים רבים. תופעות אלו מגיבות לעתים לטיפול ושיקום שמרני

4) מחלת ים

5) מחלת היורדים מהסיפון (Mal de Debarquement)

6) פגיעה בעמוד השדרה הצווארי

מחקרים רבים מצאו קשר בין פגיעה בעמוד השדרה הצווארי לבין פגיעה ביכולת שיווי המשקל והתפתחות סימנים ותסמינים נוספים כמו ורטיגו וסחרחורת. טיפוךל ושיקום של עמוד השדרה הצווארי עשוי בסבירות גבוהה להניב שיפור במצב החולה.

7) מצבים שלא קיים אבחון ברור לגביהם

ישנם מצבים קליניים הגורמים לאובדן שיווי המשקל וסימנים ותסמינים נוספים אך לא אובחן מה טיבם. מצבים כאלו כוללים למשל ורטיגו לאחר טראומה או ורטיגו ואובדן שיווי המשקל בקרב מבוגרים (Multifactorial disequilibrium of the elderly). במקרים אלו כדאי לעשות ניסיון לטפל בבעיות שיווי המשקל. הצלחה לא מובטחת.

8) ורטיגו על רקע פסיכולוגי

ישנם מצבים נפשיים שונים ובכלל זה פוביה ממצבים שבהם שיווי המשקל מאותגר, חרדות, דיכאונות ומצבים נפשיים נוספים הגורמים בין היתר לליקויים במערכת שיווי המשקל וסימנים ותסמינים נוספים כמו ורטיגו וסחרחורות. סימנים ותסמינים אלו עשויים להגיב טוב לתהליך שיקומי אקטיבי.

מתי שיקום מערכת שיווי המשקל לא יועיל?

שיקום מערכת שיווי המשקל של חולים הסובלים מאובדן שיווי המשקל, סחרחורת ורטיגו ועוד לא יועיל כאשר אין פגיעה במערכת הווסטיבולרית. דוגמאות להפרעות בריאותיות שעלולות לגרום בין היתר לאובדן שיווי משקל אך אינן כרוכות בפגיעה באיבר הווסטיבולרי כוללות בין היתר: לחץ דם נמוך, תופעות לוואי של תרופות, אירוע מוחי, ניוון של המוח הקטן, פגיעה בגרעינים הבאזליים במוח הגורמים לקבוצת מחלות המאופיינת בתנועות בלתי נשלטות ועוד.

כיצד מתבצע שיקום מערכת שיווי המשקל?

לאחר הטיפול הראשוני במרפאה ועם שוך הסימנים והתסמינים המשמעותיים רצוי לעבור תהליך שיקומי של מערכת שיווי המשקל. בדומה לשיקום מערכות אחרות בגוף גם במקרה הזה אנו נבצע מגוון תרגילים באופן חוזרני שיפעילו את חלקי הגוף השונים המעורבים במערכת שיווי המשקל. רמת הקושי של התרגילים תעלה בהדרגה. נתחיל עם תרגילים בסיסיים למדי כמו למשל תנועות ראש ועיניים ונסיים עם תרגילים מורכבים יותר שגרמו לכם לאובדן שיווי משקל ולשאר סימנים ותסמינים. בשלבים המתקדמים נעודד את החולה להשתלב בפעילות גופנית מאתגרת כמו הליכה, ריצה, יוגה טאי צ'י ועוד. חשוב לציין שבחלק מהמקרים שיקום של מערכת שיווי המשקל עלולה להימשך זמן ממושך שעלול להגיע אפילו לשנה ויותר. עוד נציין שברוב המקרים בשלבים הראשונים של השיקום אתם עלולים להרגיש פחות טוב ורק לאחר מספר תרגולים התסמינים יחלו להשתפר.

טיפול ושיקום עצמי במערכת שיווי המשקל

שיקום מערכת שיווי המשקל

פעילות גופנית סדירה מהווה גורם מונע מהמעלה הראשונה לבעיות עם מערכת שיווי המשקל ו/או התפתחות סימנים ותסמינים כמו ורטיגו וסחרחורת. ידוע למשל שרקדנים ורקדניות העוסקים במחול לא סובלים מתופעות אלו וזאת למרות או בזכות העובדה שהם נוהגים לבצע סיבובים רבים במסגרת עיסוקם. מלבד ריקודים מומלץ להשתתף בפעילות גופנית הכוללת משחקי כדור, טאי צי', יוגה, אומנויות לחימה ועוד.

נמליץ על ביצוע תרגילי שיקום בבית כולל בין היתר את התרגילים הבאים:

תמרון ביתי לוורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי

מומלץ לבצע את התמרון הביתי לוורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי רק לאחר טיפול במרפאה. תמרון אפלי ביתי לאוזן ימין: ישיבה על המיטה ראש מביט ימינה 45 מעלות. שכיבה על הגב למשך 30 שניות, שכיבה לאחור, חגורת כתפיים על כרית, ראש מונח על המזרן למשך 30 שניות. סובבו ראשכם שמאלה ב90 מעלות מבלי להרים את הראש. שהות של 30 שניות. סובבו את ראשכם ב90 מעלות נוספות לשמאל. שהות של 30 שניות. ישיבה זקופה לצד שמאל למשך 30 שניות. לבצע 3 פעמים ביום עד להיעלמות התסמינים למשך 24 שעות.

תרגילי שיווי משקל

התרגילים כוללים תרגילי שיווי משקל הכורכים תנועה עם שמירה על שיווי משקל: הליכה של עקב לצד אגודל עם עניים פקוחות, עם עניים עצומות ועל משטח רך, הליכה עם תנודות ראש לאחור ולפנים עם עניים פקוחות, עניים עצומות ועל משטח רך ועוד.

תרגילים לייצוב המבט

מגוון תרגילים שכוללים תנועות ראש בטווחים שונים, במהירות שונה, בתדירות שונה, עם עיניים פקוחות ועיניים עצומות, עם רקע שונה ועוד.

תרגילים תלויי ראייה

מגוון תרגילים המקבילים את יכולת הראייה ובכך מצמצמים את התלות של החולה בחוש הזה ומחייבים אותו לאמן חלקים אחרים במערכת שיווי המשקל. כך למשל נדביק נייר שקוף למחצה על עדשות משקפיים ונבקש מהחולה לבצע תרגילים שונים ועוד.

פעילות גופנית כללית

כמובן שנעודד את החולה לבצע פעילות גופנית כללית ולאו דווקא פעילות שמאמנת ישירות את מערכת שיווי המשקל. כולל למשל הליכה, שחייה, רכיבה על אופניים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לשפר שיווי משקל

לשפר שיווי משקל יועיל למניעת נפילות בגיל המבוגר. נפילה בגיל המבוגר היא סיבה שכיחה לפציעות, נכויות ומוות. פעילות גופנית עשויה לשפר בין היתר את שיווי המשקל ולהפחית את הסיכון למעוד ולהיפצע. לשיפור שיווי המשקל יש תוצאות מידיות ותוצאות ארוכות טווח.

לשפר שיווי משקל
שיקום שיווי משקל מונע נפילות

שיקום שיווי משקל מונע נפילות! נפילות, בגיל מבוגר והנזקים הנלווים להן מהווים גורם משמעותי לסיבוכים רבים ולמוות. סדרה של תרגילים פשוטים המחזקים את השרירים המפעילים את הקרסול וכף הרגל יכולים לשפר את שיווי המשקל בקרב אנשים מבוגרים ולמנוע נפילות.

שיקום שיווי משקל מונע נפילות
שיווי משקל מונע פציעות ספורט

שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון גבוה במיוחד לפציעות. אימוני שיווי משקל באמצעות "לוח מתנועע" עוזרים במניעת פציעות בענפי הספורט עם  סיכון גבוה לפציעות.

שיווי משקל מונע פציעות ספורט
ורטיגו טיפול

ורטיגו? טיפול המתבסס על אבחון אמין עשוי לקצר את עוגמת הנפש ולמנוע נזקים משמעותיים. מדובר למעשה בתחושה מפחידה שבהאתה ו/או הסביבה שלך חשים שאתם זזים ו/או מסתובבים. לרוב יהיו אלה אפיזודות קצרות שחולפות תוך שניות עד דקות ונמשכות עד מספר ימים גם בלי טיפול. 

ורטיגו טיפול
סחרחורת טיפול

סחרחורת? טיפול המתבסס על אבחון מדויק יצמצם את הסבל של החולה ולעתים אף ימנע נזק בלתי הפיך. תחושת סחרור היא עניין שכיח. אנשים שונים מתארים את התחושה הזאת באופן שונה כולל ראש קל, ראש מרחף ועוד. לרוב מדובר בתסמין מציק לבעיה שולית אך לעתים מדובר ביותר מכך. 

סחרחורת טיפול
סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול

סחרחורת ורטיגו צוואריים? טיפול המתבסס על אבחון מדויק נדרש כעת כדי למנוע נזק פוטנציאלי קשה יותר. כאשר תסמינים קיצוניים אלה מתפתחים בגלל נזק כזה או אחר בעמוד השדרה הצווארי הם עלולים לגרום בין היתר לנפילות, תאונות דרכים, עוגמת נפש מרובה והוצאות כלכליות אדירות. 

סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול
אימונים בבריכה לשיפור היציבות

אימונים בבריכה לשיפור היציבות עשויים למנוע שברים וחבלות אחרות בקרב נשים לאחר גיל הפריון. נשים לאחר גיל הפריון שעברו 6 חודשי אימונים בבריכת השחייה שיפרו את כושרם הגופני כולל כוח, סיבולת לב ריאה וגם את היציבות ושיווי המשקל. 

אימונים בבריכה לשיפור היציבות
סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט! סחרחורת מהווה בעיה קשה הפוגעת באיכות הלחיים של כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת. חוקרים שחקרו רקדניות בלט הגיעו למסקנה שיתכן וניתן להתגבר על סחרחורת על ידי דיכוי האותות המדווחים עליו שמקורם במוח.

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט
כוח ושיווי משקל מונעים פציעות

כוח ושיווי משקל מונעים פציעות! עיסוק בספורט נושא עמו גם צד מכוער - פציעות ספורט. לא כול הפציעות מדווחות ולכן קשה לאמוד במדויק את כמות הפציעות אך מדובר בתופעה אדירת מימדים. במחקר הנוכחי נמצא שאימוני כוח ושיווי משקל יעילים למניעת פציעות ספורט. 

כוח ושיווי משקל מונעים פציעות
יכולים לעמוד על רגל אחת?

יכולים לעמוד על רגל אחת? היכולת לעמוד על רגל אחת למשך 20 שניות ויותר מהווה אמת מידה לבריאות המוח וכלי הדם ולא רק לשיווי המשקל. חוסר היכולת לבצע את הפעולה הזאת לפרק הזמן הזה עלולה להעיד על נזקים לכלי דם במוח בגלל שבץ או דימום מוחי מזערי.

יכולים לעמוד על רגל אחת?
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)