Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

חוסר שיווי משקל? גורמים אפשריים כוללים החל מצריכת תרופות ועד שבץ מוחי קטלני. חוסר שיווי משקל הוא מצב שבו יש קושי לשמור על יציבות בהליכה רגילה או בגלל שאתם חשים תחושות של תנועה סיבוב או רחיפה למרות שאתם עומדים, יושבים או שוכבים.

כולם חשים לעתים קושי לשמור על שיווי משקל וכאשר אתם נעמדים על קורת עץ דקה זה גם הגיוני. אובדן או חוסר שיווי משקל הוא תסמין נלווה למגוון רחב של תסמינים כמו סחרחורת, או ורטיגו ופתולוגיות כפו פגיעה באוזן הפנימית, פגיעה מוחית ומחלות שונות.  אבחון מוקדם של מקור הבעיה יאפשר טיפול יעיל יותר וימנע סיבוכים אפשריים, חלקם בעלי משמעות רבה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

חוסר שיווי משקל גורמים - רקע

היכולת לשמור על שיווי משקל במצבים שונים ומורכבים נתונה בידיים של מערכת שיווי המשקל המצויה באוזן הפנימית. היכולת שלנו לשמור על שיווי המשקל מתאפשרת  בזכות שילוב של מידע הנשלח אל המוח מחלקי גוף שונים.

  • מידע הנשלח ממערכת הראייה

  • מידע הנשלח מהמערכת הווסטיבולרית באוזן הפנימית על תנועת חלקי הגוף השונים, על שיווי המשקל ועל מיקום הראש ויתר חלקי הגוף במרחב

  • מידע פרופריוספציה הנשלח מהעור, מהמפרקים, מהגידים ומהשרירים. המידע הנשלח מרקמות הצוואר השונות ומכפות הרגליים חשוב במיוחד ולכן פגיעה צווארית כמו במצב של תאונת דרכים וצליפת שוט עלולה לגרום בין היתר לוורטיגו, סחרחורת וליקוי בשיווי המשקל.

איבר שיווי המשקל באוזן הפנימית מצויד בשלוש צינוריות חצי עגולות, מלאות נוזל הניצבות זו לזו. תנודות של הראש לכיוונים שונים מניעות גם את הנוזל בתוך הצינוריות. תנודות הנוזל בצינורית מסוימת מניעות את הקולטנים המצויים בתוכה והמידע אודות כיוון התנועה, מהירות התנועה ועוד מועבר למוח.

כלל המידע  נקלט בגזע המוח, עולה אל המוח הקטן המהווה מרכז קואורדינטיבי ואל קליפת המוח המהווה את מרכז החשיבה והזיכרון. המוח הקטן מספק מידע על פעולות אוטומטיות שנלמדו בעבר וקליפת המוח מספקת מידע רלוונטי אחר. המידע עובר פיענוח ועיבוד ופקודות נשלחות חזרה לחלקי הגוף השונים כדי לשפר את שיווי המשקל, לשפר את איכות הפעולות שאנו מבצעים או לשפר את היציבה.

ליקוי במערכת שיווי המשקל, סימנים ותסמינים

פגיעה במערכת שיווי המשקל עלולה לגרום לתחושות של ראש קל או מרחף, סחרחורת, ורטיגו, אובדן שיווי משקל, תחושה של נפילה או נפילה, התעלפות, בחילות, הקאות, שיבושי ראייה, בלבול וחוסר התמצאות ועוד. לפגיעה במערכת שיווי המשקל עלולה להיות השפעה פסיכולוגית ומעשית על חיי היום יום. אדם שאינו סומך על מערכת שיווי המשקל שלו נוטה להסתגר בביתו, להימנע מחיי חברה ופעילות גופנית. במהרה מלבד הסימנים והתסמינים הקלאסיים של פגיעה במערכת שיווי המשקל יסבול אותו חולה גם מבעיות נפשיות כולל חרדה ודיכאון. 

הגורמים לחוסר שיווי המשקל

פגיעה בצווארכאמור מגוון רחב של מחלות והפרעות באחד מהרכיבים האנטומיים של מערכת שיווי המשקל עלול להיות הגורם לאובדן שיווי המשקל: פגיעה במערכת הראייה, פגיעה באיבר הווסטיבולרי באוזן, פגיעה ביכולת של חוש הפרופריוספציה בגוף, פגיעה בגזע המוח או במוח הקטן וכמובן פגיעה בסיבים העצביים המקשרים את המערכות הללו.

בין ההפרעות והמחלות הללו נציין הפרעות במערכת הראייה, גורמים שפוגעים באוזן כולל דלקת באוזן, תנודות של גבישי סידן באיבר שיווי המשקל ועוד, מחלות והפרעות כמו דלקת פרקים, פציעה של מפרקים ורקמות בעיקר צוואר וכפות רגליים, מחלת עצבים היקפית, חולשה של שרירים, פרקינסון ועוד הפוגעים במידע הפרופריוספציה הנשלח מחיישנים ייעודיים ברקמות אלו אל המוח, הפרעות בריאותיות הפוגעות במוח כמו למשל פגיעה מוחית בגין שבץ מוחי, דלקת זיהומית או פגיעה באספקת הדם למוח ועוד. גורמים נוספים שיש ביכולתם לפגוע במערכת שיווי המשקל כוללים לחץ דם נמוך, אנמיה, שימוש בתרופות שונות ועוד.

תסמונות הכרוכות בליקוי בשיווי משקל

ורטיגו סירוגי תנוחתי

ההפרעה הבריאותית השכיחה ביותר שבין היתר עלולה לגרום לפגיעה בשיווי משקל היא ורטיגו סירוגי תנוחתי (Benign positional vertigo) שנקרא גם ורטיגו פרוקסיזמלי פריפרי (Benign paroxysmal positional vertigo) או בקיצור BPPV. ורטיגו מסוג זה נגרם בגלל ניתוק של גבישי סידן (Otoconia) ממקומם במבואה (Vestibule) המרכזית באוזן הפנימית אל תוך אחת מתעלות החצי העגולות. תחושות של ורטיגו וסחרחורת נגרמות כאשר תנועות של הראש מניעות את הגבישים הללו בתעלה וחיישנים המצויים בתוכה משגרים מידע לקוי למוח על מיקום הראש. 

דלקת במבוך האוזן

דלקת או דלקת זיהומית במבוך האוזן (Labyrinthitis ) הם גורמים אפשריים נוספים לסחרחורת, ורטיגו ו/או אובדן שיווי משקל. בחלק ניכר של המקרים דלקת בדרכי הנשימה העליונות קודמת להתפתחות דלקת במבוך.

מחלת מנייר

מחלת מנייר (Ménière's disease) כוללת באופן שכיח את שילוש התסמינים הבאים: ורטיגו, פגיעה בשמיעה וטנטון. עוד מתלוננים החולים במחלה הזאת על תחושת מלאות באוזן.

דלקת בעצב שיווי המשקל

דלקת בעצב שיווי המשקל או עצב הפרוזדור (בעצב Vestibular Neuronitis). עצב זה אחראי על שליחת האותות למוח לצורך שמירה על שיווי המשקל. הדלקת עלולה להיגרם מווירוס ולגרום לפגיעה בשיווי המשקל, סחרחורת ו/או ורטיגו.

מיגרנה

מיגרנה - סוגי מיגרנה מסוימים עלולים לגרום בין היתר לאובדן שיווי המשקל, סחרחורת וורטיגו.

פיסטולה בפרילימפה

פיסטולה של הפרילימפה (Perilymph fistula) הוא מצב שב בגלל פגיעה בממברנות של החלון הסגלגל והעגול ישנה דליפה של נוזל מהאוזן הפנימית לתוך האוזן התיכונה. הגורמים לרוב הם חבלת ראש, ניתוח אוזניים, דלקת כרונית באוזן או שינויים חדים בלחץ האוויר המופעל על האוזן כמו למשל בצלילה. גם במקרה הזה התוצאה האפשרית היא פגיעה בשיווי שמקל, ורטיגו ו/או סחרחורת.

מחלת הרציפים

"מחלת הרציפים" או מחלת היורדים מהסיפון (Mal de Debarquement) היא תופעה נוספת המופיעה לרוב לאחר הפלגה ארוכה ועלולה לגרום לשיווי משקל לקוי וסחרחורת.

מחלת ים

מחלת ים או מחלת התנועה נובעת מתגובת המוח למידע לא אחיד שמשוגר אליו מחלקים שונים במערכת שיווי המשקל כולל מהעיניים, מהאיבר הווסטיבולרי באוזן ומהמערכת הפרופריוצפתית. 

נוירומה אקוסטית

נוירומה אקוסטית (Acoustic neuroma) היא גידול שפיר נדיר המתפתח לאט בעצב השמע וכתוצאה מכך עלול לגרום לפגיעה בשמיעה, טנטון, ליקוי בשיווי המשקל, סחרחורת ועוד.

פגיעה בעמוד השדרה

כפי שצוין קודם פגיעה בעמוד השדרה הצווארי בגלל למשל תאונת דרכים תפגע בסבירות גבוהה גם במערכת החיישנים המפוזרים לאורך הצוואר שמעניקים מידע פרופריוצפתי למוח. שיבוש במידע זה עלול לגרום לאובדן שיווי משקל ולשאר סימנים ותסמינים אופייניים.

 ורטיגו או סחרחורת על רקע פסיכולוגי

ישנם מצבים נפשיים שונים הגורמים בין היתר לפגיעה בשיווי המשקל, סחרחורת, ורטיגו ועוד. מצבים נפשיים אלו כוללים פוביות (כולל ממצבים של אובדן שיווי המשקל או של התפתחות ורטיגו או סחרחורות), דיכאון, חרדות ומצבים נפשיים נוספים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לשפר שיווי משקל

לשפר שיווי משקל יועיל למניעת נפילות בגיל המבוגר. נפילה בגיל המבוגר היא סיבה שכיחה לפציעות, נכויות ומוות. פעילות גופנית עשויה לשפר בין היתר את שיווי המשקל ולהפחית את הסיכון למעוד ולהיפצע. לשיפור שיווי המשקל יש תוצאות מידיות ותוצאות ארוכות טווח.

לשפר שיווי משקל
שיקום שיווי משקל מונע נפילות

שיקום שיווי משקל מונע נפילות! נפילות, בגיל מבוגר והנזקים הנלווים להן מהווים גורם משמעותי לסיבוכים רבים ולמוות. סדרה של תרגילים פשוטים המחזקים את השרירים המפעילים את הקרסול וכף הרגל יכולים לשפר את שיווי המשקל בקרב אנשים מבוגרים ולמנוע נפילות.

שיקום שיווי משקל מונע נפילות
שיווי משקל מונע פציעות ספורט

שיווי משקל מונע פציעות ספורט! פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבה על היתרונות של הספורט. ישנם ענפי ספורט הכרוכים בסיכון גבוה במיוחד לפציעות. אימוני שיווי משקל באמצעות "לוח מתנועע" עוזרים במניעת פציעות בענפי הספורט עם  סיכון גבוה לפציעות.

שיווי משקל מונע פציעות ספורט
ורטיגו טיפול

ורטיגו? טיפול המתבסס על אבחון אמין עשוי לקצר את עוגמת הנפש ולמנוע נזקים משמעותיים. מדובר למעשה בתחושה מפחידה שבהאתה ו/או הסביבה שלך חשים שאתם זזים ו/או מסתובבים. לרוב יהיו אלה אפיזודות קצרות שחולפות תוך שניות עד דקות ונמשכות עד מספר ימים גם בלי טיפול. 

ורטיגו טיפול
סחרחורת טיפול

סחרחורת? טיפול המתבסס על אבחון מדויק יצמצם את הסבל של החולה ולעתים אף ימנע נזק בלתי הפיך. תחושת סחרור היא עניין שכיח. אנשים שונים מתארים את התחושה הזאת באופן שונה כולל ראש קל, ראש מרחף ועוד. לרוב מדובר בתסמין מציק לבעיה שולית אך לעתים מדובר ביותר מכך. 

סחרחורת טיפול
סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול

סחרחורת ורטיגו צוואריים? טיפול המתבסס על אבחון מדויק נדרש כעת כדי למנוע נזק פוטנציאלי קשה יותר. כאשר תסמינים קיצוניים אלה מתפתחים בגלל נזק כזה או אחר בעמוד השדרה הצווארי הם עלולים לגרום בין היתר לנפילות, תאונות דרכים, עוגמת נפש מרובה והוצאות כלכליות אדירות. 

סחרחורת ורטיגו צוואריים טיפול
אימונים בבריכה לשיפור היציבות

אימונים בבריכה לשיפור היציבות עשויים למנוע שברים וחבלות אחרות בקרב נשים לאחר גיל הפריון. נשים לאחר גיל הפריון שעברו 6 חודשי אימונים בבריכת השחייה שיפרו את כושרם הגופני כולל כוח, סיבולת לב ריאה וגם את היציבות ושיווי המשקל. 

אימונים בבריכה לשיפור היציבות
סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט! סחרחורת מהווה בעיה קשה הפוגעת באיכות הלחיים של כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת. חוקרים שחקרו רקדניות בלט הגיעו למסקנה שיתכן וניתן להתגבר על סחרחורת על ידי דיכוי האותות המדווחים עליו שמקורם במוח.

סחרחורת? לא בקרב רקדני בלט
כוח ושיווי משקל מונעים פציעות

כוח ושיווי משקל מונעים פציעות! עיסוק בספורט נושא עמו גם צד מכוער - פציעות ספורט. לא כול הפציעות מדווחות ולכן קשה לאמוד במדויק את כמות הפציעות אך מדובר בתופעה אדירת מימדים. במחקר הנוכחי נמצא שאימוני כוח ושיווי משקל יעילים למניעת פציעות ספורט. 

כוח ושיווי משקל מונעים פציעות
יכולים לעמוד על רגל אחת?

יכולים לעמוד על רגל אחת? היכולת לעמוד על רגל אחת למשך 20 שניות ויותר מהווה אמת מידה לבריאות המוח וכלי הדם ולא רק לשיווי המשקל. חוסר היכולת לבצע את הפעולה הזאת לפרק הזמן הזה עלולה להעיד על נזקים לכלי דם במוח בגלל שבץ או דימום מוחי מזערי.

יכולים לעמוד על רגל אחת?
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)