Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים ביד? טיפול ומניעה יעזרו לשמור על הגפה העליונה שלכם בריאה. מיחושים בגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל ביצוע מטלות ופעולות חוזרניות, מחלות כרוניות ונזקי חבלה לכול אחת מהרקמות ביד כולל מפרקים, שרירים, גידים, סחוסים, עצבים, כלי דם. 

המרכזיות של הגפה העליונה בחיינו חושפת אותה לעומסים ולסיכוי גדול יותר לפציעות. יחד עם זאת חשוב לכול קלינאי לזכור שכאבים ביד עלולים להתפתח גם בגלל נזקים ברקמות מרוחקות המקרינות כאב לגפה. כמו למשל פריצת דיסק צווארית הלוחצת על שורש עצם צווארי ובין יתר הסימנים והתסמינים שעליהם מתלונן החולה שכיח למדי לשמוע גם אודות כאבים המושלכים לאורך הגפה העליונה. הממצאים הקליניים מהווים מפתח לאבחון מקור הכאב

כאבים ביד טיפול - רקע

על פי חוקרים שונים כאבי ידיים מייצגים תופעה נרחבת. גורמים אפשריים לכאב בגפה העליונה כוללים עמוד שדרה צווארי, פגיעה בעצב פריפרי או התפתחות נזק במערכת שרירי ושלד. משרד הבריאות הבריטי מצא שכאבים בגפה העליונה גורמים לאובדן ימי עבודה מעט פחות מכאבי גב תחתון הנמצאים במקום הראשון. בין תסמונות הכאב השכיחות הפוגעות בגפה העליונה כלל משרד הבריאות הבריטי את הפציעות מתנועות או מאמצים חוזרניים (Repetitive strain injury), כאבים בגפה שמופעים לאחר פציעת צליפת שוט (Whiplash injury) ותסמונת כאב אזורי מורכב (Complex regional pain syndrome). מגוון התסמינים כולל כאבים מתמשכים, כאבים המוחמרים בתנועה, כאבים בשרירים העמוקים, נימול, הירדמות הגברת התחושתיות, קושי בתפקוד היד ועוד.

אבחון הכאבים בגפה העליונה התבסס בעיקר על המימיצאים המופקים מהיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית ורק בחלק קטן מהמקרים נזדקק גם לבדיקות מעבדה ודימות. האבחנה המבדלת של כאבים בגפה העליונה כוללים גירוי של אחד משורש העצבים בצוואר, לחץ ודלקת של עצב פריפרי, נזק לאחת הרקמות לאורך הגפה כולל גידים, שרירים, רצועות קפסולה ועוד.

טיפול עצמי

כאבים מינוריים המופיעים לראשונה באחד מחלקי היד יכולים להיות מטופלים, לפחות בהתחלה, באופן עצמי. העיקרון הזה נכון כול עוד לא אתם לא סובלים, מלבד כאבי היד מסימנים ותסמינים נוספים שעלולים להעיד על בעיה חמורה יותר (ראה דגלים אדומים).  

הימנעות מכאב

זכרו התנהגות נכונה כאשר היד מתחילה לכאוב היא חשובה לקצב הריפוי העצמי. הדבר החשוב ביותר שנדרש מכם בשלב הזה הוא הימנעות מכאב. ככלל, לא מומלץ לנוח במיטה. מנוחה ממושכת במיטה גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. ההמלצה שלנו: כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. הקפידו להימנע מתנועות ומנחים הגורמים לכאב. במידת הצורך אפשר לשקול חבישה או מתלה זמני כדי לאפשר מנוחה יסודית יותר ליד.

חזרה לשגרה

זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של מספר שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה הפצועה ביד להחלים באופן מלא. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו להיווצרות הבעיה.

טיפול כירופרקטי

כאבים שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. הרקע, לרוב המקרים של כאבי יד, הוא מכאני, כלומר נזקים לרקמות על רקע של עומסים וחבלות. מסיבה זאת נכון להתחיל לטפל בבעיות ידיים באופן שמרני, ללא ניתוחים וללא תרופות. הכירופרקט בהכשרתו מאומן לאתר ולטפל בנזקים וכאבים הנגרמים על רקע שיבושים תפקודיים או על רקע של עומסי יתר. לאחר שעברנו את שלב התשאול, את הבדיקות, את ניתוח ההתנהגות הביו מכנית של היד במצבים שונים ואבחנו את הבעיה במדויק יתחיל השלב הטיפולי. 

הטיפול בכאב

טיפול בכאבים בידיים

הטיפול בכאב נעשה במרפאה באמצעות שילוב של מכשור רפואי מודרני לטיפול בכאבים הכולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם יחד עם טכניקות טיפול ידניות שמטרתן שמירה או שיפור של טווחי תנועה ושמירה או שיפור האיזון השרירי בכול הנוגע לכוח וגמישות.

שיקום

עם שוך השלב הדלקתי יחל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את היד שנפגעה לעמוד בעומס פעילות מלא. השלב השיקומי יכלול תרגילי טווח תנועה, תרגילי חיזוק, תרגילי גמישות ותרגילי קואורדינציה. במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות אפשרות של הזרקת סטרואידים. האופציה הכירורגית קיימת גם היא עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון.

מניעה

נסו לחיות חיים מאוזנים יותר בכול הנוגע לאוכל, שינה, מתח נפשי ופעילות גופנית. גם אם הכלל הזה, במבט ראשון, לא נראה קשור ליד, הוא קשור לבריאותכם הכללית וככזה הוא גם חשוב ליד. נסו להימנע או לכל הפחות לצמצם את המטלות הכרוכות במאמץ יתר מחד ואת המטלות שיש בהן מוטיב של תנועות חוזרות של היד או כול איבר אחר כולל הקלדה, נגינה, גינון, פעילות ספורטיבית ועוד

נפילות ומעידות הם גורמים מרכזיים לכאבים בידיים. שמרו על שיווי המשקל וחוש החישה העצמית אלה יעזו לכם להימנע מנפילות. שמרו על עקרונות היציבה הנכונה ועל עקרונות הארגונומיה הנכונה בכך תמנעו בלאי  מהיד ומהצוואר ולהפחית את הסיכון לנזקים שעלולים לגרום לכאבים ביד. 

פעילות גופנית שמתוכננת נכון גם תשמר את החוזק של העצמות, השרירים והפרקים וגם תשפר את שיווי המשקל שלכם ותמנע נפילות ופציעות. אם אתם חולים במחלה כל שהיא נסו לשמר אותה תחת שליטה. חולים בסוכרת? שימרו על רמת סוכר מאוזנת. סובלים מלחץ דם גבוה? שימרו על רמה מאוזנת של לחץ דם. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טריגר פינגר אצבע הדק

טריגר פינגר אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע ניתוח. מדובר בהפרעה הבאה לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד. הפרעה זאת נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

טריגר פינגר אצבע הדק
תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במקומות העבודה. פגיעה זאת בעצב התווך במסלולו בשורש כף היד נגרמת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות מסוג זה למגפה.

תסמונת התעלה הקרפלית
תסמונת התעלה הקרפלית מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא שימוש יתר וביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד והאצבעות.

 תסמונת התעלה הקרפלית מגפה
כאבים בכף היד גורמים

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

כאבים בכף היד גורמים
כאבים ביד תסמינים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.

כאבים ביד תסמינים
תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה היא אוסף סימנים ותסמינים הכולל מיחושי צוואר ויד וחסר נוירולוגי שנוצרים בגלל לחץ על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. הגורמים כוללים ליקויים מבניים מולדים, ליקוי יציבה ועוד. לתופעה יש רוב נשי בגיל 50-20.

תסמונת מוצא בית החזה
דלקת באמה

דלקת באמה עלולה להיגרם בגלל בין היתר פציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. הגורמים לפגיעה באזור אנטומי זה הם לרוב נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה הנגרמת בגלל נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר.

דלקת באמה
בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית היא פציעה הנגרמת בעידן המודרני עקב תנועות חוזרניות. אכן, זריקות סטרואידים יכולות להקל על התסמינים הנובעים מהתסמונת. אלא שמדובר בהשפעה זמנית בלבד ולכן עדיף להתחיל בטיפול שמרני.

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית
כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד אבחון
כאבים ביד אבחון

כאבים ביד? אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל. מיחושים באחד מחלקי הגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל נזק לאחת הרקמות. גורמים אפשריים לנזק כוללים פציעה טראומטית, שימוש יתר, מחלות ודלקות פרקים או בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר המקרין לגפה.

כאבים ביד אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)