Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת באמה עלולה להיגרם בגלל בין היתר פציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. הגורמים לפגיעה באזור אנטומי זה הם לרוב נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה הנגרמת בגלל נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר.

נכון, ברוב המקרים הכאבים ביד נגרמים מנזקים מינוריים ויחלפו ללא טיפול מיוחד או עם טיפול עצמי בלבד. עם זאת, מיחושים באמה שלא חולפים תוך ימים אחדים יש לאבחון באופן מדויק על מנת לשלול אפשרות שמדובר בבעיה משמעותית או לחילופין להעניק את הטיפול היעיל ביותר לבעיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת באמה - רקע

כאבים באמה הם עניין שכיח. האמה שלנו מורכבת משתי עצמות עצם הגומד ועם החישור. פציעה של העצמות הללו או לאחת מהרקמות הרבות שחוצות אותן כולל שרירים, עצבים, גידים ועוד יגרמו להתפתחות כאבים. תסמונות שונות גורמות לסימנים ותסמינים באזור זה. הסימנים והתסמינים הללו משתנים בהתאם לרקמה שניזוקה וחומרת הפגיעה. בין הסימנים והתסמינים שאנו עלולים לחוש באמה נכלול כמובן כאב, תחושת הירדמות ונימול, תחושת שריפה, חולשת שרירים, מגבלות תנועה ועוד.

ישנה חשיבות לבצע אבחון ואבחנה מבדלת על מנת להגיע לאבחון המדויק ביותר האפשרי. אבחון מדויק ומהיר יאפשר לנו לטפל בכם באופן מהיר ויעיל ובכך למנוע התפתחות אפשרית של כאבים כרוניים, נזקים כרוניים ואף צורך עתידי בניתוח.

אנטומיה של האמה

אמת היד מורכבת מרקמות שונות ובכללן עור, כלי דם, עצבים, שרירים, עצמות, רקמות חיבור ועוד. ברמת השלד קיימות באמה שתי עצמות: עצם החישור (radius) ועצם הגומד (Ulna). כאשר כף היד פונה לפנים עצם החישור ממוקמת בצד החיצוני של האמה ועצם הגומד בצד הפנימי. תפקידה של עצם הגומד לייצב את האמה בעוד שתפקידו של החישור לנוע סביב עצם הגומד ובכך לאפשר תנועת סופינציה (סיבוב חיצוני) ותנועת פרונציה (סיבוב פנימה) של האמה וכף היד.

בחלקה העליון, יוצרת עצם החישור, נקודות מפגש עם הקפיטולום (capitulum) של עצם הזרוע (Humerus) ועם עצם הגומד (מפרק חישור-גומד עליון). בחלקה התחתון יוצרת עצם החישור מפגש עם עצמות שורש כף היד, סקפויד (Scaphoid) ולונט (Lunate) ונקודת מפגש נוספת עם עצם הגומד (מפרק חישור-גומד תחתון).

בחלקה העליון יוצרת עצם הגומד מפרק עם עצם החישור (מפרק חישור-גומד עליון) וכן שתי נקודות מפגש עם עצם הזרוע האחת עם הטרוקלאה (Trochlea) והשנייה בשקע האולקרנוני באמצעות זיז האולקרנון (Olecranon). בחלקה התחתון יוצרת עצם הגומד מפגש עם עצם החישור (מפרק חישור-גומד תחתון). זיז האולקרנון הוא שיוצר את הבליטה בחלק האחורי של המרפק ואילו הזיזים של עצם החישור ועם הגומד יוצרים את הבליטות המעודנות יותר בשתח צידי שורש כף היד.אנטומיה של האמה

גורמי סיכון

כאבים באמה עלולים להתפתח בגלל נזקים מקומיים באמה או בגלל נזקים מרוחקים כגון פריצת דיסק בצוואר או התקף לב שמקרינים כאב לאמה. גורמי הסיכון העיקריים להתפתחות מיחושים באמה כוללים חבלה טראומתית לרקמות באמה ובעיקר נזקים מצטברים על רקע של ביצוע מאמצים ותנועות חוזרניות.

בגלל תנועות חוזרניות

הגורם השכיח ביותר לכאבים באמה הוא נזקים מצטברים לרקמות הרכות עקב ביצוע תנועות חוזרניות. נזקים מסוג זה מתפתחים באופן הדרגתי בגלל עומס יתר ונזק מצטבר. המנגנון העיקרי לנזק מסוג זה הוא תנועות חוזרניות. עומס היתר על הגידים, שרירים ועצבי האמה עקב ביצוע מטלות המחייבות ביצוע תנועות חוזרות ונשנות כגון הקלדה, הברגה או משחק טניס הוא שעומד בבסיס הנזקים והמיחושים במקרה הזה.

העידן המודרני מחייב יותר מכול עידן אחר שימוש במחשבים מכונות וכלי עבודה אשר תפעולם מחייב ביצוע תנועות חוזרניות במשך שעות ארוכות מידי יום לאורך שנים. בסוג זה של עבודה הנזקים תמיד יופיעו. דוגמאות לפציעות אמה מסוג זה כוללות מרפק טניס, מרפק גולף. 

תנועות חוזרניות

על רקע טראומטי.

נזקים מקומיים באמה יכולים להתפתח בגלל טראומה ולכלול דלקות, מתיחות וקרעים של רקמות רכות כגון עצבים, שרירים, גידים, רצועות, בורסה ורקמות חיבור אחרות או נזקים למפרקים ולעצמות ולכלול פריקות, סדקים ושברים.  תאונת דרכים, נפילות, פציעות ספורט ועוד עלולות לגרום נזקים טראומטיים לאמה וזאת בגלל האינסטינקט הטבעי שלנו לבלום נפילה באמצעות יד מושטת לפנים. מנגנון בלימה זה גורם לכך ששברים באמה נחשבים לשברים שכיחים ביותר, בעיקר בקרב אנשים עם אובדן צפיפות עצם.

השברים ממוינים על פי מספר השברים, מיקומם וחומרתם. סיבוכים אפשריים לשברים באמה כוללים נזקים לרקמות נוספות כגון עצבים כלי דם, שברים שלא מתאחים או לא מתאחים טוב, זיהומים, התפתחות של תסמונת המדור ועוד.

מחלות ונזקים מרוחקים

כאבים באמה יכולים לנבוע גם מנזקים לרקמות מרוחקות כמו נזק לדיסק צווארי שהלחץ שהוא מפעיל על שורש העצב בצוואר גורם להקרנת כאב לאמה. כמו כן יכולים כאבי אמה להופיע בעקבות דלקות פרקים כולל דלקת פרקים ריאומטית, תסמונות כאב מערכתיות כגון פיברומיאלגיה, דלקות זיהומיות מקומיות, גידולים סרטניים ועוד. 

תסמונות כאב שכיחות באמה

תסמונת פרונטור

תסמונת פרונטורתסמונת פרונטור (Pronator syndrome) כוללת מכלול תסמינים הנובעים מלכידה של עצב המדיאן (Median Nerve). התסמינים כוללים כאב ונימול המורגשים באזור אותו מעצבב עצב המדיאן - בחלק הקדמי חזיתי של האמה. התסמינים הללו מוחמרים על פעילות כגון מסירות ומשחקים הכוללים מחבטים.

בתסמונת פרונטור התחושה באזור כף היד בחלק של האגודל (Thenar eminence) נפגעת וזאת בניגוד למצב בתסמונת התעלה הקרפלית שבה הסעיף התחושתי של העצב המידאני אינו עובר בתוך התעלה ולכן בתסמונת התעלה הקרפלית אין פגיעה תחושתית באיזור האגודל. בדיקות נוספות שעשויות להבדיל בין שתי התסמונות כוללות את מבחן טינל (Tinel's test), מבחן פלנס (Phalen's test) וכן ביצוע פרונציה של כף היד מול התנגדות. בשתי הבדיקות הללו הממצאים הם שליליים. מאפיינים נוספים של תסמונת פרונטור הן קושי ליצור את האות O עם האגודל והאצבע השנייה.

תסמונת התעלה הרדיאלית

תסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome) כוללת מכלול תסמינים הנובעים מלכידה של עצב הרדיאל (radial nerve). התסמינים כוללים כאבים באזור החיצוני של המרפק (lateral epicondyle) אשר מוקרנים במורד האמה. בגלל הדמיון עם התסמינים של מרפק טניס קיימת נטייה להתבלבל בין השניים. בדיקות לאבחון כוללות: שחזור הכאב יתכן על ידי מבחן טינל (Tinel's test) במורד האמה כ 6 סנטימטרים מתחת לחלק החיצוני של המרפק. שחזור הכאב יתכן גם עם סופינציה של כף היד מול התנגדות כאשר היד ישרה..

מרפק טניס

מרפק טניסמרפק טניס (Lateral Epicondylitis) הוא השם השכיח לתופעה דלקתית של הגיד מותח כף יד היוצא מהחלק החיצוני של המרפק. התסמינים יכללו מיחושים הממוקמים מעט מתחת לזיז הבולט בחלקו החיצוני של המרפק. הכאבים עלולים להקרין מטה במורד האמה. במצבים כרוניים עלולה להתפתח חולשה עקב חוסר שימוש. מגע ומתיחת כף היד לאחור מול התנגדות אמורים לשחזר את הכאב. יתכן שהמרפק יהיה חם למגע.

הגורמים למרפק טניס יכולים להיות טראומטיים או לחילופין נזק מצטבר בגין עומסים חוזרים ונשנים מעבודה (הברגה?) או ספורט (טניס?). בעת הבדיקה יש לשלול בין היתר אפשרות שמדובר בלכידה של עצב הרדיאל.

תסמונת התעלה הקוביטלית

תסמונת התעלה הקוביטלית כוללת אוסף תסמינים המופיעים בעקבות לכידה של עצב הגומד בתוך התעלה הקוביטלית במרפק. מדובר בתסמונת לכידת עצב שכיחה ולמעשה שנייה בשכיחותה לאחר לכידת עצב המדיאן בתעלה הקרפלית. התסמינים האופייניים ללכידת העצב הגומד בתעלה הקוביטלית כוללים כאבים באזור המרפק ובמורד האמה וכן שינויים תחושתיים וחולשה שרירית בזרת ובמחצית מהאצבע הרביעית הצמודה לה. גם במקרה הזה הגורמים עלולים להיות טראומה (מכה חזקה במרפק?) או נזק מצטבר מספורט או עבודה

מרפק גולף

מרפק גולף (Medial Epicondylitis) הוא השם שניתן לפגיעה בגיד המכופף את כף היד בנקודת המוצא שלו בחלק הפנימי במרפק. התסמינים כוללים מיחושים הממוקמים בחלק העליון של הזיז המצוי בחלק הפנימי של המרפק (Medial Epicondyle). גם כאבים אלו יכולים להקרין לאמה.

מרפק גולף

בדומה למרפק טניס גם במרפק גולף השרירים עלולים להתנוון מחוסר שימוש וכף היד עלולה לפתח מוגבלות תנועתית. ניתן לשחזר את הכאב על ידי לחיצה על נקודת הנזק במרפק וכן באמצעות תנועת כפיפה של כף היד מול התנגדות.

הגורמים למרפק גולף יכולים להיות טראומטיים או נזקים מצטברים מעבודה או מעיסוק בספורט (גולף? חדר כושר?). בעת בדיקה יש לשלול בין היתר אפשרות שמדובר בנזק לעצב הגומד בתעלה הקוביטלית.

תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה (Thoracic outlet) היא למעשה מכלול של תסמינים הנגרמים בגלל לחץ על עצבים (המקלעת הברכיאלית) ו/או כלי דם במרווח שבין הצלע הראשונה לעצם הבריח. התסמינים עלולים לכלול כאבי צוואר וכתף שעלולים להקרין מטה וכן תחושות נימול שיורדות במורד הגפה עד לאצבעות כף היד. גם תסמונת זאת יכולה להתפתח באופן חד בעקבות טראומה או באופן הדרגתי על ידי עומסים חוזרים ונשנים בעבודה או בעיסוק ספורטיבי. ישנם גורמים אנטומיים המעלים את הסבירות להתפתחות תסמונת זאת ובכלל זה ראוי לציין את הנוכחות של צלע נוספת, בעיות יציבה והריון.

תסמונת התעלה הקרפלית

"תסמונת התעלה הקרפלית" (Carpal Tunnel Syndrome) כוללת בתוכה מכלול של תסמינים הנגרמים בגלל פגיעה בעצב התווך בעוברו בתעלה המצויה בשורש כף היד. הגורמים לתסמונת זאת כוללים בעיקר נזקים מצטברים עקב עומסים חוזרים ונשנים מעבודה (הקלדה?) או פעילות ספורט (משחקי מחבט?) התסמינים כוללים כאבים בכף היד (אזור האגודל ושלושת האצבעות אחריו) אשר עלולים להקרין מעט במעלה האמה, תחושות נימול חולשת שרירים ועוד.

המשיכו לקרוא אודות תסמונות נוספות שעלולות לגרום להתפתחות סימנים ותסמינים בידיים כולל אודות פציעות וכן אודות האבחון והטיפול בהן.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טריגר פינגר אצבע הדק

טריגר פינגר אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע ניתוח. מדובר בהפרעה הבאה לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד. הפרעה זאת נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

טריגר פינגר אצבע הדק
תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במקומות העבודה. פגיעה זאת בעצב התווך במסלולו בשורש כף היד נגרמת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות מסוג זה למגפה.

תסמונת התעלה הקרפלית
תסמונת התעלה הקרפלית מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא שימוש יתר וביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד והאצבעות.

 תסמונת התעלה הקרפלית מגפה
כאבים בכף היד גורמים

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

כאבים בכף היד גורמים
כאבים ביד תסמינים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.

כאבים ביד תסמינים
תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה היא אוסף סימנים ותסמינים הכולל מיחושי צוואר ויד וחסר נוירולוגי שנוצרים בגלל לחץ על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. הגורמים כוללים ליקויים מבניים מולדים, ליקוי יציבה ועוד. לתופעה יש רוב נשי בגיל 50-20.

תסמונת מוצא בית החזה
בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית היא פציעה הנגרמת בעידן המודרני עקב תנועות חוזרניות. אכן, זריקות סטרואידים יכולות להקל על התסמינים הנובעים מהתסמונת. אלא שמדובר בהשפעה זמנית בלבד ולכן עדיף להתחיל בטיפול שמרני.

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית
כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד אבחון
כאבים ביד אבחון

כאבים ביד? אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל. מיחושים באחד מחלקי הגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל נזק לאחת הרקמות. גורמים אפשריים לנזק כוללים פציעה טראומטית, שימוש יתר, מחלות ודלקות פרקים או בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר המקרין לגפה.

כאבים ביד אבחון
נוירופתיה של עצב התווך

נוירופתיה של עצב התווך בעקבות לכידה של העצב היא תופעה שכיחה. עצב התווך יוצא ממקלעת הזרוע בצוואר ודרך מרכז הגפה נע אל כף היד כדי לעצבב את רוב השרירים הכופפים של האמה וחלק מהשרירים בכף היד. במהלך מסלולו חשוף העצב ללחצים ופציעות. 

נוירופתיה של עצב התווך
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)