Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים ביד? אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל. מיחושים באחד מחלקי הגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל נזק לאחת הרקמות. גורמים אפשריים לנזק כוללים פציעה טראומטית, שימוש יתר, מחלות ודלקות פרקים או בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר המקרין לגפה.

כאבים בידיים הם עניין שכיח ביותר. כמעט כול בני האדם יחוו בשלב כזה או אחר בחייהם כאב בחלק זה או אחר לאורך הגפה העליונה. גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בחלק כלשהו לאורך היד הם רבים. עקב החשיבות העצומה של הגפה העליונה לתפקוד שלנו צריך לאבחן ובמידת הצורך לטפל במהירות האפשרית בכול תלונה על סימנים ותסמינים בחלק זה של הגוף.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים ביד אבחון - רקע

השימוש המאסיבי שאנו עושים בידיים שלנו בעבודה, בבית ובמסגרת הפעילות הגופנית חושפים אותן לנזקים מהסוג החוזרני. פעילות שגרתית זאת מספקת לנו אין סוף הזדמנויות להרבות במאמצים הקשורים ביד ולהפעיל את היד באופן לקוי. אנו מקלידים ללא הרף, שולחים הודעות עם הטלפון החכם בלי הפסקה, משחקים במשחקי מחשב ועוד.  אל נשכח גם את התפקיד שיש ליד במצב של נפילה ומעידה. היד נשלחת אוטומטית בתנועת בלימה לכיוון הרצפה כדי למנוע נזקים מהראש והפנים. התוצאה נזקים טראומטיים ליד.

גורמי כאב בידיים

מגוון גורמי הכאב באחד מחלקי היד הוא גדול. כול אחד מהמפרקים לאורך היד עלול להינזק ולגרום לכאבי ידיים:

כאבי כתף

כאבים בכתף עלולים להתפתח על רקע של נזקים מקומיים באחת הרקמות בכתף שנגרמו מטראומה, שימוש יתר או מחלות מערכתיות. כאבי כתף יכולים גם להתפתח בעקבות נזקים לרקמות מרוחקות כולל: לחץ על שורש עצב צווארי או חוט השדרה בעקבות בלט, בקע או פריצת דיסק, סרטן ריאות, אוטם שריר הלב, דלקת בכיס המרה או הכבד ועוד. המשיכו לקרוא אודות אבחון וטיפול בכאבי כתף.

כאבי מרפק

כאבים במרפק עלולים להתפתח על רקע נזקים מקומיים באחת הרקמות במרפק שנגרמו מטראומה, שימוש יתר או מחלה מערכתית. כאבי מרפק עלולים להתפתח גם בגלל נזקים בעמוד השדרה הצווארי הגורמים ללחץ על שורש עצב צווארי ולהקרנות כאב למרפק. גם גירוי עצבי פריפרי של אחד העצבים החוצים את המרפק כולל עצב הרדיאל (Radial nerve), עצב המדיאן (Median nerve) ועצב האולנר (Ulnar nerve) עלול לגרום לכאבים במרפק. המשיכו לקרוא אודות אבחון וטיפול בכאבי מרפק. 

כאבי כפות ידיים

כאבים בכף היד יכולים להתפתח על רקע נזקים מקומיים באחת הרקמות בכף היד שנגרמו מטראומה, שימוש יתר או מחלה מערכתית. כאבי כף יד עלולים להתפתח גם על רקע של נזקים לרקמת מרוחקת כולל בעמוד השדרה הצווארי הגורמים ללחץ על שורש עצב צווארי ולהקרנות כאב למרפק. גם גירוי עצבי פריפרי של אחד העצבים החוצים את כף היד כולל העצב המדיאן (Median nerve) ועצב האולנר (Ulnar nerve) עלול לגרום לכאבים וסימנים ותסמינים נוספים בכף היד. המשיכו לקרוא אודות אבחון וטיפול בכאבי כף יד. 

אבחון

גפה עליונהריבוי הגורמים לכאבים ביד אינו מאפשר טיפול יעיל בלי אבחון מדויק. התהליך האבחוני של כאבים בידיים מתחיל מלקיחת היסטוריה רפואית, עובר לבדיקה הגופנית ובמידת הצורך כולל גם ביצוע בדיקות מתקדמות.

היסטוריה רפואית

אבחון של כאבי היד מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית. בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על קיום אפשרי של מחלות בעלות נטייה גנטית כגון שיגדון, דלקות פרקים וסוכרת שעלולות לגרום לכאבים בידיים. נלמד על מקצועו של החולה, תחביביו, הספורט המועדף עליו. נלמד האם אושפז בעבר בגין חולי כזה או אחר, האם נותח, האם נפצע, האם מטופל תרופתית ועוד.

נלמד על מה מתלונן החולה, האם הסימנים והתסמינים הופיעו בעקבות אירוע טראומתי או באופן הדרגתי, נבקש שיצביע על מיקום הכאב, נבין מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו, האם ישנם סימנים ותסמינים נלווים ועוד.

בדיקה גופנית

לאחר מכן נמשיך בבדיקה הגופנית. לחלק הזה של המפגש עם החולה אנו מגיעים כבר עם רעיונות ראשוניים לגבי הגורם לבעיה. מטרת הבדיקה הגופנית היא איתור מקור הבעיה, שחזור את הכאב שלכם, ואומדן חומרת הפגיעה.

תצפית

הבדיקות תכלולנה תצפית על אופן השימוש של שתי הגפיים כולל זו הבריאה שאליה נשווה את ממצאי הבדיקות. נתבונן גם בצוואר ובגב העליון. נחפש סימנים חיצוניים לבעיה כולל צלקות, נפיחות, שטף דם, אדמומיות ועוד.

מישוש

נמשש חלקי גוף אלה באופן יסודי. נמשש את הצוואר והגב העליון על רקמותיהם, נמשש את הכתף והשרירים המפעילים אותה, נמשש את שרירי הזרוע, את המרפק, שרירי המרפק, את האמה ורקמותיה, את שורש כף היד ואת כף היד האצבעות כולל כבמובן שרירים גידים ועוד. גם כאן נחפש סימנים לפתולוגיה.

תנועה

נניע באופן פסיבי ואקטיבי את הצוואר ואת מפרקי הכתף, מרפק, שורש כף יד וכף יד ונחפש סימנים לליקוי בתבנית התנועה, פגיעה בטווח התנועה, רעשים הבוקעים מאחד המפרקים, סימנים לכאב במהלך התנועה ועוד. 

 

בדיקות מיוחדות

נערוך בדיקות מיוחדות שנועדו לזהות פתולוגיות מסוימות בחלקי גוף אלה כולל למשל בדיקות לזיהוי לחץ על שורש עצב בצוואר, בדיקות לאיתור חוסר יציבות במפרק הכתף או המרפק, בדיקות לזיהוי גירוי דלקתי של עצב פריפרי במרפק או בשורש כף היד ועוד.

בדיקות נוירולוגיות

נבצע בדיקות נוירולוגיות שתכלולנה בדיקות של ההחזרים הגידיים, בדיקות של הכוח בשרירי הגפה העליונה, בדיקה של החישה בחלקים השונים בגפה העליונה.

בדיקות מתקדמות

בשלב הזה אמור להיות לנו מספיק מידע כדי לקבוע אבחון. בכול מקרה של ספק נפנה את החולה לבצע בדיקות מתקדמות. בין הבדיקות שנשקול לקבל להיעזר בהם נימנה אמצעי הדמיה כולל רנטגן, MRI ו/או CT ובדיקות מעבדה לזיהוי דלקות פרקים ודלקות זיהומיות.

דגלים אדומים וצהובים

במהלך המפגש שלנו עם החולה ננסה לזהות סימנים ותסמינים שמעלים את הסבירות כי הגורם לכאבי דיים אינו מכאני. סימנים ותסמינים אלו מהווים דגל אדום המחייב הפניה דחופה לבירור רפואי מעמיק. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה היסטוריה רפואית של סרטן ו/או סימנים ותסמינים המאפיינים סרטן: אובדן משקל בלתי מוסבר, סימנים ותסמינים המעידים על בעית לב: כאבים חריפים ביד, כתף או גב שמגיעים באופן חד ונילווה להם לחץ בחזה.

כאבים ביד כתף או גב שמתפתחים בכול מאמץ ומרפים במנוחה. כמו כן: דפורמציה, נפיחות חריגה. פריחה אדומה על העור, חום, כאבים החלו בעקבות טראומה קשה, שינויים במבנה היד, אובדן קשה של יכולת תנועה, כאבים שאינם פוחתים במנוחה, חסרים נוירולוגיים משמעותיים כולל חולשה, נימול קשה או הירדמות של הידסימנים ותסמינים הנובעים מגורמים פסיכולוגיים מהווים דגל צהוב. בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה, חרדות, דיכאון ,קשיים בהסתגלות ועוד. נוכחות של סימנים ותסמינים מסוג זה עלולה לעכב את ההחלמה של החולה. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טריגר פינגר אצבע הדק

טריגר פינגר אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע ניתוח. מדובר בהפרעה הבאה לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד. הפרעה זאת נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

טריגר פינגר אצבע הדק
תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במקומות העבודה. פגיעה זאת בעצב התווך במסלולו בשורש כף היד נגרמת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות מסוג זה למגפה.

תסמונת התעלה הקרפלית
תסמונת התעלה הקרפלית מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא שימוש יתר וביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד והאצבעות.

 תסמונת התעלה הקרפלית מגפה
כאבים בכף היד גורמים

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

כאבים בכף היד גורמים
כאבים ביד תסמינים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.

כאבים ביד תסמינים
תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה היא אוסף סימנים ותסמינים הכולל מיחושי צוואר ויד וחסר נוירולוגי שנוצרים בגלל לחץ על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. הגורמים כוללים ליקויים מבניים מולדים, ליקוי יציבה ועוד. לתופעה יש רוב נשי בגיל 50-20.

תסמונת מוצא בית החזה
דלקת באמה

דלקת באמה עלולה להיגרם בגלל בין היתר פציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. הגורמים לפגיעה באזור אנטומי זה הם לרוב נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה הנגרמת בגלל נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר.

דלקת באמה
בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית היא פציעה הנגרמת בעידן המודרני עקב תנועות חוזרניות. אכן, זריקות סטרואידים יכולות להקל על התסמינים הנובעים מהתסמונת. אלא שמדובר בהשפעה זמנית בלבד ולכן עדיף להתחיל בטיפול שמרני.

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית
כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד אבחון
נוירופתיה של עצב התווך

נוירופתיה של עצב התווך בעקבות לכידה של העצב היא תופעה שכיחה. עצב התווך יוצא ממקלעת הזרוע בצוואר ודרך מרכז הגפה נע אל כף היד כדי לעצבב את רוב השרירים הכופפים של האמה וחלק מהשרירים בכף היד. במהלך מסלולו חשוף העצב ללחצים ופציעות. 

נוירופתיה של עצב התווך
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)