Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מבנה היד? אנטומיה וביומכניקה של היד עשויים להועיל לנו בבואנו לאבחן את מקור הסימנים והתסמינים שהופיעו בה. עומסי יתר חוזרניים ופציעות חבלה הם הגורם העיקרי לתסמינים הללו. אנטומיה וביומכניקה של הגפה העליונה הם כלים חשובים בניסיון להגיע לאבחון הנכון. 

פגיעה בכול אחת מהרקמות בידים תגרום לכאבים בידיים. בין ברקמות התומכות ומפעילות את היד שלנו נציין עצמות ומפרקים, גידים ושרירים, רצועות, רקמות חיבור, סחוסים, כלי דם, עצבים וכמובן העור.השכיחות הגבוהה של התפתחות כאבים בידיים נובעת משימוש היתר שאנו עושים בהם. אנו עובדים איתן, אוכלים איתן, מתאמנים ומשחקים איתן. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מבנה היד - רקע

ברוב המקרים הכאבים ביד נגרמים מנזק מינורי לשריר או רצועה והם עתידים לחלוף תוך ימים עם מנוחה בלבד. לעתים הכאבים שמופיעים ביד מעידים על נזק משמעותי יותר ביד או ברקמה מרוחקת אחרת בעלת יכולת להקרין כאב ליד. חשוב על כן, לאבחן את מקור הנזק על מנת למנוע התפתחות כאבים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים ואולי אף צורך עתידי בניתוח. כדי לאבחן את מקור הכאב כראוי ולזהות בדיוק את הרקמה שניזוקה חשוב לדעת את האנטומיה והביומכניקה של היד.

אנטומיה של הגפה העליונה

מבנה הידהגפה העליונה (Upper limb) נמשכת בין שריר הדלתה ( Deltoid) ועד לקצה האצבעות בכף היד. היא מורכבת בחלקה העליון מעצם הזרוע (Humerus) ומתחת למרפק בחלקה התחתון מעצם החישור (Radius) ועצם הגומד (Ulna).  הגפה העליונה כוללת את מפרקי הכתף, הזרוע, מפרק המרפק, האמה, מפרק שורש כף היד, כף היד, האצבעות וכמובן כול הרקמות הרכות התומכות והמניעות שמאפשרות לגפה העליונה לפעול.

חגורת הכתף

בקצה העליון שלה נפגשת עצם הזרוע עם שקע המחבת (Glenoid) כדי ליצור את מפרק הכתף (Glenohumeral joint). טבעת שקרויה לברום ממוקמת סביב השקע הגלנואידי (מחבת) ובכך מעמיקה את השקע ומשפרת את אחיזתו בראש עצם הזרוע. חגורת הכתף (Shoulder girdle) היא טבעת גרמית לא שלמה המורכבת משתי עצמות השכם (Scapulae) ועצם הבריח (Clavicles). עצם השכמה היא עצם שטוחה בצורת משולש הממוקמת בחלק העליון צדי של הגב. עצם הבריח היא עצם בצורת S שיוצרת מפרקים עם עצם השכמה (Acromioclavicular joint) מחד ועם עצם החזה מאידך (Sternoclavicular joint). מפרק אנטומי נוסף מתפקד בין עצם השכמה לבין כלוב הצלעות מאחור (Scapulothoracic joint). מפרק הכתף הוא מפרק סינוביאלי בעל טווחי תנעה גדולים במיוחד.

שרירי ותנועת הכתף

קבוצות שרירים חשובה לתנועת הכתף מחוברות לשכמה, לעצם הזרוע ולעצם הבריח וכוללות את השרירים המסובבים של הכתף (Rotator cuff). שרירי השרוול המסובב והרצועות מקנים את היציבות. עצם השכמה ועצם הבריח נעים יחד עם כול תנועה שמתבצעת במפרק הכתף. מלבד שרירי השרוול המסובב הכוללים את השריר המך קוצי, השריר הרום קוצי, שריר העגול הקטן והשריר התת שכמי ישנם עוד שרירים רבים שתורמים לתנועה של הכתף ועם השכם. בין השרירים הללו נמנה את שריר הדלתה, שריר הטרפז, שריר חזה גדול, השרירים המעוינים, שריר הגב הרחיב ועוד.

מפרק המרפק

בקצה התחתון שלה נפגשת עצם הזרוע עם עצמות החישור והגומד כדי ליצור את מפרקי המרפק. ישנם שלושה מפרקים שונים במפרק המרפק כולל מפרק הזרוע והגומד (Ulnar-humeral) שאחראי על תנועות כפיפה ופשיטה, מפרק החישור והגומד המקורב (Radio-ulnar) שאחראי על ביצוע רוטציה של האמה ומפרק הזרוע והחישור (Radio-humeral) המסייע לשני המפרקים האחרים. זווית נשיאה (Carrying angle) תקנית - הזווית בין עצם הגומד לעצם הזרוע כאשר המרפק מיושר היא 10–20°. זווית זאת מאפשרת בעת נשיאת חפצים להרחיק אותם מהירך.

שרירי ותנועת המרפק

השריר הדו ראשי במרפקשרירים חשובים בתפקוד של המרפק כוללים את השריר הדו ראשי (Biceps) מלפנים, השריר התלת ראשי מאחור (Triceps). השרירים הפושטים והשרירים המכופפים של כף היד והאצבעות (Extensor / Flexor muscles of the hand) מתחילים באזור המרפק. תנועות המרפק מוגבלות בגלל מעטפת המפרק, רצועות שאוחזות במפרק. שרירים ורקמות רכות אחרות.

מפרקי כף היד

בקצה התחתון שלהן נפגשות עצמות החישור והגומד עם עצמות שורש כף היד (Carpal bones) כדי ליצור את מפרק שורש כף היד (Radiocarpal) או Wrist. בצידן המרוחק נפגשות עצמות שורש כף היד עם עצמות המסרק (Metacarpals bones) כדי ליצור 5 מפרקים שונים. המפרק הראשון נוצר עם האגודל (Carpometacarpal Joint of the Thumb) והוא שונה משמעותית מארבעת האחרים ביכולת התנועה שלו. 

בצידן המרוחק נפגשות עצמות המסרק עם עצמות קטנות הקרויות גלילים (Phalanges) כדי ליצור את מפרקי עצמות המסרק והגלילים (Metacarpophalangeal joint). עצמות הגלילים מתפרקות כדי ליצור את מפרקי האצבעות (Interphalangeal joints of the hand) ואת אצבעות כף היד. נקודות המפגש בין העצמות מכוסות בסחוס שתפקידו להגן על העצמות ולאפשר תנועה חלקה יותר.

שרירי ותנועת כף היד

תנועות כף היד והאצבעות מתבעות ברובן על ידי שרירים המצויים מחוץ לכף היד. חלק מהשרירים מניעי האצבעות וכף היד אחוזים בשני צדי המרפק. השרירים הפנימיים שמפעילים את האגודל נמצאים בבליטת כף היד (Thenar eminence) ואילו השרירים המפעילים את הזרת נמצאים בבליטת תת-כף היד (Hypothenar eminence). טווחי התנועה של מפרק שורש כף היד כוללים כפיפה, פשיטה וכפיפת לצד הגומדי (Ulnar deviation) ולצד החישורי (Radial deviation). חשוב לציין שעצם הגומד אינה יוצרת מגע עם עצמות שורש כף היד ולכן אינה משתתפת בתנועות שלה. טווחי התנועה של האצבעות כוללים כפיפה, פשיטה, הרחקה וקירוב. טווחי התנועה של האגודל כוללים פשיטה, כפיפה, הרחקה, קירוב ופעולת צביטה - קירוב האגודל לאצבע נגדית (Thumb opposition). 

עצבוב וכלי דם

עצבוב הגפה העליונההעצבים המעצבבים את היד יוצאים ממקלעת הזרוע (Brachial plexus) בעמוד השדרה הצווארי ומאפשרים את השליטה המוטורית, תחושות הכאב, המגע, הלחץ, הטמפרטורה והמיקום לאורך היד. בין העצבי המקלעת נמנה למצוא את העצב השרירי והעור (Musculocutaneous nerve), את עצב החישור (Radial nerve), את עצב התווך (Median nerve) ואת עצב הגומד (Ulnar nerve). עורק הזרוע (Brachial) המהווה את המשכו של עורק השחי (Axillary) הוא כלי הדם העיקרי ביד. הוא מספק דם עשיר לרקמות היד השונות בעוד שוריד הבסיליק (Basilic) יחד עם וריד הספאליק (Cephalic) אוספים את הדם מהיד.

אלו רקמות בגפה העליונה עלולות להינזק?

כול אחת מהרקמות הנכללות בגפה העליונה עלולה להינזק ולהיות המקור לכאב שאתם חשים ביד. בין הרקמות נמנה עצמות (שברים, סדקים), מפרקים (נקיעה, פריקה), גידים, רצועות, שרירים, עצבים (מתיחה, קריעה), סחוסים (שחיקה), כלי דם (מתיחה, קריעה), בלוטות לימפה (הגדלה והתנפחות), אמתחת (דלקת - בורסיטיס) ועוד.

דוגמאות שכיחות לנזקים ותמסונות כאב בגפה העליונה כוללות קרע חלקי או מלא של הגידים ו\או השרירים מסובבים (Rotator cuff) בכתף. פגיעה ודלקת באמתחת במרפק (Olecranon bursitis), שבר של עצם הסירה (Navicular) בשורש כף היד הוא שבר שכיח ביותר הנגרם לרוב בגלל נפילה על יד מושטת לפנים או מסיבות טראומטיות אחרות (פציעות ספורט, תאונות דרכים).

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

טריגר פינגר אצבע הדק

טריגר פינגר אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע ניתוח. מדובר בהפרעה הבאה לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד. הפרעה זאת נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

טריגר פינגר אצבע הדק
תסמונת התעלה הקרפלית

תסמונת התעלה הקרפלית היא אחת ההפרעות הבריאותיות השכיחות ביותר במקומות העבודה. פגיעה זאת בעצב התווך במסלולו בשורש כף היד נגרמת לרוב בגלל מאמץ חוזרני. המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות מסוג זה למגפה.

תסמונת התעלה הקרפלית
תסמונת התעלה הקרפלית מגפה

תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף היד זו  לשכיחה ביותר. הגורם העיקרי להתפתחות הפרעה זאת הוא שימוש יתר וביצוע תנועות חוזרניות עם כף היד והאצבעות.

 תסמונת התעלה הקרפלית מגפה
כאבים בכף היד גורמים

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

כאבים בכף היד גורמים
כאבים ביד תסמינים

כאבים ביד? תסמינים וגורמים נלווים מרמזים מה נפגע בגפה העליונה. מיחושים ומגבלות תנועה בגפה העליונה נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים, אוכלים, מתאמנים ומשחקים עם הגפה העליונה. גורמים אפשריים נוספים כוללים נזקי חבלה ומחלות.

כאבים ביד תסמינים
תסמונת מוצא בית החזה

תסמונת מוצא בית החזה היא אוסף סימנים ותסמינים הכולל מיחושי צוואר ויד וחסר נוירולוגי שנוצרים בגלל לחץ על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. הגורמים כוללים ליקויים מבניים מולדים, ליקוי יציבה ועוד. לתופעה יש רוב נשי בגיל 50-20.

תסמונת מוצא בית החזה
דלקת באמה

דלקת באמה עלולה להיגרם בגלל בין היתר פציעות גידים ולכידה פריפרית של סיבי עצב. הגורמים לפגיעה באזור אנטומי זה הם לרוב נזקי חבלה, עומס יתר חוזרני או השלכת תסמינים לאמה הנגרמת בגלל נזק לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק, פריצת דיסק) בצוואר.

דלקת באמה
בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית היא פציעה הנגרמת בעידן המודרני עקב תנועות חוזרניות. אכן, זריקות סטרואידים יכולות להקל על התסמינים הנובעים מהתסמונת. אלא שמדובר בהשפעה זמנית בלבד ולכן עדיף להתחיל בטיפול שמרני.

בלי סטרואידים לתעלה הקרפלית
כאבים בכף היד אבחון

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד אבחון
כאבים ביד אבחון

כאבים ביד? אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל. מיחושים באחד מחלקי הגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל נזק לאחת הרקמות. גורמים אפשריים לנזק כוללים פציעה טראומטית, שימוש יתר, מחלות ודלקות פרקים או בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר המקרין לגפה.

כאבים ביד אבחון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)