Skip to main content

כאבים ביד

כאבים ביד

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים ביד? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע מיחושים כרוניים ועוגמת נפש מתמשכת. הפרעות בריאותיות ומיחושים בגפה העליונה מהווים בעיה מרכזית בחיים המודרנים. מלבד ההשפעה על החולה עצמו ההם גורמים גם לנטל כלכלי רב אודות לאובדן ימי עבודה, הטיפולים הרפואיים והפיצויים המשולמים לחולים. פגיעות בגפה העליונה שכיחות בקרב באנשים בכול העולם.

על פי נתונים שמתפרסמים במקורות שונים נמצא שכ- 35% מהאוכלוסייה סובלת מכאב כלשהו בגפה העליונה. מיחושים כרוניים בגפה העליונה שנלוות לה גם מגבלה גופנית עומדת על 20.8% מהאוכלוסייה בגילים 74 - 25. השכיחות של מיחושים כרוניים בגפה העליונה שאליה נלווים נימול ו/או הירדמות היא 6.7% מהאוכלוסייה בגילים 74 - 25 . במחקר מסוים נמצא ש84% מהאנשים שדיווחו על ידיים כואבות סבלו מיותר מפציעה אחת. 

השימוש התכוף שאנו עושים בגפה העליונה חושף אותן לפציעות על רקע עומסי יתר וטראומה. גם מגוון רחב של מחלות והפרעות בריאותיות עלול להוות גורם לסימנים ותסמינים אלו. ריכזתי כאן מאמרים שעוסקים בהרחבה באותם הפרעות בריאותיות שגורמים לידיים כואבות, הגורמים האפשריים, האופן שבו אנו מאבחנים את ההפרעות הללו, כיצד נטפל בהם וחשוב לא פחות איך מונעים אותם. עוד תמצאו באתר בקטגוריות הייעודיות לכול מפרק חומר העוסק בפגיעות ופציעות של מפרקי הקרסול, השוקיים, הברכיים, הירכיים ועוד. בקטגוריה הזאת ובקטגוריות האחרות תוכלו לקרוא אודות האופן שבו אנו מציעים לכם להתנהל עם מיחושים בגפה העליונה. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים ביד

ידיים כואבות ושאר סימנים ותסמינים אופייניים נחשבים לשכיחים מאוד. ברוב המקרים מדובר בבעיות מינוריות שהתסמינים בגינם יחלפו תוך שעות עד ימים עם מנוחה בלבד. יש לעתים שההתסמינים הללו נגרמים מפגיעה משמעותית יותר. מבוגרים פגיעים יותר בגלל תהליכי הניוון. ילדים פגיעים יותר בגלל היותם אקטיביים יותר. אופן היווצרות הכאב בגפה העליונה כולל פציעות חבלה, עומסי יתר על רקע פעילות גופנית או עבודה ומחלות. בכול מקרה מדובר בבעיה משמעותית שכן היד מוציאה לפועל את המטלות היום יומיות שלנו. לכן המשמעות של יד כואבת היא מוגבלות וחוסר אונים. המקורות ליד כואבת כוללים לרוב פגיעה בעמוד השדרה הצווארי וגירוי דלקתי של שורש עצב או של חוט השדרה, לכידה של עצב פריפרי או נזק למפרקים, עצמות, שרירים, גידים, סחוסים ושאר הרקמות במערכת שריר ושלד. אבחון מדויק ומהיר יאפשר טיפול יעיל.

גורמים

 כאבים בידיים עלולים להתפתח ממגוון רחב של סיבות. עומסי יתר חוזרניים על רקע ביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים מהווים את הגורם העיקר. תנועות ומאמצים חוזרניים נוטים לגרום להצטברות נזקים ברקמות והתפתחות דלקות ותסמינים. פגיעות אופייניות בגפה העליונה מהסוג הזה כוללות את דלקת בגידים המסובבים בכתף, מרפק טניס ומרפק גולף, תסמונת התעלה הקרפלית ועוד. מנגנון נוסף למיחושים בגפה העליונה כולל נזקי חבלה. תמיד, מצב של התנגשות עם יריב על המגרש או במצב של נפילה, נושיט יד כדי לבלום את המכה. הושטת היד הזאת היא מנגנון פציעות שכיח בגפה העליונה. נזקי חבלה עלולים להתפתח גם בגלל תאונות דרכים או פציעות ספורט. דוגמאות לפציעות מסוג זה כוללות שבר או פריקה של עצם הבריח, פריקת כתף, שבר בעצם הזרוע, פריקה של המרפק ועוד. עוד נזכיר כמובן מחלות והפרעות בריאותיות כגורם ליד כואבת. דוגמאות לכך כוללות דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית ועוד. ידיים כואבות יכולות להיות תוצאה של פתולוגיה מרוחקת. פריצת דיסק צווארי ולחץ על שורש עצב בצוואר עלול לגרום בין היתר להשלכת מיחושים ליד.

גורמי סיכון

כאבים בידיים נגרמים לרוב בגלל פציעה טראומטית, נזקים מצטברים ומחלות. גורמי סיכון כוללים על כן עיסוקים ופעילות גופנית הכרוכים בפעולות חוזרניות כגון הקלדה, כתיבה, עבודה עם כלי עבודה, משחקי מחשב, הרמת חפצים כבדים, משחקי כדור, אימוני כוח ועוד. גורמי סיכון נוספים כוללים גיל (ככול שמתבגרים הסיכון עולה), פציעות או ניתוחים קודמים, ליקויים מבניים או ביומכניים בחלק זה או אחר בגפה העליונה, יציבה לקויה, שימוש בכלי עבודה היוצרים ויברציות, דיכאון ועוד.

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים רבים עלולים להופיע בעקבות פגיעה באחת מהרקמות של הגפה העליונה ובכלל זה פגיעה בעור, עצמות, עצבים, מפרקים, שרירים, גידים, כלי דם, סחוסים, רצועות ועוד. פגיעה באחת מהרקמות הללו תגרום בין היתר למיחושים ברמות חומרה שונות ובעלי אופי משתנה הכול בהתאם לסוג הרקמה שניזוקה וחומרת הנזק. הכאב עלול להיות קל או חריף, שורף או קהה, חד או פועם, להימשך זמן קצר או שנים ארוכות, להופיע באזור מסוים ביד או להשפיע על כול היד. סימנים ותסמינים נוספים עלולים לכלול גם  שינויים בגוון ובטמפרטורה של העור, נפיחות, עיוות, שטף דם, רגישות למגע, מגבלות תנועה, בלוטות לימפה נפוחות בבית השחי, חולשת שרירים, התכווצות שרירים, ניוון שרירים, נימול הירדמות ועוד. לעתים תסמינים ביד (בעיקר שמאל) נובעים מחולי של הלב ומושלכים ליד. במצב זה החולה התלונן גם על הזעה, בחילה, קושי לנשום, מיחושים בחזה ועוד.

אבחון

אבחון כאב בגפה העליונה יתחיל מהיסטוריה רפואית שבמהלכה נשאל את החולה לגבי הרקע האישי שלו והרקע הבריאותי שלו ושל משפחתו. נלמד על מקצועו, תחביביו, מצבו האישי, נטייה גנטית למחלות, אשפוזים, מחלות, ניתוחים, פציעות, טיפולים תרופתיים ועוד. נשאל על המיחושים בגפה העליונה: מתי החלו, איפה ממוקמים, מה גרם להם, מה משפיע עליהם, סימנים ותסמינים נוספים ועוד. נעבור לבדיקה הגופנית. נתבונן על הגפיים העליונות, צוואר וגב עליון ונחפש סימנים חיצוניים לפגיעה כולל  צלקות, שטף דם, חוסר סימטריה, נפיחות, ניוון שרירים, שכמה מרחפת ועוד. נשמש את חלקי הגוף הללו ונחפש אזורים רגישים נפוחים מעוותים ועוד. נניע את חלקי הגפה העליונה ואת הצוואר בניסיון לזהות תנועה לקויה או מגבלת תנועה. נערוך בדיקות מיוחדות כדי לזהות פתולוגיות מסוימות ולאחר מכן נבצע בדיקה נוירולוגית. במידת הצורך נשלח את החולה לבדיקות מעבדה ודימות.

טיפול

הטיפול ביד כואבת יחל לאחר שאבחנו במדויק מה גורם להם. ראשית חוכמה יש להפסיק כול פעילות הגורמת להופעת התסמינים. במקרים קלים החולה יוכל לעשות זאת בבית במקרים קשים יותר הוא יזדקק לאיש מקצוע בתחום. כירופרקט ימליץ על מנוחה מכאב או במילים אחרות הימנעות מביצוע תנועות או שהייה במנחים שגורמים לתסמין הזה. כול פעולה אחרת שלא גורמת לתסמינים צריכה להמשיך להתבצע. באמצעות עזרים חשמליים לריפוי דלקות כמו לייזר רך יטפל הכירופרקט בתסמנים. באמצעות טכניקות ידניות ותרגילים ייעודיים ישמור הכירופרקט על טווחי התנועה של מפרקי היד והשרירים, ישמור על הכוח, על הגמישות ועל איזון השרירים בגפה העליונה.

שיקום

לצורך שיקום הגפה העליונה נבנה תכנית עבודה עם המטופל שתתבסס על מצבו ומטרותיו. מטרות השיקום הן להחזיר או אף לשפר את הכישורים הגופניים של הגפה העליונה ואת הקשר שבין מערכת העצבים המרכזית ליד. באמצעות טכניקות ידניות ותרגילים שיבצעו באופן הדרגתי במרפאה ובבית נשפר את הכוח, גמישות, קואורדינציה, איזון שרירי וטווחי תנועה של חלקי הגפה השונים. למניעת פציעה חוזרת ננטרל את גורמי הסיכון ובכלל זה נשנה או נשפר מיומנויות נדרשות בעבודה, בספורט ובבית, נשפר עמדות עבודה, נשפר יציבה, ועוד. כאשר החולה אינו סובל ממיחושים או מגבלה כלשהם במהלך האימונים או לאחריהם ניתן יהיה להתחיל אתו אימונים ייעודיים כהכנה ספציפית לספורט שבו הוא עוסק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)