כאבי ידיים. אבחון, טיפול ומניעה

כאבי ידיים

השימוש התכוף שאנו עושים בידיים חושף אותן לפציעות על רקע עומסי יתר וטראומה. גם מגוון רחב של הפרעות בריאותיות ומחלות עלול להיות הגורם לכאבים בידיים שלכם. בקטגוריה הזאת אנו מפרסמים מאמרים שעוסקים באותם הפרעות בריאותיות וגורמים אפשריים לכאבים בידיים. עוד תמצאו כאן חומר העוסק באופן שבו אנו מאבחנים את הגורמים לכאבים בידיים, מטפלים בהם ומונעים אותם. בקטגוריה הזאת ובקטגוריות האחרות תוכלו לקרוא אודות האופן שבו אנו מציעים לכם להתנהל עם כאבים בידיים. 

שכיחות הכאבים בידיים נובעים בעיקר משימוש היתר שאנו עושים בהם. אנו עובדים איתן, אוכלים איתן, מתאמנים ומשחקים איתן. הגורמים יכולים לכלול טראומה, חבלה או עומס יתר. עבודה במשרד היא סוג מאמץ נשנה שעלול לגרום לכאבים בידיים.

השכיחות הגבוהה של התפתחות כאבים בידיים נובעת משימוש היתר שאנו עושים בהם. אנו עובדים איתן, אוכלים איתן, מתאמנים ומשחקים איתן. הגורמים להתפתחות כאבים בידיים כוללים בעיקר עומס יתר המוטלים על הידיים בגלל עבודה חוזרנים או בגלל חבלה. 

הסימנים והסימפטומים בגלל פגיעה ביד תלויה בחומרת הנזק ומיקומו. כאבי יד יכולים להיות חריפים או קלים ולהופיע בכל אזור ביד תלוי בסוג הרקמה ובאופי הפגיעה. הכאב יכול להופיע באופן חד ומהיר או באופן הדרגתי. הכאב יכול להיות חודרני או שטחי פועם או מתמשך.

כאבים באחד מחלקי היד יכולים להתפתח בגלל נזק לאחת הרקמות בעקבות פציעה טראומטית, בשל שימוש לקוי או שימוש יתר, בגין מחלות מערכתיות כולל דלקות פרקים או בגלל נזק לרקמת מרוחקת כמו צוואר או לב שיש ביכולתם להקרין כאב ליד.

כאבים בידיים יכולים להתפתח מסיבות רבות כולל נזקי חבלה, ביצוע מטלות ופעולות חוזרניות ומגוון רחב של מחלות כרוניות. כאבים ביד יכולים להופיע בגלל נזק לכול אחת מהרקמות לאורך היד כולל מפרקים, שרירים, גידים, סחוסים, עצבים, כלי דם ועוד.

ידיים רדומות או שינויים תחושתיים אחרים בידיים עלולים להיגרם ממגוון רחב של סיבות. ברוב המקרים מדובר בלחץ קל על כלי דם או על עצב פריפרי בידיים וניעור ידיים קל אמור לסדר את העניין. לפעמים הגורם עלול להיות רציני יותר ואפילו מסכן חיים.

הירדמות של הידיים עלולה להיות התסמין היחידי או להתלוות לסימנים ותסמינים נוספים כמו למשל עקצוצים, תחושת שריפה, כאב וחולשת של חלקים או של כול היד. ברוב המקרים הגורם להירדמות בידיים הוא לחץ על סיב עצב המעצבב את היד או על כלי דם.

עצב הגומד (Ulnar nerve) הוא עצב מרכזי של היד שרץ לאורך הצד הפנימי (הצד של הזרת) של היד ותפקידו לעצבב מוטורית ותחושתית. לכידה של עצב הגומד (Ulnar entrapment neuropathy) עלולה לגרום לנזק בשני אזורים אנטומיים שונים ולכאבים במרפק ו/או ביד.

עצב התווך יוצא ממקלעת הזרוע בצוואר ודרך מרכז הגפה נע אל כף היד כדי לעצבב את רוב השרירים הכופפים של האמה וחלק מהשרירים בכף היד. במהלך מסלולו חשוף העצב לנזקים ולהתפתחות בין היתר כאבים במרפק ו/או בכף היד.

כאבים באמה - האזור שבין כף היד למרפק - יכולים לנבוע מנזקים לרקמות השונות החל מהעור וכלה בעצמות. הגורם הוא לרוב נזק טראומטי, עומסים חוזרניים או נזק ברקמה מרוחקת פריצת דיסק בעמוד השדרה הצווארי והמקרין כאב לאמה.