Skip to main content

כאבים בידיים, אבחון וטיפול

כאבים בידיים, אבחון וטיפול

כאבים בידיים? אבחון וטיפול יעילים עשויים למנוע מיחושים כרוניים ועוגמת נפש מתמשכת. הפרעות בריאותיות ומיחושים בגפה העליונה מהווים בעיה מרכזית בחיים המודרנים. מלבד ההשפעה על החולה עצמו ההם גורמים גם לנטל כלכלי רב אודות לאובדן ימי עבודה, הטיפולים הרפואיים והפיצויים המשולמים לחולים. פגיעות בגפה העליונה שכיחות בקרב באנשים בכול העולם.

על פי נתונים שמתפרסמים במקורות שונים נמצא שכ 35% מהאוכלוסייה סובלת מכאב כלשהו בגפה העליונה. מיחושים כרוניים בגפה העליונה שנלוות לה גם מגבלה גופנית עומדת על 20.8% מהאוכלוסייה בגילים 74 - 25. השכיחות של מיחושים כרוניים בגפה העליונה שאליה נלווים נימול ו/או הירדמות היא 6.7% מהאוכלוסייה בגילים 74 - 25 . במחקר מסוים נמצא ש84% מהאנשים שדיווחו על ידיים כואבות סבלו מיותר מפציעה אחת. 

השימוש התכוף שאנו עושים בידיים חושף אותן לפציעות על רקע עומסי יתר וטראומה. גם מגוון רחב של מחלות והפרעות בריאותיות עלול להוות גורם לסימנים ותסמינים אלו. ריכזתי כאן מאמרים שעוסקים בהרחבה באותם הפרעות בריאותיות שגורמים לידיים כואבות, הגורמים האפשריים, האופן שבו אנו מאבחנים את ההפרעות הללו, כיצד נטפל בהם וחשוב לא פחות איך מונעים אותם. עוד תמצאו באתר בקטגוריות הייעודיות לכול מפרק חומר העוסק בפגיעות ופציעות של מפרקי הקרסול, השוקיים, הברכיים, הירכיים ועוד. בקטגוריה הזאת ובקטגוריות האחרות תוכלו לקרוא אודות האופן שבו אנו מציעים לכם להתנהל עם מיחושים בגפה העליונה. 

כאבים בידיים

ידיים כואבות ושאר סימנים ותסמינים אופייניים נחשבים לשכיחים מאוד. ברוב המקרים מדובר בבעיות מינוריות שהתסמינים בגינם יחלפו תוך שעות עד ימים עם מנוחה בלבד. יש לעתים שההתסמינים הללו נגרמים מפגיעה משמעותית יותר. מבוגרים פגיעים יותר בגלל תהליכי הניוון. ילדים פגיעים יותר בגלל היותם אקטיביים יותר. אופן היווצרות הכאב בידיים כולל פציעות חבלה, עומסי יתר על רקע פעילות גופנית או עבודה ומחלות. בכול מקרה מדובר בבעיה משמעותית שכן היד מוציאה לפועל את המטלות היום יומיות שלנו. לכן המשמעות של יד כואבת היא מוגבלות וחוסר אונים. המקורות ליד כואבת כוללים לרוב פגיעה בעמוד השדרה הצווארי וגירוי דלקתי של שורש עצב או של חוט השדרה, לכידה של עצב פריפרי או נזק למפרקים, עצמות, שרירים, גידים, סחוסים ושאר הרקמות במערכת שריר ושלד. אבחון מדויק ומהיר יאפשר טיפול יעיל.

גורמים

 כאבים בידיים עלולים להתפתח ממגוון רחב של סיבות. עומסי יתר חוזרניים על רקע ביצוע תנועות ומאמצים חוזרניים מהווים את הגורם העיקר. תנועות ומאמצים חוזרניים נוטים לגרום להצטברות נזקים ברקמות והתפתחות דלקות ותסמינים. פגיעות אופייניות בגפה העליונה מהסוג הזה כוללות את דלקת בגידים המסובבים בכתף, מרפק טניס ומרפק גולף, תסמונת התעלה הקרפלית ועוד. מנגנון נוסף למיחושים בגפה העליונה כולל נזקי חבלה. תמיד, מצב של התנגשות עם יריב על המגרש או במצב של נפילה, נושיט יד כדי לבלום את המכה. הושטת היד הזאת היא מנגנון פציעות שכיח בגפה העליונה. נזקי חבלה עלולים להתפתח גם בגלל תאונות דרכים או פציעות ספורט. דוגמאות לפציעות מסוג זה כוללות שבר או פריקה של עצם הבריח, פריקת כתף, שבר בעצם הזרוע, פריקה של המרפק ועוד. עוד נזכיר כמובן מחלות והפרעות בריאותיות כגורם ליד כואבת. דוגמאות לכך כוללות דלקת פרקים ניוונית, דלקת פרקים שגרונית ועוד. ידיים כואבות יכולות להיות תוצאה של פתולוגיה מרוחקת. פריצת דיסק צווארי ולחץ על שורש עצב בצוואר עלול לגרום בין היתר להשלכת מיחושים ליד.

גורמי סיכון

כאבים בידיים נגרמים לרוב בגלל פציעה טראומטית, נזקים מצטברים ומחלות. גורמי סיכון כוללים על כן עיסוקים ופעילות גופנית הכרוכים בפעולות חוזרניות כגון הקלדה, כתיבה, עבודה עם כלי עבודה, משחקי מחשב, הרמת חפצים כבדים, משחקי כדור, אימוני כוח ועוד. גורמי סיכון נוספים כוללים גיל (ככול שמתבגרים הסיכון עולה), פציעות או ניתוחים קודמים, ליקויים מבניים או ביומכניים בחלק זה או אחר בגפה העליונה, יציבה לקויה, שימוש בכלי עבודה היוצרים ויברציות, דיכאון ועוד.

סימנים ותסמינים

סימנים ותסמינים רבים עלולים להופיע בעקבות פגיעה באחת מהרקמות של הגפה העליונה ובכלל זה פגיעה בעור, עצמות, עצבים, מפרקים, שרירים, גידים, כלי דם, סחוסים, רצועות ועוד. פגיעה באחת מהרקמות הללו תגרום בין היתר למיחושים ברמות חומרה שונות ובעלי אופי משתנה הכול בהתאם לסוג הרקמה שניזוקה וחומרת הנזק. הכאב עלול להיות קל או חריף, שורף או קהה, חד או פועם, להימשך זמן קצר או שנים ארוכות, להופיע באזור מסוים ביד או להשפיע על כול היד. סימנים ותסמינים נוספים עלולים לכלול גם  שינויים בגוון ובטמפרטורה של העור, נפיחות, עיוות, שטף דם, רגישות למגע, מגבלות תנועה, בלוטות לימפה נפוחות בבית השחי, חולשת שרירים, התכווצות שרירים, ניוון שרירים, נימול הירדמות ועוד. לעתים תסמינים ביד (בעיקר שמאל) נובעים מחולי של הלב ומושלכים ליד. במצב זה החולה התלונן גם על הזעה, בחילה, קושי לנשום, מיחושים בחזה ועוד.

אבחון

אבחון כאב בידיים יתחיל מהיסטוריה רפואית שבמהלכה נשאל את החולה לגבי הרקע האישי שלו והרקע הבריאותי שלו ושל משפחתו. נלמד על מקצועו, תחביביו, מצבו האישי, נטייה גנטית למחלות, אשפוזים, מחלות, ניתוחים, פציעות, טיפולים תרופתיים ועוד. נשאל על המיחושים בגפה העליונה: מתי החלו, איפה ממוקמים, מה גרם להם, מה משפיע עליהם, סימנים ותסמינים נוספים ועוד. נעבור לבדיקה הגופנית. נתבונן על הגפיים העליונות, צוואר וגב עליון ונחפש סימנים חיצוניים לפגיעה כולל  צלקות, שטף דם, חוסר סימטריה, נפיחות, ניוון שרירים, שכמה מרחפת ועוד. נשמש את חלקי הגוף הללו ונחפש אזורים רגישים נפוחים מעוותים ועוד. נניע את חלקי הגפה העליונה ואת הצוואר בניסיון לזהות תנועה לקויה או מגבלת תנועה. נערוך בדיקות מיוחדות כדי לזהות פתולוגיות מסוימות ולאחר מכן נבצע בדיקה נוירולוגית. במידת הצורך נשלח את החולה לבדיקות מעבדה ודימות.

טיפול

הטיפול ביד כואבת יחל לאחר שאבחנו במדויק מה גורם להם. ראשית חוכמה יש להפסיק כול פעילות הגורמת להופעת התסמינים. במקרים קלים החולה יוכל לעשות זאת בבית במקרים קשים יותר הוא יזדקק לאיש מקצוע בתחום. כירופרקט ימליץ על מנוחה מכאב או במילים אחרות הימנעות מביצוע תנועות או שהייה במנחים שגורמים לתסמין הזה. כול פעולה אחרת שלא גורמת לתסמינים צריכה להמשיך להתבצע. באמצעות עזרים חשמליים לריפוי דלקות כמו לייזר רך יטפל הכירופרקט בתסמנים. באמצעות טכניקות ידניות ותרגילים ייעודיים ישמור הכירופרקט על טווחי התנועה של מפרקי היד והשרירים, ישמור על הכוח, על הגמישות ועל איזון השרירים בגפה העליונה.

שיקום

לצורך שיקום הגפה העליונה נבנה תכנית עבודה עם המטופל שתתבסס על מצבו ומטרותיו. מטרות השיקום הן להחזיר או אף לשפר את הכישורים הגופניים של הגפה העליונה ואת הקשר שבין מערכת העצבים המרכזית ליד. באמצעות טכניקות ידניות ותרגילים שיבצעו באופן הדרגתי במרפאה ובבית נשפר את הכוח, גמישות, קואורדינציה, איזון שרירי וטווחי תנועה של חלקי הגפה השונים. למניעת פציעה חוזרת ננטרל את גורמי הסיכון ובכלל זה נשנה או נשפר מיומנויות נדרשות בעבודה, בספורט ובבית, נשפר עמדות עבודה, נשפר יציבה, ועוד. כאשר החולה אינו סובל ממיחושים או מגבלה כלשהם במהלך האימונים או לאחריהם ניתן יהיה להתחיל אתו אימונים ייעודיים כהכנה ספציפית לספורט שבו הוא עוסק.

כאבים ביד? גורמים ותסמינים נלווים מרמזים מה נפגע ביד. כאבים ביד נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים עם הידיים, אוכלים איתן, מתאמנים ומשחקים איתן. גורמים נוספים לכאבים ביד כוללים נזקי חבלה ומחלות. תסמינים נוספים כוללים מגבלות תנועה.

יד. אנטומיה וביומכניקה של היד עשויים להועיל לנו בבואנו לאבחן את מקור הסימנים והתסמינים ביד. אנטומיה וביומכניקה של היד על רכיביה השונים הם כלים חשובים בניסיון להגיע לאבחון הנכון. עומסי יתר חוזרניים על הידיים הם הגורם העיקרי לכאבים ביד. 

כאבים בידיים? גורמים לכאבים אלו עשויים להעניק לנו רמז לגבי מקור הבעיה. הסימנים והתסמינים הנובעים בגלל פגיעה ביד תלויים בסוג הנזק, חומרת הנזק ומיקומו. כאבים ביד יכולים להיות חריפים או קלים ולהופיע בכל אזור ביד תלוי בסוג הרקמה ובאופי הפגיעה. 

כאבי ידיים? אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל.מיחושים באחד מחלקי הגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל נזק לאחת הרקמות. גורמים אפשריים לנזק כוללים פציעה טראומטית, שימוש יתר, מחלות ודלקות פרקים או בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר והשלכת כאב ועוד.

כאבים בידיים? טיפול ומניעה יעזרו לשמור את הידיים שלכם בריאות. מיחושים בידיים יכולים להתפתח מסיבות רבות כולל נזקי חבלה לכול אחת מהרקמות ביד כולל מפרקים, שרירים, גידים, סחוסים, עצבים, כלי דם, ביצוע מטלות ופעולות חוזרניות ומגוון מחלות כרוניות. 

ידיים נרדמות? אבחון מהיר עשוי למנוע נזק בלתי הפיך. נימול או הירדמות ידיים הן תחושות שכיחות. שינויים תחושתיים אלה עלולים להיגרם ממגוון סיבות החל מסיבות מינוריות כמו לחץ קל על כלי דם או על עצב פריפרי במהלך שנת הלילה וכלה במחלות מסכנות חיים. 

ידיים נרדמותל? טיפול מהיר עשוי למנוע ניתוח אפשרי. הירדמות או נימול בידיים משמעותה שאנו מאבדים חלק מהתחושה באיזור מסוים או בכול היד. הירדמות זאת עלולה להיות התסמין היחידי או להתלוות לתסמינים נוספים המעידים לרוב על פגיעה עצבית או בכלי דם. 

עצב הגומד (Ulnar nerve) הוא עצב מרכזי של היד שרץ לאורך הצד הפנימי (הצד של הזרת) של היד ותפקידו לעצבב מוטורית ותחושתית. לכידה של עצב הגומד (Ulnar entrapment neuropathy) עלולה לגרום לנזק בשני אזורים אנטומיים שונים ולכאבים במרפק ו/או ביד.

עצב התווך יוצא ממקלעת הזרוע בצוואר ודרך מרכז הגפה נע אל כף היד כדי לעצבב את רוב השרירים הכופפים של האמה וחלק מהשרירים בכף היד. במהלך מסלולו חשוף העצב לנזקים ולהתפתחות בין היתר כאבים במרפק ו/או בכף היד.

כאבים באמה, תסמונות שכיחות הכוללות סימנים ותסמינים באמה הם עניין שכיח. מיחושים באזור זה יכולים לנבוע מנזקים לרקמות באמה החל מהעור וכלה בעצמות. הגורמים הם לרוב טראומה, עומס יתר חוזרני או השלכת כאב לאמה הנגרמת בגלל פריצת דיסק בצוואר.

חדשות - מחקרים רפואיים

 • ספורט לדלקת פרקים

  ספורט לדלקת פרקים? נשמע כמו רעיון רע ובכן, מדובר ברעיון נהדר. מתברר שפעילות גופנית טובה גם למפרקים שלנו. למרות היתרונות המוכחים של פעילות גופנית לחולים עם דלקת פרקים בברכיים רק מעט מאוד מהחולים (10%) עומדים במינימום השבועי המומלץ.

   
 • נפילות בגיל המבוגר, סכנת מוות

  נפילות בגיל המבוגר? סכנת מוות אורבת לכם. אחד מגורמי המוות המרכזיים בקרב מבוגרים הוא אובדן שיווי המשקל ונפילה. הגורם לנפילות ולמוות בקרב מבוגרים הוא בעיקר ניוון במערכות שיווי המשקל והקואורדינציה, תזונה דלה, פגיעות קוגניטיביות ומחלות כמו סוכרת. 

   
 • יכולים לעמוד על רגל אחת?

  יכולים לעמוד על רגל אחת? היכולת לעמוד על רגל אחת למשך 20 שניות ויותר מהווה אמת מידה לבריאות המוח וכלי הדם ולא רק לשיווי המשקל. חוסר היכולת לבצע את הפעולה הזאת לפרק הזמן הזה עלולה להעיד על נזקים לכלי דם במוח בגלל שבץ או דימום מוחי מזערי.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)