Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון? טיפול עשוי לכלול מנוחה בלבד אך עלול גם לכלול דרכי טיפול מורכבות. הכול תלוי בחומרת הנזקים. ברוב המקרים התסמינים באזור זה נגרמים מנזק שרירי קל והקלה צפויה תוך זמן קצר עם טיפול עצמי, הקפדה על יציבה נכונה והתנהלות ארגונומית תקינה.

 לעתים המיחושים בגב נובעים מנזקים משמעותיים יותר וצריכים ניהול וטיפול מקצועיים. אבחון וטיפול מהירים ימנעו נזקים כרוניים. כאבי גב עליון הנמשכים ללא כול שיפור יותר ממספר ימים עלולים להיות על רקע של נזק רציני יותר וזקוקים להתייחסות מקצועית. טרם נפנה לאפשרויות הריפוי שעומדות בפני הסובל החולה יש חשיבות לתאר כיצד אנו מאבחנים את מקור הבעיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון טיפול - רקע

לאבחון מדויק של מקור הכאבים בגב העליון ישנה השפעה מכריעה על בחירת דרך הריפוי הנכונה עבורכם. כאבי גב שנובעים ממתיחה של שריר או בגלל פריצת דיסק או בגלל הרפס זוסטר זקוקים לטיפול שונה. לאחר תהליך האבחון יחל השלב הטיפולי. אפשרויות הטיפול בכאבי גב עליון כוללות טיפול עצמי, טיפול שמרני וטיפול רפואי כאשר כול דרך ושיטה מורכבים מאין סוף אפשרויות. טיפול עצמי עשוי לכלול מנוחה בלבד אך עשוי גם לכלול פעילות חלופית כולל אימוני כוח בחדר כושר, טיפול שמרני כולל שיטות טיפול רבות ובכלל זה כירופרקטיקה ואילו הטיפול השמרני כולל החל מטיפולים תרופתיים נוגדי דלקת עבור דרך זריקות סטרואידים וכלה בפתרונות כירורגיים.

אין דרך אחת לטפל בכאבים בגב העליון ועל כן כול אדם צריך להחליט באיזו דרך הוא בוחר. הדרך הנכונה ללכת בה תלויה בין היתר בחומרת הנזק. בפציעות קלות ניתן לטפל באופן עצמוני בפציעות קשות יותר חשוב להתייעץ בגורם מקצועי ובמידת הצורך גם לטפל במקור הבעיה. במקרים חריגים יופנה החולה לבדיקות ו/או טיפולים רפואיים ובכללם טיפולים תרופתיים וכירורגיים.

טיפול עצמי

ברוב המקרים הקלים טיפול בסיסי בבית וההתנהגות נאותה יספיקו לפיתרון הבעיה. זיכרו אין לעשות שימוש יתר בשכיבה. שכיבה ממושכת מידי מזיקה יותר מאשר מועילה. הקפידו על תנוחת שינה שאינה כואבת. לרוב, תנוחה עוברית כאשר כרית תחובה בין הברכיים או על הגב עם כרית מתחת לברכיים תאפשר הקלה משמעותית בכאב. יש לשמור על מידה מירבית של תנועה אך יש להקפיד להימנע מביצוע תנועות או שהייה במנחים הגורמים להחרפת התסמינים. רצוי להקל על מיחושי הגב העליון באמצעות המנעות מישיבה או שינויי תנוחה תכופים. לא רצוי להקל על התסמינים באמצעות קומפרסים של קרח שכן אלו מעכבים ריפוי. כמו כן צמצמו את השימוש בתרופות נוגדי דלקת או נגד כאב אלא אם אין ברירה אחרת. 

הליכות יש להתחיל לבצע ברגע שהן אינן מכאיבות. לפעילות שגרתית בעבודה ולפעילות גופנית אחרת יש לחזור באופן זהיר והדרגתי. פעילות גופנית שאינה מכאיבה תאיץ את מהירות ההחלמה שלכם בעוד שפעילות שאינה נעשית נכון תדרדר אתכם חזרה למצב של כאבי גב חריפים. לעיתים אין די בטיפול עצמי ויש להיות ערני לגבי האפשרות שבעייתכם מורכבת יותר. זכרו גם אם הכאב בגב העליון נעלם אתם עדין צריכים להתנהל בזהירות לעוד פרק זמן של 4 - 8 שבועות כדי לאפשר לרקמה הפצועה החלמה מלאה. לאחר מכן נסו להוסיף באופן הדרגתי  שחייה, רכיבה על אופניים ופעילות בחדר הכושר. 

כאבי גב עליון טיפול

 

מתי לפנות לעזרה מקצועית?

אנה התייעצו עם איש מקצוע במידה ואחד מהסימנים הבאים מתקיימים אצלכם:

מתי לפנות לטיפול מקצועי? פנו לעזרה מקצועית אם הסימנים והתסמינים בגב החלו לראשונה לפני הגיעכם לגיל 18 או לחילופין לאחר גיל 50. גשו לקבלת ייעוץ ועזרה מקצועים אם הסימנים והתסמינים בגב החלו על רקע טראומטי או אם הם נמשכים מספר ימים ללא כול שיפור או הופכים להיות חמורים יותר. גם כאבים שעוצמתם נותרת 

גבוהה לאורך הלילה וזאת למרות שאתם שוכבים או ישנים במיטה ראויים לבדיקה על ידי איש מקצוע. כמובן שסימנים ותסמינים המעידים על מעורבות עצבית צריכים להבדק על ידי איש מקצוע. בין התסמינים הללו ניתן למנות: הקרנות כאב במורד הרגל או הרגליים, חולשה, נימול או הירדמות של חלק כזה או אחר מהרגל או הרגליים ושוני או אובדן שליטה על הסוגרים. 

כאבי גב שאליהם נילווים גם היסטוריה של סרטן, שימוש בתרופות סטרויאידים, שימוש בסמים או אוסטאופורוזיס ו/או סימנים ותסמינים כגון פעימות חזקה בבטן, חום, אובדן משקל בלתי מוסבר,  מחייבים בדיקה יסודית על ידי איש מקצוע.

טיפול רפואי 

חלק מהאנשים עם כאבי הגב שאינם משתפרים ינסו להיעזר ברופא המשפחה או באורטופד. ברוב המקרים הם יצאו מהמרפאה עם מרשם לתרופות נוגדי דלקת שאינם על בסיס סטרואידי (Nonsteroidal anti-inflammatory)  כגון ארקוקסיה, וולטרן ואטופן. לעיתים יצורף לכך גם מרשם לתרופות להרפיית השרירים. במידה והרופא יחשוד בהשפעתו של דיכאון על קיומם של כאבי הגב הוא ימליץ גם על תרופות אנטי דיכאוניות.

במקרים קשים יציע הרופא לטפל בבעיה באמצעות זריקות נוגדות דלקת או אפילו זריקות קורטיזון לתוך החלל האפידוראלי. זריקות אלו עשויות לאפשר הקלה זמנית בחומרת הסימנים והתסמינים. רק לעיתים רחוקות נזקקים אנשים עם כאבי גב לניתוח. חשוב להדגיש שגם רוב הרופאים המנתחים ממליצים לנסות כול טיפול שמרני אפשרי לפני שהם פונים לניתוח. 

קיימות מספר שיטות ניתוח לגב ובכללן ניתן למנות: ניתוח איחוי - חיבור של שתי חוליות או יותר כדי למנוע תנועה. הסרה חלקית של דיסק בין חולייתי - כפי שהשם מציע בניתוח הזה מסירים רק את החלק שיוצר לחץ על שורש העצב. הסרה חלקית של חוליה - כאן ההסרה היא של זיז גרמי שמפעיל לחץ על שורש העצב. כול אחד מהניתוחים הללו נושאים יתרונות וחסרונות וכמובן סיכונים.

טיפול כירופרקטי

ברוב המקרים כאבי גב מתפתחים על רקע של התנהגות מכאנית לקויה ויכולים להיות מטופלים באופן שמרני ללא ניתוחים וללא תרופות. כירופרקטיקה נחשבת למקצוע יעיל ובטוח בכול הנוגע לטיפול בבעיות עצב שריר ושלד על רקע מכני. כול כירופרקט מוכשר באופן יסודי ולאורך שנים ארוכות לאתר ולטפל בחוסר תנועה או סטייה של אחת או יותר מחוליות עמוד השדרה אשר גורמים לשינויי בתפקודו של עמוד השדרה וגורמים למיחושים שונים בגב.   

לאחר שלבי התשאול, הבדיקות, ניתוח התנהגות ביומכנית של עמוד השדרה והאבחון מתחיל השלב הטיפולי. מטרות הטיפול בגב כוללות הפחתה של הכאבים, שיפור ואיזון של טווחי התנועה של מפרקי עמוד השדרה ואגן וכן שיפור ואיזון של עבודת שרירי עמוד השדרה והאגן.

שלב ראשוני

בשלב הראשוני מטרת הטיפול הנה הפחתה של הכאבים בגב העליון ושיפור התפקוד של חוליות עמוד השדרה העליון, של השרירים המניעים ושל הרקמות התומכות. שיפור תפקודי של מפרקי עמוד השדרה והשרירים אמור גם הוא לתרום את חלקו בהפחתת הדלקת והמיחושים בגב העליון. לצורך השגת המטרות של השלב הראשון נעשה שימוש במיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם וכן שימוש בטכניקות ריפוי ידניות כולל כיוונון חוליות, הנעת חוליות ומפרקים ומתיחות שרירים ורקמות רכות תומכות. הטיפול במרפאה נעשה באמצעות הכירופרקט מאומן לאתר ולתקן ידנית כל ליקוי בתפקוד הביו-מכאני של חוליות עמוד השדרה. התיקון נעשה באמצעות הנעה של החוליה לכיוון מוגדר ומדויק. פעולה זו המלווה לעיתים בפיקוק משפרת את תפקוד החוליה, את טווח התנועה ומפחיתה את הכאב שיצרה. הטיפול ככלל אינו אמור לכאוב. עם זאת תיתכן לעיתים רחוקות תגובה של כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו מספר דקות או שעות. 

שיקום

טיפול ושיקום

לאחר השלב הדלקתי יתחיל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את מפרקי ושרירי הגב העליון לעמוד בעומס פעילות מלא. כירופרקט ישים דגש על שילוב של פעילות גופנית שיקומית על מנת להאיץ את תהליך ההחלמה ולמנוע את חזרת הכאבים בגב. הפעילות הגופנית תתבצע באופן הדרגתי ותכלול שיפור תפקודם של שרירי הליבה. תחום נוסף שכירופרקט ישים דגש ועשוי להפחית את העומב על הגב הוא שיפור היציבה והתנהלות ארגונומית נכונה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות

כאבי גב עליון? הרקמות שנפגעות הן לרוב שרירים. החולה מתלונן לרוב על מתיחת שריר מקומית או תחושת של שרירים "תפוסים" הנובעים מעומס יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. זאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות
דלקת בגב העליון תסמינים

דלקת בגב העליון? תסמינים וסימנים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה שנפצעה ובהערכת חומרת הנזק. כאבים בגב העליון הם תלונה שכיחה. בארצות הברית ובעולם המערבי כאבי גב ובעיקר בגב התחתון הם הסיבה השכיחה ביותר לקבלת עזרה רפואית. 

דלקת בגב העליון תסמינים
פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון אינה שכיחה. היציבות היחסית של עמוד השדרה באזור הזה מצמצם את העומסים המוטלים עליו ואת הנזקים לדיסקים הבין חולייתיים. המשמעות הקלינית של פריצת דיסק תלויה בלחץ שהיא יוצרת על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים. 

פריצת דיסק בגב העליון
כאבי גב עליון אבחון

כאבי גב עליון? אבחון מהיר יועיל במניעת נזקים כרוניים. מיחושים בחלק העליון של הגב על רקע משמעותי שכיחים פחות ממיחושים בגב התחתון או בצוואר. ברוב המקרים מיחושים אלה התרחשו על רקע "מתיחה של שריר". לעיתים הגורם לכאבים אלו עלול להיות פתולוגיה מסוכנת.

כאבי גב עליון אבחון
מחלת שוירמן

מחלת שוירמן פוגעת בחוליות עמוד השדרה הגבי בקרב ילדים ובני נוער. ברוב המקרים המחלה אינה כרוכה בסימנים ותסמינים משמעותיים. בחלק קטן מהמקרים היא עלולה לגרום לכאבי גב, לעקשת קשה ובמשך הזמן גם לנזקים לדיסקים הבין חולייתיים.

מחלת שוירמן
כאבים בשכמות

כאבים בשכמות מהווים בעיה שכיחה ביותר. למרות שברוב המקרים הגורם להם הוא נזק שרירי קל עדיין חשוב להיות מודע לכך שישנם גם גורמים אחרים רציניים יותר שעלולים לגרום לתסמינים דומים. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי.

כאבים בשכמות
כאבים בשכמות טיפול

כאבים בשכמות? טיפול מהיר עשוי, במידת הצורך, למנוע נזקים משמעותיים. לרוב, כאב בגב העליון ובשכמות נגרם בגלל "תנועה לא טובה" ונזק שרירי בר חלוף. לעתים הכאב עלול להצביע על פגיעה משמעותית יותר כמו פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב.

כאבים בשכמות טיפול
כאבי גב עליון גורמי סיכון

כאבי גב עליון? גורמי סיכון לבעיה זאת כוללים כאלה הנתונים לשליטת שלנו כמו למשל אורח החיים שאנו מנהלים, סוג פעילות גופנית שאנו בוחרים לעשות ועוד וגורמים אחרים כמו גיל וליקויים המבניים המולדים בעמוד השדרה שאינם נתונים לשליטה שלנו. 

כאבי גב עליון גורמי סיכון
כאבי גב עליון מניעה

כאבי גב עליון? מניעה היא הדרך הנכונה לצעוד בה. כמעט כולם חשו, חשים או יחושו סימנים ותסמינים בגב העליון ובשכמות. ברוב המקרים מדובר במיחושים זמניים שנובעים מנזק שרירי קל בחלק העליון של הגב. לפעמים הגורם לתסמינים הללו הוא משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון מניעה
כאבי גב עליון גורמים

כאבי גב עליון? גורמים לכך כוללים בעיקר עומסי יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. המקור יהיה לרוב פגיעה שולית ןחולפת בשרירים ותחושה של שרירים "תפוסים" וזאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)