Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פריצת דיסק בגב העליון אינה שכיחה. היציבות היחסית של עמוד השדרה באזור הזה מצמצם את העומסים המוטלים עליו ואת הנזקים לדיסקים הבין חולייתיים. המשמעות הקלינית של פריצת דיסק תלויה בלחץ שהיא יוצרת על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים. 

אורח החיים המודרני הכרוך בישיבה ממושכת ובחוסר פעילות גופנית מטיל עומסים חוזרניים על הגב בכלל זה ועל הדיסקים בין חוליתיים. עומסים אלו, על הציר של הזמן, סופם להזיק. נזק לדיסק בין חולייתי עלול להגיע לכדי בלט דיסק, בקע דיסק או אף גרוע יותר לכדי פריצת דיסק. דיסק בין חולייתי שניזוק יכול ליצור מגע ואף ללחוץ על חוט השדרה ועל שורש עצב ובכך לגרום להתפתחות לדלקת. כול אחד מהדיסקים הבין חולייתיים יכולים להיפגע ולפרוץ אך ישנם דיסקים שבגלל מיקומם שחשופים במיוחד לנזקים. פריצת דיסק בגב העליון תגרום בין היתר לכאבים בגב העליון וסימנים ותסמינים נוספים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פריצת דיסק בגב העליון - רקע 

על פי מחקרים שונים קרוב לרבע ממקרים שבהם מתפתחים כאבים בגב נגרמים על רקע נזקים ברמות חומרה שונות בעמוד השדרה. חשוב לציין שהאזור הפגיע ביותר בעמוד השדרה לפגיעה בדיסק הבין חולייתי הוא עמוד השדרה התחתון, לאחריו עמוד השדרה הצווארי ורק לבסוף עמוד השדרה העליון - הגבי. הסיבה לשכיחות הנמוכה של פגיעות בדיסק הבין חולייתי בגב העליון היא יציבותו של אזור זה יחסית לאזורי עמוד השדרה האחרים, המוקנית לו על ידי כלוב הצלעות.

גורמים לפריצת דיסק בגב העליון

נזק לדיסקנזקים לדיסקים הבין חולייתיים נגרמים בעיקר באחד משני האופנים: 

נזקים משניים לחבלה חדה.

פריצת דיסק בגב העליון יכולה להתרחש בגלל תאונה, חבלה, נפילה פציעת ספורט או כול מנגנון אחר שמוביל לכך שתוך שניות אנו עוברים ממצב של רקמה בריאה למצב של רקמה פצועה. נזק טראומטי לדיסק הבין חולייתי עלול לגרום לבלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק ולהפעלת לחץ על רקמה עצבית סמוכה.

נזקים מצטברים משניים לעומס יתר

פריצת דיסק בגב העליון יכולה להתרחש גם על ידי עומס יתר מצטבר הגורם לצבירה של נזקים לדיסק הבין חולייתי עד לפריצתו. למעשה רובם המכריע של פריצות הדיסק מתרחשות באופן הזה ולא באון טראומטי. נזק מצטבר לדיסק הבין חולייתי יכול להיגרם מסדרה של פציעות קלות, מיציבה לא טובה שמעלה את העומסים על הגב, מעבודה בעלת מאפיינים של מאמצים נשנים, חוסר פעילות גופנית או פעילות גופנית לא נכונה, השמנה ועוד.

סימנים ותסמינים של פריצת דיסק בגב העליון 

התסמינים בגין פריצת דיסק בגב משתנים בהתאם למיקום הדיסק ולחומרת הנזק ועוצמת הלחץ על הרקמה העצבית. דיסק פרוץ לא בהכרח יגרום לסימנים ותסמינים מיוחדים. ישנם מחקרים רבים שמוצאים, באופן אקראי, בלטי דיסק ואף פריצות דיסק בקרב כ 30% מהאנשים שאינם מתלוננים על כאבי גב. אך ישנם גם מקרים קשים שבהם הנזקים עלולים להיות קשים והתסמינים חריפים.

דיסק בין חולייתי או כול גורם אחר שמפעיל לחץ על שורש עצב או על חוט השדרה משבשים את התפקוד של הרקמה מחד וגורמים לגירוי דלקתי. לחץ חזק ומתמשך עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לעצב ולכול הרקמות אותן הוא מעצבב. בין הסימנים והתסמינים שעלולים להתפתח במצב שבו הדיסק הבין חולייתי נפרץ ניתן למנות כאבים מקומיים עם הקרנות כאב לאזור אותו מעצבב העצב. תחושה של שריפה, נימול והירדמות של האזור שמעוצבב על ידי העצב הלחוץ. תיתכן גם חולשה של שריר או שרירים שמעוצבבים על ידי העצב הלחוץ. לחץ על שורש עצב מותני עלול להוביל לתסמונת הקרויה סיאטיקה. תסמונת זו כוללת מגוון תסמינים ובכללם כאבים במורד הרגל, נימול חולשה ועוד. נזק לדיסק צווארי ייתן תמונה קלינית דומה אלא שההקרנות כאב והשינויים הנוירולוגיים יופיעו במורד היד.

במקרים קשים יש צורך להיעזר בגורם מקצועי כמו כירופרקט כדי להפחית את הלחץ על העצב ולטפל בבעיה. יחד עם זאת צריך לציין שישנם גם מקרים אחרים שאינם נגמרים באורח ידידותי, מקרים שבהם הסבל הוא רב וממושך והנזק עלול להיות בלתי הפיך אם החולה לא יופנה לטיפול כירורגי. 

אבחון פריצת דיסק בגב העליון

היסטוריה רפואית

אבחון של פריצת דיסק בגב העליון יתחיל עם לקיחה של היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית שמטרתה ללמוד כול פרט אפשרי והאם יש קשר בין הרקע הבריאותי האישי והמשפחתי של החולה לבעיה הנוכחית. למשל האם אתם או מי מבני המשפחה שלכם סובלים מדלקת פרקים, עקמת, דיכאון בעיות חברתיות... לקיחת ההיסטוריה הרפואית תאפשר לנו להבין מהם בדיוק התסמינים שאותם אתה מרגיש, מה המיקום שלהם, מתי וכיצד החלו, מה עוצמתם וכמה הם מגבילים אתכם, האם יש מנח או תנועה שמעצימה את התסמינים או מפחיתה אותם. ננסה להבין האם התסמינים שאתם סובלים מהם החלו בגלל פעילות גופנית או עבודה לקויים. נעריך את הסיכוי שיש רקע פסיכולוגי למיחושים בגב העליון (סובלים מבעיות שינה, מלחץ נפשי מוגבר, חרדות או דיכאון? בעיות חברתיות? בעיות במקום העבודה?...). נעריך האם התסמינים קשורים לפעילות גופנית או לעבודה שלכם?, נלמד על ההיסטוריה של שימוש בתרופות או סמים ועוד. 

בדיקה פיזית

השלב הבא הוא בדיקה פיזית שבה נתבונן, נמשש, נניע ונבחן את עמוד השדרה בכלל ואת עמוד השדרה הגבי בפרט. נמשש את הגב העליון במטרה לאתר אזורים רגישים ופצועים,ננסה לזהות את האזור הפצוע בגב העליון ולהעריך את חומרת הפציעה. נבחן את היציבה שלכם נלמד כיצד אתם עומדים יושבים והולכים. נבחן באופן פאסיבי ובאופן אקטיבי את טווחי התנועה של הגב בכלל ושל הגב העליון בפרט, נבחן את איזון השרירים, נערוך מגוון של בדיקות כירופרקטיות, אורתופדיות ונוירולוגיות.

דימות ובדיקות מעבדה

ברוב המקרים ההיסטוריה הרפואית והבדיקה הגופנית מספיקים כדי לקבוע אבחנה ולהתחיל לטפל בבעיה או לחילופין להפנות הלאה להמשך בירור. בחלק זעיר מאוד של המקרים לנוכח קיומו של ספק לגבי האבחון או חשד שפתולוגיה אחרת גורמת לסימנים והתסמינים, נשקול להפנות את המטופל לבדיקות מתקדמות הכוללות צילומי רנטגן, CT ,MRI, בדיקות EMG ובדיקות מעבדה שונות.

דגלים אדומים ודגלים צהובים

ממצאים ותסמינים כמו אובדן משקל בלתי מוסבר, תחושה של חולי כללי, קיומו של חום, אובדן שליטה על סוגרים ועוד נחשבים לדגלים אדומים ומחייבים הפנייה לחדר מיון לבירור מעמיק. סימנים ותסמינים אלו מעלים חשש שהגורם לתלונתו של החולה אינו נזק מכני כמו פריצת דיסק אלא עלול לנבוע מדלקת זיהומית, סרטן או ממחלה קשה אחרת.

טיפול עצמי בפריצת דיסק בגב העליון

הקפידו על יציבהתוכלו לנסות ולהקל בעצמכם על התסמינים הנובעים מדיסק פרוץ בגב כפוף לתנאים הבאים: התסמינים אינם חריפים מידי ובלתי נסבלים. התסמינים אינם מחריפים והולכים. הכאבים אינם מקרינים למקומות אחרים בגוף. לא התפתחו חסרים נוירולוגיים. לא קיים אובדן משקל בלתי מוסבר או חום. במידה והתחלתם לתת את הדעת על כאבי הגב שלכם בשלב מספיק מוקדם סביר להניח שהתסמינים שלכם אינם חמורים מכדי להיות מטופלים באופן עצמי. 

בעיקרון הקפידו להמשיך להיות פעילים ובלבד שהפעילות אינה גורמת להחמרה בכאבים. נסו לצמצם את תנועות או מנחים כמו ישיבה או עמידה ממושכת שעלולים להחמיר את הבעיה. הקפידו לישון בתנוחה שאינה יוצרת גירוי נוסף של העצב בגב. ברוב המקרים נכון לישון על הצד עם כרית בין הברכיים או על הגב עם כרית מתחת לברכיים.  הימנעו או לכול הפחות צמצמו את השימוש בתרופות נגד כאב. שימוש בתרופות אלו עלול להפחית את הכאב ובלעדיו אתם עלולים להתנהג באופן שיחמיר את הכאב. עם השיפור בכאב התחילו באורח הדרגתי לחזור לפעילות גופנית מתונה. פעילות נכונה תאיץ את הריפוי שלכם.

טיפול כירופרקטי בפריצת דיסק בגב העליון

אם אתם סובלים מתסמינים הנובעים מפריצת דיסק בגב שאינם מגיבים לטיפול עצמי נסו לקבל עזרה מקצועית. לחץ מתמשך של דיסק על רקמה עצבית עלול לגרום לכאבים כרוניים ולנזקים בלתי הפיכים. ברוב המקרים, כאבי גב ויתר התסמינים הנובעים מדיסק פרוץ בגב יכולים להיות מטופלים באופן שמרני, כלומר ללא תרופות וללא ניתוחים. כירופרקטיקה ביססה את המוניטין שלה בטיפול בבעיות עמוד שדרה כולל בליקויים הנובעים מדיסק פרוץ. כירופרקט מיומן באיתור כשלים ביומכניים בעמוד השדרה ובטיפול בהם. שיפור התפקוד של החוליות מפחית גם את הלחץ המופעל על העצב ובכך פוחתת הדלקת, הכאבים ויתר התסמינים.

במרפאתנו נטפל בדיסק הפרוץ באמצעות שילוב של מכשור רפואי מודרני וטכניקות ריפוי ידניות. בין המכשירים שאנו מטפלים באמצעותם בדלקת הנוצרת עקב פריצת הדיסק בגב נמצאים לייזר רך, אולטרה סאונד ומכשיר שיותר גלי הלם. באמצעות טכניקות הריפוי הידניות נשפר את תפקוד החוליות ואת טווח התנועה שלהן ונחזיר את האיזון לשרירים ויתר הרקמות הרכות. עם שוך הכאבים יחל השלב השיקומי ובו נוודא שהגב כשיר לעמוד בעומסים שמציבים בפניו חיים פעילים ויצרניים.

מניעת פריצת דיסק בגב העליון

ישנם מספר גורמים שעשויים למנוע את פריצת הדסק שלכם. ראשית חוכמה צמצמו את העומסים השליליים המוטלים על גבכם. עשו זאת באמצעות הקפדה על יציבה טובה והקפדה על אורח חיים ואופן עבודה ארגונומי. שנית הקפידו להיות פעילים גופנית. פעילות גופנית מאוזנת המורכבת מפעילות אירובית, כוח וגמישות תמנע ניוון מחד ומאידך תשביח את רקמות הגוף השונות ותאפשר להן לעמוד בעומסים באופן טוב יותר. הקפידו על אורח חיים בריא הכולל משקל תקין והימנעות מעישון. שני גורמי סיכון נוספים שעלולים להאיץ את הדרך לפריצת דיסק בגב.

המשך לקרוא אודות כאבי צוואר וכמובן אודות כאבי גב תחתון שעלולים להתרחש בגין פריצת דיסק.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות

כאבי גב עליון? הרקמות שנפגעות הן לרוב שרירים. החולה מתלונן לרוב על מתיחת שריר מקומית או תחושת של שרירים "תפוסים" הנובעים מעומס יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. זאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות
דלקת בגב העליון תסמינים

דלקת בגב העליון? תסמינים וסימנים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה שנפצעה ובהערכת חומרת הנזק. כאבים בגב העליון הם תלונה שכיחה. בארצות הברית ובעולם המערבי כאבי גב ובעיקר בגב התחתון הם הסיבה השכיחה ביותר לקבלת עזרה רפואית. 

דלקת בגב העליון תסמינים
כאבי גב עליון טיפול

כאבי גב עליון? טיפול עשוי לכלול מנוחה בלבד אך עלול גם לכלול דרכי טיפול מורכבות. הכול תלוי בחומרת הנזקים. ברוב המקרים התסמינים באזור זה נגרמים מנזק שרירי קל והקלה צפויה תוך זמן קצר עם טיפול עצמי, הקפדה על יציבה נכונה והתנהלות ארגונומית תקינה.

כאבי גב עליון טיפול
כאבי גב עליון אבחון

כאבי גב עליון? אבחון מהיר יועיל במניעת נזקים כרוניים. מיחושים בחלק העליון של הגב על רקע משמעותי שכיחים פחות ממיחושים בגב התחתון או בצוואר. ברוב המקרים מיחושים אלה התרחשו על רקע "מתיחה של שריר". לעיתים הגורם לכאבים אלו עלול להיות פתולוגיה מסוכנת.

כאבי גב עליון אבחון
מחלת שוירמן

מחלת שוירמן פוגעת בחוליות עמוד השדרה הגבי בקרב ילדים ובני נוער. ברוב המקרים המחלה אינה כרוכה בסימנים ותסמינים משמעותיים. בחלק קטן מהמקרים היא עלולה לגרום לכאבי גב, לעקשת קשה ובמשך הזמן גם לנזקים לדיסקים הבין חולייתיים.

מחלת שוירמן
כאבים בשכמות

כאבים בשכמות מהווים בעיה שכיחה ביותר. למרות שברוב המקרים הגורם להם הוא נזק שרירי קל עדיין חשוב להיות מודע לכך שישנם גם גורמים אחרים רציניים יותר שעלולים לגרום לתסמינים דומים. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי.

כאבים בשכמות
כאבים בשכמות טיפול

כאבים בשכמות? טיפול מהיר עשוי, במידת הצורך, למנוע נזקים משמעותיים. לרוב, כאב בגב העליון ובשכמות נגרם בגלל "תנועה לא טובה" ונזק שרירי בר חלוף. לעתים הכאב עלול להצביע על פגיעה משמעותית יותר כמו פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב.

כאבים בשכמות טיפול
כאבי גב עליון גורמי סיכון

כאבי גב עליון? גורמי סיכון לבעיה זאת כוללים כאלה הנתונים לשליטת שלנו כמו למשל אורח החיים שאנו מנהלים, סוג פעילות גופנית שאנו בוחרים לעשות ועוד וגורמים אחרים כמו גיל וליקויים המבניים המולדים בעמוד השדרה שאינם נתונים לשליטה שלנו. 

כאבי גב עליון גורמי סיכון
כאבי גב עליון מניעה

כאבי גב עליון? מניעה היא הדרך הנכונה לצעוד בה. כמעט כולם חשו, חשים או יחושו סימנים ותסמינים בגב העליון ובשכמות. ברוב המקרים מדובר במיחושים זמניים שנובעים מנזק שרירי קל בחלק העליון של הגב. לפעמים הגורם לתסמינים הללו הוא משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון מניעה
כאבי גב עליון גורמים

כאבי גב עליון? גורמים לכך כוללים בעיקר עומסי יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. המקור יהיה לרוב פגיעה שולית ןחולפת בשרירים ותחושה של שרירים "תפוסים" וזאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)