Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת בגב העליון? תסמינים וסימנים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה שנפצעה ובהערכת חומרת הנזק. כאבים בגב העליון הם תלונה שכיחה. בארצות הברית ובעולם המערבי כאבי גב ובעיקר בגב התחתון הם הסיבה השכיחה ביותר לקבלת עזרה רפואית. 

כאבים בגב העליון יכולים להתרחש עקב פציעה טראומטית או פציעה נאגרת, כלומר נזקים קטנים המצטברים בבגב העליון על בסיס חוזר ונשנה. כאבים בגב העליון עלולים להתפתח בגלל מגוון רחב של דלקות פרקים ועוד. הסיכוי לסבול מכאבי גב גבוה. אם אתם לא סובלים או לא סבלתם עד היום מכאבים באזור כלשהו בגב סביר להניח שמדובר במצב זמני. הכאב עוד יגיע!. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת בגב העליון תסמינים - רקע

פגיעה בגב העליון. סימנים ותסמינים חשוב לציין שהכאב בגב העליון אינו שכיח כמו זה המופיע בגב התחתון. הסיבה לכך היא בעיקר היציבות הגדולה יותר של עמוד השדרה בגב העליון המוקנית לו בזכות כלוב הצלעות. כאבי גב עליון הם כאבים שאנו חשים באזור עמוד השדרה הגבי בין חוליית הצוואר השביעית (C7) לבין חוליית המותן הראשונה (L1). פגיעה בכול אחת מהחוליות ו/או הרקמות התומכות והמניעות את עמוד השדרה העליון ואת הגב העליון עלולה לגרום להתפתחות כאבים מקומיים.

בין יתר הפגיעות נמנה שברים של חוליות וצלעות, שחיקת סחוסים, נזקים לפרקי השטחה, נזקים לפרקים שבין החוליות לבין הצלעות, מתיחה או קרע של אחד או יותר מהגידים והשרירים, נזקים לדיסקים הבין חולייתיים (בלט דיסק, פריצת דיסק, בקע דיסק), נזקים לשורשי העצבים ולחוט השדרה. ברוב המקרים הגורמים לכאבים בגב העליון הם נזקים מינוריים וטיפול עצמי ו/או טיפול שמרני עם התנהלות זהירה עשויים להקל ולפעמים אפילו לרפא את מקור הכאב.

למה זה קורה?

אורח החיים המודרני חושף את הגב שלנו על חלקיו השונים, צוואר, גב עליון וגב תחתון למגוון עומסים (עבודה, ספורט, חיים) שיכולים להוביל להתפתחות בלאי וכאבים הדרגתיים. כלומר נזקים קלים הנאגרים ומצטברים ברקמות הגב השונות עד לכדי פציעה משמעותית עקב התנהלות לקויה (יציבה, ארגונומיה). גם פציעות טראומתיות (חבלות, נפילות, תאונות דרכים ופציעות ספורט) עלולות לגרום לנזקים ולכאבים בגב העליון.

גורמים אפשריים נוספים לכאבים בגב העליון כוללים מחלות שונות ובכלל זה מחלת שוירמן, מחלות פרקים שונות ובעיקר דלקת פרקים ניוונית במפרקי עמוד השדרה, מחלות באיברים מרוחקים המקרינים כאב לגב ועוד, מתחים נפשיים הגורמים להתכווצות שרירים מקומית, נקודות הדק ועוד.

סימנים ותסמינים

ברוב המקרים כאבים בגב העליון יופיעו יחד עם מגבלות תנועה ונוקשות. עוצמת הכאבים בגב העליון, משך הזמן שהכאבים צפויים להיוותר ואלו עוד תסמינים נלווים אליהם תלויים כמובן בחומרת הנזק ובסוג הרקמה שניזוקה. כאבים בגב העליון יהיו לרוב על רקע של נזקים קלים לשרירים בגב. כאבים בגב העליון שנגרמו בגלל מתיחה של שריר יהיו כרוכים בכאב שרירי מקומי ונוקשות תנועתית מסוימת בעוד שכאבים בגב העליון שנגרמו בגלל בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק עלולים לגרום ללחץ על תעלת השדרה או על שורש עצב ולהיות מלווים בתסמינים קשים יותר הכוללים מגבלות תנועה חריפות, הקרנות כאב לגפיים, נימול וחולשה.

יש לזכור שבגלל יכולת הריפוי המהירה של רקמת השריר פציעות שרירים נרפאות תוך ימים אחדים בעוד שהנזקים שנגרמים לדיסקים הבין חולייתיים והנזקים לשורשי העצבים שנגרמים בגין הלחץ שמפעילים הדיסקים הבין חולייתיים עלולים להמשך זמן ארוך יותר.

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאבי גב נוספים ובכלל זה אודות כאבי גב תחתון, אודות כאבי גב עליון ואודות כאבי צוואר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות

כאבי גב עליון? הרקמות שנפגעות הן לרוב שרירים. החולה מתלונן לרוב על מתיחת שריר מקומית או תחושת של שרירים "תפוסים" הנובעים מעומס יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. זאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות
כאבי גב עליון טיפול

כאבי גב עליון? טיפול עשוי לכלול מנוחה בלבד אך עלול גם לכלול דרכי טיפול מורכבות. הכול תלוי בחומרת הנזקים. ברוב המקרים התסמינים באזור זה נגרמים מנזק שרירי קל והקלה צפויה תוך זמן קצר עם טיפול עצמי, הקפדה על יציבה נכונה והתנהלות ארגונומית תקינה.

כאבי גב עליון טיפול
פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון אינה שכיחה. היציבות היחסית של עמוד השדרה באזור הזה מצמצם את העומסים המוטלים עליו ואת הנזקים לדיסקים הבין חולייתיים. המשמעות הקלינית של פריצת דיסק תלויה בלחץ שהיא יוצרת על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים. 

פריצת דיסק בגב העליון
כאבי גב עליון אבחון

כאבי גב עליון? אבחון מהיר יועיל במניעת נזקים כרוניים. מיחושים בחלק העליון של הגב על רקע משמעותי שכיחים פחות ממיחושים בגב התחתון או בצוואר. ברוב המקרים מיחושים אלה התרחשו על רקע "מתיחה של שריר". לעיתים הגורם לכאבים אלו עלול להיות פתולוגיה מסוכנת.

כאבי גב עליון אבחון
מחלת שוירמן

מחלת שוירמן פוגעת בחוליות עמוד השדרה הגבי בקרב ילדים ובני נוער. ברוב המקרים המחלה אינה כרוכה בסימנים ותסמינים משמעותיים. בחלק קטן מהמקרים היא עלולה לגרום לכאבי גב, לעקשת קשה ובמשך הזמן גם לנזקים לדיסקים הבין חולייתיים.

מחלת שוירמן
כאבים בשכמות

כאבים בשכמות מהווים בעיה שכיחה ביותר. למרות שברוב המקרים הגורם להם הוא נזק שרירי קל עדיין חשוב להיות מודע לכך שישנם גם גורמים אחרים רציניים יותר שעלולים לגרום לתסמינים דומים. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי.

כאבים בשכמות
כאבים בשכמות טיפול

כאבים בשכמות? טיפול מהיר עשוי, במידת הצורך, למנוע נזקים משמעותיים. לרוב, כאב בגב העליון ובשכמות נגרם בגלל "תנועה לא טובה" ונזק שרירי בר חלוף. לעתים הכאב עלול להצביע על פגיעה משמעותית יותר כמו פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב.

כאבים בשכמות טיפול
כאבי גב עליון גורמי סיכון

כאבי גב עליון? גורמי סיכון לבעיה זאת כוללים כאלה הנתונים לשליטת שלנו כמו למשל אורח החיים שאנו מנהלים, סוג פעילות גופנית שאנו בוחרים לעשות ועוד וגורמים אחרים כמו גיל וליקויים המבניים המולדים בעמוד השדרה שאינם נתונים לשליטה שלנו. 

כאבי גב עליון גורמי סיכון
כאבי גב עליון מניעה

כאבי גב עליון? מניעה היא הדרך הנכונה לצעוד בה. כמעט כולם חשו, חשים או יחושו סימנים ותסמינים בגב העליון ובשכמות. ברוב המקרים מדובר במיחושים זמניים שנובעים מנזק שרירי קל בחלק העליון של הגב. לפעמים הגורם לתסמינים הללו הוא משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון מניעה
כאבי גב עליון גורמים

כאבי גב עליון? גורמים לכך כוללים בעיקר עומסי יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. המקור יהיה לרוב פגיעה שולית ןחולפת בשרירים ותחושה של שרירים "תפוסים" וזאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)