Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב אמצעי היא תופעה שכיחה הנגרמת לרוב בגלל עומס יתר שרירי. יחד עם זאת אין להקל ראש בכאבים אלו וחשוב לבדוק מה גורם להם. אזור הגב המרכזי מתחיל מחוליית הצוואר השביעית ועד חוליית המותן הראשונה וכולל בתוכו את הרקמות הפועלות ומפעילות אזור רחב זה.

סגנון החיים המודרני הכרוך בחוסר פעילות גופנית ומאופיין באורח חיים יושבני גורם לפגיעות רבות בגב האנושי, לאובדן ימי עבודה ולעלויות עצומות במושגים של כלכלה לאומית. ברוב המקרים כאבים בגב האמצעי הם תוצאה של פגיעה ברקמות רכות כמו שרירים ורצועות בעמוד השדרה הגבי. זיהוי מדויק של מקור הכאב בגב האמצעי והבנה של מנגנון הפציעה חשובים כדי לרפא ביעילות את הרקמה שנפגעה ולמנוע את הישנות הבעיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב אמצעי - רקע

פגיעה בכול אחת מהרקמות המרכיבות או פועלות באזור של הגב המרכזי עלולה להוביל להתפתחות כאבים באזור הזה. ברוב המקרים כאבים בחלק הזה של הגב נגרם בגלל פגיעה שרירית על רקע ליקוי יציבה או ביצוע תנועה "לא נכונה". כאבים אלו עתידים לחלוף תוך ימים ספורים עם או בלי טיפול. יחד עם זאת יש לעתים שהגורם לכאב שאתם חשים בגב המרכזי ואולי גם לסימנים ולתסמינים הנוספים הוא בעל משמעות קלינית גדולה. חשוב על כן לאבחן היטב את מקור הכאב, לערוך אבחנה מבדלת ובמידת הצורך לצאת לדרך עם טיפול מהיר ויעיל. לפני שנדבר על הגורמים לכאב בגב המרכזי מספר מילים על המבנים העיקריים באזור אנטומי זה.

אנטומיה של הגב המרכזי

אזור הגב המרכזי כולל בתוכו 12 חוליות גביות (Thoracic Vertebrae) המופרקות עם 24 צלעות מקבילות, 12 צלעות מכול צד. חולייה גבית בדומה לחוליות אחרות בעמוד השדרה מגינה על חוט השדרה העובר דרכה ומהווה נקודת אחיזה לשרירים ולרצועות. בהשוואה לעמוד השדרה הצווארי ולעמוד השדרה המותני המאופיינים בחופש תנועה גדול עמוד השדרה הגבי מאופיין במוגבלות תנועתית גבוהה יחסית וזאת אודות למפרקים של החוליות עם הצלעות. מוגבלות תנועתית זאת מלווה ביתרון ענק, עמוד השדרה הגבי נוטה פחות לפציעות ובלאי. כול חולייה בגב המרכזי מופרקת עם החוליה תחתיה ומעליה באמצעות שני מפרקים פאצטלים.

בין כול שתי חוליות בגב המרכזי ממוקם דיסק ביו חולייתי. התפקידים של הדיסקים הבין חולייתיים הגביים דומים לתפקידים של הדיסקים הבין חולייתיים באזורים אחרים בעמוד השדרה והם כוללים בלימת זעזועים, הענקת גמישות ותנועה לעמוד השדרה הגבי ולשמש כגורמים מרווחים בין החוליות כדי לאפשר מעבר של שורשי העצבים.

בין כול שתי חוליות בגב המרכזי ישנו חריר (intervertebral foramina) המהוות את פתח היציאה של שורש עצב. שורשי עצב אלו הבוקעים מחוט השדרה, יוצאים מהחריר הבין חולייתי וממשיכים בדרכם לעצבב שרירים רבים, איברים פנימיים ורקמות נוספות באזורי החזה והבטן. חלק מהשרירים שמעצבבים העצבים האלו הם השרירים זוקפי עמוד השדרה הגבי. שרירים אלו אחראיים לחלק ניכר מהתנועות של האזור הזה.

מה עלול להשתבש בגב המרכזי?

כאמור פציעה או ליקוי בכול אחד מהמבנים האנטומיים הללו עלול להוביל להתפתחות כאבים בגב המרכזי. החוליות בגב התחתון עלולות להישבר בגלל חבלה או בגלל אוסטאופורוזיס ולגרום לסימנים ותסמינים מקומיים. נקיעה או מתיחה עלולה לפגוע במפרקים הפאצטלים. גם הסחוסים המדפנים את המפרקים הפאצטלים עלולים להישחק ובך להוביל להתפתחות דלקתית וכאבים בגב באזור הפגוע.
גם המפרקים בין חוליות עמוד השדרה הגבי לבין הצלעות עלולים להיפגע ולגרום לסימנים ותסמינים מקומיים. שרירים, רצועות וגידים עלולים להיקרע או להימתח מעבר לטווח הרצוי ובכך להינזק ולגרום לכאבים מקומיים. הדיסקים הבין חולייתיים עלולים להינזק (בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק) ולגרום בין היתר ללחץ על שורש עצב גבי או לחץ על חוט השדרה. התוצאה עלולה להיות כאבים ומגוון רחב של סימנים ותסמינים נוספים. עם זאת בגלל היציבות של הגב המרכזי הדיסקים הבין חולייתיים באזור זה נוטים להינזק פחות מהדיסקים הבין חולייתיים בצוואר או בגב התחתון. למעשה רק ב2% מהמקרים מקור הכאבים בעמוד השדרה יהיה פריצת דיסק בין חולייתי גבי.

גורמים לכאבים בגב האמצעי

הסיבות העיקריות שבגינן עלולים להתפתח כאבים בגב המרכזי כוללים: בלאי מצטבר לאחת או יותר מהרקמות בגב המרכזי, פציעה טראומטית של אחת או יותר מהרקמות בגב המרכזי, מחלה מערכתית באזור הזה. בלאי מצטבר מתרחש לרוב בגלל חשיפה של אזור הגב המרכזי לעומסים חוזרניים כמו למשל יציבה לקויה, ישיבה שפופה מול מחשב, מול מסך טלפון, מול עמדת עבודה במפעל וכיוצא באלו. פציעה טראומטית לאחת מהרקמות הרבות המרכיבות או מפעילות את הגב המרכזי יכולה להתרחש בגלל נפילה, תאונת דרכים או פציעת ספורט. בכול הנוגע למחלה מערכתית כגורם לכאבים אלו נציין דלקת פרקים (בעיקר דלקת פרקים ניוונית), גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות, הרפס זוסטר ועוד. חשוב להיות מודע לכך שגם פגיעה בגורמים שאינם חלק מהגב התחתון עלולים לגרום לכאבי גב מרכזי. בעיקר חשוב להזכיר בהקשר הזה את הכליות שלנו שחולי שלהן (דלקות, זיהומים ואבנים) עלול לבוא לידי ביטוי באמצעות כאב באזור הזה.

גורמי סיכון לכאבים בגב המרכזי

מגוון רחב של גורמי סיכון עלולים להאיץ את דרכם לסבול מכאבים בגב העליון. בין גורמי הסיכון להתפתחות כאבים בגב המרכזי נמנה זקנה (מעל גיל 30), יציבה לקויה המגבירה את הלחצים על המבנים האנטומיים השונים בגב המרכזי, חוסר אימון גופני (מסת שריר דלה), אוסטאופורוזיס וחולשה של העצמות, ארגונומיה לקויה (הרמה לא נכונה, ישיבה לא נכונה, עמדת עבודה לקויה, תנוחה שינה לקויה) וכמובן אי אפשר בלי להזכיר את גורם הסיכון לכול דבר כמעט וזה העישון. מתברר שעישון גורם לריבוי שיעול גורם סיכון בפני עצמו וגם פוגע באספקת הדם לדיסקים הבין חולייתיים. השמנה היא עוד גורם סיכון שאין כמעט רשימת גורמי סיכון שהיא שלמה בלעדיו. מתברר שהמשקל העודף מוסיף עומסים על המבנים השונים בעמוד השדרה ומאיץ את תהליך הבלאי הטבעי שלהם. גם אנשים הסובלים מעקמת של עמוד השדרה נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות בכאבי גב מרכזי וכך גם אנשים הסובלים מחרדות ומצב נפשי לחוץ.

כאבים בגב האמצעי וסימנים ותסמינים נוספים

כאבי גב אמצעיהסימנים והתסמינים בגב האמצעי משתנים בהתאם לגורם להם. מלבד כאבים בגב האמצעי שעלולים להיות עמומים או חריפים, חדים או דוקרים החולה יכול להתלונן על מגוון רחב של סימנים ותסמינים נוספים. בין היתר יכול החולה לדווח על תחושת שריפה בגב, על תחושה של נוקשות שרירית או שרירים תפוסים, קושי להניע את הגב ועוד. יש לעתים שלכאבים בגב האמצעי התלוו גם כאבים בחזה, סימנים ותסמינים עצביים כגון נימול או הירדמות של החזה ושל הגפיים, חולשה ועוד.

אבחון כאבי גב אמצעי

אבחון מהיר ומדויק של מקור הכאבים בגב המרכזי מעלה את הסיכוי לטיפול יעיל ומהיר. ההליך האבחוני כולל לקיחת היסטוריה רפואית, בדיקה גופנית הכוללת בדיקות מיוחדות ובדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך בדיקות מעבדה ודימות. ההיסטוריה הרפואית תלמד אותנו אודות הסימנים והתסמינים (כאבים, נימול, חולשה, מיקום הכאב, מתי החל, ועוד) והרקע הבריאותי (הרגלים, אשפוזים, פציעות, תרופות, מקצוע, תחביבים, פעילות גופנית ועוד). בבדיקה גופנית שתכלול התבוננות, מישוש, הנעה ומגוון רחב של בדיקות אחרות ננסה לאתר הרקמה הפגועה ולהעריך את חומרת הפגיעה. יש לעתים שנזדקק גם לבדיקות מעבדה ו/או בדיקות דימות כדי לבסס את האבחון שלנו. במקרים אלו נפנה את החולה לגורם המתאים. נערוך גם הליך של אבחנה מבדלת כדי לשלול את כלל הגורמים האפשריים לכאבים בגב המרכזי. כך למשל כאבים בגב המרכזי שאליהם נלווים גם חום גבוהה, קושי וכאב במתן שתן, צמרמורת, בחילות והקאות יצביע על בבעיה זיהומית בדרכי השתן ולא פגיעה בגב המרכזי.

במהלך המפגש עם החולה ננסה לאתר סימנים ותסמינים שמעלים את הסבירות שמקור תלונותיו של החולה אינו מכני אלא מערכתי. בין הסימנים והתסמינים שבגינם נפנה את החולה לגורמים רפואיים מתאימים נמנה חום גבוה, אובדן משקל בלתי מוסבר, היסטוריה של מחלת סרטן, סימנים נוירולוגיים פרוגרסיביים, דימום בשתן רקע טראומטי ועוד.

טיפול בכאבי גב אמצעי

הטיפול בכאבי הגב האמצעי יהיה תלוי בגורם להם. ברוב המקריים הכאבים הללו יהיו תוצאה של מתחיה קלה של שרירים בגב המרכזי. במקרים אלו טיפול עצמוני שיכלול בעיקר מנוחה ממאמצים הגורמים להחמרה בתסמינים עשוי להועיל. לעתים שגם קומפרסים חמים המונחים לסירוגין עשויים להעניק הקלה. יש הממליצים בשלב הזה גם על הנחת קומפרסים קרים ועל צריכה של תרופות נוגדות דלקת או תרופות משככות כאב. אין כותב שורות אלה מצטרף להמלצות אלו.
במידה והתסמינים לא חולפים תוך יומיים שלושה או במידה וישנם סימנים ותסמינים כמו כאב בחזה, חולשה, עקצוץ, נימול ואובדן תחושה בגפיים יש לפנות לעזרה מקצועית.

טיפול כירופרקטי בגב העליון יכלול שימוש בטכניקות טיפול ידניות שחלקן נטועות עמוק בהיסטוריה האנושית יחד עם שימוש באמצעי עזר מודרניים לריפוי דלקות כמו לייזר רך ומכשיר גלי הלם. עם שוך הכאב ישקם הכירופרקט את הגב של החולה וידריכו כיצד לנהל אורח חיים בריא יותר הכולל פעילות גופנית, יציבה נכונה וארגונומיה נכונה. במידה והטיפול העצמוני כשל וגם הטיפול הכירופרקטי לא הצליח לייצב את מצב החולה (לא סביר) יופנה החולה לטיפול רפואי.

רופאים ממליצים לרוב על טיפולים תרופתיים נוגדי דלקת שאינם סטרואידים וגם על זריקות סטרואידים. במידה ואלה כשלו יתכן ולא יהיה מנוס מטיפול כירורגי כולל הסרת הדיסק הפגוע, הסרה של הלמינה (הדופן האחורית של חוליה) קיבוע חוליות ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות

כאבי גב עליון? הרקמות שנפגעות הן לרוב שרירים. החולה מתלונן לרוב על מתיחת שריר מקומית או תחושת של שרירים "תפוסים" הנובעים מעומס יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. זאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות
דלקת בגב העליון תסמינים

דלקת בגב העליון? תסמינים וסימנים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה שנפצעה ובהערכת חומרת הנזק. כאבים בגב העליון הם תלונה שכיחה. בארצות הברית ובעולם המערבי כאבי גב ובעיקר בגב התחתון הם הסיבה השכיחה ביותר לקבלת עזרה רפואית. 

דלקת בגב העליון תסמינים
כאבי גב עליון טיפול

כאבי גב עליון? טיפול עשוי לכלול מנוחה בלבד אך עלול גם לכלול דרכי טיפול מורכבות. הכול תלוי בחומרת הנזקים. ברוב המקרים התסמינים באזור זה נגרמים מנזק שרירי קל והקלה צפויה תוך זמן קצר עם טיפול עצמי, הקפדה על יציבה נכונה והתנהלות ארגונומית תקינה.

כאבי גב עליון טיפול
פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון אינה שכיחה. היציבות היחסית של עמוד השדרה באזור הזה מצמצם את העומסים המוטלים עליו ואת הנזקים לדיסקים הבין חולייתיים. המשמעות הקלינית של פריצת דיסק תלויה בלחץ שהיא יוצרת על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים. 

פריצת דיסק בגב העליון
כאבי גב עליון אבחון

כאבי גב עליון? אבחון מהיר יועיל במניעת נזקים כרוניים. מיחושים בחלק העליון של הגב על רקע משמעותי שכיחים פחות ממיחושים בגב התחתון או בצוואר. ברוב המקרים מיחושים אלה התרחשו על רקע "מתיחה של שריר". לעיתים הגורם לכאבים אלו עלול להיות פתולוגיה מסוכנת.

כאבי גב עליון אבחון
מחלת שוירמן

מחלת שוירמן פוגעת בחוליות עמוד השדרה הגבי בקרב ילדים ובני נוער. ברוב המקרים המחלה אינה כרוכה בסימנים ותסמינים משמעותיים. בחלק קטן מהמקרים היא עלולה לגרום לכאבי גב, לעקשת קשה ובמשך הזמן גם לנזקים לדיסקים הבין חולייתיים.

מחלת שוירמן
כאבים בשכמות

כאבים בשכמות מהווים בעיה שכיחה ביותר. למרות שברוב המקרים הגורם להם הוא נזק שרירי קל עדיין חשוב להיות מודע לכך שישנם גם גורמים אחרים רציניים יותר שעלולים לגרום לתסמינים דומים. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי.

כאבים בשכמות
כאבים בשכמות טיפול

כאבים בשכמות? טיפול מהיר עשוי, במידת הצורך, למנוע נזקים משמעותיים. לרוב, כאב בגב העליון ובשכמות נגרם בגלל "תנועה לא טובה" ונזק שרירי בר חלוף. לעתים הכאב עלול להצביע על פגיעה משמעותית יותר כמו פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב.

כאבים בשכמות טיפול
כאבי גב עליון גורמי סיכון

כאבי גב עליון? גורמי סיכון לבעיה זאת כוללים כאלה הנתונים לשליטת שלנו כמו למשל אורח החיים שאנו מנהלים, סוג פעילות גופנית שאנו בוחרים לעשות ועוד וגורמים אחרים כמו גיל וליקויים המבניים המולדים בעמוד השדרה שאינם נתונים לשליטה שלנו. 

כאבי גב עליון גורמי סיכון
כאבי גב עליון מניעה

כאבי גב עליון? מניעה היא הדרך הנכונה לצעוד בה. כמעט כולם חשו, חשים או יחושו סימנים ותסמינים בגב העליון ובשכמות. ברוב המקרים מדובר במיחושים זמניים שנובעים מנזק שרירי קל בחלק העליון של הגב. לפעמים הגורם לתסמינים הללו הוא משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון מניעה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)