Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון? אבחון מהיר יועיל במניעת נזקים כרוניים. מיחושים בחלק העליון של הגב על רקע משמעותי שכיחים פחות ממיחושים בגב התחתון או בצוואר. ברוב המקרים מיחושים אלה התרחשו על רקע "מתיחה של שריר". לעיתים הגורם לכאבים אלו עלול להיות פתולוגיה מסוכנת.

על מנת לבחור את הטיפול הנכון בכאבי גב עליון יש לדעת מה גורם להם. כאמור, ברוב המקרים המקור לתסמינים הללו יהיה מינורי ולא יצריך טיפול מיוחד מלבד התנהלות זהירה במשך ימים אחדים. נזקים משמעותיים יותר מחייבים אבחון מהיר והפנייה או טיפול מהירים כדי למנוע סיבוכים אפשריים. 

הרקע המכאני ברוב המקרים של כאבי גב עליון מאפשרים להתחיל בטיפול עצמי שמרני. התנהלות נכונה כאשר הגב מתחיל לכאוב חשובה לתהליך הריפוי. מנוחה ממושכת מידי במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לנזקים ומאיטה את ההחלמה. השאיפה שלכם צריכה להיות אפס כאב ומקסימום פעילות. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון אבחון - שלבים

כאבי גב עליון אבחון אבחון מדויק הוא מפתח לטיפול טוב. לצורך טיפול נכון ומניעת בעיה כרונית בבגב העליון יש חשיבות לאבחון מהיר ומדויק של מקור הכאבים. יותר מידי אנשים מסתובבים עם כאבי גב עליון כרוניים המהווים פגיעה באיכות חייהם עקב טיפול לקוי שהתבסס על אבחון שגוי או חוסר אבחון. האבחון של כאבי גב עליון מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית עובד לבדיקה הגופנית ובמידת הצורך נעזר באצמעי הדמיה ובבדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית 

בהיסטוריה הרפואית נלמד מה הרקע הבריאותי שלך ושל משפחתך. האם אתה או משפחתך סובלים או סבלתם ממחלות בעלות השפעה גנטית כמו דלקת פרקים או עברתם טיפולים או ניתוחים (לב, מערכת עיכול). האם נחבלת לאחרונה או סובל מתסמונת צליפת שוט בעקבות מעורבות בתאונת דרכים?

מידע על הכאבים

נלמד מה המיקום של הכאבים בגב, מתי החלו הכאבים, האם סבלתם בעבר מכאבים בגב העליון, באיזה תכיפות אתם סובלים מכאבים בגב העליון, איך החלו הכאבים (טראומה, הרמה, ישיבה לא נכונה). נלמד מה סוג הכאב (שורף, לופת, לוחץ, פועם), נציין את עוצמתם (בסולם של 1-10) ונלמד האם כאבים אלו הפריעו לכם להמשיך בשגרת חייכם. נשאל לגבי פעולות או מנחים שיש ביכולתם להחמיר או להפחית את הכאבים (עמידה? שכיבה? הליכה? ישיבה? התכופפות? שיעול? התעטשות? צחוק? התאמצות הנגרמת על רקע של עצירות?).

הרגלים, תרופות

נלמד על הרגליו של החולה. עישון?, סמים?, תרופות?, אלכוהול? (סיכוי גבוה יותר לדלקת זיהומית) נלמד על הרקע המקצועי של החולה. באלו עומסים ופעולות כרוך מקצועו (ישיבה?, נהיגה?, הרמת משאות?, התכופפות?) נלמד על הרקע הספורטיבי של החולה. האם אתה מבצע פעילות גופנית?, מה בדיוק אתם עושים?.

סימנים ותסמינים נוספים?

נלמד לגבי קיום אפשרי של סימנים ותסמינים נוספים מלבד כאבי הגב העליון. האם אתם סובלים מסימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול בחלק מהרגל, חולשה של שריר או קושי ללכת (צליעה?), הירדמות של חלק מהרגל או כף הרגל, ו/או חוסר תחושה של חלק מהרגל או מכף הרגל. האם אתם סובלים מסימנים ותסמינים המעידים על בעיה במערכת גוף אחרת כולל מערכת העיכול, מערכת הנשימה, דרכי השתן ועוד. לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. 

בדיקה גופנית

לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם, לזהות את הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. המקור לכאב יכול להיות בכול אחת מהרקמות המרכיבות את האזור האנטומי של הגב העליון. לחילופין יכול מקור הכאב להיות נזק לרקמה שיוצר הקרנת כאב לגב העליון.

הבדיקה הגופנית תכלול התבוננות על הגב בכלל ועל הגב העליון בפרט, כולל התבוננות על האופן שבו אתם נושאים את גופכם בעמידה, הליכה, ריצה ואם אפשר גם בקפיצה. ננסה בעזרת מישוש לאתר את הרקמה הפגועה בגב העליון ונערוך בדיקות טווחי תנועה אקטיביים ופאסיביים של עמוד השדרה ושל המפרקים הגדולים. כמו כן נבצע מגוון בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.  

אמצעי הדמיה ו/או בדיקות מעבדה

ברוב המקרים זה כול שידרש כדי לאבחן את הכאבים בגב העליון. בחלק קטן מהמקרים, כאשר קיים ספק לגבי האבחון נעזר בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה כגון רנטגן, CT או MRI ובדיקות מעבדה. באמצעות בדיקות אלו נשלול פתולוגיות אפשריות כגון דלקות פרקים ונוכל ברמת ביטחון גבוהה לקבוע מה הבעיה.

דגלים אדומים וצהובים

קיומם של סימנים ותסמינים המעלים את הסיכוי שהכאבים בגב העליון אינם נגרמים מסיבות מכניות מהוות דגל אדום. בין אלו ניתן למנות כאבים שהופיעו פעם ראשונה לאחר גיל 50 או לפני גיל 20, כאבים על רקע של טראומה רצינית, או טראומה מינורית על רקע של אובדן צפיפות עצם, היסטוריה של סרטן, רקע של צריכת סמים, אלכוהוליזם, שימוש בתרופות מדכאות מערכת חיסונית, שימוש ממושך בסטרואידים, חום, צמרמורות, אובדן משקל בלתי מוסבר, כאבים שאינם פוחתים במנוחה, נוקשות חמורה בבקרים, עיוות ונפיחות, לחץ בחזה, קשיי נשימה, דימום בשתן ועוד. 

דגלים צהובים הינם סימנים ותסמינים שנגרמים על רקע נפשי ירוד. אלה כוללים דיכאון, חרדות, חוסר הסתגלות ועוד. סימנים ותסמינים אלו עלולים להצביע על קשיים אפשריים בקצב ההחלמה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות

כאבי גב עליון? הרקמות שנפגעות הן לרוב שרירים. החולה מתלונן לרוב על מתיחת שריר מקומית או תחושת של שרירים "תפוסים" הנובעים מעומס יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. זאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות
דלקת בגב העליון תסמינים

דלקת בגב העליון? תסמינים וסימנים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה שנפצעה ובהערכת חומרת הנזק. כאבים בגב העליון הם תלונה שכיחה. בארצות הברית ובעולם המערבי כאבי גב ובעיקר בגב התחתון הם הסיבה השכיחה ביותר לקבלת עזרה רפואית. 

דלקת בגב העליון תסמינים
כאבי גב עליון טיפול

כאבי גב עליון? טיפול עשוי לכלול מנוחה בלבד אך עלול גם לכלול דרכי טיפול מורכבות. הכול תלוי בחומרת הנזקים. ברוב המקרים התסמינים באזור זה נגרמים מנזק שרירי קל והקלה צפויה תוך זמן קצר עם טיפול עצמי, הקפדה על יציבה נכונה והתנהלות ארגונומית תקינה.

כאבי גב עליון טיפול
פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון אינה שכיחה. היציבות היחסית של עמוד השדרה באזור הזה מצמצם את העומסים המוטלים עליו ואת הנזקים לדיסקים הבין חולייתיים. המשמעות הקלינית של פריצת דיסק תלויה בלחץ שהיא יוצרת על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים. 

פריצת דיסק בגב העליון
מחלת שוירמן

מחלת שוירמן פוגעת בחוליות עמוד השדרה הגבי בקרב ילדים ובני נוער. ברוב המקרים המחלה אינה כרוכה בסימנים ותסמינים משמעותיים. בחלק קטן מהמקרים היא עלולה לגרום לכאבי גב, לעקשת קשה ובמשך הזמן גם לנזקים לדיסקים הבין חולייתיים.

מחלת שוירמן
כאבים בשכמות

כאבים בשכמות מהווים בעיה שכיחה ביותר. למרות שברוב המקרים הגורם להם הוא נזק שרירי קל עדיין חשוב להיות מודע לכך שישנם גם גורמים אחרים רציניים יותר שעלולים לגרום לתסמינים דומים. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי.

כאבים בשכמות
כאבים בשכמות טיפול

כאבים בשכמות? טיפול מהיר עשוי, במידת הצורך, למנוע נזקים משמעותיים. לרוב, כאב בגב העליון ובשכמות נגרם בגלל "תנועה לא טובה" ונזק שרירי בר חלוף. לעתים הכאב עלול להצביע על פגיעה משמעותית יותר כמו פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב.

כאבים בשכמות טיפול
כאבי גב עליון גורמי סיכון

כאבי גב עליון? גורמי סיכון לבעיה זאת כוללים כאלה הנתונים לשליטת שלנו כמו למשל אורח החיים שאנו מנהלים, סוג פעילות גופנית שאנו בוחרים לעשות ועוד וגורמים אחרים כמו גיל וליקויים המבניים המולדים בעמוד השדרה שאינם נתונים לשליטה שלנו. 

כאבי גב עליון גורמי סיכון
כאבי גב עליון מניעה

כאבי גב עליון? מניעה היא הדרך הנכונה לצעוד בה. כמעט כולם חשו, חשים או יחושו סימנים ותסמינים בגב העליון ובשכמות. ברוב המקרים מדובר במיחושים זמניים שנובעים מנזק שרירי קל בחלק העליון של הגב. לפעמים הגורם לתסמינים הללו הוא משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון מניעה
כאבי גב עליון גורמים

כאבי גב עליון? גורמים לכך כוללים בעיקר עומסי יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. המקור יהיה לרוב פגיעה שולית ןחולפת בשרירים ותחושה של שרירים "תפוסים" וזאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)