Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון? הרקמות שנפגעות הן לרוב שרירים. החולה מתלונן לרוב על מתיחת שריר מקומית או תחושת של שרירים "תפוסים" הנובעים מעומס יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. זאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

הסיבה העיקרית לכאבים בגב העליון היא נזקים משניים בגין תפקוד לא תקין של השרירים ו/או המפרקים בעמוד השדרה העליון. כך למשל, ישיבה שפופה וממושכת מול המחשב או הטלוויזיה יכולה, עם הזמן, להוביל להתפתחות נזקים בחוליות הגב העליון וברקמות התומכות שפועלות סביבן ובעקבות נזקים אלו תתפתח דלקת ויופיעו כאבים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות - רקע

כאבים בגב העליון הם כאבים שאנו מרגישים בין החלק התחתון של הצוואר ועד הקו התחתון של הצלעות. איזור זה כולל בתוכו את עמוד השדרה החזי או הגבי, את עצמות השכם ואת הרקמות הפועלות באזור הזה. עמוד השדרה הגבי מתחיל בחוליית הצוואר התחתונה (C7) ומסתיים בחוליית המותן העליונה (L1). אזור זה של עמוד השדרה מצטיין בחוזק ויציבות גדולים בהשוואה לעמוד השדרה הצווארי או המותני וזאת בזכות בית החזה והצלעות. היציבות הזאת מגינה על חוליות הגב העליון ועומדת בבסיס העובדה שרוב הפגעים והכאבים באזור אנטומי זה אינם נגרמים מפתולוגיה קשה.

אנטומיה של עמוד השדרה העליון 

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעותהגב העליון מהווה למעשה קיר חיצוני לחלל בית החזה. עמוד השדרה החזי, המבנה העיקרי בקיר החיצוני הזה, מורכב מ12 חוליות כאשר 9 החוליות העליונות מתוכן יוצרות מפרקים עם 9 הצלעות העליונות. כל אחת מהצלעות הללו מתחברת לפנים לעצם החזה ומייצרות את חלל בית החזה. שלושת החוליות התחתונות יוצרות מפרקים עם שלושת הצלעות התחתונות שהן צלעות צפות. 

שלושת החוליות הללו והצלעות הצפות המחוברות אליהן מאפשרות תנועה גדולה יותר ומהוות אזור מעבר לחוליות המותן בעלות התנועה הנרחבת. בתוך חלל בית החזה יושבים מוגנים האיברים הפנימיים ובכללם הלב, הריאות והכבד. לחלל בית החזה יש יכולת להתרחב על מנת להכיל את הריאות בעת שהן מתמלאות אוויר בתהליך שאיפת האוויר. כאשר מביטים מהצד על הגב העליון נוכל להבחין שצורתו קמורה.

בין כול שתי חוליות בעמוד השדרה ובכלל זה עמוד השדרה העליון מצוים שלושה מפרקים, הדיסק הבין חולייתי ושני פרקי שטחה. מפרקים אלו אחראים לתפקוד המכני של עמוד השדרה החזי ובית החזה. מגוון שרירים ורצועות פועלות על חוליות עמוד השדרה החזי ועל הצלעות על מנת לתמרן ולכוון את איכות וגודל התנועה של אזור זה. חוט השדרה עובר בתוך תעלת חוט השדרה. בין כול שתי חוליות מבעד לפתחים יעודיים יוצאים שורשי עצבים אשר משמשים ערוצי תקשורת בין המוח לאברי הגוף השונים.

אלו רקמות נפגעות לרוב בגב העליון?

נזקים לגידים, שרירים ורצועות

החוליות והצלעות בעמוד השדרה החזי מהווים נקודת אחיזה למגוון גידים, שרירים ורצועות אשר תומכים ומעניקים את היציבות ויכולת תנועה מוגדרת לגב העליון. תאונה, חבלה או עומס יתר עלולים לגרום לכאבי גב עליון על רקע פגיעה ברקמות אלו.

נזקים מפרקיים

המפרקים בעמוד השדרה החזי כוללים את שני מפרקי השטחה (Facets) המצויים בחלק האחורי של החוליות, את המפרק הנוצר באמצעות הדיסק הבין חולייתי ואת המפרקים הנוצרים עם הצלעות. פגיעה במפרקים הללו או ברקמות התומכות בפעולתן (קופסיות, רקמה סינוביאלית, סחוסים, רצועות), בגלל אותן סיבות של חבלה או עומסי יתר יכולים לגרום לכאב בחלק העליון של עמוד השדרה וסביבו.

נזק לדיסק בין חולייתי חזי

בין כול שתי חוליות בעמוד השדרה פועל דיסק בין חולייתי הבנוי מחומר סחוסי חזק. תפקידו של הדיסק הוא בלימת הזעזועים העוברים לאורך עמוד השדרה והקניית גמישות ותנועה לעמוד השדרה. עומס יתר וחבלה עלולים לגרום לנזק (בלט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק) גם לרקמה החזקה הזאת ולגרום בכך ללחץ על שורש עצב גבי או על חוט השדרה ולהתפתחות כאבים בחלק העליון של עמוד השדרה וסביבו. כאבים בגב העליון על רקע של פגיעה בדיסק הבין חולייתי שכיחים פחות מכאבי גב תחתון וכאבי צוואר על רקע של נזק לדיסק הבין חולייתי. מחקרים טוענים שרק 1% מפריצות הדיסק בעמוד השדרה מתרחשות בעמוד השדרה העליון.

נזק לחוליות

כאבי גב עליון עלולים להתפתח גם על רקע של שברים בחוליות או בצלעות. שברים מעין אלו יכולים להתפתח עקב טראומה קשה או לחילופין טראומה קלה כאשר ברקע קיימת מחלת דלדול העצם (אוסטיאופורוזיס).

המשיכו לקרוא אודות תסמונת צליפת שוט ואודות תסמונות כאב נוספות כמו שלבקת חוגרת שעלולות לגרום להתפתחות כאבים גם בגב העליון.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת בגב העליון תסמינים

דלקת בגב העליון? תסמינים וסימנים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה שנפצעה ובהערכת חומרת הנזק. כאבים בגב העליון הם תלונה שכיחה. בארצות הברית ובעולם המערבי כאבי גב ובעיקר בגב התחתון הם הסיבה השכיחה ביותר לקבלת עזרה רפואית. 

דלקת בגב העליון תסמינים
כאבי גב עליון טיפול

כאבי גב עליון? טיפול עשוי לכלול מנוחה בלבד אך עלול גם לכלול דרכי טיפול מורכבות. הכול תלוי בחומרת הנזקים. ברוב המקרים התסמינים באזור זה נגרמים מנזק שרירי קל והקלה צפויה תוך זמן קצר עם טיפול עצמי, הקפדה על יציבה נכונה והתנהלות ארגונומית תקינה.

כאבי גב עליון טיפול
פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון אינה שכיחה. היציבות היחסית של עמוד השדרה באזור הזה מצמצם את העומסים המוטלים עליו ואת הנזקים לדיסקים הבין חולייתיים. המשמעות הקלינית של פריצת דיסק תלויה בלחץ שהיא יוצרת על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים. 

פריצת דיסק בגב העליון
כאבי גב עליון אבחון

כאבי גב עליון? אבחון מהיר יועיל במניעת נזקים כרוניים. מיחושים בחלק העליון של הגב על רקע משמעותי שכיחים פחות ממיחושים בגב התחתון או בצוואר. ברוב המקרים מיחושים אלה התרחשו על רקע "מתיחה של שריר". לעיתים הגורם לכאבים אלו עלול להיות פתולוגיה מסוכנת.

כאבי גב עליון אבחון
מחלת שוירמן

מחלת שוירמן פוגעת בחוליות עמוד השדרה הגבי בקרב ילדים ובני נוער. ברוב המקרים המחלה אינה כרוכה בסימנים ותסמינים משמעותיים. בחלק קטן מהמקרים היא עלולה לגרום לכאבי גב, לעקשת קשה ובמשך הזמן גם לנזקים לדיסקים הבין חולייתיים.

מחלת שוירמן
כאבים בשכמות

כאבים בשכמות מהווים בעיה שכיחה ביותר. למרות שברוב המקרים הגורם להם הוא נזק שרירי קל עדיין חשוב להיות מודע לכך שישנם גם גורמים אחרים רציניים יותר שעלולים לגרום לתסמינים דומים. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי.

כאבים בשכמות
כאבים בשכמות טיפול

כאבים בשכמות? טיפול מהיר עשוי, במידת הצורך, למנוע נזקים משמעותיים. לרוב, כאב בגב העליון ובשכמות נגרם בגלל "תנועה לא טובה" ונזק שרירי בר חלוף. לעתים הכאב עלול להצביע על פגיעה משמעותית יותר כמו פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב.

כאבים בשכמות טיפול
כאבי גב עליון גורמי סיכון

כאבי גב עליון? גורמי סיכון לבעיה זאת כוללים כאלה הנתונים לשליטת שלנו כמו למשל אורח החיים שאנו מנהלים, סוג פעילות גופנית שאנו בוחרים לעשות ועוד וגורמים אחרים כמו גיל וליקויים המבניים המולדים בעמוד השדרה שאינם נתונים לשליטה שלנו. 

כאבי גב עליון גורמי סיכון
כאבי גב עליון מניעה

כאבי גב עליון? מניעה היא הדרך הנכונה לצעוד בה. כמעט כולם חשו, חשים או יחושו סימנים ותסמינים בגב העליון ובשכמות. ברוב המקרים מדובר במיחושים זמניים שנובעים מנזק שרירי קל בחלק העליון של הגב. לפעמים הגורם לתסמינים הללו הוא משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון מניעה
כאבי גב עליון גורמים

כאבי גב עליון? גורמים לכך כוללים בעיקר עומסי יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. המקור יהיה לרוב פגיעה שולית ןחולפת בשרירים ותחושה של שרירים "תפוסים" וזאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון גורמים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)