Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון? גורמים לכך כוללים בעיקר עומסי יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. המקור יהיה לרוב פגיעה שולית ןחולפת בשרירים ותחושה של שרירים "תפוסים" וזאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבים בגב העליון או כאבים בעמוד השדרה הגבי הם כאבים שאנו חשים באזור עמוד השדרה שנמצא בין חוליית הצוואר (C7) התחתונה לחוליית המותן העליונה (L1). העידן המודרני הכרוך בחוסר פעילות גופנית ובשהייה בלתי פוסקת רכון מעל מקלדת חושפים את האזור הזה לעומסים ופציעות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון גורמים - רקע

עמוד השדרה הגבי מצטיין בחוזק וביציבות גדולים בהשוואה לעמוד השדרה הצווארי או המותני. החוזק והיציבות של עמוד השדרה הגבי מוקנית לו בזכות בית החזה וכלוב הצלעות. כלוב הצלעות ובית החזה משמשים מחד להגנה על האיברים החיוניים כולל בין היתר הריאות והלב ומאידך מעניקים הגנה לגב העליון ומונעת נזקים קשים באזור הזה של הגב.

תפקוד לא תקין של השרירים ו/או המפרקים בעמוד השדרה העליון הגורמים לעומסי יתר היא הסיבה העיקרית להתפתחות כאבים בגב העליון. ישיבה שפופה לאורך זמן מול אחד המסכים מחשב, טלפון או הטלוויזיה יכולה, על ציר הזמן, להוביל לעומסי יתר, נזקים בחוליות הגב העליון, ברקמות התומכות בהן וברקמות המניעות אותן וכאבים. 

אנטומיה בסיסית של עמוד שדרה העליון  

כאבי גב עליון גורמים עמוד השדרה הגבי מורכב מ12 חוליות כאשר 9 החוליות העליונות יוצרות מפרקים מאחור עם 9 הצלעות העליונות ומלפנים מתחברות עם עצם החזה כדי לייצר את חלל בית החזה. שלושת החוליות התחתונות יוצרות מפרקים מאחור עם שלושת הצלעות התחתונות שהן צלעות צפות. החוליות הללו והצלעות הצפות המחוברות אליהן מאפשרות תנועה גדולה יחסית. חלל בית החזה מגן על האיברים הנמצאים בתוכו כולל לב, ריאות וכבד. היכולת להתרחב מאפשרת לבית החזה להכיל את הריאות בעת שאיפת האוויר. לגב העליון מבנה קיפוזי קל.

שלושה מפרקים, כולל הדיסק הבין חולייתי ושני פרקי שטחה ממוקמים ומתפקדים בין כול שתי חוליות בעמוד השדרה העליון. המבנה הייחודי של עמוד השדרה העליון כולל עוד שני מפרקים בין הצלעות לבין כול חוליה. מפרקים אלו מקנים את יכולת התנועה לעמוד השדרה החזי. מגוון שרירים ורצועות פועלים יחד עם חוליות עמוד השדרה החזי והצלעות כדי לתמרן ולכוון את התנועה. חוט השדרה עובר בתוך תעלת חוט השדרה המצויה לאור עמוד השדרה, כולל עמוד השדרה הגבי. בין כול שתי חוליות מבעד לפתחים יעודיים יוצאים שורשי עצבים אשר משמשים ערוצי תקשורת בין המוח לאברי הגוף השונים.

מה עלול להשתבש בגב העליון?

עמוד השדרה הגבי או החזי והצלעות מעניקים נקודות אחיזה למספר רב של גידים, שרירים ורצועות אשר תומכים, מייצבים ומניעים את הגב העליון. עומסי יתר או נזקי חבלה עלולים לפגוע בכול אחת מהרקמות הרכות בגב העליון ולגרום לכאבים. גם פגיעה באחד מחמשת מפרקי עמוד השדרה הגבי ו/או באחת מהרקמות התומכות ומניעות אותם עקב עומס יתר, חבלה או מחלה עלולה לגרום להתפתחות כאב באזור הזה.

אין לשכוח כמובן את הדיסק הבין חולייתי חזי כגורם לסימנים ותסמינים באזור זה. למרות שעקב יציבותו של עמוד השדרה הגבי אין הדבר שכיח הרי שנזקי חבלה ועומסי יתר על הדיסק הזה עלולים לגרום לפציעתו. 99% מפריצות הדיסק בעמוד השדרה מתרחשות בעמוד השדרה המותני והצווארי ורק 1% מתרחש בעמוד השדרה העליון. פגיעה בגופי החוליות עצמן כמו למשל במצב של שברים מתרחשת כתוצאה מחבלה או בגלל אובדן צפיפות העצם שאז גם נפילה קלה עלולה לגרום לריסוק של חולייה או צלע.

גורמים

עמוד השדרה הצווארי ועמוד השדרה המותני תוכננו להעניק לנו תנועה נרחבת. עמוד השדרה החזי תוכנן לייציבות וקשיחות הדרושים לזקיפות קומה ולהגנה על האיברים החיוניים הפנימיים. יציבות וקשיחות אלה מגנים על עמוד שדרה העליון מפני נזקים משמעותיים כגון ניוון מפרקי החוליות בגב העליון, ניוון של הדיסקים הבין חולייתיים בגב העליון, ריבוי פריצות דיסקים בין חולייתיים בגב העליון, היצרות של תעלת עמוד השדרה הגבי ועוד.

מסיבה זאת, הפגיעות והכאבים בגב העליון נושאים ברובן אופי קל. עם זאת למרות היות עמוד השדרה העליון חסין לפגיעות ביחס לעמוד השדרה הצווארי והמותני עדיין, הכוחות, העומסים ומגוון המחלות מצליחים לגרום נזקים וכאבים גם לו. להלן גורמים אפשריים לכאבים בגב העליון: 

ניוון ויציבה לקויה

שימוש לא נכון או חוסר שימוש בשרירים בגב העליון מובילים לניוון ופגיעה ובעקבותיהם לכאבים. כך למשל ישיבה ממושכת ומרוחה במשך שעות כול יום וחוסר פעילות גופנית גורמים לניוון הדרגתי של השרירים הללו. שרירי גב מנווונים אינם יכולים למלא את משימתם הכוללת בין היתר תמיכה בעמוד השדרה הגבי.

עומס יתר 

upper back pain causesעומס יתר על חוליות הגב העליון ועל הרקמות הרכות התומכות והמניעות אותו כולל הגידים, השרירים, הרצועות, הדיסקים בין חולייתיים, הסחוסים ועוד הוא עוד סיבה להתפתחות כאבים בגב עליון. עומסי יתר אלה על הגב העליון נגרמים בעיקר בגלל ליקויי יציבה והתנהלות ארגונומית לקויה. ישיבה ממושכת יוצרת עומסים סטטיים על הרקמות התומכות בגב ובכלל זה דיסקים בין חולייתיים, שרירים, רצועות, גידים ועוד. העומס הזה גורם לרקמות להיכשל בהדרגתיות ביכולת שלהם לתמוך ומכאן הדרך לפציעה קצרה.

נזקי חבלה

גם נזקי חבלה מהווים גורם שכיח להתפתחות כאבים בגב העליון. דטגמאות לכך כוללות תאונת דרכים (צליפת שוט), נפילה, פציעת ספורט, הרמה לא נכונה ועוד. כול אלה עלולים לגרום לפריצת דיסק בין חולייתי וללחץ על שורש עצב או על חוט השדרה, למתיחה או קריעה של רקמות רכות כולל רצועות שרירים גידים, יכולים לגרום לשברים בחוליות עמוד השדרה ועוד. נזקים אלו ואחרים עלולים להוביל להתפתחות סימנים ותסמינים בגב העליון. 

מחלות

מספר רב של מחלות והפרעות בריאותיות עלולים לגרום בין היתר להתפתחות כאב בגב העליון. בין הפרעות והמחלות הללו נמנה כמובן את דלקת הפרקים השכיחה מכולן - דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) וגם דלקות פרקים אחרות כגון דלקת פרקים מקשחת (Ankylosing spondylitis), דלקת פרקים פסוריאטית, דלקת פרקים ריאומטית, דלקת זיהומית ועוד. מחלות נוספות שעלולות לגרום לכאבים בגב העליון כוללות גידול סרטני ראשוני או גרורה סרטנית, פיברומיאלגיה, מחלת פאג'ט, מיוסיטיס ועוד. 

גידולים סרטניים שפירים או ממאירים וכן גידולים סרטניים ראשוניים או גרורות עלולים לגרום להרס ו/או לחץ על רקמות סמוכות לעמוד השדרה העליון ובכך לגרום בין היתר גם להתפתחות של כאב ורגישות באזור הזה. מגוון מחלות נוספות כולל חולי של הריאות כולל סרטן, בעיות לב, נזק לאבי העורקים, דלקות ואבנים בדרכי השתן ו/או בכליות, בעיות במערכת העיכול, פתולוגיות גניקולוגיות ברחם ובשחלות ועוד.

נזקים מרוחקים המקרינים כאב לגב העליון

לא כול הכאבים בגב העליון נגרמים בגלל נזקים לאחת או יותר מהרקמות בגב העליון. לעתים הכאבים שאנו חשים בגב העליון מוקרנים מדלקות, גידולים סרטניים או פגיעות אחרות באיברים פנימיים ומרוחקים כולל לב, אב העורקים,ריאות, ושט, קיבה, כבד, כיס מרה, לבלב, כליות, דלקות ואבנים בדרכי השתן, פתולוגיות גניקולוגיות ברחם ובשחלות ועוד. הקרנות כאב לגב העליון יכולים להתפתח גם עקב פגיעה בדיסק בין חולייתי צווארי או מותני. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות

כאבי גב עליון? הרקמות שנפגעות הן לרוב שרירים. החולה מתלונן לרוב על מתיחת שריר מקומית או תחושת של שרירים "תפוסים" הנובעים מעומס יתר על רקע יציבה וארגונומיה לקויים. זאת לעומת כאבי צוואר או כאבי גב תחתון שבהם הגורם לכאבים הוא לרוב משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון הרקמות שנפגעות
דלקת בגב העליון תסמינים

דלקת בגב העליון? תסמינים וסימנים אופייניים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה שנפצעה ובהערכת חומרת הנזק. כאבים בגב העליון הם תלונה שכיחה. בארצות הברית ובעולם המערבי כאבי גב ובעיקר בגב התחתון הם הסיבה השכיחה ביותר לקבלת עזרה רפואית. 

דלקת בגב העליון תסמינים
כאבי גב עליון טיפול

כאבי גב עליון? טיפול עשוי לכלול מנוחה בלבד אך עלול גם לכלול דרכי טיפול מורכבות. הכול תלוי בחומרת הנזקים. ברוב המקרים התסמינים באזור זה נגרמים מנזק שרירי קל והקלה צפויה תוך זמן קצר עם טיפול עצמי, הקפדה על יציבה נכונה והתנהלות ארגונומית תקינה.

כאבי גב עליון טיפול
פריצת דיסק בגב העליון

פריצת דיסק בגב העליון אינה שכיחה. היציבות היחסית של עמוד השדרה באזור הזה מצמצם את העומסים המוטלים עליו ואת הנזקים לדיסקים הבין חולייתיים. המשמעות הקלינית של פריצת דיסק תלויה בלחץ שהיא יוצרת על חוט השדרה ו/או על אחד משורשי העצבים. 

פריצת דיסק בגב העליון
כאבי גב עליון אבחון

כאבי גב עליון? אבחון מהיר יועיל במניעת נזקים כרוניים. מיחושים בחלק העליון של הגב על רקע משמעותי שכיחים פחות ממיחושים בגב התחתון או בצוואר. ברוב המקרים מיחושים אלה התרחשו על רקע "מתיחה של שריר". לעיתים הגורם לכאבים אלו עלול להיות פתולוגיה מסוכנת.

כאבי גב עליון אבחון
מחלת שוירמן

מחלת שוירמן פוגעת בחוליות עמוד השדרה הגבי בקרב ילדים ובני נוער. ברוב המקרים המחלה אינה כרוכה בסימנים ותסמינים משמעותיים. בחלק קטן מהמקרים היא עלולה לגרום לכאבי גב, לעקשת קשה ובמשך הזמן גם לנזקים לדיסקים הבין חולייתיים.

מחלת שוירמן
כאבים בשכמות

כאבים בשכמות מהווים בעיה שכיחה ביותר. למרות שברוב המקרים הגורם להם הוא נזק שרירי קל עדיין חשוב להיות מודע לכך שישנם גם גורמים אחרים רציניים יותר שעלולים לגרום לתסמינים דומים. אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים וצורך בפתרון כירורגי.

כאבים בשכמות
כאבים בשכמות טיפול

כאבים בשכמות? טיפול מהיר עשוי, במידת הצורך, למנוע נזקים משמעותיים. לרוב, כאב בגב העליון ובשכמות נגרם בגלל "תנועה לא טובה" ונזק שרירי בר חלוף. לעתים הכאב עלול להצביע על פגיעה משמעותית יותר כמו פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב.

כאבים בשכמות טיפול
כאבי גב עליון גורמי סיכון

כאבי גב עליון? גורמי סיכון לבעיה זאת כוללים כאלה הנתונים לשליטת שלנו כמו למשל אורח החיים שאנו מנהלים, סוג פעילות גופנית שאנו בוחרים לעשות ועוד וגורמים אחרים כמו גיל וליקויים המבניים המולדים בעמוד השדרה שאינם נתונים לשליטה שלנו. 

כאבי גב עליון גורמי סיכון
כאבי גב עליון מניעה

כאבי גב עליון? מניעה היא הדרך הנכונה לצעוד בה. כמעט כולם חשו, חשים או יחושו סימנים ותסמינים בגב העליון ובשכמות. ברוב המקרים מדובר במיחושים זמניים שנובעים מנזק שרירי קל בחלק העליון של הגב. לפעמים הגורם לתסמינים הללו הוא משמעותי יותר. 

כאבי גב עליון מניעה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)