Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט ומפרק הלסת, מה הקשר? ובכן, עמוד השדרה הצווארי ומפרק הלסת נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים בעקבות צליפת שוט. למה תאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" שבה הנפגע העיקרי הוא עמוד השדרה הצווארי תשפיע גם על הפרק לסתי-רקתי? 

תאונות דרכים שגורמות לתסמונת צליפת שוט הן תופעה שכיחה ביותר. הדברים נכונים בעיקר בעולם המערבי הממונע. כך למשל בשנת 2017 נרשמו במשטרת ישראל 13,335 תאונות דרכים עם אלפי נפגעים כאשר מספר ההרוגים בשנה זו עמד על 364. על פי במחקר שלפנינו נימצא קשר משמעותי בין צליפת שוט לבין התפתחות של כאב במפרק הלסת ועל כן סימנים ותסמינים אופייניים בגין צליפת שוט עלולים לכלול מלבד כאבים בצוואר גם כאבים במפרקי הלסת.  

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט ומפרק הלסת - המחקר השבדי

במחקר שנערך על ידי חוקרים שבדים (The Journal of the American Dental Association 08/2007) נמצא שאחד מכול שלושה אנשים המעורבים בתאונת "צליפת שוט" יתלונן, גם אם באיחור, על תסמינים המאפיינים את תסמונת מפרק הלסת הכוללים בין היתר כאבים באזור מפרקי הלסת, מגבלות תנועה של מפרק הלסת, כאב באוזניים ועוד. המחקר הקיף 60 חולים אשר היו מעורבים בתאונות דרכים. בכל המקרים רכב התנגש ברכבם מאחור ובעקבות זאת החלו לסבול מתסמונת צליפת שוט. 

ממצאי המחקר השבדי

על פי הממצאים של המחקר השבדי במהלך השנה שלאחר התרחשות התאונה היו לאנשים המעורבים סיכויים גבוהים פי 5 בהשוואה לקבוצת בקורת, לפתח סימנים וסימפטומים המאפיינים תפקוד לקוי של מפרק הלסת כולל בין היתר כאבים במפרקי הלסת ועוד.

צליפת שוט ומפרק הלסת

מהי תסמונת צליפת שוט?

הנזק למפרק הלסת בעת תאונת צליפת שוט מתרחש בגלל הכוחות והשינויים האלימים אליהם נחשף מפרק הלסת כאשר הראש נזרק לאחור ואז לפנים. תסמונת צליפת שוט נובעת לרוב עקב ההטחה המהירה והכוחנית (צליפת שוט) של הראש והצוואר עקב נפילה, ספיגת מכה ישירה או בעת תאונת דרכים, לטווחים ולכיוונים שונים וקיצוניים. 

על פי מגוון מחקרים רוב האנשים שנחשפים לחבלת צוואר מסוג זה יפתחו גם תסומנת צליפת שוט. גם חבלות קלות עלולים להוביל להתפתחות מגוון תסמינים כגוןכוללים כאב ברמות חומרה שונות בצוואר ובעיקר בעורף, הגבלה ביכולת התנועה של הצוואר, כאבים במפרקי הלסת, כאב ראש, סחרחורת וורטיגו, בחילות והקאות, חסרים נוירולוגיים כמו נימול בידיים חולשה ועוד, קשיי ריכוז, דיכאון, קושי להירדם, מתח נפשי גבוה.

התסמינים עקב צליפת שוט יחלפו לרוב תוך ימים ספורים או שבועות אך לעיתים עלולים להישאר לשנים רבות. תסמונת צליפת שוט עלולה לכלול מלבד נזקים לעמוד השדרה הצווארי גם נזקים לאחד או שני מפרקי הלסת ולרקמות הפועלים סביבם.

מהי תסמונת מפרק הלסת?

פגיעה במפרק או במפרקי הלסת עלולה להוביל לתפקוד לקוי ולחוסר סנכרון בעבודת המפרקים. לקות תפקודית זו סופה לגרום להמשך נזקים למפרקים או לאחד או יותר מהרקמות הפועלות בתוך המפרקים (סחוסים, מיניסקוס, רקמה סינוביאלית) או על המפקרים (שרירים וגידים) ולדלקות וכאבים. 

בין הסימנים והסמפטומים הללו יד לכלול : כאבים המחמירים בעת לעיסה, דיבור או פיהוק, ורעשים הבוקעים ממפרק הלסת במהלך ביצוע תנועות של פתיחה וסגירת הפה. סימנים וסימפטומים נוספים עלולים לכלול: כאבי ראש, כאבי צוואר, סחרחורת, ורטיגו, טינטון, ועוד. 

מה הקשר בין הצוואר לבין מפרקי הלסת?

קודם כול עובדתית יש קשר סטטיסטי בין כאבים בצוואר לבין כאבים במפרקי הלסת. מחקרים רבים הוכיחו שהסיכוי של חולים הסובלים מכאבי לסתות לסבול גם מכאבי צוואר ולהיפף גבוהים משמעותית. ההסברים לקשר הזה כוללים קשר ביו מכני - תנועת הלסת כרוכה בתנועות של עמוד השדרה הצווארי, קשר עצבי - העצב המשולש (טריגמינל) מעביר מידע תחושתי מהפנים ומועבר למוח יחד עם מידע שנאסף בחוט השדרה הצווארי. כמו כן יש לזכור שצליפת שוט עלולה לגרום לנזקים ישירים למבנים של העצב המשולש הממוקמים בחלק העליון של חוט השדרה הצווארי ובכך לפגוע גם בצוואר וגם בתפקוד של מפרקי הלסת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת ניוונית במפרק הלסת

דלקת ניוונית במפרק הלסת היא תופעה שכיחה. כמעט אצל כול חולה שסובל מסימנים ותסמינים שמקורם בציר החשוב הזה ניתן למצוא שינויים ניווניים המאפיינים את דלקת הפרקים הניוונית. בדומה למפרקים האחרים גם מפרק זה חשוף לעומסי יתר, בלאי ושחיקה. 

דלקת ניוונית במפרק הלסת
הידוק לסתות

הידוק לסתות? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים. בין הנזקים האפשריים בגלל תופעה זאת נמנה שחיקת שיניים, שחיקת סחוסים, הרסס של המיניסקוס ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים הנובעים מכך כוללים מיחושים בפנים, מגבלות תנועה ועוד.

הידוק לסתות
חריקת שיניים

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

חריקת שיניים
איך לשחרר לסת תפוסה

איך לשחרר לסת תפוסה? טיפול ושיקום מהירים של המפרק הזה יחסכו סבל מיותר. ניהול מהיר של המקרה מיד עם הופעת התסמינים הראשונים יעלו את סיכויי הריפוי, לעתים אפילו רק באמצעות מנוחה והקפדה על כללים פשוטים. אבחון וטיפול מאוחרים עלולים להשאיר נזק כרוני בפרק.

איך לשחרר לסת תפוסה
דלקת במפרק הלסת תסמינים

דלקת במפרק הלסת? תסמינים אופייניים עשויים להצביע על זהות הרקמה שניזוקה בפרק הזה ומהי חומרת הנזק. פגיעה בכול אחד מרקמות הפרק עלולה להוביל להתפתחות מגוון רחב של סימנים ותסמינים האופייניים בעיקר לאותה רקמה.

דלקת במפרק הלסת תסמינים
כאבים בלסת גורמים

כאבים בלסת? גורמים אפשריים לכך כוללים נזקי חבלה (חבטה), טיפול שיניים לקוי, ביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרקי הלסת, מתח נפשי ועוד. גם מחלות פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית עלולות להיות הגורם להפרעה זאת.

כאבים בלסת גורמים
כאבים בלסת

כאבים בלסת בפנים, באוזן ובמקומות נוספים עלולים להעיד על פגיעה במפרק הלסת. מה גורם לזה ומה הם הנזקים שנגרמים למפרק? השימוש הרב שאנו עושים במפרק במהלך דיבור, לעיסה ועוד חושף את המפרק לעומסים ולבלאי ממאמץ חוזר. 

כאבים בלסת
מכתב: תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת

ד"ר בכר שלום, 

אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר הגעתי אליך (במקרה, בהמלצת חבר) מצב מפרק הלסת שלי היה כל כך רע שיכולתי בקושי ללעוס או לדבר וכעבור מספר שבועות בודדים של טיפולים מצבי הרבה יותר טוב.

תסמונת מפרק הלסת
כאבים בלסת שכיחות

כאבים בלסת? שכיחות ההפרעות בפרק הזה גדולה הרבה יותר ממה ששיערו מומחים בתחום. פגיעה בציר תנועה זה, המצוי בקדמת האוזן ומהווה את נקודת החיבור של הלסת התחתונה אל הגולגולת, בגלל טראומה או שימוש יתר, עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים.

כאבים בלסת שכיחות
הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת

הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת כוללת בין היתר הכרת האנטומיה של מפרק הלסת, הבנת הגורמים לתסמונת מפרק הלסת ועוד. תסמונת מפרק הלסת כוללת למעשה אוסף מגוון של סימנים וסימפטומים הנובעים מתפקוד לקוי של אחד או של שני מפרקי הלסת.

הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)