Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

איך לשחרר לסת תפוסה? טיפול ושיקום מהירים של המפרק הזה יחסכו סבל מיותר. ניהול מהיר של המקרה מיד עם הופעת התסמינים הראשונים יעלו את סיכויי הריפוי, לעתים אפילו רק באמצעות מנוחה והקפדה על כללים פשוטים. אבחון וטיפול מאוחרים עלולים להשאיר נזק כרוני בפרק.

רוב המקרים של כאבים בלסת נובעים מנזקים זמניים בשרירי הלעיסה הכוללים התכווצות שרירים ונקודות הדק דלקתיות. נזקים מינוריים אלו צפויים לחלוף עם או בלי טיפול. מאידך קיימת סכנה שבעיות משמעותיות יותר בשרירי הלעיסה עלולות עקב שיבוש התפקוד של פעולת הלסת להוביל לנזקים משמעותיים יותר: דיסק תוך מפרקי הסוטה ממקומו, מתיחה של רצועות, שחיקה של סחוסים, דלקת פרקים ניוונית ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

איך לשחרר לסת תפוסה - רקע

כאב קל חד פעמי במפרק הלסת הנמשך ימים ספורים בלבד אינו מחייב אבחון וטיפול. גם נוכחות ארעית של רעשים, בעת פתיחה וסגירה של הפה אינם מעידים בהכרח על בעיה משמעותית המחייבת טיפול מקצועי. הסימנים ותסמינים הללו יכולים להופיע בעקבות מכה קלה, טיפול שיניים או חריקת שיניים עם או בלי הידוק לסתות על רקע של מתח נפשי זמני, וייעלמו תוך ימים אחדים.

מאידך, כאב לסת ממושך או כאב לסת החוזר שוב ושוב ו/או קיום של רעשים בעת הנעת המפרק ומגבלות תנועה מחייבים התייחסות יסודית ואחראית. מגוון התסמינים הללו עלולים להעיד על התפתחות נזקים משמעותיים במפרק הלסת. כאבי אוזניים או שיניים ממושכים ללא כל רקע פתולוגי יכולים גם כן להעיד על בעיה במפרק הלסת. בכל מקרה מניעה היא המדיניות המועדפת. עדיף לשלול בעיה מאשר לטפל בה מאוחר יותר.  

טיפול עצמי

כאמור, ברוב הפעמים, כאבים בלסת הנובעים מליקוי ראשוני במפרק הלסת יחלפו תוך ימים ספורים גם בלי טיפול מיוחד או הכוונה. הרבה פעמים התנהגות נכונה כאשר הפציעה בראשית דרכה הכוללת מנוחה למפרק ובכלל זה הימנעות מלעיסה מיותר (מסטיק), הימנעות מפתיחה מלאה של הפה (פיהוק), הימנעות מלעיסה של מזון קשה ועוד. גם עיסוי עצמי של שרירי הלעיסה עשוי להניב הקלה. 

נסו להפחית או למנוע לחצים נפשיים. בחלק גדול מהמקרים לחץ נפשי וחרדות גורמים להידוק לסתות וחריקת שיניים ובכך ולהתפחות הנזקים במפרקי הלסת. יתכן שסד לילה או מגן שיניים עשויים להועיל וזאת למרות שאין מחקרים שמאשרים את התועלת.

ניתן באופן זמני בלבד לנסות ולהפחית את כאבים ראשוניים במפרק הלסת באמצעות תרופות ללא מרשם. הדגש כאן הוא על כאבים ראשוניים בלבד. כאשר מדובר בכאבים כרוניים, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע בתחום לגבי שיכוך הכאבים באמצעות תרופות. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמה שנפגעה החלמה מלאה. נסו להבין מה גרם לכאבים במפרק ולהימנע מכך. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו להיווצרות הבעיה.

טיפול כירופרקטי

איך לשחרר לסת תפוסהכאבים ומגבלות תנועה שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. הטיפול בליקויים במפרק הלסת עשוי להיות מורכב ומאתגר. כירופרקטיקה נותנת מענה שמרני, ללא תרופות או ניתוח לרובן המכריע של הבעיות במפרק הלסת. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל בכאבים ופתולוגיות של מפרק הלסת שנוצרים עקב שיבוש בתפקוד הביו-מכאני או בגלל נזק לרקמות המפרק מעומס יתר או מפציעה טראומטית. הכירופרקטיקה בהסתכלותה הביו מכאנית יכולה להועיל בטיפול ובשיקום המפרק הפצוע ומניעת פציעות בהמשך. על המטופל להחלים לחלוטין מהבעיה על מנת למנוע מעגל קסמים של דלקות חוזרות. 

הורדת עומסים מהמפרק

עם ההגעה לאבחון ינהל הכירופרקט דיון עם החולה לגבי מהות הבעיה ומה לדעתו גרם לה. יש חשיבות לכך שהחולה יפחית במידת האפשר את העומסים על מערכת הלעיסה על ידי שינוי הרגלים כגון לעיסת מסטיק, אכילת מזון קשה, לקיחת ביסים גדולים, הידוק לסתות חריקת שיניים ועוד. במידה וקיימת חריקת שיניים יופנה החולה להתאמת סד לילה.

בשלב החריף

מהות הטיפול במפרק הלסת תלויה בסוג הרקמה שנפגעה, חומרת הפגיעה והשלב בו הפגיעה מצויה. בעיקרון בשלבים החריפים הטיפול יהיה פסיבי ויכלול אמצעי עזר להורדת דלקות ובשלבים המתקדמים יותר יהפוך הטיפול בהדרגה לאקטיבי ויצריך מעורבות הולכת וגדלה של המטופל. הטיפול במרפאה נעשה באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. הטיפול יכלול הנעה מבוקרת של מפרק הלסת לשיפור טווח תנועה, מניעת החלשות השרירים ומגבלות תנועה כרוניות.

הפניה לבעל מקצוע אחר

במידת הצורך יופנה החולה לאחד או יותר מהטיפולים או בעלי המקצוע הבאים: טיפול באמצעות תרופות אנטי דלקתיות הכוללות הזרקה של קורטיקוסטרואידים, רופא שיניים לבדיקת מנשך, פסיכולוג להערכה פסיכולוגית, רופא משפחה לטיפול תרופתי ובמידה ושום אמצעי לא עוזר לכירורג פה ולסת.

מטרת הטיפול השמרני הכירופרקטי

 • הפחתה של כאב

 • שיפור טווח התנועה

 • הפחתה בכמות התרופות הנצרכת

 • חזרה מהירה לשגרה

 • שיקום המפרק

הטיפול במרפאתנו יכלול:

סד לילהלצורך הטיפול והשיקום של מפרק הלסת ננקוט בצעדים הבאים:

 • שימוש בסד לילה למניעת שחיקת השיניים

 • הנעות מפרק הלסת לשיפור התנועה והפחתת הכאב

 • עיסוי עמוק של שרירי הלסת להרפיה ולהפחתת הכאב

 • מתיחות שרירי הלסת לשיפור התנועה ולהפחתת הכאב

 • לרוב יש צורך לטפל גם בעמוד השדרה הצווארי

 • אמצעי עזר חשמליים (אולטרה סאונד, לייזר רך ועוד)

טיפולים נוספים

 • טיפולים תרופתיים - תרופות נגד דלקת כולל זריקות סטרואידים, תרופות להורדת כאב והרפיית שרירים, תרופות לשינה ועוד.

 • טיפולים התנהגותיים - כגון ביופידבק מאפשרים שליטה התנהגותית טובה יותר והפחתה מסוימת בשחיקת השיניים וכיווץ שרירי הלסת.

 • טיפולים כירורגיים - לאור הסטטיסטיקה המתפרסמת אודות ניתוחים אלו נראה שהנזק רב על התועלת. אפשרות זו ראוי לה להוות מוצא אחרון בלבד.

מניעת נזקים למפרקי הלסת

 • תרגילים לשיפור היציבה (לשון למעלה שיניים בנפרד, מיקום ראש וסנטר, מיקום כתפיים)

 • תרגילי שיווי משקל

 • תרגילי מתיחה ללסת ולצוואר

 • תרגול רגיעה (נשימות, דמיון מודרך ומדיטציה).

 • שיפור כושר גופני כללי

 • להימנע מלעיסת מסטיק

 • להימנע מאכילת מזון קשה או קשה ללעיסה

 • להימנע ממזון מאיץ דלקות: שומן רווי, מזון מטוגן, קפאין

 • אכול מזון עם חומצות שומן חיוניות להורדת דלקת: אומגה 3

 • במידת הצורך יופנה החולה לבדיקת מנשך אצל רופא שיניים

גורמי כישלון בטיפול 

דיכאוןאם הטיפול לא מצליח ואתם מוסיפים לסבול מסימנים וסימפטומים שנובעים מהפרעות במפרק הלסת בדקו האם אתם סובלים גם מהתסמינים הבאים:

 •  דיכאון

 •  גישה שלילית או לא ריאלית לגבי סיכויי הצלחת הטיפול

 •  חסר בתפקוד מיני

 •  הרגלי אכילה בעיתיים

 •  תחושת בלבול קבועה

 •  שימוש בבעיה הרפואית כתירוץ להימנע מתפקוד

שיקום 

במרפאתנו לא מסתפקים בהפחתת הכאבים הנובעים מהפרעות במפרק הלסת. אנו נשאף לשקם את המפרק ולאפשר לו לעמוד בעומסים הנדרשים ובכללם לעיסה ודיבור. נשפר את תפקודו של המפרק החולה על ידי כך שנחזיר לו את האיזון השרירי, נשפר את טווח התנועה שלו ואת תחושת המיקום שלו. האופי הקינטי של הגוף האנושי מחייב אותנו להתייחס גם לפרקים האחרים בגוף שיש להם קשר אנטומי ו/או קשר תפקודי עם מפרק הלסת ובכלל זה צוואר ושכמות. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט ומפרק הלסת

צליפת שוט ומפרק הלסת, מה הקשר? ובכן, עמוד השדרה הצווארי ומפרק הלסת נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים בעקבות צליפת שוט. למה תאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" שבה הנפגע העיקרי הוא עמוד השדרה הצווארי תשפיע גם על הפרק לסתי-רקתי? 

צליפת שוט ומפרק הלסת
דלקת ניוונית במפרק הלסת

דלקת ניוונית במפרק הלסת היא תופעה שכיחה. כמעט אצל כול חולה שסובל מסימנים ותסמינים שמקורם בציר החשוב הזה ניתן למצוא שינויים ניווניים המאפיינים את דלקת הפרקים הניוונית. בדומה למפרקים האחרים גם מפרק זה חשוף לעומסי יתר, בלאי ושחיקה. 

דלקת ניוונית במפרק הלסת
הידוק לסתות

הידוק לסתות? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים. בין הנזקים האפשריים בגלל תופעה זאת נמנה שחיקת שיניים, שחיקת סחוסים, הרסס של המיניסקוס ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים הנובעים מכך כוללים מיחושים בפנים, מגבלות תנועה ועוד.

הידוק לסתות
חריקת שיניים

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

חריקת שיניים
דלקת במפרק הלסת תסמינים

דלקת במפרק הלסת? תסמינים אופייניים עשויים להצביע על זהות הרקמה שניזוקה בפרק הזה ומהי חומרת הנזק. פגיעה בכול אחד מרקמות הפרק עלולה להוביל להתפתחות מגוון רחב של סימנים ותסמינים האופייניים בעיקר לאותה רקמה.

דלקת במפרק הלסת תסמינים
כאבים בלסת גורמים

כאבים בלסת? גורמים אפשריים לכך כוללים נזקי חבלה (חבטה), טיפול שיניים לקוי, ביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרקי הלסת, מתח נפשי ועוד. גם מחלות פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית עלולות להיות הגורם להפרעה זאת.

כאבים בלסת גורמים
כאבים בלסת

כאבים בלסת בפנים, באוזן ובמקומות נוספים עלולים להעיד על פגיעה במפרק הלסת. מה גורם לזה ומה הם הנזקים שנגרמים למפרק? השימוש הרב שאנו עושים במפרק במהלך דיבור, לעיסה ועוד חושף את המפרק לעומסים ולבלאי ממאמץ חוזר. 

כאבים בלסת
מכתב: תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת

ד"ר בכר שלום, 

אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר הגעתי אליך (במקרה, בהמלצת חבר) מצב מפרק הלסת שלי היה כל כך רע שיכולתי בקושי ללעוס או לדבר וכעבור מספר שבועות בודדים של טיפולים מצבי הרבה יותר טוב.

תסמונת מפרק הלסת
כאבים בלסת שכיחות

כאבים בלסת? שכיחות ההפרעות בפרק הזה גדולה הרבה יותר ממה ששיערו מומחים בתחום. פגיעה בציר תנועה זה, המצוי בקדמת האוזן ומהווה את נקודת החיבור של הלסת התחתונה אל הגולגולת, בגלל טראומה או שימוש יתר, עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים.

כאבים בלסת שכיחות
הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת

הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת כוללת בין היתר הכרת האנטומיה של מפרק הלסת, הבנת הגורמים לתסמונת מפרק הלסת ועוד. תסמונת מפרק הלסת כוללת למעשה אוסף מגוון של סימנים וסימפטומים הנובעים מתפקוד לקוי של אחד או של שני מפרקי הלסת.

הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)