Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת במפרק הלסת? תסמינים אופייניים עשויים להצביע על זהות הרקמה שניזוקה בפרק הזה ומהי חומרת הנזק. פגיעה בכול אחד מרקמות הפרק עלולה להוביל להתפתחות מגוון רחב של סימנים ותסמינים האופייניים בעיקר לאותה רקמה.

מפרק הלסת מחבר למעשה את הלסת התחתונה אל הגוגולת. יכולת העמידה של המפרק הזה בעומסים הכרוכים באכילה, דיבור, פיהוק ועוד היא לא פחות ממדהימה. אך יש לעתים שטראומה, מנשך לקוי, הידוק לסתות בתקופות של מתח נפשי, חריקת שיניים ועוד, גורמים לפגיעה במפרק. כאשר המפרק נפגע עלולים להופיע סימנים ותסמינים שונים ובכלל זה כאבים בלסת שביחד מוגדרים כתסמונת מפרק הלסת ( Temporomandibular joint -TMJ syndrome). 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת במפרק הלסת תסמינים - רקע

מפרק הלסת הוא מפרק מורכב ובעל תפקוד מורכב. רקמות רבות מעורבות בתפקודו של המפרק. בין הרקמות שמרכיבות, מניעות ותומכות במפרק אנו מוצאים שרירים, גידים, עצמות, סחוסים רצועות ועוד. כול אחד מהרכיבים שמרכיבים את מפרק הלסת תורם לתנועה ולתפקוד החלקים של מפרק הלסת. כאשר השרירים מתפקדים באופן מיטבי, המיניסקוס תקין ושני הפרקים של הלסת נעים בנוחות אנחנו יכולים לאכול ולדבר ללא כאב. כאב מגבלות תנועה וסימנים ותסמינים נוספים הם לרוב סמן לנזק באחת מהרקמות במפרק והתפתחות דלקת.

תסמינים הנמשכים ימים ספורים בלבד מעידים שהגוף ריפא את הנזק. תסמינים ממושכים עלולים להעיד על נזק קשה יותר שעלול, במידה ולא יטופל מהר, להפוך לכרוני. הליך אבחוני מדוקדק ובמידת הצורך תכנית טיפול ושיקום מהירים הם על כן צורך שנועד למנוע התפתחות של נזקים כרוניים בעלי השלכות ארוכות טווח על איכות החיים. עוד חשוב לזכור שבהרבה מקרים חולים הסובלים מפגיעה במפרק הלסת לא תמיד מודעים לכך שהתסמינים שמהם הם סובלים קשורים לבעיה בלסת.

סימנים ותסמינים של דלקת במפרק הלסת 

תנועות מפרק הלסתההסימנים והתסמינים הנובעים ממפרק זה נוטים להיות כרוניים והטיפול חייב למצוא ולהעלים את הגורמים הראשוניים לתסמונת. אדם שהבסיס לתסמינים הוא אישיות עצבנית ולחוצה הגורמת לו להדק לסתות ולחרוק שיניים חייב במקביל לטיפול במפרק גם לטפל בצד הנפשי של הבעיה. למראית עין רבים מסימנים והסימפטומים לא שייכים למפרק הלסת ומסיבה זאת המפרק הזה מכונה לעתים המתחזה הגדול (great imposter). אבל רק למראית עין. להלן הסימנים והסימפטומים השכיחים בהפרעה במפרק הלסת:

כאבים

הכאב שהתפתח עקב בעיה במפרק הלסת יכול להיות חריף וחד או קהה, פועם או לופת, עמום ומתמשך. הכאב יכול להופיע בכול פעם שאנו לועסים, בולעים, מפהקים או מדברים או לחילופין להיות קבוע. הכאב יכול להיות מקומי ולהופיע באזור מפרק עצמו. הכאב יכול גם להקרין לסביבתו הקרובה כולל סביב האוזן, בתוך האוזן, בתוף הפה, בשיניים ובחניכיים. הכאב יכול גם להקרין לראש או אפילו לעמוד השדרה הצווארי.

מגבלות תנועה ותפקוד

קרוב ל100% מהסובלים מהפרעה במפרקי הלסת יסבלו גם ממגבלות תנועה כאלה ואחרות במפרק. הבלאי שמצטבר במפרק וההידבקויות הדלקתיות פוגעות בתנועה ובאיכותה. מפרק הלסת תקין מאפשר לנו לפתוח את הפה לרוחב מקסימאלי של שלוש אצבעות אמצעיות כפופות בכף היד.

במצב של דלקת פרקים ניוונית או פגיעה אחרת במפרק הלסת נחווה כאבים ומגבלות תנועה בעת לעיסה, כאבים ומגבלות תנועה בעת דיבור, כאבים ומגבלות תנועה בעת פיהוק ופתיחת פה לא סימטרית.  כאבים אלו יוחמרו גם בעת נסיון להניע את המפרק מצד לצד.

נעילה של מפרק הלסת

כאשר הדיסק התוך מפרקי ניזוק באופן משמעותי מפרק הלסת יכול להישאר ללא יכולת תנועה או במילים אחרות "נעול" במצב של פתיחת הפה או במצב של סגירת הפה. נעילה פתאומית של מפרק הלסת עד כדי חוסר יכולת תנועה יכולה להתפתח גם במצב של פריקת המפרק. נעילה כואבת של מפרק הלסת יכולה להתפתח גם מיד עם ההשכמה בבוקר.

כאבי ראש וכאבי פנים

כאבי ראש הם סימפטום שכיח בהפרעות במפרקי הלסת. קרוב ל80% מאנשים הסובלים מתסמונת זו סובלים גם מכאבי ראש. ו40% מדווחים על כאבי פנים. כאבים לעיתים קרובות נעשים חמורים יותר בעת פתיחה וסגירת הפה. ישנם גם דיווחים על כאבי ראש על רקע זה מיד עם ההשכמה ואחרים המדווחים על החמרה בכאב הראש במזג אוויר קר וכאשר קיימת קרבה גדולה מידי למזגן.

כאבי אוזניים

כ50% מהסובלים מהפרעה במפרק הלסת מתלוננים גם על כאבי אוזניים. כמובן, שבדיקות מדוקדקות לא מעלות שום בעיה באוזניים עצמן. כאבי האוזניים מתוארים לרוב ככאב שחשים מעט קדימה למטה מהאוזן. עקב כך לעיתים, נראה חולים שמטופלים בטיפולי אנטיביוטיקה שוב ושוב בדלקת אוזניים שאין להם. לצורך אבחנה מבדלת בין כאבים הנובעים ממפרק הלסת לכאבים הנובעים מדלקת אוזניים יש צורך לשים לב לסימפטומים נלווים כגון ירידה בשמיעה, חום והפרשות הצפויות במקרה של דלקת באוזניים.

כאבי שיניים

החולה שמפרק הלסת שלו נפגע עלול להתלונן על כאבי שיניים בלבד. ישנם מקרים שחולים הגיעו אלי אחרי שעקרו להם שיני בינה מתוך הנחה שהם היו המקור לכאבים. לאחר העקירה התברר שהכאבים לא נעלמו ומקורם במפרק הלסת. 

רעשים בפתיחה וסגירה של הפה

רעשים בעת פתיחה וסגירה של הפה הם אחד הסימפטומים הראשונים במצב של נזק תוך מפרקי. הרעשים הללו בעת פתיחה וסגירת הפה יכולים להיות נלווים להתגברות הכאבים. עם זאת אין הדבר הכרחי. למעשה הבלאי הראשוני של המיניסקוס על פי "מודל חמשת השלבים של ווילקס" מייצר רעשים מפרקיים ללא כול כאב.

סחרחורת או ורטיגו

כ40% מהסובלים מהפרעה במפרק הלסת סובלים גם מסחרחורת וחוסר יציבות. חשוב לציין שאין מדובר בורטיגו. הגורם לסחרחורת אינו ברור כול צרכו. הסבר אפשרי הוא שחיישנים פרופריוצפתים במפרקי הצוואר והלסתות והשרירים התומכים בהם ממלאים תפקיד חשוב ביותר בקיום השיווי המשקל. פגיעה במידע המועבר מחיישנים אלו לגזע המוח יכולה לגרום גם לתחושות של סחרחורת. 

תחושת גודש באוזניים

כ33% מהסובלים מהפרעה במפרק הלסת מתארים גם תחושה של אוזניים מלאות. אותם אנשים יכולים גם לדווח שבעת המראה ונחיתה יש להם לחצים באוזניים שלא היו להם לפני שהחלה הבעיה במפרק הלסת. התופעות הללו יכולות להתרחש בגין תפקוד לקוי של חצוצרת השמע (Eustachian tube). צינורית זאת אחראית על השוואת הלחצים באוזן התיכונה. על פי התיאוריה בקרב אנשים הסובלים מהתופעה השרירים אשר מתמרנים את התפקוד של הצינורית הזאת מצויים במצב של עווית ועל כן השוואת הלחצים נפגמת.• Ear stuffiness, pressure or blockage

רעשים באוזניים (טנטון)

טינטוןכ33% מהסובלים מהפרעה במפרק הלסת מדווחים גם רעשים וצלצולים באוזניים (טנטון). על פי מחקרים רק כ50% מהחולים הללו יזכו להקלה משמעותית בסימפטום הזה בעקבות הטיפול בהפרעה שלהם במפרק הלסת. במחקר שפורסם (Cranio. 1992 Apr;10(2):124-9) בארצות הברית נמצא שרוב הנבדקים בגין טינטון סבלו גם מבעיות במפרק הלסת. במחקר אחר הצליחו החוקרים גוד ומורגן (Cranio. Vol. 13, No. 1, 1995) להוכיח קשר מכאני בין עצמות השמע או (Auditory Ossicles) בתוך האוזן התיכונה לבין הקפסולה והדיסק שבמפרק הלסת. • Ears that ring, roar, hiss or buzz

ניתן להשיג אישור לכך שהטינטון נגרם על ידי בעיות במפרק הלסת על ידי ביצוע פעולות שונות באמצעות המפרק. האנשים רבים שסובלים מטינטון מוצאים שהידוק לסתות יוצר שינוי בעוצמת הטינטון או בקצבים שלו. גם דחיפה חזקה של הלסת התחתונה לאחור באמצעות כף היד או דחיפה של המצח בחוזקה כנגד כף היד נייחת עשויים לגרום לשינויים בעוצמה ובאיכות של הטינטון ובכך להעיד על הקשר שבין תסמונת מפרק הלסת וטינטון. 

הפרעות שינה

הרבה פעמים חולים הסובלים מהפרעה במפרק הלסת סובלים גם מהפרעות שינה. הגורם לכך יכול להיות הכאב המתעורר בלילה בגלל הידוק לסתות. עם זאת יתכן שהפרעות השינה הללו נובעות מאישיות מתוחה ולחוצה והמתחים הנפשיים הללו הם שגורמים גם להידוק הלסתות. 

סימנים ותסמינים נוספים:

טישטוש הכרה, בחילה ללא סיבה, התעייפות בקלות, הטבעת השיניים על צדי הלשון ועוד...

תסמינים שמקורם מחוץ למפרק הלסת

לרוב אנו מתייחסים בעיקר לכאבים שנובעים ממפרק הלסת. אך יש לזכור, שהרבה פעמים מלבד כאב, הפרעות במפרק הלסת מתאפיינות במגוון גדול של תסמינים נלווים. חלק מהתסמינים הללו עשויים לתת לנו רמז נוסף לגבי מקור הבעיה ולעזור לנו לאבחן. חשוב לערוך אבחנה מבדלת לכאבים הומפיעים באזור הלסת ולסנן את האבחנות הלא רלוונטיות.

האם לכאבים במפרק הלסת מתלווים גם כאבי שיניים שעשויים להצביע על בעיית שיניים? האם לכאבים במפרק הלסת מתלווה גם חוסר תחושתי שעשוי להצביע על בעיה עצבית שמקורה פריצת דיסק בצוואר? האם לכאבים במפרק הלסת מתלווה גם הפרשות מהאוזניים וירידה בשמיעה שעשויה להצביע על בעיה באוזן? האם לכאבים ומגבלות במפרק הלסת מתלווה גם חום גבוה דבר שיכול להצביע על דלקת זיהומית שמחייבת בירור קליני יסודי?

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט ומפרק הלסת

צליפת שוט ומפרק הלסת, מה הקשר? ובכן, עמוד השדרה הצווארי ומפרק הלסת נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים בעקבות צליפת שוט. למה תאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" שבה הנפגע העיקרי הוא עמוד השדרה הצווארי תשפיע גם על הפרק לסתי-רקתי? 

צליפת שוט ומפרק הלסת
דלקת ניוונית במפרק הלסת

דלקת ניוונית במפרק הלסת היא תופעה שכיחה. כמעט אצל כול חולה שסובל מסימנים ותסמינים שמקורם בציר החשוב הזה ניתן למצוא שינויים ניווניים המאפיינים את דלקת הפרקים הניוונית. בדומה למפרקים האחרים גם מפרק זה חשוף לעומסי יתר, בלאי ושחיקה. 

דלקת ניוונית במפרק הלסת
הידוק לסתות

הידוק לסתות? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים. בין הנזקים האפשריים בגלל תופעה זאת נמנה שחיקת שיניים, שחיקת סחוסים, הרסס של המיניסקוס ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים הנובעים מכך כוללים מיחושים בפנים, מגבלות תנועה ועוד.

הידוק לסתות
חריקת שיניים

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

חריקת שיניים
איך לשחרר לסת תפוסה

איך לשחרר לסת תפוסה? טיפול ושיקום מהירים של המפרק הזה יחסכו סבל מיותר. ניהול מהיר של המקרה מיד עם הופעת התסמינים הראשונים יעלו את סיכויי הריפוי, לעתים אפילו רק באמצעות מנוחה והקפדה על כללים פשוטים. אבחון וטיפול מאוחרים עלולים להשאיר נזק כרוני בפרק.

איך לשחרר לסת תפוסה
כאבים בלסת גורמים

כאבים בלסת? גורמים אפשריים לכך כוללים נזקי חבלה (חבטה), טיפול שיניים לקוי, ביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרקי הלסת, מתח נפשי ועוד. גם מחלות פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית עלולות להיות הגורם להפרעה זאת.

כאבים בלסת גורמים
כאבים בלסת

כאבים בלסת בפנים, באוזן ובמקומות נוספים עלולים להעיד על פגיעה במפרק הלסת. מה גורם לזה ומה הם הנזקים שנגרמים למפרק? השימוש הרב שאנו עושים במפרק במהלך דיבור, לעיסה ועוד חושף את המפרק לעומסים ולבלאי ממאמץ חוזר. 

כאבים בלסת
מכתב: תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת

ד"ר בכר שלום, 

אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר הגעתי אליך (במקרה, בהמלצת חבר) מצב מפרק הלסת שלי היה כל כך רע שיכולתי בקושי ללעוס או לדבר וכעבור מספר שבועות בודדים של טיפולים מצבי הרבה יותר טוב.

תסמונת מפרק הלסת
כאבים בלסת שכיחות

כאבים בלסת? שכיחות ההפרעות בפרק הזה גדולה הרבה יותר ממה ששיערו מומחים בתחום. פגיעה בציר תנועה זה, המצוי בקדמת האוזן ומהווה את נקודת החיבור של הלסת התחתונה אל הגולגולת, בגלל טראומה או שימוש יתר, עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים.

כאבים בלסת שכיחות
הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת

הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת כוללת בין היתר הכרת האנטומיה של מפרק הלסת, הבנת הגורמים לתסמונת מפרק הלסת ועוד. תסמונת מפרק הלסת כוללת למעשה אוסף מגוון של סימנים וסימפטומים הנובעים מתפקוד לקוי של אחד או של שני מפרקי הלסת.

הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)