Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת במפרק הלסת? גורמי סיכון להתפתחות תופעה קלינית זאת כוללים נטייה להדק לסתות, נטייה לחרוק שיניים, עיסוק המעלה את הסיכון לנזקי חבלה, מנשך לא תקין ועוד. מדובר בבעיה בריאותית שכיחה שפוגעת משמעותית בחלק גדול מהאוכלוסייה ובעיקר בנשים. 

ליקויים במפרק הלסת שכיחים יותר בקרב נשים. על פי מחקרים שונים היחס בין נשים לגברים עומד על 1:5 ואף יותר. רק לכאבי גב יש יכולת דומה לזו של תסמונת מפרק הלסת בכול הנוגע לגרימת לחצים נפשיים, השפעה על היכולת התפקודית של החולה ופגיעה באיכות חייו. הנזקים הכלכליים הישירים והעקיפים הנובעים מתסמונת מפרק הלסת הן עצומות. בארצות הברית מוערכת עלות זאת במעל ל- 4 ביליוני דולרים כול שנה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת במפרק הלסת גורמי סיכון - רקע

איש המקצוע הראשון שבפניו יתלונן החולה יהיה לרוב רופא השיניים. ברוב המקרים אין לרופא השיניים את ההכשרה הנדרשת לבדיקה, אבחון וטיפול במפרק הלסת. לעיתים נדרש יותר מבעל מקצוע אחד על מנת לאבחן ולטפל במפרק הלסת באופן יעיל. כך למשל מלבד כירופרקט שיבדוק את המפרק עצמו יתכן ויידרש רופא שיניים לבדיקת תקינות המנשך, ופסיכולוג על מנת להבין מדוע החולה מהדק לסתות או חורק שיניים ועוד.

הגורמים לפגיעה במפרקי הלסת כוללים בין היתר נזקי חבלה, מנשך לא תקין, הידוק לסתות, חריקת שיניים ועוד. גורמי הסיכון להתפתחות תסמונת מפרק הלסת כוללים בין היתר סוג הספור שבו אתם עוסקים (אגרוף?), מתחים נפשיים ועוד. ידיעת הגורמים וגורמי הסיכון להתפתחות תסמונת מפרק הלסת עשויה להועיל לחולה כדי למנוע את המחלה ולקלינאי המטפל בבעיה כדי שיוכל להדריך את המטופלים שלו.

תסמונת מפרק הלסת. מה זה?

ליקויים במפרק הלסת (Temporomandibular Disorders) הוא שם כולל הניתן למגוון תסמונות כאב עם או בלי פגיעה תפקודית שמקורם פגיעה במפרקי הלסת ו/או ברקמות הרכות המצויות סביבן. בעבר כונו ליקויים אלו "תסמונת מפרק הלסת (TMJ Syndrome)". בין הסימנים והתסמינים שעלולים להתפתח כתוצאה מליקויים במפרק הלסת ניתן למנות כאבים בלסת, כאבי פנים, כאבים באוזן, כאבים באזור הרקה, כאבי ראש, רעשים במפרק הלסת בעת פתיחה וסגירה של הפה, יכולת תנועה מוגבלת של מפרקי הלסת, פתיחת פה לא סימטרית ועוד.

גורמי סיכון 

גורמי סיכון רבים עלולים לסייע בהתפתחות ליקויים במפרק הלסת. בריאותם של מפרק הלסת והרקמות הסובבות אותו תלויים רבות בשלמות המבנית ובתפקוד המכני התקין של המפרק. שיבוש מבני או תפקודי של המפרק או הרקמות התומכות סביבו עלולים להוביל להתפתחות נזקים הולכת וגדלה עד כדי ליקוי במפרק הלסת. מה הם גורמי הסיכון שעלולים להוביל לשינויים מבניים ו/או תפקודיים של המפרק?

טראומה, חבלה

דלקת במפרק הלסת גורמי סיכוןכך למשל טראומה (אגרוף לסנטר, צליפת שוט), טיפול שיניים אגרסיבי עם פה פעור לאורך זמן עלולים להוביל להתפתחות כאבים מיידית או לחילופין לשיבושים מבניים (למשל: נזק ראשוני לדיסק התוך מפרקי או לסחוס התוך מפרקי או פגיעה במנשך) שיובילו בהכרח לשיבושים תפקודיים ובסופו של דבר יתפתחו לכדי ליקויים במפרק הלסת.

עומס יתר

שיבוש תפקודי או מבני ראשוני יכול להתפתח לכדי ליקויים פתולוגיים במפרק הלסת גם עקב עומס יתר על מערכת הלעיסה כמו למשל במצבים של הידוק לסתות, חריקת שיניים, לעיסה לא סימטרית, לעיסת מסטיק אובססיבית, נשיכה או לעיסה של חפצים קשים כמו עיפרון או קרח, שימוש בשיניים לפתיחת בקבוקים או פיצוח אגוזים, כסיסת ציפורניים, מציצת אצבע, טיקים שכוללים תנועות חוזרניות של הלסת, נשיכה חוזרנית של רקמות בתוך הפה ועוד.

ליקויים מבניים מולדים או נרכשים

כמובן שגם שיבושים מבניים מולדים בצורת המפרק ו/או בתכונות כגון גמישות יתר עלולים להוביל להתפתחות ליקויים במפרק הלסת. גם ליקויים מבניים נרכשים עקב למשל טראומה, טיפול שיניים כולל יישור שיניים או הרגלי אכילה עלולים להוביל לשיבושים תפקודיים ובעקבותיהם להתפתחות ליקויים במפרק הלסת.

מחלות מערכתיות

גם מפרק הלסת בדומה למפרקים אחרים בגוף חשוף להתפתחות דלקות פרקים ומחלות הגורמות לשיבושים תנועתיים כגון פרקינסון. מצבים פתולוגיים אלו עלולים להתפתח לכדי ליקויים במפרק הלסת ו/או ברקמות הסובבות אותו.

יציבה

ליציבה טובה יש חשיבות גם במקרה הזה. מחקרים מוצאים קשר בין ליקויי יציבה כמו ראש מושט לפנים או מנחים לקויים אחרים של הצוואר וחגורת הכתפיים לבין התפתחות ליקויים במערכת הלעיסה. מתברר שיש קשר הדוק בין מבנה הצוואר לבין מערכת הלעיסה.

סוג הספורט שלכם

סוגים מסוימים של ספורט הכרוכים במגע צמוד כמו כדורגל או כדור סל או כרוכים בסיכון לקבל מכה בלסת כמו באגרוף או באומנויות לחימה אחרות מעלים את הסיכון לחבלה בלסת ולהתפתחות תסמונת מפרק הלסת.

גורמים נפשיים

ליקויים במפרק הלסת הינם מכניים ביסודם אך למערכת הנפשית יש השפעה משמעותית עליהם. מתחים דיכאונות וחרדות גורמים לפעילות יתר של מערכת העצבים הסימפתטית ומעלים את הסיכויים להידוק לסתות ולחריקות שיניים. פעולות אלו על ציר הזמן פוגעות במבנה המפרק ובכך נסללת הדרך להתפתחות ליקויים במפרק הלסת.

סיווג הפגיעות במפרק הלסת

וועדת המומחים חילקה את הליקויים במפרק הלסת ל-3 קבוצות של תסמונות כאב (Pain related Temporomandibular Disorder). ליקויים במפרק הלסת על רקע פגיעה שרירית (Myofascial Pain), ליקויים תפקודיים במפרק הלסת על רקע של פגיעה בדיסק התוך מפרקי (Disc Derangement Disorders) וליקויים תפקודיים במפרק הלסת על רקע של דלקת פרקים ניוונית (Arthralgia). את החלוקה לתסמונות השונות המליצה הוועדה לבסס על נתונים הנלמדים במהלך הלקיחה של ההיסטוריה הרפואית ועל ממצאי הבדיקות.

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לתסמונת מפרק הלסת כמו גם אודות אבחון תסמונת מפרק הלסת וכמובן כיצד יש לטפל במפרק הלסת

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט ומפרק הלסת

צליפת שוט ומפרק הלסת, מה הקשר? ובכן, עמוד השדרה הצווארי ומפרק הלסת נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים בעקבות צליפת שוט. למה תאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" שבה הנפגע העיקרי הוא עמוד השדרה הצווארי תשפיע גם על הפרק לסתי-רקתי? 

צליפת שוט ומפרק הלסת
דלקת ניוונית במפרק הלסת

דלקת ניוונית במפרק הלסת היא תופעה שכיחה. כמעט אצל כול חולה שסובל מסימנים ותסמינים שמקורם בציר החשוב הזה ניתן למצוא שינויים ניווניים המאפיינים את דלקת הפרקים הניוונית. בדומה למפרקים האחרים גם מפרק זה חשוף לעומסי יתר, בלאי ושחיקה. 

דלקת ניוונית במפרק הלסת
הידוק לסתות

הידוק לסתות? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים. בין הנזקים האפשריים בגלל תופעה זאת נמנה שחיקת שיניים, שחיקת סחוסים, הרסס של המיניסקוס ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים הנובעים מכך כוללים מיחושים בפנים, מגבלות תנועה ועוד.

הידוק לסתות
חריקת שיניים

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

חריקת שיניים
איך לשחרר לסת תפוסה

איך לשחרר לסת תפוסה? טיפול ושיקום מהירים של המפרק הזה יחסכו סבל מיותר. ניהול מהיר של המקרה מיד עם הופעת התסמינים הראשונים יעלו את סיכויי הריפוי, לעתים אפילו רק באמצעות מנוחה והקפדה על כללים פשוטים. אבחון וטיפול מאוחרים עלולים להשאיר נזק כרוני בפרק.

איך לשחרר לסת תפוסה
דלקת במפרק הלסת תסמינים

דלקת במפרק הלסת? תסמינים אופייניים עשויים להצביע על זהות הרקמה שניזוקה בפרק הזה ומהי חומרת הנזק. פגיעה בכול אחד מרקמות הפרק עלולה להוביל להתפתחות מגוון רחב של סימנים ותסמינים האופייניים בעיקר לאותה רקמה.

דלקת במפרק הלסת תסמינים
כאבים בלסת גורמים

כאבים בלסת? גורמים אפשריים לכך כוללים נזקי חבלה (חבטה), טיפול שיניים לקוי, ביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרקי הלסת, מתח נפשי ועוד. גם מחלות פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית עלולות להיות הגורם להפרעה זאת.

כאבים בלסת גורמים
כאבים בלסת

כאבים בלסת בפנים, באוזן ובמקומות נוספים עלולים להעיד על פגיעה במפרק הלסת. מה גורם לזה ומה הם הנזקים שנגרמים למפרק? השימוש הרב שאנו עושים במפרק במהלך דיבור, לעיסה ועוד חושף את המפרק לעומסים ולבלאי ממאמץ חוזר. 

כאבים בלסת
מכתב: תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת

ד"ר בכר שלום, 

אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר הגעתי אליך (במקרה, בהמלצת חבר) מצב מפרק הלסת שלי היה כל כך רע שיכולתי בקושי ללעוס או לדבר וכעבור מספר שבועות בודדים של טיפולים מצבי הרבה יותר טוב.

תסמונת מפרק הלסת
כאבים בלסת שכיחות

כאבים בלסת? שכיחות ההפרעות בפרק הזה גדולה הרבה יותר ממה ששיערו מומחים בתחום. פגיעה בציר תנועה זה, המצוי בקדמת האוזן ומהווה את נקודת החיבור של הלסת התחתונה אל הגולגולת, בגלל טראומה או שימוש יתר, עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים.

כאבים בלסת שכיחות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)