Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בלסת? שכיחות ההפרעות בפרק הזה גדולה הרבה יותר ממה ששיערו מומחים בתחום. פגיעה בציר תנועה זה, המצוי בקדמת האוזן ומהווה את נקודת החיבור של הלסת התחתונה אל הגולגולת, בגלל טראומה או שימוש יתר, עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים.

בדומה למפרקים אחרים בגופנו גם מפרק הלסת (Temporo-Mandibular-Joint) חשוף לנזקים ודלקות עקב העומסים מצטברים הקיצוניים שאליהם הוא חשוף, עקב פציעות טראומטיות כגון חבלות, פריקות, מכות, עקב מבנה ותפקוד לקוי (מבנה מולד או מבנה נרכש) או עקב מחלות (דלקות פרקים, גידולים ממאירים ועוד). התוצאה בכול מקרה תהייה "תסמונת מפרק הלסת" (Temporo Mandibular Joint Syndrome) הכוללת בין היתר כאבים במפרק הלסת, מגבלות תנועה ותפקוד ועוד..

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בלסת שכיחות - רקע

מפרק הלסת בנוי מהמפגש שבין הלסת העליונה (Temporal bone) והלסת התחתונה (Mandible). בין שתי העצמות מצוי דיסק או מיניסקוס. הלסת התחתונה, בעלת היכולת לנוע מחוברת ומחוזקת אל הלסת העליונה הקבועה באמצעות מערכת של שרירים חזקים, גידים, רצועות וקופסית. היות ומדובר במפרק כפול המתפקד יחד אין אפשרות להניע מפרק אחד מבלי להניע את המפרק השני. מפרק הלסת יכול להיפתח ולהיסגר, לנוע קדימה ואחורה ומצד לצד. כול אחת מהתנועות הללו מבוצעת על ידי שרירים שונים. 

הפרעות של מפרק הלסת (temporomandibular-disorders) נגרמות על רקע של פגיעה במגוון הגדול של המפרק ושל הרקמות התומכות סביבו. וועדת מומחים שהתכנסה לאחרונה חילקה את ההפרעות במפרק הלסת ל-3 קבוצות של תסמונות כאב (Pain related Temporomandibular Disorder). הפרעה במפרק הלסת על רקע פגיעה שרירית (Myofascial Pain), הפרעה תפקודית במפרק הלסת על רקע של פגיעה בדיסק התוך מפרקי (Disc Derangement Disorders) והפרעה תפקודית במפרק הלסת על רקע של דלקת פרקים ניוונית (Arthralgia). 

תסמונת מפרק הלסת, סימנים ותסמינים

הפרעות במפרק הלסת יניבו אוסף מגוון של סימנים ותסמינים באזור מפרק הלסת, הצוואר, הראש והרקמות הסובבות. בין התסמינים שעלולים להופיע בהפרעות מסוג זה ניתן לכלול: כאבים במפרק הלסת, אובדן טווח תנועה חלקי או מלא של מפרק הלסת, כאבי ראש וכאבי פנים, כאבי אוזניים, רעשים וחריקות בפתיחה וסגירה של הפה, סחרחורת, תחושת מלאות באוזניים, רעשים באוזניים (טנטון), כאבי שיניים, כאבי צוואר, כאבים בעת לעיסה בעיקר של מזון קשה, כאבים בעת דיבור, כאבים בעת פיהוק, נעילה של מפרק הלסת עד כדי חוסר יכולת להניע אותו, פתיחה פה לא סימטרית, שינוי במנשך, הידוק לסתות, חריקת ו/או שחיקת שיניים, הפרעות שינה ומחלות כגון דיכאון, פיברומיאלגיה מחלות אוטואימוניות ועוד.

תסמונת מפרק הלסת, שכיחות 

תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת מייצגת מנעד רחב ביותר של תסמינים ומחלות נלוות ברמות חומרה שונות. התסמינים נעים בין כאבים קלים באזור מפרק הלסת ופגיעה שולית בתפקוד של הלסת שיחלפו תוך ימים אחדים ועד למצב של כאבי תופת, חוסר יכול לפתוח את הפה, דיכאון והפרעות קשות נוספות. הארגון הלאומי האמריקאי לתסמונת מפרק הלסת מגדיר את התסמונת הזאת באופן הבא: אוסף של הפרעות רפואיות ודנטליות אשר משפיעים על התפקוד של מפרק הלסת והרקמות סביבו. כ10 עד 36 מיליון מתושבי ארצות הברית חולים בתסמונת זו.

השוני במספרים נובע מחוסר אחידות באופן הערכה שניתנת על ידי גופים שונים. הנזקים האישיים ובכללם נזקים כלכליים ונזקים לאיכות חיים והנזקים לכלכלה הלאומית מעמידים את הבעיה הזאת בשורה אחת עם בעיות בריאות כבדות משקל. בשנת 2001 העריך משרד הבריאות האמריקאי שעל כול 100 מיליון עובדים אובדים למשק האמריקאי קרוב ל18 מיליון ימי עבודה אובדים מידי שנה בגלל תסמונת זו. נזק זה מסתכם בביליונים של דולרים מידי שנה. 

הפרעות במפרק הלסת. מחקר עכשווי

מחקרים חדשים חושפים את העובדה שהגורמים לתסמונת זו כוללים שילוב של נטיות גנטיות, מין, גיל, גורמים התנהגותיים וסביבתיים. מחקר חדש נערך בארצות הברית (Hofmann et al. The Clinical Journal of Pain, April 2011) כדי לנסות ולהסיר חלק מהמסתורין שאופף את התסמונת הזאת ולנסות להגדיר כלים נוספים באבחון התסמונת. תסמונת מפרק הלסת היא תסמונת כואבת וטורדנית שמוגדרת באופן רחב. 

בניסיון להכיר טוב יותר את היקף השפעתה של תסמונת זו נערך אודותיו מחקר מקיף בארצות הברית. המחקר כלל 1511 אנשים שסובלים מתסמונת מפרק הלסת ואלה מסקנותיו: הגיל הממוצע של הסובלים מתסמונת מפרק הלסת עומד על 41. רוב (90%) הסובלים מתסמונת זו הן נשים. 60% מהחולים בתסמונת זו דיווחו על כאבים ברמה בינונית או חמורה ו25% מתוכם דיווחו שחלה גם הפרעה באורחות חייהם. חלקם נאלצו אפילו להפסיק לעבוד.

מספר גבוה יחסית של חולים בתסמונת מפרק הלסת סובלים גם מתסמונות כאב ומחלות נוספות בהשוואה לקבוצת ביקורת. בין המחלות והתסמונות הנוספות דווח על כאבי ראש, אלרגיות, דיכאונות, עייפות, דלקת פרקים ניוונית, פיברומיאלגיה, מחלות אוטואימוניות, הפסקת נשימה בשינה (Sleep Apnea) ותלונות על בעיות במערכת העיכול. לחלק מהמחלות הללו היה סיכוי גדול פי 6 להיות מאובחנים לאחר שאובחנה תסמונת מפרק הלסת. 

הטיפול בהפרעות במפרק הלסת

הטיפול במפרק הלסת מורכב. עשרות רבות של דיסציפלינות הרפואיות טוענות שהן יודעות לבדוק, לאבחן ולטפל בתסמונת מפרק הלסת. בכלל דיסציפלינות אליהן ניתן למנות את רופאי השיניים, את הנוירולוגיים, את הפסיכולוגים, את הכירופרקטורים ועוד רבים אחרים. למרות הרצון הטוב של כולם עדין לא נימצא מזור לבעיה רפואית זאת. יכול להיות שאם טובת החולה תעמוד לנגד עיני כולם הפתרון ימצא באיחוד ושילוב של כלל הגורמים הללו.  

במחקר מסוים נימצא שרוב החולים (71%) בתסמונת מפרק הלסת דיווחו על הקלה בעקבות שימוש בקומפרסים קרים או חמים או באמצעות ג'קוזי ואמבטיות חמות. טיפול פיזי וכירופרקטי במפרק שכלל התייחסות לנקודות הדק, הרפיה ושיפור היציבה כול אחד מטכניקות אלו עזר לכ60 % מאנשים. רק כ50% או פחות טענו לשיפור באמצעות אחת מהטכניקות הבאות: תרגילים ללסת, ניהול מתחים, ניהול כאב, מחטים, גירוי חשמלי, ביופידבק, מכשיר טנס לשיכוך כאבים ושיפור שיווי משקל. אמצעים אחרים היו חסרי יעילות או בעלי יעילות חלקית בלבד.  

המשיכו לקרוא אודות חריקת שיניים שיחד עם הידוק לסתות עלולה לגרום לתסמונת מפרק הלסת. כמו כן תוכלו לקרוא אודות סחרחורות  וכמובן ורטיגו תסמינים שעלולים להופיע יחד עם תסמונת מפרק הלסת .

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט ומפרק הלסת

צליפת שוט ומפרק הלסת, מה הקשר? ובכן, עמוד השדרה הצווארי ומפרק הלסת נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים בעקבות צליפת שוט. למה תאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" שבה הנפגע העיקרי הוא עמוד השדרה הצווארי תשפיע גם על הפרק לסתי-רקתי? 

צליפת שוט ומפרק הלסת
דלקת ניוונית במפרק הלסת

דלקת ניוונית במפרק הלסת היא תופעה שכיחה. כמעט אצל כול חולה שסובל מסימנים ותסמינים שמקורם בציר החשוב הזה ניתן למצוא שינויים ניווניים המאפיינים את דלקת הפרקים הניוונית. בדומה למפרקים האחרים גם מפרק זה חשוף לעומסי יתר, בלאי ושחיקה. 

דלקת ניוונית במפרק הלסת
הידוק לסתות

הידוק לסתות? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים. בין הנזקים האפשריים בגלל תופעה זאת נמנה שחיקת שיניים, שחיקת סחוסים, הרסס של המיניסקוס ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים הנובעים מכך כוללים מיחושים בפנים, מגבלות תנועה ועוד.

הידוק לסתות
חריקת שיניים

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

חריקת שיניים
איך לשחרר לסת תפוסה

איך לשחרר לסת תפוסה? טיפול ושיקום מהירים של המפרק הזה יחסכו סבל מיותר. ניהול מהיר של המקרה מיד עם הופעת התסמינים הראשונים יעלו את סיכויי הריפוי, לעתים אפילו רק באמצעות מנוחה והקפדה על כללים פשוטים. אבחון וטיפול מאוחרים עלולים להשאיר נזק כרוני בפרק.

איך לשחרר לסת תפוסה
דלקת במפרק הלסת תסמינים

דלקת במפרק הלסת? תסמינים אופייניים עשויים להצביע על זהות הרקמה שניזוקה בפרק הזה ומהי חומרת הנזק. פגיעה בכול אחד מרקמות הפרק עלולה להוביל להתפתחות מגוון רחב של סימנים ותסמינים האופייניים בעיקר לאותה רקמה.

דלקת במפרק הלסת תסמינים
כאבים בלסת גורמים

כאבים בלסת? גורמים אפשריים לכך כוללים נזקי חבלה (חבטה), טיפול שיניים לקוי, ביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרקי הלסת, מתח נפשי ועוד. גם מחלות פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית עלולות להיות הגורם להפרעה זאת.

כאבים בלסת גורמים
כאבים בלסת

כאבים בלסת בפנים, באוזן ובמקומות נוספים עלולים להעיד על פגיעה במפרק הלסת. מה גורם לזה ומה הם הנזקים שנגרמים למפרק? השימוש הרב שאנו עושים במפרק במהלך דיבור, לעיסה ועוד חושף את המפרק לעומסים ולבלאי ממאמץ חוזר. 

כאבים בלסת
מכתב: תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת

ד"ר בכר שלום, 

אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר הגעתי אליך (במקרה, בהמלצת חבר) מצב מפרק הלסת שלי היה כל כך רע שיכולתי בקושי ללעוס או לדבר וכעבור מספר שבועות בודדים של טיפולים מצבי הרבה יותר טוב.

תסמונת מפרק הלסת
הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת

הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת כוללת בין היתר הכרת האנטומיה של מפרק הלסת, הבנת הגורמים לתסמונת מפרק הלסת ועוד. תסמונת מפרק הלסת כוללת למעשה אוסף מגוון של סימנים וסימפטומים הנובעים מתפקוד לקוי של אחד או של שני מפרקי הלסת.

הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)