Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת ניוונית במפרק הלסת היא תופעה שכיחה. כמעט אצל כול חולה שסובל מסימנים ותסמינים שמקורם בציר החשוב הזה ניתן למצוא שינויים ניווניים המאפיינים את דלקת הפרקים הניוונית. בדומה למפרקים האחרים גם מפרק זה חשוף לעומסי יתר, בלאי ושחיקה. 

בדומה למה שקורה במפרקים אחרים בגופנו גם מפרקי הלסת חשופים להתפתחות דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis). בעוד שברוב מפרקי הגוף השינויים הניווניים יגיעו עם השנים ויחמירו ככול שנתבגר הרי שבמפרק הלסת שינויים כאלו יכולים להתרחש עם קשר מועט בלבד לגיל. לא נדיר לראות אדם צעיר עם שינויים ניוניים מתקדמים באחד או בשני מפרקי הלסת. הגורמים לתופעה כוללים בין היתר טראומה, דלקות, עומס יתר, חריקת שיניים, הידוק לסתות ועוד. התסמינים כוללים בין היתר כאבים בלסת, מגבלות תנועה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת ניוונית במפרק הלסת - רקע

דלקת פרקים ניוונית היא דלקת הפרקים השכיחה ביותר שיודע האדם. העומסים המוטלים על מפרקי הלסת האנושיים הוא אדר גם כאשר המפרקים הללו תקינים לחלוטין. כאשר קיימת בעיה של מנשך או שבגלל מתחים נפשיים התחלתם להדק לסתות העומסים הללו עולים באופן דרמטי. התוצאה היא בלאי מואץ של הסחוסים או במילים אחרות דלקת פרקים ניוונית. דלקת פרקים ניוונית תתפתח במפרקי הלסת גם בגלל חבלה קודמת או ניתוח קודם.

גורמים

רקמות מפרק הלסת השונות ובכללם הסחוס והדיסק התוך מפרקי תוכננו לספוג את העומסים האדירים האופייניים ללעיסה ולפעילויות אחרות של מפרקי הלסת. אלא שגם ליכולת זו יש מגבלות וכאשר העומסים הללו גדולים יותר מיכולת השיקום של הגוף נוצרים הנזקים. 

 דלקת פרקים ניוונית במפרק לסתי-רקתישינוי ביכולות הספיגה והגמישות ובלאי מוקדם שלהם נגרמים בגלל עומס יתר, הידוק לסתות ושחיקת שיניים ותפקוד לא סימטרי באופן העבודה של שני מפרקי הלסת. מנשך לא תקין וחוסר סנכרון בעבודת שני המפרקים מייצרים עומסים מוגברים על מפרק אחד או על שניהם, שוחקת את הסחוס התוך מפרקי ועל ציר הזמן גורמת לדלקת פרקים ניוונית ולא משנה בני כמה אנחנו. 

דלקת פרקים ניוונית של פרקי הלסת יכולה להתפתח בשני המפרקים או רק במפרק אחד. גורמים אחרים לדלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת כוללים:

  • חבלה טראומטית (למשל אגרוף בלסת)

  • מנשך לא תקין

  • דלקות פרקים מסוגים אחרים.

סימנים תסמינים

דלקת מפרקים ניוונית (OA/Osteoarthritis) היא פתולוגיה של מפרקי הגוף הכוללת אובדן סחוס מפרקי וצמיחת זיזי עצם במפרקים. מחלת פרקים זו היא המחלה המפרקית השכיחה ביותר ולמעשה כולם חולים או יחלו בה. המאפיינים הפתולוגיים העיקריים של המחלה הם: הרס סחוס פרוגרסיבי, יצירת ציסטות סובכונדרליות, סקלרוזיס של העצם מסביב, יצירת אוסטאופיטים (זיזים) ופיברוזיס קפסולרי. 

סימפטומים וסימנים קליניים של דלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת כוללים בעיקר מגבלות תנועה, מגבלות תפקודיות וכאבים. בבדיקה נמצא ירידה בטווח תנועה של המפרק, כאבים כאשר המפרק פועל (לעיסה, דיבור, פיהוק), כאב בעת מישוש הפרק והרקמות הרכות, חריקות ורעשים בעת תנועת המפרק. חריקות ורעשים תוך מפרקיים מעידים לרוב שהסחוס מאבד את המשטח החלק המאפיין אותו.

אבחון

לצורך אבחון הבעיה נזדקק, כמו עם כול בעיה רפואית אחרת, להיסטוריה רפואית ולבדיקה תפקודית פיזית של המפרק. במהלך ההיסטוריה הרפואית נלמד מהם התסמינים, איפה כואב, מתי החלו הכאבים, מה גרם לכאבים, מה מחמיר ומה גורם להחמרתם של הכאבים, האם טפלתם לאחרונה בשיניים, האם אתם חורקים או שוחקים שיניים ועוד. בבדיקה הפיזית נבדוק בין היתר נוכחות של נקודות הדק, מגבלות תנועה, חריקות בעת פתיחה וסגירב של הפה, סטייה של הסנטר בעת הפתיחה ועוד.

לעיתים נזדקק לאמצעי הדמיה לצורך אבחון המחלה. רנטגן פנורמי של מפרק הלסת יכול לעזור בקביעת האבחון של מקור הכאבים ולגלות את השינויים הניווניים האופייניים לדלקת פרקים ניוונית. טומוגרפיה ממוחשבת (CT) אשר נותנת תמונה תלת-ממדית של המפרק נחשבת לבדיקה המועדפת והמדויקת ביותר.

טיפול כירופרקטי

אין בנמצא תרופה או טיפול אחר שנמצאו כיעילים לריפוי דלקת מפרקים ניוונית. הטיפולים הנהוגים מטרתם הפחתת כאב, מניעת החמרה במצב המפרקים ושיפור תפקודם. טיפול שמרני מוקדם, טרם התפתחות של הרס כבד במבנה הפנימי של המפרק, ישפר את טווח התנועה ויפחית את הכאב. אך חשוב מכול טיפול בזמן עשוי למנוע ניתוח. כירופרקטיקה יכולת לתת מענה למגבלות ולסימפטומים שיש לחולים במחלה זו. כירופרקט ידע לשפר את טווחי התנועה ואת אופן עבודת המפרק, להחזיר את האיזון הנדרש לשרירים הפועלים על המפרק ובסביבתו ולהמליץ על תרגילים שונים ועל שינויים נדרשים באורח החיים על מנת להפחית את העומס מעל מפרק הלסת.

קראו עוד אודות גורמים נוספים שעומדים בבסיס תסמונת מפרק הלסת וכן כיצד ניתן לטפל ולמנוע את התסמונת הזאת. 

טיפול רפואי

תרופות שונות להורדת כאב משמשות תדיר במקרים של דלקת מפרקים ניוונית של מפרק הלסת. אין כותב שורות אלו ממליץ על לקיחת תרופות כאפשרות ראשונה. שימוש בתרופה עלול להפחית את הכאב לרמה שבה נמשיך להעמיס עומס יתר את המפרק ולהחמיר את הנזק. המלצתי היא על כן לנסות ולטפל במידת האפשר בדלקות הפרקים הניוונית באופן שמרני ולפחות בשלב הראשון ללא תרופות. כאשר אין די בטיפולים שמרניים ותרופתיים נשקלת אפשרות כירורגית. בחולי דלקת מפרקים ניוונית של מפרק הלסת נערכים ניתוחים שבמהלכם מוחלף חלק או כול המפרק במפרק מלאכותי. עם זאת סיכויי ההצלחה של ניתוח זה הם בעיתיים ולכן יש לשקול אותם רק כמוצא אחרון.

ריכזתי עבורכם את כול המאמרים, המחקרים והחדשות שהוספנו לאתר בנושא: תסמונת מפרק הלסת

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט ומפרק הלסת

צליפת שוט ומפרק הלסת, מה הקשר? ובכן, עמוד השדרה הצווארי ומפרק הלסת נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים בעקבות צליפת שוט. למה תאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" שבה הנפגע העיקרי הוא עמוד השדרה הצווארי תשפיע גם על הפרק לסתי-רקתי? 

צליפת שוט ומפרק הלסת
הידוק לסתות

הידוק לסתות? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים. בין הנזקים האפשריים בגלל תופעה זאת נמנה שחיקת שיניים, שחיקת סחוסים, הרסס של המיניסקוס ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים הנובעים מכך כוללים מיחושים בפנים, מגבלות תנועה ועוד.

הידוק לסתות
חריקת שיניים

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

חריקת שיניים
איך לשחרר לסת תפוסה

איך לשחרר לסת תפוסה? טיפול ושיקום מהירים של המפרק הזה יחסכו סבל מיותר. ניהול מהיר של המקרה מיד עם הופעת התסמינים הראשונים יעלו את סיכויי הריפוי, לעתים אפילו רק באמצעות מנוחה והקפדה על כללים פשוטים. אבחון וטיפול מאוחרים עלולים להשאיר נזק כרוני בפרק.

איך לשחרר לסת תפוסה
דלקת במפרק הלסת תסמינים

דלקת במפרק הלסת? תסמינים אופייניים עשויים להצביע על זהות הרקמה שניזוקה בפרק הזה ומהי חומרת הנזק. פגיעה בכול אחד מרקמות הפרק עלולה להוביל להתפתחות מגוון רחב של סימנים ותסמינים האופייניים בעיקר לאותה רקמה.

דלקת במפרק הלסת תסמינים
כאבים בלסת גורמים

כאבים בלסת? גורמים אפשריים לכך כוללים נזקי חבלה (חבטה), טיפול שיניים לקוי, ביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרקי הלסת, מתח נפשי ועוד. גם מחלות פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית עלולות להיות הגורם להפרעה זאת.

כאבים בלסת גורמים
כאבים בלסת

כאבים בלסת בפנים, באוזן ובמקומות נוספים עלולים להעיד על פגיעה במפרק הלסת. מה גורם לזה ומה הם הנזקים שנגרמים למפרק? השימוש הרב שאנו עושים במפרק במהלך דיבור, לעיסה ועוד חושף את המפרק לעומסים ולבלאי ממאמץ חוזר. 

כאבים בלסת
מכתב: תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת

ד"ר בכר שלום, 

אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר הגעתי אליך (במקרה, בהמלצת חבר) מצב מפרק הלסת שלי היה כל כך רע שיכולתי בקושי ללעוס או לדבר וכעבור מספר שבועות בודדים של טיפולים מצבי הרבה יותר טוב.

תסמונת מפרק הלסת
כאבים בלסת שכיחות

כאבים בלסת? שכיחות ההפרעות בפרק הזה גדולה הרבה יותר ממה ששיערו מומחים בתחום. פגיעה בציר תנועה זה, המצוי בקדמת האוזן ומהווה את נקודת החיבור של הלסת התחתונה אל הגולגולת, בגלל טראומה או שימוש יתר, עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים.

כאבים בלסת שכיחות
הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת

הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת כוללת בין היתר הכרת האנטומיה של מפרק הלסת, הבנת הגורמים לתסמונת מפרק הלסת ועוד. תסמונת מפרק הלסת כוללת למעשה אוסף מגוון של סימנים וסימפטומים הנובעים מתפקוד לקוי של אחד או של שני מפרקי הלסת.

הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)