Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

הידוק לסתות? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים. בין הנזקים האפשריים בגלל תופעה זאת נמנה שחיקת שיניים, שחיקת סחוסים, הרסס של המיניסקוס ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים הנובעים מכך כוללים מיחושים בפנים, מגבלות תנועה ועוד.

הגורם העיקרי להידוק לסתות הוא המתח הנפשי. האם ניתן לטפל בבעיה או למנוע אותה? חריקת שיניים היא תופעה המתרחשת עקב הידוק הלסתות והנעתן זו כנגד זו. על פי הערכות כ- 10% מתושבי ארצות הברית הבוגרים סובלים מתהתופעה הזאת. הכאבים בלסת, המגבלות התפקודיות, עוגמת הנפש והנזקים הכלכליים העצומים דוחפים את הממשל האמריקאי להשקיע תקציבים לחקירת הנושא. מה גורם לתופעה? כיצד ניתן לטפל בה או חשוב יותר למנוע אותה?... 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

הידוק לסתות - רקע

הידוק לסתות (Clenching Jaw) מהווה גורם לנזקים משמעותיים במפרקי הלסת ולפגיעה באיכות החיים הנלוות להתפתחות תסמונת מפרק הלסת. הידוק הלסתות מתרחש בפרקי זמן מסוימים במהלך היום ובעיקר בלילה במהלך השינה.

רוב בני האדם עוברים תקופות שבהם הם מהדקים לסתות וחורקים שיניים לפרקי זמן קצרים מבלי לגרום נזקים משמעותיים. אצל חלק מהאנשים מדובר במצב כרוני שנמשך חודשים ושנים ובמהלכו הם שוחקים את השיניים ו/או הורסים את מפרקי הלסת. 

 ללא טיפול מתאים הידוק לסתות וחריקת שיניים מתמשכים עלולים לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים. הסימנים והתסמינים הללו נכללים בתוך ההגדרה: "תסמונת מפרק הלסת". לפני שניגש לטיפול בבעיה אנו אמורים לדעת מה הם הגורמים להידוק לסתות וחריקת שיניים ומה הם הסימנים והתסמינים האפשריים בגלל פעולות אלה.

גורמים וגורמי סיכון להידוק לסתות

לרוב, האדם שמהדק את לסתותיו וחורק את שיניו הופך להיות מודע לבעייה רק בזכות בן או בת הזוג הישנים לידו. אלה לעיתים קרובות מתעוררים בלילה בחשש שעכברים מכרסמים את הארונות ומגלים להפתעתם שזה בן או בת הזוג שחורקים שיניים בעוז. הגורמים לפעולות בלתי רצוניות אלה לא ברור לגמרי עם זאת רוב החוקרים סבורים שמתח ודאגות מהווים רכיב מכריע בקיום התופעה.

גורמי סיכון אפשריים להידוק לסתות ו/או חריקת שיניים כוללים הפרעות שינה שמעלים את הסיכון להתרחשות הפעולות הללו, תופעות לוואי של תרופות כמות תרופות נוגדות דיכאון הקרויות מעכבי קליטה חוזרת בררניים של סרוטונין, סגנון חיים הכולל שתיית אלכוהול מרובה, עישון, שתיית קפה מרובה ועוד. 

סימנים ותסמינים של הידוק לסתות

הסימנים והתסמינים של הידוק לסתות או חריקת שיניים הם למעשה הסימנים והתסמינים של תסמונת מפרק הלסת. בין יתר החולה עלול לדווח על כאבים באזור הפנים כולל כאבי אוזניים, כאבי ראש, נוקשות במפרק הלסת, קושי להניע את מפרק הלסת, סטייה של מפרק הלסת בעת פתיחת הפה, נעילה של מפרק הלסת, רעשים הבוקעים ממפרק הלסת בזמן פעולתו, רגישות בשיניים, כאבי שיניים שחיקת השיניים, בחילות, סחרחורות ועוד. כמובן שהסימנים והתסמינים הללו מוחמרים במצב של אכילה, דיבור, פיהוק ועוד.

 אבחון הידוק לסתות

תהליך האבחון של הידוק לסתות וחריקת שיניים כולל למידה של היסטוריה הרפואית ובדיקה גופנית של מפרק הלסת ושל האזורים הסמוכים שפגיעה בהם עלולה לגרום לסימנים ותסמינים דומים. יש לעתים שנזדקק גם לדימות רנטגן של מפרקי הלסת.

טיפול בהידוק לסתות

סד לילהחייב לכלול הפחתת מתחים וסד לילה להגנה על השיניים ופרקי הלסתות.

- טיפולים נוספים

הורדת דלקות על ידי אמצעים חשמליים, שיפור טווח תנועה, שינוי הרגלים, שינוי התנהגות, דיאטה חימום ועוד.

- טיפולים תרופתיים

תרופות נגד דלקת, כאב והרפיית שרירים תרופות לשינה ועוד.

- טיפולים התנהגותיים לניהול מתחים

כגון ביופידבק לשינויים התנהגותיים, מדיטציות, יוגה.

- טיפולים דנטלים

הידוק לסתות וחריקת שיניים עלולים לנבוע גם ממנשך לקוי שרופא שיניים יכול לתקן.

- טיפולים כירורגיים

לאור חוסר ההצלחה של הטיפולים הכירורגיים במפרקי הלסת יש להשתמש בהם כמוצא אחרון בלבד. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט ומפרק הלסת

צליפת שוט ומפרק הלסת, מה הקשר? ובכן, עמוד השדרה הצווארי ומפרק הלסת נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים בעקבות צליפת שוט. למה תאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" שבה הנפגע העיקרי הוא עמוד השדרה הצווארי תשפיע גם על הפרק לסתי-רקתי? 

צליפת שוט ומפרק הלסת
דלקת ניוונית במפרק הלסת

דלקת ניוונית במפרק הלסת היא תופעה שכיחה. כמעט אצל כול חולה שסובל מסימנים ותסמינים שמקורם בציר החשוב הזה ניתן למצוא שינויים ניווניים המאפיינים את דלקת הפרקים הניוונית. בדומה למפרקים האחרים גם מפרק זה חשוף לעומסי יתר, בלאי ושחיקה. 

דלקת ניוונית במפרק הלסת
חריקת שיניים

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

חריקת שיניים
איך לשחרר לסת תפוסה

איך לשחרר לסת תפוסה? טיפול ושיקום מהירים של המפרק הזה יחסכו סבל מיותר. ניהול מהיר של המקרה מיד עם הופעת התסמינים הראשונים יעלו את סיכויי הריפוי, לעתים אפילו רק באמצעות מנוחה והקפדה על כללים פשוטים. אבחון וטיפול מאוחרים עלולים להשאיר נזק כרוני בפרק.

איך לשחרר לסת תפוסה
דלקת במפרק הלסת תסמינים

דלקת במפרק הלסת? תסמינים אופייניים עשויים להצביע על זהות הרקמה שניזוקה בפרק הזה ומהי חומרת הנזק. פגיעה בכול אחד מרקמות הפרק עלולה להוביל להתפתחות מגוון רחב של סימנים ותסמינים האופייניים בעיקר לאותה רקמה.

דלקת במפרק הלסת תסמינים
כאבים בלסת גורמים

כאבים בלסת? גורמים אפשריים לכך כוללים נזקי חבלה (חבטה), טיפול שיניים לקוי, ביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרקי הלסת, מתח נפשי ועוד. גם מחלות פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית עלולות להיות הגורם להפרעה זאת.

כאבים בלסת גורמים
כאבים בלסת

כאבים בלסת בפנים, באוזן ובמקומות נוספים עלולים להעיד על פגיעה במפרק הלסת. מה גורם לזה ומה הם הנזקים שנגרמים למפרק? השימוש הרב שאנו עושים במפרק במהלך דיבור, לעיסה ועוד חושף את המפרק לעומסים ולבלאי ממאמץ חוזר. 

כאבים בלסת
מכתב: תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת

ד"ר בכר שלום, 

אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר הגעתי אליך (במקרה, בהמלצת חבר) מצב מפרק הלסת שלי היה כל כך רע שיכולתי בקושי ללעוס או לדבר וכעבור מספר שבועות בודדים של טיפולים מצבי הרבה יותר טוב.

תסמונת מפרק הלסת
כאבים בלסת שכיחות

כאבים בלסת? שכיחות ההפרעות בפרק הזה גדולה הרבה יותר ממה ששיערו מומחים בתחום. פגיעה בציר תנועה זה, המצוי בקדמת האוזן ומהווה את נקודת החיבור של הלסת התחתונה אל הגולגולת, בגלל טראומה או שימוש יתר, עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים.

כאבים בלסת שכיחות
הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת

הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת כוללת בין היתר הכרת האנטומיה של מפרק הלסת, הבנת הגורמים לתסמונת מפרק הלסת ועוד. תסמונת מפרק הלסת כוללת למעשה אוסף מגוון של סימנים וסימפטומים הנובעים מתפקוד לקוי של אחד או של שני מפרקי הלסת.

הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)