Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בלסת? אבחון נדרש כעת כדי לדעת מה ניזוק ומה צריך לעשות. במהלך האבחון נזהה את הגורם לבעיה ונאמוד את חומרתה. בתהליך האבחון חשוב להתייחס לאנטומיה והביומכניקה של הפרק הזה ובעיקר לשרירים, למיניסקוס, לסחוסים ועוד. 

תהליך אבחוני שמתבסס על האנטומיה של מפרק הלסת עשוי להועיל בזיהוי הפתולוגיות שהתפתחו במפרק ואינה מאפשרת להתעלם מנזק אפשרי לרקמה עלומה. היות וכאבים במפרק הלסת יכולים גם להיות מוקרנים מרקמות מרוחקות יש צורך להעריך האם רקמה בעלת יכולת הקרנה כזאת אכן נפגעה. כך למשל דלקת באוזניים, כאבים שמקורם בשיניים וכאבים בפנים עלולים גם להקרין כאב אל מפרק הלסת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבים בלסת אבחון - רקע

תסמונת מפרק הלסת נגרמת על רקע של מגוון רחב של "הפרעות במפרק הלסת" (Temporomandibular Disorders). הפרעות במפרק הלסת הן למעשה תסמונות כאב עם או בלי פגיעה תפקודית במפרק הלסת הנגרמות בגלל נזקים במפרקי הלסת ו/או ברקמות הרכות הפועלות סביבם. וועדת המומחים שהתכנסה לאחרונה המליצה לחלק את ההפרעות השונות במפרק הלסת ו/או ברקמות הרכות סביבו למספר קבוצות ותתי קבוצות של תסמונות כאב (Pain related Temporomandibular Disorder):

 • ליקוי במפרק הלסת עקב פגיעה שרירית (Myofascial Pain),

 • ליקוי במפרק הלסת עקב פגיעה בדיסק התוך מפרקי (Disc Derangement Disorders)

 • תת פריקה או פריקה של מפרק הלסת  (Subluxation / luxation)

 • ליקוי במפרק הלסת עקב דלקת פרקים ניוונית (Arthralgia).

אבחון של גורם הנזק במפרק הלסת ו/או ברקמות סביבו הוא קריטי להענקת טיפול יעיל וממוקד.

אבחון 

התהליך האבחוני לזיהוי מקור הסימנים והתסמינים במפרק הלסת יתחיל עם לקיחה של ההיסטוריה הרפואית יעבור לבדיקת הגופנית ובמידת הצורך יעשה שימוש בבדיקות מתקדמות כולל דימות ובדיקות מעבדה.

היסטוריה רפואית

אבחון של תסמונת מפרק הלסת יחל בלקיחת ההיסטוריה הרפואית של הבעיה. הרבה פעמים הבנה ברורה של מה קרה ואיך קרה יתנו לנו רמז לגבי מה נפגע. בהיסטוריה הרפואית של מפרק הלסת נלמד על הרקע הבריאותי של החולה. מחלות קודמות בעלות השלכות אפשריות על מפרק הלסת, פציעות קודמות של המפרק, שימוש בתרופות, רקע בריאותי פיזי ונפשי אישי ומשפחתי, אשפוזים או טיפולים רפואיים קודמים. 

נלמד פרטים על התפתחות הכאבים במפרק הלסת. מהי התלונה? מתי ואיך החלו הסימפטומים במפרק הלסת? מהם הסימפטומים? האם קיימות מגבלות? מהן המגבלות? במידה והחולה סובל מכאבים ננסה להבין מהו מיקום הכאב המדויק, מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו. האם ישנם סימפטומים נוספים מלבד כאב? האם אתם חורקים שיניים? האם אתם מהדקים לסתות? האם אתם מצויים במתח מוגבר בתקופה האחרונה?

בדיקה גופנית

אבחון מפרק הלסתעם תום התשאול נערוך בדיקה גופנית מקיפה של מפרק הלסת. הבדיקה תחל בתצפית ובבחינה של מראה הראש, הצוואר, הפנים והלסתות: נבדוק סימטריה במבנה הלסתות, דפורמציות מבניות, נפיחות ושינוי גוון של אזור הפנים והמפרק. נמשיך עם מישוש (Palpation) מפרק הלסת והרקמות הרכות הסובבות אותו תוך שאנחנו מחפשים נפיחות, רגישות למגע, שינוי טמפרטורה, עווית שרירית, פעימות וכיוצא בזה (האם יש נקודות הדק או עווית שרירית בשרירי הלעיסה?). נמשיך בבחינת התפקוד הדינאמי של המפרק והשרירים. 

נערוך בדיקות טווחי תנועה אקטיביים ופסיביים (האם יש פחות מידי או יותר מידי תנועה במפרק? האם יש סטייה של המפרק לאחד הצדדים? האם יש רעש בעת פתיחה וסגירת הפה?). נפעיל לחץ חיצוני על המפרק ונאמוד את מידת החופש שלו. נכניס את הזרת לתוך האוזן ונפעיל לחץ קל קדימה. נבקש מהחולה לפתוח ולסגור את הפה (האם זה כואב? האם זה מרעיש?).  במהלך הבדיקה הגופנית ננסה לשחזר את הכאבים שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. 

בדיקות מתקדמות

במידת הצורך ובמידה וקיים ספק בנוגע לאבחנה, נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה (צילום רנטגן של הלסתות, MRI לזיהוי פגיעה ברקמות רכות ועוד) ובדיקות מעבדה (דלקות זיהומיות, דלקות פרקים ועוד). 

דגלים אדומים וצהובים

דגל אדום דגל צהובמחובתו של כול קלינאי לחפש במהלך התשאול והבדיקה הגופנית נוכחות של דגלים אדומים או במילים אחרות סימנים ותסמינים המעלים את הסבירות שהכאב נגרם מפתולוגיה רצינית המחייבת בירור יסודי יותר. פתולוגיה רצינית מוגדרת טראומה קשה, גידולים ממאירים, דלקות זיהומיות וחסרים נוירולוגיים פרוגרסיביים. 

סימנים ותסמינים אלו כוללים: דימום קשה, חוסר יציבות, אובדן של חוש הריח, טראומה הגורמת לדפורמציה משמעותית, מראה של פנים ארוכות, תנועות עיניים לא סדירות וחוסר יכולת למקד את הראייה, מנשך שהשתנה בעקבות טראומה, חום המתלווה לכאבי המפרק, אובדן משקל בלתי מוסבר, שימוש מתמשך בסטרואידים ועוד.

לדיכאון ודכדוך נפשי יכולת מובהקת להשפיע על קצב ההחלמה של המטופל. סימנים המצביעים על כך שהחולה שלנו דיכאוני או נתון ללחצים כבדים מהווים דגל צהוב. הדגלים האדומים והדגלים הצהובים נועדו במקור לשימוש באבחון כאבי גב תחתון אבל יכולים להיות ישימים באופן נרחב. 

אבחנה מבדלת

תסמונת מפרק הלסת עלולה להתפתח עקב נזקים למפרק עצמו ולרקמות התומכות סביבו. נזקים מסוג זה עלולים להתפתח בעקבות טראומה, בלאי, תפקוד ביו-מכני לא תקין (בגלל מחלה, חבלה, מנשך לא תקין או מבנה מולד לא תקין), ליקויים מבניים, דלקות פרקים, גידולים סרטניים, דלקות זיהומיות ועוד. סימנים ותסמינים דומים לאלו של תסמונת מפרק הלסת יכולים להתפתח גם בגלל נזקים ומחלות של רקמות שאינן שייכות למפרק הלסת. אלו עלולים להטעות אותנו בכול הנוגע לאבחון תסמונת מפרק הלסת. בין הגורמים הללו נמנה:

- דלקת עורק הרקה

דלקת של כלי הדם העורקיים (Temporal arteritis) באזור הרקות פוגעת במבוגרים מעל גיל 50 וגורמת לכאבי ראש חריפים, כאבי שרירים בצוואר ובשכמות, עייפות, חום, כאבים בעת לעיסה ופגיעה בחוש הראייה. זהו מצב חרום ויש צורך בטיפול דחוף.

- דלקת בעצב המשולש

טריגמינל נוירלגיה או דלקת של העצב המשולש (Trigeminal Neuralgia) גורמת גם היא לכאבי פנים וראש חריפים. המחלה פוגעת בעיקר במבוגרים מעל גיל 50.

- דלקות אוזניים

כאבי אוזניים עלולים לעיתים קרובות לבלבל אותנו עם כאבים הנובעים מבעיות במפרק הלסת. במצב בו אנו סובלים מדלקות אוזניים, מלבד כאבים, אנו עלולים לסבול מהפרשות מוגברות מהאוזן, ירידה בשמיעה ורגישות בעת משיכת תנוך האוזן. 

- דלקות שיניים

כאבים באזור מפרק הלסת יכולים להופיע גם בעקבות התפתחות דלקות שיניים ו/או חניכיים.  

הפרעות אפשריות במפרק הלסת

בדיקת התנועה של מפרק הלסת

וועדת מומחים המליצה להיעזר בממצאים מהיסטוריה הרפואית ומהבדיקה הגופנית על מנת לסווג את הליקויים במפרקי הלסת לקבוצות ולתתי קבוצות.

1) ליקוי במפרק הלסת עקב פגיעה שרירית

את הליקויים במפרק הלסת שהינם משניים לפגיעה בשרירי הלעיסה (Myofascial Pain) מחלקים למספר סוגים:  כאבים מקומיים בשרירי הלעיסה בלבד (Local myalgia) וכאבים בשרירי הלעיסה הקורנים רחוק יותר (Myofascial pain with referral). הנעת הלסת (אכילה, דיבור, פיהוק ...) מגבירה את הכאבים בתסמונת כאב שרירית זאת.

 • היסטוריה רפואית אופיינית: תלונות על כאבים שממוקמים באזור הלסת, ברקה, באוזן או מעט לפני האוזן. התלונות על החמרה בכאבים בעת הפעלת מפרק הלסת.

 • ממצאים בבדיקה פיזית אופיינית: זיהוי שרירי הלעיסה הכואבים. יתכן רקע משפחתי של כאבים בשרירי הלעיסה. גירוי שרירי הלעיסה על ידי מישוש ולחיצה יעוררו את הכאב עליו מתלונן החולה. הכאבים עלולים להקרין אזור אנטומי אחר בפנים. הפעלת הפה במהלך הבדיקה הפיזית עלולה להיות מוגבלת (פחות מרוחבן של שלוש אצבעות) ולהחמיר את הכאב. 

 • בדיקות הדמיה אופייניות: אבחון כאבים במפרק הלסת על רקע שרירי יתבצעו במרפאה. אין הכרח לבצע בדיקות מעבדה ו/או הדמיה.

2) ליקוי במפרק הלסת עקב פגיעה בדיסק התוך מפרקי

ליקויים במפרק הלסת על רקע של תפקוד ומיקום לקויים של הדיסק התוך מפרקי (Disc Derangement Disorders) הינם שכיחים ביותר. בתסמונות כאב אלו מככב הדיסק התוך מפרקי שמאבד את יכולתו להישאר בקביעות בין החלקים הגרמיים של המפרק. וועדת המומחים קבעה קריטריונים לדירוג הליקויים במפרק הלסת על פי רמת חומרתם: 

2.1 סטיית הדיסק וחזרתו למיקומו 

ליקוי זה מתאפיין בסטיית הדיסק התוך מפרקי ממקומו וחזרתו למקום במהלך פתיחת הפה(Disc displacement with reduction). במצב פתולוגי מאבד הדיסק התוך מפרקי את יכולתו להתמקם באופן ראוי בין שני חלקי המפרק. במקום זאת מיקומו החדש, במצב שהפה סגור, הוא לפני (Anterior) הראש של עצם (Condyle) הלסת התחתונה. כך נוצר מצב שבעת פתיחת הפה ראש עצם הלסת התחתונה נאלץ  "לטפס" על הדיסק המצוי לפניו. בנקודה מסוימת במהלך פתיחת הפה שב הדיסק התוך מפרקי למקומו התקין. סגירת הפה שוב מסיטה את הדיסק ממיקומו. תנועת הדיסק קדימה ואחורה מלווה בקליקים אופייניים. 

2.2 סטיית דיסק וחזרה לסירוגין למקום עם מגבלת תנועה לסירוגין  

ליקוי זה מתאפיין בסטיית הדיסק כאשר לא תמיד הדיסק חוזר למיקומו. וכאשר הדיסק אינו חוזר למיקומו האנטומי מתפתחת מגבלת תנועה או אפילו נעילה של מפרק הלסת (Disk Displacement With Reduction with intermittent locking). 

2.3 סטיית הדיסק ללא חזרה למקום ועם מגבלת תנועה 

ליקוי זה מתאפיין בסטיית הדיסק מבלי לחזור למיקום האנטומי הנכון וגרימת מגבלת תנועה (Disk Displacement Without Reduction with limited motion). הדיסק התוך מפרקי פועל כמחסום שמגביל את היכולת לפתוח את הפה (closed lock) וגורם גם לפתיחת פה לא סימטרית. 

2.4 סטיית הדיסק ללא חזרה למקום ובלי מגבלת תנועה  

בליקוי הזה הדיסק הסוטה אינו חוזר למקומו בעת פתיחת הפה ולמרות זאת אינו גורם למגבלת תנועה (Disk Displacement Without Reduction without limited motion)

 • היסטוריה רפואית אופיינית לכלל בעיות הדיסק: היסטוריה אישית ומשפחתית של כאבי לסתות וכאבי פנים. תלונות על החמרה בכאבים בעת הנעת מפרק הלסת, על מגבלות תנועה ואפילו נעילת המפרק. תלונות על רעשים הבוקעים ממפרק הלסת בעת תנועה. 

 • בדיקה פיזית אופיינית לכלל בעיות הדיסק: בדיקת באמצעות הנעת המפרק ומישוש שלו מעוררים את הרעשים, את הכאבים ואת מגבלות התנועה ו/או אפילו נעילה של מפרק הלסת. 

 • בדיקות הדמיה אופייניות: זיהוי של הפתולוגיות של הדיסק התוך מפרקי על ידי הדמיות MRI במצב של פה סגור ושל פה פתוח.

3) ליקוי במפרק הלסת עקב פריקה ותת פריקה

פריקה ותת פריקה של מפרק הלסת (Subluxation / luxation) נגרמים לרוב בגלל תנועתיות יתר של מפרק הלסת. במהלך פתיחת הפה, ראש עצם הלסת התחתונה סוטה ממקומו ונותר "תקוע" ללא יכולת חזרה למיקומו האנטומי. מקרה שבו החולה יכול באופן עצמוני לפרוק את המפרק ממקומו ואף להחזירו למקום נקרא "תת פריקה" (Subluxation). מקרה שבו איש מקצוע בלבד יכול, באמצעות תמרון מסוים להחזיר את המפרק למיקומו נקרא פריקה (luxation).

 • היסטוריה רפואית אופיינית: כאבים במפרק הלסת ו/או הפנים תלונות על מגבלה או נעילת המפרק בעת פתיחת הפה לרווחה. תלונות על חוסר יכולת לסגור את הפה מבלי לתמרן.

 • בדיקה פיזית אופיינית: פתיחת הפה וקושי לסוגרו אלא אם בוצע תמרון מסוים. כאבים בעת ביצוע תנועות עם מפרק הלסת.

 • בדיקות הדמיה אופייניות: ראש עצם הלסת התחתונה ממוקם אחרי גבשושית המפרק (Articular eminence). מיקום אנטומי לא תקין..

4) ליקוי במפרק הלסת עקב דלקת פרקים ניוונית

בליקוי זה הכאבים במפרק הלסת מתפתחים על רקע של דלקת פרקים ניוונית (Arthralgia). גם במקרה הזה תנועות הלסת ובדיקות פרובוקטיביות של המפרק מגבירות את הכאב.

 • היסטוריה רפואית אופיינית: תלונות על כאבים באזור מפרק הלסת והפנים. תלונות על כך שביצוע תנועות עם מפרק הלסת כרוכים ברעשים הבוקעים מהמפרק ובהגברת הכאבים.

 • בדיקה פיזית אופיינית: ביצוע תנועות אקטיביות ופסיביות של מפרק הלסת כרוכים ברעשים הבוקעים מהמפרק ומעוררים את הכאב.

 • בדיקות הדמיה אופייניות: צילום רנטגן של מפרק הלסת אמור להצביע על פגיעה ברקמת הסחוס והעצם של המפרק ובכלל זה היצרות של המרווח המפרקי, חללים בעצם התת-סחוסית, זיזים גרמיים ועוד.

המשיכו לקרוא אודות גורמים נוספים לכאב בפנים. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט ומפרק הלסת

צליפת שוט ומפרק הלסת, מה הקשר? ובכן, עמוד השדרה הצווארי ומפרק הלסת נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים בעקבות צליפת שוט. למה תאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" שבה הנפגע העיקרי הוא עמוד השדרה הצווארי תשפיע גם על הפרק לסתי-רקתי? 

צליפת שוט ומפרק הלסת
דלקת ניוונית במפרק הלסת

דלקת ניוונית במפרק הלסת היא תופעה שכיחה. כמעט אצל כול חולה שסובל מסימנים ותסמינים שמקורם בציר החשוב הזה ניתן למצוא שינויים ניווניים המאפיינים את דלקת הפרקים הניוונית. בדומה למפרקים האחרים גם מפרק זה חשוף לעומסי יתר, בלאי ושחיקה. 

דלקת ניוונית במפרק הלסת
הידוק לסתות

הידוק לסתות? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים. בין הנזקים האפשריים בגלל תופעה זאת נמנה שחיקת שיניים, שחיקת סחוסים, הרסס של המיניסקוס ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים הנובעים מכך כוללים מיחושים בפנים, מגבלות תנועה ועוד.

הידוק לסתות
חריקת שיניים

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

חריקת שיניים
איך לשחרר לסת תפוסה

איך לשחרר לסת תפוסה? טיפול ושיקום מהירים של המפרק הזה יחסכו סבל מיותר. ניהול מהיר של המקרה מיד עם הופעת התסמינים הראשונים יעלו את סיכויי הריפוי, לעתים אפילו רק באמצעות מנוחה והקפדה על כללים פשוטים. אבחון וטיפול מאוחרים עלולים להשאיר נזק כרוני בפרק.

איך לשחרר לסת תפוסה
דלקת במפרק הלסת תסמינים

דלקת במפרק הלסת? תסמינים אופייניים עשויים להצביע על זהות הרקמה שניזוקה בפרק הזה ומהי חומרת הנזק. פגיעה בכול אחד מרקמות הפרק עלולה להוביל להתפתחות מגוון רחב של סימנים ותסמינים האופייניים בעיקר לאותה רקמה.

דלקת במפרק הלסת תסמינים
כאבים בלסת גורמים

כאבים בלסת? גורמים אפשריים לכך כוללים נזקי חבלה (חבטה), טיפול שיניים לקוי, ביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרקי הלסת, מתח נפשי ועוד. גם מחלות פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית עלולות להיות הגורם להפרעה זאת.

כאבים בלסת גורמים
כאבים בלסת

כאבים בלסת בפנים, באוזן ובמקומות נוספים עלולים להעיד על פגיעה במפרק הלסת. מה גורם לזה ומה הם הנזקים שנגרמים למפרק? השימוש הרב שאנו עושים במפרק במהלך דיבור, לעיסה ועוד חושף את המפרק לעומסים ולבלאי ממאמץ חוזר. 

כאבים בלסת
מכתב: תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת

ד"ר בכר שלום, 

אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר הגעתי אליך (במקרה, בהמלצת חבר) מצב מפרק הלסת שלי היה כל כך רע שיכולתי בקושי ללעוס או לדבר וכעבור מספר שבועות בודדים של טיפולים מצבי הרבה יותר טוב.

תסמונת מפרק הלסת
כאבים בלסת שכיחות

כאבים בלסת? שכיחות ההפרעות בפרק הזה גדולה הרבה יותר ממה ששיערו מומחים בתחום. פגיעה בציר תנועה זה, המצוי בקדמת האוזן ומהווה את נקודת החיבור של הלסת התחתונה אל הגולגולת, בגלל טראומה או שימוש יתר, עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים.

כאבים בלסת שכיחות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)