הפרעות במפרק הלסת. אבחון, טיפול ומניעה

הפרעות במפרק הלסת

הפרעות במפרק הלסת ובשרירי הלסת הם למעשה קבוצה של תסמונות כאב וליקויים תפקודיים של מפרק הלסת ושל הרקמות הרכות התומכות ומניעות אותו. מדובר בהפרעות שכיחות עם נטייה לפגוע בנשים יותר מאשר בגברים. ברוב המקרים כאבים באזור הלסת עשוי להתעורר בגלל נזק קל וחולף הנגרם בגלל אכילה של מזון קשה או מסיבה אחרת. לעתים הנזק עלול להיות חמור ובעל השלכות תפקודיות עתידיות. בקטגוריה הזאת אנו מפרסמים מאמרים שעוסקים באבחון, טיפול ומניעה של הפרעות במפרק הלסת. 

מפרק הלסת מחבר את הלסת התחתונה אל הגולגולת. השימוש הרב במפרק במהלך דיבור, לעיסה ועוד חושף את המפרק לעומסים ולבלאי ממאמץ חוזר. ליקויים במפרק הלסת או ברקמות סביבו עלולים לגרום לכאבי פנים, כאבי לסתות ועוד.

מפרק הלסת  או המפרק "לסתי-רקתי", הינו מפרק המצוי בקדמת האוזן ובצמוד אליה ומהווה את נקודת החיבור של הלסת התחתונה אל הגולגולת. השכיחות גבוהה של נזקים, כאבים ודלקות במפרק הזה נובעים מריבוי התפקידים והעומסים המוטלים עליו.

מפרק הלסת הוא מפרק מורכב במיוחד. תפקוד נורמאלי של מפרק הלסת נסמך על מבנה המפרק, על השליטה השרירית עצבית, על תקינות הרקמות הרכות המרכיבות את המפרק, על תפקוד תקין של כלל הרקמות ועל היחס בין החלקים השונים.

מפרק הלסת הוא מפרק מורכב ובעל תפקוד מורכב. בין הרקמות שמרכיבות, מניעות ותומכות במפרק אנו מוצאים שרירים, גידים, עצמות, סחוסים רצועות ועוד. פגיעה באחד מהרכיבים הללו תוביל לתסמונת או הפרעה במפרק הלסת ולתסמינים המאפיינים אותה.

אותם עקרונות, וכוחות משפיעים על מפרקי הגוף ועל מפרקי הלסת. מפרקי הלסת חשופים לנזקים מטראומה, מטיפול שיניים לקוי, מביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), ממתחים נפשיים (הידוק לסתות, חריקת שיניים) ממחלות פרקים ועוד.

ליקויים במפרק הלסת מהווים בעיה בריאותית שכיחה שפוגעת באופן משמעותי ברוב האוכלוסייה. לנשים יותר מגברים יש נטייה מובהקת לפתח מגוון ליקויים במפרק הלסת. על פי מחקרים שונים היחס בין נשים לגברים עומד על 1:5 ואף יותר.

כאבים ויתר הסימנים והתסמינים המאפיינים את תסמונת מפרק הלסת עלולים להתפתח ממגון סיבות ופתולוגיות. וועדת מומחים שישבה על המדוכה והחליטה שהדרך הנכונה ביותר לסווג את הסימנים והתסמינים הללו היא על פי הרקמה שנפגעה.

כדי לטפל בתסמונת מפרק הלסת יש תחילה לזהות את הגורם לבעיה ולאמוד את חומרתה. בתהליך האבחוני חשוב להתייחס לביומכניקה של מפרק הלסת ואל המרכיבים האנטומיים של המפרק כולל שרירים, מיניסקוס, סחוסים ועוד. 

טיפול מהיר במפרק הלסת מיד עם הופעתם של התסמינים הראשונים יאפשר בסבירות גבוהה לרפא את הבעייה בקלות יחסית בעיקר באמצעות מנוחה חלקית והקפדה על מספר כללים פשוטים. אבחון וטיפול מאוחרים מידי עלולים להשאיר נזקים כרוניים במפרק.

כאבים במפרק הלסת הם עניין שכיח. חלק נרחב מהאוכלוסייה המערבית סובל לפחות מתסמין אחד שנובע מהפגיעה במפרק הלסת. עם זאת, לא הרבה מודעים לכך שהפגיעה במפרק הלסת עלולה לגרום גם לאובדן שמיעה (1, 2, 3).

מתעוררים בלילה לשמע קולות עכברים מכרסמים? יכול להיות שלא עכברים הם האחראים לרעש אלא בן זוגכם שמהדק את לסתותיו וחורק שיניים עד דק. אם אתם סובלים מכאבים באוזניים או בפנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים.

אנשים רבים מהדקים לסתות ו/או חורקים שיניים ושוחקים אותן. תופעה זו הנקראת ברוקסיזם מזיקה לשיניים, ולמפרקי הלסת וגורמת לעוגמת נפש רבה ונזקים כלכליים אישיים ולאומיים כבדים. הגורם העיקרי לברוקסיזם הוא המתח הנפשי.

דלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת היא תופעה שכיחה. בדומה למפרקים האחרים גם מפרק הלסת חשוף לבלאי ושחיקה או בקיצור לדלקת פרקים ניוונית. הגורמים כוללים בין היתר טראומה, דלקות, עומס יתר, חריקת שיניים, הידוק לסתות ועוד.

תסמונת מפרק הלסת הכוללת כאבים במפרק הלסת היא בעיה טורדנית הגורמת לעוגמת נפש ולהוצאות כלכליות אדירות. חוקרים שבדים טוענים שתסמונת מפרק הלסת עלולה להתפתח, בסבירות גבוהה, בעקבות תאונות דרכים ובעיקר בעקבות "צליפת שוט".