Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ספינינג ולהישאר בריא. זה כול מה שאתם צריכים כדי להתמיד עם האימון הנהדר הזה. לספינינג יתרונות רבים. בעיסוק בו כרוך בשריפת קלוריות מוגברת, שיפור סבולת לב ריאה ועוד. במאמר הזה אנסה לשפר את הסיכויי העוסקים לסיים אימון בלי להיפצע.

בחוץ שרב קשה, חם, או לחילופין חורף, קר וגשום ואפילו יורד שלג. אתם באולם סגור, ישובים על אופניים נייחות, מוסיקה קצבית ברקע, מדוושים על פי הוראותיו של מדריך מקצועי. מזהים? ספינינג! האימון עם אופני ספינינג באולם עם מוסיקה ומדריך המדרבן אתכם מספק תנאים אופטימליים לאימון אירובי נהדר ועם קצב שריפה קלורי מרשים ביותר. יחד עם זאת חשוב לזכור ששימוש לא נכון באופניים הללו יוביל בסבירות גבוהה להתפתחות פציעות ספורט.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ספינינג ולהישאר בריא - רקע

אימון הספינינג הוא למעשה פעילות אירובית עצימה המתבצעת באולם על אופניים נייחים. השם ספינינג הוא סימן רשום של ג'וני גי (ג'ונתן גולדמן), רוכב אופניים שחיפש פעילות אלטרנטיבית לחורף האמריקני המושלג ומאס באופני הכושר הסטנדרטיות. ג'ונתן שינה מהותית את אופני הכושר המוכרות לנו מחדר הכושר והחל לפתח להוביל תחביב שהפך לשיגעון. 

אימון הספינינג מתבצע בהנחיית מדריך לצלילים של מוסיקה קצבית ונמשך על פי רוב כשעה. בתחילה האימון נערך חימום קל להכנת הגוף לאימון ובסופו מתיחות ותרגילי שחרור להרפיית השרירים. דופק המטרה במהלך האימון הוא בין 70% ל-90%, תלוי בכושרו האישי של כל מתאמן. על האופניים קיים ווסת עומס לכוון דרגות הקושי והמאמץ בזמן הפעילות.

כיצד נתאים את אופני הספינינג 

המפתח להימנעות מפגיעה במערכות עצב שריר ושלד בגין אמוני ספינינג מצוי בראש וראשונה בהתמקמות ובאחיזה נכונים. הקפדה על גובה מותאם אישית של המושב תוך שמירה על יציבה טובה של עמוד השדרה לכל אורך האימון ואחיזה נכונה יאפשרו לנו להתאמן בספינינג לאורך זמן ובבטחה ולמנוע כאבי גב ופריצת הדיסק הבין חולייתי.

גובה מושב

בכיוון נכון של גובה המושב הברכיים פועלות תוך כפיפה מינימאלית. אנה ודאו זאת על ידי כך שבעודכם ישובים על המושב כף רגלכם שעל הדוושה התחתונה מצויה בכפיפה קלה בלבד. אנה דוושו כאשר הברכיים שלכם מצויים מעל ציר הדוושות וכפות רגלכם מקבילות לקרקע.
בעיות אפשריות: בעיות אפשריות בגלל גובה מושב שאינו נכון ובגין דיווש לקוי: כאבי ברכיים בעיקר באזור הפיקות (ישיבה נמוכה מידי), כאבי גב בעיקר בחלק התחתון (ישיבה גבוהה מידי הגורמת לפיצוי על ידי תנועות אגן מצד לצד או גורמת ליציבה לקויה).

יציבה נכונה

לאחר שמצאנו את גובה המושב מטרת יתר הכוונונים (גובה הכידון, מרחק המושב מן הכידון) הוא לאפשר נוחות מקסימאלית של עמוד השדרה לכול אורכו של האימון. במילים אחרות יש למקם את גובה הכידון והמרחק של המושב מן הכידון כך שעמוד השדרה ישמור על המשכיות דינאמית רציפה ללא קימורי או קיעורי יתר. בעיקרון ככל שהכידון גבוה יותר כך יהיה לנו נוח יותר לייצב את עמוד השדרה נכון.
בעיות אפשריות: בעיות אפשריות בגלל מיקום לא נכון של עמוד השדרה: כאבי צוואר, כאבי גב אמצעי וכאבי גב תחתון) יתכנו גם נזקים לדיסקים הבין חולייתיים ואיתם גם הקרנות כאב לגפיים ונימול.

אחיזה

במהלך האימון אנו נדרשים לאחיזות במצבים שונים (1,2,3). זכרו להפעיל כמה שפחות כוח באחיזתכם ולגוון את האחיזות בכול אחד מן המצבים עם עדיפות מידי פעם להנחת כפות הידיים (פתוחות) על הכידון. הסיכוי "לעוף" מהאופניים לא קיים. נצלו זאת ורופפו את אחיזתכם.
בעיות אפשריות: בעיות אפשריות בגלל אחיזה חזקה מידי: דלקות בגידים של כף היד והאצבעות. דלקות בגידי המרפק, תסמונת התעלה הקרפלית ודלקות של עצבים אחרים בשורש כף היד או במרפק.

הקפידו על חימום לפני אימון

למרות האמור לעיל הרי שאימון שאינו מתחיל בחימום, מעלה עומס באופן הדרגתי ואינו מאפשר הסתגלות ולמידה ביו מכאנית עלול לגרום לפציעה גם כאשר אנו ממוקמים, מדוושים ואוחזים נכון. יש חשיבות גדולה להגעה של דקות ספורות לפני האימון וזאת לשם חימום יסודי. התחילו עם דיווש ללא עומס ובמהירות איטית ולאט לאט העלו את המהירות ואת העומס. 

היתרונות של ספינינג 

ספינינג ולהישאר בריאאימון הספינינג הינו שורף קלוריות מעולה. מקובל להניח שניתן לשרוף בשיעור כזה עד 1000 קלוריות. ואולם אין זה יתרונו היחיד. בין יתרונותיו ניתן למנות את השיפור בסבולת לב ריאה ואת העיצוב והחיזוק פלג הגוף התחתון. כל אלו מושגים כאשר בניגוד לרכיבת אופני כביש או שטח אף אחד מהמתאמנים לא נישרך מאחור, רמת הקושי מצויה בשליטתכם ע"י כיוון ווסת העומס ומידת הזעזועים נמוכה ביחס לפעילויות אירובית אחרות. 

יתרון נוסף לדעתי ככירופרקט המטפל בפציעות ספורט, הוא ביכולת להתאים את אופניי הספינינג באופן מלא לרוכב. בעוד שבאופני כביש שטח עליך לשמור על אווירודינמיות ועל אחיזה חזקה בכידון, באופני ספינינג אתה יכול להתאים את האופניים אליך ללא ההתחשבות יתרה בשום גורם אחר מלבד נוחותך ובריאותך (גם עם המדריך מנג'ס קצת לגבי אחיזה כזאת או אחרת). 

החסרונות

כפי שציינו במידה ואתם מקפידים על התאמה אופטימאלית של האופניים אליכם אתם מצמצמים את הסיכון להתפתחות נזקים וכאבים במגוון מקמות בגוף. עם כול יתרונותיו אימון הספינינג יוצר עומס על קבוצות שרירים ומפרקים מועטים ועל כן באימון יתר עלול לגרום לשחיקת סחוסים ולחוסר איזון שרירי. אימון הספינינג הקבוצתי עלול גם להיות יותר מידי (www.acefitness.org) עבור הרוכבים החדשים המרגישים מחויבים בגין הלחץ החברתי.

ספינינג ואין אונות

מחקרים רבים מכדי שנוכל להתעלם מהם מצאו קשר בין רכיבת אופניים לבין תופעת אין האונות. הסברה המקובלת היא שהלחצים המופעלים בעת הישיבה על אזור החיץ שבין האשכים לבין פי הטבעת חוסמים את המעבר התקין של כלי הדם ועצבים אל הפין ובכך עלולים לגרום לאין אונות. בעיה זו פחות משמעותית לגבי רוכבי ספינינג כיוון שרכיבתם קצרה יותר, חלקה נעשית בעמידה ואינה כרוכה בזעזועים. ובכול זאת גם רוכבי ספינינג צריכים לבחור כיסא רחב שיפזר את העומס ויפחית את הלחץ מהאזור הרגיש.

המשך לקרוא אודות שיקום, האופן שבו אנו מתנהלים בכול הנוגע לתהליך על ידי הקביעה של שלבי השיקום וכמובן  תכנית השיקום ומתי נכון לחזור לפעילות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)