Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעות סקי וסנובורד הם עניין שכיח. מדובר בספורט עם סיכון גבוה לפגיעות ואף למוות. בשנת 2010 נפצעו בארצות הברית מספורט זה מאות אלפי בני אדם. לא ברור כמה ישראלים נפצעים בגלל ספורט זה אך סביר להניח שהשכיחות דומה.

פציעות ספורט בגלל סקי וסנובורד מהווים עניין שכיח ביותר, במחשבה שנייה, אולי מסיבות של ביטחון עצמי מופרז וחוסר מיומנות, שיעור הפציעות היחסי בקרב ישראלים גבוה יותר. המחשבה האופיינית שלי (בתור ישראלי) לא יקרה כלום היא שטות מוחלטת וזאת לאור כמות פציעות הסקי ופציעות הסנובורד שאני רואה במרפאתי כול חורף. הרבה פעמים לנוכח פציעה קשה במיוחד, אני שואל את עצמי ואת הפצוע למה לכל הרוחות צריך את הסקי או את הסנובורד האלו? התשובה שאני מקבל לרוב היא: "אהבה זה לא משהו הגיוני".

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעות סקי וסנובורד - רקע

מטוסים המטיסים מידי חורף ליעדי סקי רבבות ישראלים צבעוניים ומחויכים וחוזרים חזרה כאשר חלק מאותם אנשים מגובס וצולע מספרים את כול הסיפור - סקי ו/או סנובורד הם סוגי ספורט שאסור לנהוג בהם בקלות ראש. אמנם כן, ברוב המקרים מדובר בפציעות קלות המסתכמות במכות יבשות ובשטפי דם כחולים על הישבן שנעלמים תוך ימים ספורים. עם זאת בחלק משמעותי מהמקרים מתרחשות גם פציעות חמורות עם השלכות רציניות.

פציעות משמעותיות שכיחות כתוצאה מסקי או מסנובורד כוללות: קרעים של שרירים ורקמות רכות אחרות, פריקות מפרקים, שברים ולעיתים רחוקות אמנם, גם מוות. חלק גדול מהפציעות מתרחשות בסוף היום לאחר מספר שעות של פעילות כאשר הגולש מותש.

בארצות הברית טופלו בשנת 2002 כ- 77,300 פגיעות מסקי וכ- 62,000 מסנובורד ובכלל זה 10,000 פגיעות מוח טראומטיות. סנובורד אחראי לכ-25% מכלל הפגיעות שמחייבות חדר מיון.

פציעות סקי לעומת פציעות סנובורד

הגולשים על מגלשי סקי חשופים לפציעות שונות מהפציעות של הגולשים באמצעות סנובורד. גולשי סנובורד נופלים לרוב קדימה או אחורה. בנפילה קדימה הם שולחים את היד לבלימה ובכך חושפים את הכתף והגפה העליונה למגוון פציעות כולל פגיעה בשרירים המסובבים, שברים של הכתף, עצם הבריח, מרפק ושורש כף היד. גם בנפילה לאחור שולח גולש הסנובורד את כף ידו לבלימה ובכך חושף את שורש כף היד לשברים ופציעות. בנפילה לאחור עלולים עמוד השדרה המותני, ועמוד השדרה הצווארי וכמובן הראש להיחבט ולהיפצע.

גולשי הסקי חשופים לנזקי ברכיים כולל קרע רצועות בברך (ligaments) בברך וקרע מיניסקוס (Meniscal injuries). פציעות ברכיים אלו נגרמות כאשר בעת הנפילה נוצר סיבוב לא טבעי בברכיים וזאת בגלל המגפיים והמגלשים המקבעים את הרגליים בעוד שהגוף נופל. כול נפילה ולא חשוב מאיזו סיבה עלולה לגרום גם לנזקי גוף קשים ואף למוות.

הגורמים

נפילות

רוב הפציעות מסקי ומסנובורד מתרחשות עקב נפילה. בעוד שהגולשים על מגלשי סקי נוטים ליפול לאחור או על הצד. בגלל המגפיים והאחיזה של המגלשיים הנפילה של הגולשים על מגלשי סקי עלולה לייצר כוחות סיבוביים על הברכיים ולפגוע בהם. חשוב לציין שבעת נפילה מקלות הגלישה (Ski poles) עלולים לגרום לפציעות ושברים באגודל. הגולשים עם מגולשי סנובורד נופלים לרוב קדימה או אחורה ובכך חושפים את הכתפיים מפרקי כף יד ועמוד השדרה הצווארי והגבי בסיכון מוגבר לפציעות.

התנגשויות

התנגשות בעוצמה גבוהה עלולה לגרום לפציעות ראש ואף למוות בשני סוגי הספורט בסקי ובסנובורד. גם במקרה הזה חשופים גולשי סקי לסיבוב הברכיים ולפציעתם.

כושר גופני לקוי ועייפות

פגיעות גופניות בגלל סקי וסנובורדהסטטיסטיקה מלמדת שחלק ניכר מהפציעות נגרמות לאחר מספר ימים של גלישה כאשר הגוף עייף והשרירים תפוסים. חלק משמעותי מהפציעות נגרם לפני הפסקת הצהריים. גם נתון זה עשוי להעיד על עייפות כגורם לפציעות או לחילופין פגיעה בריכוז. כמובן שכושר גופני טוב יאפשר גלישה בטוחה וממושכת תוך שמירה על רמת ריכוז ויכולת טובים.

חוסר שליטה וטכניקה לקויה

אין צורך להרבות במילים. גם סקי וגם סנובורד הם ענפי ספורט מורכבים המצריכים פיתוח יכולות פסיכו מוטוריות מורכבות. טכניקה לקויה או גלישה ברמות גבוהות מהיכולת שלך משמעותה יכולת שליטה לקויה וסיכוי מוגבר להיפצע. חשוב לציין שהפציעות המשמעותיות אינן מתרחשות בהתחלה כאשר אתם זהירים והחשש מגביל אתכם אלא לאחר מספר ימים כאשר אתם סבורים שרמתכם מאפשרת גלישה מאתגרת יותר.

ציוד חסר לקוי או לא מתאים

גלישה ללא ציוד מתאים או עם ציוד לא תקין יעלו את הסיכון לפציעות. כך למשל שימוש בציוד סקי המאפשר גלישה מהירה במיוחד אינו מתאים למי שרמת הסקי שלו נמוכה.

מניעת פציעות סקי / סנובורד. שלב ההכנות

*ביטוח

ראשית חכמה טרם הטיסה לאתר הסקי וודאו שיש ברשותכם פוליסת ביטוח מתאימה הכוללת בעת הצורך אשפוז, טיפול, ניתוחים, פינוי בטיסה ועוד. בשלב הזה אתם לא מבינים את חשיבות העניין אך אלה שנזקקו לביטוח רפואי טוב ולא היה להם יוכלו לספר לכם על התלאות שעברו ועל העלויות המטורפות שנלוו לאשפוזים ולטיפולים בבתי חולים בחו"ל.  

הכנות גופניות

כפי שראינו קודם לכן ביצועים גופניים טובים ושיפור היכולות יכולים עשויים להועיל מניעת או בצמצום הסיכון להיפצע. התחילו להכין את גופכם מספר חודשים טרם היציאה לגלישת סקי או לסנובורד. אל תחכו לרגע האחרון. את רמת הקושי של עלו באופן הדרגתי. הימנעו מכאב ומפציעות ספורט. התחילו את האימון עם חימום (הליכה, מתיחות קלות) וסיימו עם קירור (הליכה, מתיחות קלות). הכנה גופנית טובה חייבת לכלול התייחסות לכלל מרכיבי הכושר הגופני כולל:

  • כושר אירובי ואנאירוביסבולת לב ריאה מהווה את הבסיס לביצוע מדויק של כול פעילות גופנית. את הכושר הגופני האירובי נשפר באמצעות מאמצים גופניים ממושכים בעצימות קלה ובינונית על ידי הליכה, ריצה, רכיבה על אופניים, שחייה ושימוש במכשירים לשיפור סבולת לב ריאה בחדר הכושר כגון מכשיר אליפטי ומדרגות. את הכושר האנאירובי נשפר על ידי ביצוע מאמצים קצרי מועד אך אינטנסיביים כגון ספרינטים, הרמת משקולות אינטנסיבית, רצף קפיצות וכיוצא בזה. 

  • כוחחזקו את כלל השרירים ובעיקר את אלו הנדרשים לסקי או לסנובורד. קבוצות השרירים העיקריות שעל חיזוקם אתם צריכים לעמול כוללים את שרירי הליבה ואת השרירים ברגליים ובידיים. לצורך חיזוק קבוצות שרירים אלו תוכלו להיעזר בביצוע מגוון תרגילים כולל תרגילי כריעה איזומטריים, שימוש במכשירי כוח ושחייה. לגולשי סנובורד חשוב גם לשפר את יכולת הסיבוב של פלג הגוף העליון.

  • גמישותבעדינות רבה ובאופן הדרגתי האריכו את השרירים ושפרו את טווחי התנועה של המפרקים.

  • זריזותלצורך מטלה זאת בצעו תרגילי שבמהלכם תאלצו לשנות במהירות כיווני ריצה.

  • שיווי משקל ותחושת מיקוםאחד ממרכיבי הכושר הכי חשובים למניעת פציעות סקי וסנובורד הוא שיווי משקל. באמצעות לוח שיווי משקל לא יציב תוכלו לערוך תרגילים לשיפור שיווי המשקל. תרגילים נוספים כוללים: עמידה על רגל אחת, העברת משקל הגוף מהעקב לכיוון האצבעות ולהיפך, העברת משקל הגוף מהצד החיצוני של כף הרגל לצד הפנימי ולהיפך.

  • קואורדינציה ותיאוםמטרת תרגילי הקואורדינציה היא שיפור התיאום בין שני חלקי המוח ובכך גם בין שני צדי הגוף. היעזרו בתרגילי ריצה וקפיצה בתוך ובצמידות לחישוקים ובמשחקי זריזות ומהירות תגובה.

  • טכניקהאל תוותרו על סימולטור סקי. באמצעותו תוכלו לשפר את טכניקת הגלישה ולהגיע לאתר הסקי עם יכולת התחלתית טובה.

מניעת פציעות סקי /סנובורד. התאמת ציוד

ביגוד מתאים

הקפידו לבחור בגדים המתאימים למזג האוויר באתר ולאופן שבו אתם גולשים. עליכם להרגיש בנוח. נסו להתלבש בשכבות וכך במידת הצורך תוכלו להסיר שיכבה אחת או שתיים. לא לשכוח כובע וכפפות. בין היתר יש לשקול שימוש בבגדים תרמיים, גרביים תרמיות שכבות ביניים, שכבה חיצונית שהיא נוגדת מים וכיוצא בזה.

מגלשי סקי/ סנובורד

וודאו התאמה אופטימאלית של המגלשיים או הסנובורד למגפיים. התאמה טובה תאפשר בעת הצורך שחרור מהיר. זכרו, שככול שהמגלשיים גדולים יותר הם גם מהירים יותר וקשים יותר לשליטה. כך גם לגבי סנובורד. סנובורד גדול משמעותו קושי גדול יותר בשליטה.

מגפי סנובורד / סקי

למגפי סנובורד / סקי חשיבות עליונה. השקיעו את מירב תשומת הלב להתאמתם. מגפיים גדולים מידי או קטנים מידי יציקו לכם ולא יאפשרו שליטה טובה במגלשיים או בסנובורד. לגולשי סנובורד מתחילים עדיף להתחיל עם מגפיים רכים שכן הם קלים יותר לשליטה. הקפידו לשרוך את המגפיים באופן הדוק.

קסדה

הקסדה היא ציוד המגן החשוב ביותר למניעת פציעות מוות. אל תגלשו בלי קסדה. השתמשו בקסדה תקנית (לא בקסדת אופניים) המותאמת באופן נוח עבורכם.

ציוד מגן

מגנים כאלה ואחרים הוכיחו את עצמם והורידו את שיעור ושברים ויתר הפציעות באופן ניכר. אל תוותרו על ציוד מגן התואם את מידותיכם. לגולשי סנובורד מתחילים חשוב במיוחד להשתמש במגנים למפרקי כפות הידיים. חלקי גוף אלו חשופים לשברים בגלל הנפילות הרבות והבלימות הנדרשות באמצעות כפות ידיים.

מוטות סקי

מוטות סקי מודרניים תוכננו עם ידיות אחיזה נוחות והורדת הסיכון לפציעות של האגודל. השתמשו במוטות סקי חדישים בלבד בעלי גובה מותאם עבורכם והלולאות סביב מפרקי כף היד.

משקפי שלג / משקפי שמש

עוצמת קרינת השמש גבוהה יותר באופן משמעותי על משטחי השלג . השתמשו במשקפי שמש או במשקפי גלישה על מנת להגן על העיניים מפני סנוור ומפני חדירת ענפים או כול דבר אחר.

כפפות

לכפפות תפקיד חשוב אחד וזה לשמר את טמפרטורת האצבעות אך גם לאפשר לגולשי סקי אחיזה טובה במוטות סקי.

מניעת פציעות סקי / סנובורד. גלישה נבונה

פציעות ברכייםשיעורי ריענון

למרות שאתם בכושר טוב ועברתם אימון סימולטור טוב אל תתחילו לגלוש לפני שקיבלתם מספר שיעורי סקי / סנובורד. גם אם גלשתם ממש טוב בחופשה הקודמת אל תוותרו על שיעורי הריענון.

חימום ומתיחות

השקיעו כמה דקות של חימום טרם היציאה לפעילות וסיימו את יום הפעילות עם מתיחות קלות ואמבטיה חמה. אלו יאפשרו לכם להיות פחות תפוסים ביום שלמחרת.

התחילו באופן הדרגתי

התחילו את הגלישה במסלולים קלים. עברו למסלולים השחורים בסוף רק לאחר שרמתכם השתפרה, למרות שלא יקרה כלום אם תוותרו על המסלולים השחורים לגמרי.

אל תגלשו לבד

למרות כול אמצעי הזהירות אין לדעת מה יקרה ואסור שייווצר מצב שאתם שוכבים פצועים היכן שהוא בלי יכולת להזעיק עזרה.

שמרו על הכללים

גלשו במסלולים המתאים לרמתכם. שמרו על הכללים שמכתיב המדריך. תנו זכות קדימה לגולשים שלפניכם. אל "תחתכו" אותם ואל תתנגשו בהם.

מנוחה

כמו שציינו עייפות היא סיבה מרכזית לפציעות. הקפידו על פרקי זמן שבו הגוף שלכם נח. גלישה כאשר אתם עייפים היא מסוכנת.

מניעת פציעות סקי / סנובורד. המלצות נוספות

שתו ואכלו

אובדן נוזלים ואנרגיה המאפיינים את פעילות הסקי או הסנובורד עלולים לגרום לאובדן ריכוז ולפציעות. ערכו הפסקות לצורך שתייה (לא כולל אלכוהול) ואכילה של חטיף אנרגיה. חשוב לא להגזים באכילת יתר או בשתיית יתר. אלה עלולים להכביד.

קרם הגנה

השמש עלולה לפגוע בכם שם בהרים המושלגים ואפילו ביתר שאת. הקפידו למרוח כול פיסת עור חשופה בקרם הגנה כדי למנוע כוויות שמש.

שפתון

השמש והרוח נוטים ליבש את השפתיים. מרחו את השפתיים בכול הפסקה.

נעליים

חלק מהפציעות מתרחשות בגלל החלקה ונפילה בעת הליכה לעיר הקרובה או במעבר בין חדרי המלון. הגיעו לחופשת הסקי עם נעליים בעלי אחיזה טובה.

הרמת ציוד

פציעות גב כולל פריצות דיסק עלולות להתרחש בגלל הרמה, נשיאה לבישה והורדה של חלקי ציוד ולבוש. הקפידו לבצע את הפעולות הללו באופן זהיר וארגונומי תוך שמירה על מנח זקוף של הגב.

ברך פגועה מראש

חלק ניכר מהעומס והסיכון לפציעות בסקי נופל על הברכיים. במידה ואחת או שתי הברכיים שלכם אינן יציבות או נוטות לנקיעה יצבו אותן עם תמיכה מיוחדת המשלבת צירי מתכת. 

המשך לקרוא אודות מהו שיקום פציעות, מה הם שלבי השיקום וכן אודות תכנית שיקום אופיינית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)