Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעות ספורט? מניעה היא הדרך הנכונה. תחום השיקום מתחלק לשלושה תחומים עיקריים: מניעה, אבחון וניהול. כדי להקטין את הסיכוי להיפצע מפעילות יש לערוך בדיקות מקדימות שמאפשרות איתור נקודות תורפה ונטרולן מבעוד מועד, טרם תחילת הפעילות.

מניעת פציעת ספורט היא דרך כול כך הרבה יותר חכמה מאשר טיפול ממושך ושיקום מתיש שחבל לא לבחור בה. יחד עם זאת, במידה ולמרות כול המאמצים שלכם לא הצלחתם למנוע את הפציעה, יש חשיבות עליונה לאבחן אותה באופן מהיר ומדויק כדי לאפשר טיפול, שיקום וניהול יעילים ולמנוע פגיעה כרונית. כל אחד מהתחומים הללו של השיקום הוא חשוב למניעת פציעות ומניעת פציעות כרוניות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעות ספורט מניעה - רקע

מניעת פציעות ספורט דורשת נקיטת צעדים ותשומת לב מארבע גורמים: המתאמן עצמו, ההורים, המאמן והכירופרקט או איש המקצוע האחראי על הבריאות של המתאמן. ארבעת הגורמים הללו חייבים לשלב ידיים על מנת למנוע פציעות ולמקסם את הביצועים של הספורטאי.  

תפקיד הכירופרקט

טרם תחילת האימונים יערוך הכירופרקט בדיקת תקינות גופנית, בהמשך העונה יפקח שכללי האימון הגופני הנכונים נשמרים, יערוך בדיקות תקופתיות ובמידת הצורך יטפל וישקם את הפציעות שמתפתחות.

תפקיד ההורים

על ההורים, כאשר הדבר רלוונטי, לספק תמיכה ולהעמיד מטרות הגיוניות עבור ילדכם. דחיפה אגרסיבית מידי תזיק.

תפקיד המאמן

על המאמן להקנות למתאמן הרגלי אימון נכונים (מפורטים בהמשך).

הספורטאי

על האתלט להבין שמדובר בגופו, גוף שאמור להוסיף ולשרתו עוד שנים ארוכות לאחר גמר הקריירה הספורטיבית. עליו להקפיד על כללי האימון ולעצור את הפעילות כאשר יש סכנה שמתפתחת פציעה משמעותית. 

בדיקה והמלצה על תכנית לאימון גופני

הדרך הטובה ביותר למנוע פציעות היא על ידי בדיקת כשירות והכנת הגוף לפעילות הגופנית הנדרשת. הבדיקה תחל בלקיחת היסטוריה רפואית, תעבור לבדיקה גופנית ובמידת הצורך תיעזר בדימות ו/או בדיקות מעבדה. במהלך הבדיקות והתשאול המוקדמים ננסה לאמוד את מצבו הבריאותי של המטופל ולקבוע תוכנית הכנה אופטימאלית לתחרות. כדי להכין ספורטאי לפעילות גופנית מאומצת ולמנוע פציעות פוטנציאליות אנו זקוקים לשמונה שבועות לפחות של הכנה גופנית.

מניעת פציעות ספורט

 

רקע והיסטוריה רפואית

בשלב הזה נלמד על הרקע של הספורטאי. באיזה סוג של פעילות הוא עוסק, רמתו של הספורטאי, אינטנסיביות האימונים, היכולות הגופניות הנוכחיות ועוד. בהיסטוריה הרפואית ננסה ללמוד על מחלות קודמות, פציעות קודמות והטיפול בהן, שימוש בתרופות, רקע בריאותי משפחתי, עבר של אובדן הכרה או סחרחורות, בעיות לב, אלרגיות, איברים חסרים (כליה?), אשפוזים או טיפולים רפואיים קודמים.

בדיקה גופנית

נערוך בדיקה גופנית מקיפה. נעריך את תקינות הביו מכניקה של גופו ונאתר את נקודות התורפה. הבדיקה תתחיל בהתבוננות בחלקי הגוף השונים של הספורטאי תוך כדי ביצוע מטלות גופניות שונות. נמשש חלקי גוף עם פוטנציאל לפגיעה. נבדוק טווחי תנועה של המפרקים. נבדוק כוח וגמישות שרירים. נבדוק שיווי משקל ויכולת פרופריוצפתית.

תכנית הכנה לתחרות

נכין תכנית הכנה הכוללת שיפור התפקוד המכאני והחזרת האיזון של הפרקים והשרירים הזקוקים לכך. לחזק ו/או להגמיש ו/או להאריך את השרירים המתאימים. לשפר טווח תנועה, לשפר שיווי משקל וכיוצא בזה. במידת הצורך נערוך מעקבים לצורך שינוי הנחיות ונתינת הנחיות חדשות.

מניעת פציעות ספורט

פציעות הספורט נגרמות לרוב כתוצאה מאימון יתר או מאימון לקוי. החדשות הטובות הן שניתן למנוע את רובן. להלן מספר כללי זהב שיעזרו להפחית את הסיכון להיפצע בספורט: 

 • שמרו על מודעות למזון ולשתייה שאתם צורכים. הכמות, האיכות והמגוון של המזון יכולים להשפיע על הביצועים כספורטאים ועל סיכויי הפציעה שלכם. בתקופות אימון עמוסות הגבירו את צריכת הפחמימות. 

 • עלו את עומס האימונים באופן הדרגתי. אחת הסיבות המרכזיות לפציעות בגין פעילות ספורט היא חוסר הדרגתיות ברמת המאמץ. אפשרו לגופכם זמן נוסף להסתגל למאמצים. 

 • מודעות למזוןבמקביל להגברת עומס באימונים קחו יותר מנוחות. במהלך ההפסקות הגוף משקם את עצמו ומאפשר לנו לצאת לאימון הבא עם פחות סיכון להיפצע. 

 • על תתאמנו קשה אם גופכם נוקשה מאימון קודם. נוקשות ולקות ביו-מכנית הנובעת ממנה חושפים אותנו לפציעות. הקפידו על חימום איטי והתחלת פעילות איטית מהרגיל במידה והשרירים שלכם נוקשות ממאמצי האימון הקודם. 

 • התאמנו על משטחי אימון מתאימים. לסוג המגרש או לסוג מסלול עליהם אני רץ ומשחק יש השפעה ישירה על הסיכויים שלי להיפצע. האם המסלול משופע? האם המסלול מלא במהמורות ומכשולים? האם הגוף שלי התאים עצמו לריצה על כביש או מדרכה? 

 • התאמן עם נעליים מתאימות למשטחי אימון שונים. לנעליים שאתם נועלים במהלך הפעילות השפעה על הסיכויים שלכם להיפצע. לנעלים שונות תכונות ויעודים שונים. הקפידו להתאים את סוג הנעל לסוג הפעילות ולהתאים את הנעל שבחרתם לכף רגלכם. 

 • וודא שהציוד אתו אתה משתמש מתאים ובטוח. לציוד אתו אתם משחקים השפעה על הסיכויים שלכם להיפצע. האם אתם חבושים בציוד מגן(קסדות, משקפי מגן, ציוד הגנה בקרבות מגע)?, האם הציוד אתו אתם משחקים מתאים לכם (מחבט טניס, נעלי ספורט, מושב האופניים, האוכף). 

 • התאם לבוש לפעילות. גם כובע אם צריך. לבוש מתאים יפחית הסיכוי להתייבשות במצבים של חום חיצוני משמעותי מחד או אובדן חום הגוף במצב של תנאי קור. 

 • למד טכניקות משחק חדשות באופן הדרגתי. טכניקות משחק חדשות מצריכות מיומנות חדשה ועומסים חדשים ובלתי מוכרים לגוף. במצב זה גופנו עלול להיחשף לפציעה. 

 • וודא שטכניקת המשחק שלך טובה. ביו-מכאניקה שאינה אופטימאלית ואופן משחק לקוי גורר אחריו עומס יתר. הקפידו לשפר את טכניקות המשחק שלכם ללא הרף. 

 • אופניים מותאמיםשחק בהתאם לכללים. לא לכסח!. אל תשתתפו במשחק שבו אין כללים, אין שופטים המקפידים על הכללים והרגשות והאמוציות מכתיבות את החוקים. 

 • עשה חימום לפני אימון וקירור לאחריו. לחימום בטרם אימון ולקירור הגוף לאחר האימון יש חשיבות בהכנת הגוף לעבודה ובהפחתת הסיכויים להיפצע. 

 • התקלח והחלף בגדים מיד לאחר הקירור. בגדים רטובים מזיעה משולבים עם תשישות שלאחר האימון עלולים להחליש את המערכת החיסונית שלך ולגרום להתקררות והידבקות במחלות זיהומיות בעיקר בתקופות אימון קשות. 

 • שמור על היגיינה. בתקופות של אימונים קשים ותחרויות המערכת החיסונית נוטה להיחלש. מכאן החשיבות לשמירה על היגיינה למניעת מחלות וזיהומים דווקא בזמנים בהם אנו נדרשים להיות במיטבנו. 

 • שמור על כושרך הגופני על כל מרכיביו. כושר אירובי וכוח הינם בסיס חשוב לכל פעילות. החשיבות של הכושר הגופני למניעת פציעות ספורט היא דרמטית. הנטייה לאבד ריכוז, לא להקפיד על פעילות נכונה ולהיפצע הם מסימניו של חוסר כושר גופני. 

 • הפחת עומס אימונים עם זיהוי סימן ראשון של תשישות. בדיוק כמו לגבי כושר גופני גם תשישות היא גורם מרכזי בפציעות ספורט. הנטייה לאבד ריכוז, לא להקפיד על פעילות נכונה ולהיפצע הם מסימניה של תשישות. 

 • הפחת ככל האפשר מתחים נפשיים ושמור על גישה חיובית.. מלבד כושר גופני ותשישות גם למצב נפשי יש חלק בגרימת פציעות. אדם טרוד, מתוח ועצבני שאינו ישן ואוכל כראוי ודעתו אינה מרוכזת בפעילות הוא מועמד לפציעות. 

 • טפל בפציעות שלך בעודן קלות והמנע מלגרום להן להפוך לכרוניות. פציעה שאינה מנוהלת נכון תהפוך לכרונית. התחל לטפל בפציעתך באופן מידי. אל תחזור למגרש טרם הפציעה שוקמה במלואה. 

 • אם במהלך אימון או משחק אתה חש בכאב עצור מיד!!!. התעלמות מכאב היא אולי הכסילות הגדולה ביותר עבור אדם שזקוק לגופו בריא וחזק להמשך פעילות גופנית. המשמעות של כאב היא נזק. עצרו את הפעילות, נוחו, בדקו את הגורם לכאב. אל תמשיכו בפעילות.

המשיכו לקרוא אודות חשיבות השיקום לפציעות ספורט ומה הן הכללים לתוכנית שיקומית איכותית. 

"אם חצי המאמץ שמושקע בריפוי היה מושקע
במניעה, היינו פי שתיים יותר בריאים"
פתגם עממי

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)