Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נזקי חבלה בקרב ילדים הם עניין שכיח מידי. תאונות דרכים, טביעה, כוויות ונפילות גורמים שכיחים למוות בקרב ילדים ובני נוער עד גיל 18. על פי ארגון האומות המאוחדות בשנת 2002 מתו ברחבי העולם מסיבות אלה לפחות 875,000 ילדים ונערים עד גיל 18.

על כול ילד שמת בגין נזקי חבלה ישנם אלפי ילדים שנותרים פצועים ומוגבלים ברמות חומרה שונות. ההשפעות של פציעות אלה על הילדים, המשפחות והחברה הן עצומות וכוללות בין היתר נזקים התפתחותיים, נזקים כלכליים ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נזקי חבלה בקרב ילדים - רקע

אנו מסווגים את הגורמים לפציעות בקרב ילדים לשני סוגים עיקריים: תאונות או פציעות שאינן מכוונות (Unintentional injuries) ופציעות מכוונות (Intentional injuries). הערכות הן ש90% מהפציעות ומקרי המוות בקרב ילדים שייכים לסוג הראשון, הבלתי מכוון ו10% לסוג השני המכוון. פציעות, תאונות ומוות בלתי מכוונים נגרמים בקרב ילדים בעיקר בגלל תאונות דרכים וטביעה ובחלק קטן יותר מהמקרים בגלל כוויות, נפילות ופציעות ספורט.

ילדים ממשפחות עניות חשופים לפציעות חבלה באופן משמעותי יותר מילדים למשפחות מבוססות. הנתון הזה נכון גם במדינות עשירות. יותר מ95% ממקרי המוות הנגרמים בגלל תאונות, טביעות כוויות ונפילות מתרחשים במשפחות בעלות הכנסה נמוכה עד בינונית. חלק ניכר ממקרים אלו מתרחש בבית או בסביבת המגורים. רוב המקרים ניתנים למניעה.

משמעות הפציעה עבור ילדים

הגורם השכיח ביותר לפציעות של ילדים ונערים הוא כאמור תאונות דרכים ונפילות. קרוב ל13 מיליון ילדים ונערים נפצעים כול שנה בארצות הברית על רקע טראומטי. בניגוד למערכת שריר ושלד של המבוגר הילד והנער מצוידים במערכת שריר ושלד גמישה המאפשרת לספוג זעזועים קשים ובמקרה הצורך מעניקה ריפוי מהיר ומדויק. מסיבות אלו ילד שנחבל יקום ברוב המקרים על רגליו בלי נזקים משמעותיים ובלי סימנים ותסמינים מתמשכים עם לכול היותר מתיחת שריר או נקיעת קרסול קלה. בחלק קטן יותר של המקרים ילדים ונערים עלולים להיחבל באופן רציני המחייב אשפוז ולעיתים גם עלול לגרום למוות. מלבד המשמעות הפיזית של הפציעה הילד שנפצע עלול לסבול מתופעות בעלות משמעות פסיכולוגית, משמעות חברתית, משמעות התנהגותית ועוד.

- לוחות הגדילה

בקצות העצמות של הילדים ממוקמות לוחות צמיחה (Growth plates) עשויות סחוס. תהליך התפתחות העצמות והתארכותן מתרחש למעשה בלוחות הצמיחה הללו ומסתיים כאשר הנער מפסיק לגבוה בסביבות גיל 18-20. פציעה בלוחות הגדילה בגלל תאונה, נפילה או כול סיבה אחרת עלול לגרום לנזק בלוחות הגדילה שבעקבותיו תיעצר או תואט או תשובש התפתחות וגדילת העצמות. המשמעות העתידית של פציעה כזאת עלולה להיות ליקויים מבניים כגון רגל קצרה או יד קצרה וליקויים ביומכניים.

שבר בלוחית הגדילה בעקב

מניעת פציעות ומוות בקרב ילדים

על מנת למנוע פציעות ומוות של ילדים על רקע חבלה בלתי מכוונת או מכוונת נדרשת התייחסות כוללת ומולטי דיסציפלינארית. כולם צריכים להתגייס, הממשלה, ההורים, בית הספר והילדים.

- תאונות ומוות לא מכוון

בכול הנוגע למניעת פציעות ומקרי המוות בקרב ילדים בגלל תאונות דרכים, חציית כבישים, טביעה, כוויות ונפילות חשוב בין היתר לשלב גורמי חינוך ולמידה, שינויים בסביבת הילד וחקיקה מתאימה.

תאונות דרכים

על מנת להפחית את מספר מקרי הפציעה והמוות של הילדים בגלל תאונות דרכים וחציית כבישים יש לחנך את הילדים כיצד ואיפה נתין לחצות כבישים, יש לחנך את ציבור הנהגים לנהוג לאט וזהיר יותר ולהימנע מנהיגה לאחר שתיית אלכוהול, יש לחנך את ההורים להקפיד על חגורות בטיחות וכיסאות מיוחדים לילדים וכמובן לשמור על כללי הנהיגה הנכונה ועוד.

טביעה

על מנת להפחית את מקרי הטביעה של ילדים חשוב בין היתר להקפיד ללמד את הילדים לשחות מוקדם ככול האפשר, להגביר את המודעות של הילדים לכך שאסור להיכנס למקור מים ללא השגחת מבוגרים, לגדר או לכסות את מקורות המים ועוד.

כוויות

כדי להפחית את מקרי הפגיעה והמוות של ילדים כתוצאה מכוויות יש להקפיד על מיקום לא נגיש של אמצעים להדקת אש, על התקנת גלאי עשן, על שינויי חקיקה שיעודד שימוש בחומרים שאינם נשרפים.

מגרשי המשחקים

כדי להפחית את הפציעות והמוות במגרשי המשחקים ובמתקני המשחקים יש להקפיד על מגרשי משחקים בטיחותיים, על השגחת מבוגרים בעיקר בעת טיפוס הילדים על סולמות ובעת שימוש בנדנדות.

פציעות ומוות בבית

מקרי הפציעות והמוות בבית יכולים להימנע באמצעות השגחה יותר הדוקה על הילדים ומודעות לגבי הגורמים שעלולים לגרום לפציעות ומוות כמו מדרגות, כבלי חשמל, נרות דולקים, חפצים כבדים על השולחן, מרפסות וחלונות, חפצים שהילד עלול לבלוע, חומרים רעילים ועוד.

- פציעות ומוות מכוונים

בכול הנוגע למניעת מקרי מוות מכוונים בקרב ילדים ובני נוער יש להקפיד על הגברת המודעות לבעיה, על חינוך הורים, על ביצוע ביקורי בית בבתים מועדים ועוד.

פעילות גופנית למניעת נזקי חבלה

פעילות גופנית מחסנת מפציעותילדים שבאופן סדיר ואינטנסיבי מקפידים על פעילות גופנית עשויים לצמצם באופן משמעותי את הנזקים הנגרמים להם על רקע טראומטי. חיזוק הגוף ושיפור שיווי המשקל עשויים לצמצם את הסיכויים של ילדכם ליפול ולהיפצע. ילדים חזקים עשויים לשפר את סיכויי ההישרדות שלהם ושל שלמות גופם כתוצאה מתאונת דרכים או נפילה טראומטית.

אבחון 

כדי לאבחן את פציעתו של הילד או הנער ניעזר בהיסטוריה רפואית, בדיקה גופנית, בדיקות מיוחדות כולל בדיקה נוירולוגית ולעיתים גם בדיקות מתקדמות. בין היתר נצטרך לזהות האם הפציעה של הילד נגרמה בגלל תאונה בלתי מכוונת או שהיה קורבן לפציעה מכוונת. רמזים לפגיעה מכוונת כוללים פציעה של תינוקות שעדיין לא החלו לנוע, פציעות גוף רבות בשלבים שונים של החלמה, פציעה משמעותית ללא הסבר סביר, פציעה במקומות מוגנים בגוף ועוד.

בשלב לקיחת ההיסטוריה הרפואית של הפציעה נשאל את הילד או את הוריו שאלות לגבי התלונה המרכזית. כולל מתי התרחשה הפציעה, מה מנגנון הפציעה, מה הם הסימנים ותסמינים ומתי החלו, אלו גורמים מקלים על התסמינים ואלו וגורמים מחמירים אותם, טיפולים רפואיים ואשפוזים, רקע בריאותי אישי ומשפחתי, תרופות ועוד. במהלך הבדיקה הגופנית נכלול בין היתר התבוננות, מישוש ובדיקה של העצמות, המפרקים, השרירים, גידים רצועות והעצבים. לאחר מכן נבצע בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות ובמידת הצורך נפנה את הילד לביצוע בדיקות מתקדמות כולל בדיקות מעבדה ודימות.

טיפול 

הטיפול בפציעות חבלה בקרב ילדים משתנה בהתאם למיקום הנזק וחומרתו. ילד שנפצע מתאונת דרכים או מנפילה במדרגות עלול להיפגע באופן קל במפרק בודד או בחלקי גוף רבים. אותו ילד עלול להיפגע באופן חמור או באופן שמסכן חיים. כמובן שכול אותם מקרים חמורים יופנו באופן מידי לבירור וטיפול בבתי החולים. הטיפול בנזקים טראומטיים שאינם מסכנים את החיים דומה במהותו לטיפול בנזקי גוף המתרחשים מסיבות אחרות כמו למשל מפציעות ספורט.

- שלבי הטיפול

בשלב הראשוני הטיפול יהיה פסיבי יותר יתמקד בהפחתת רמת הכאב. בשלב השני עם השיפור ברמת הכאב יחל הטיפול לשאת אופי דינאמי יותר. בשלב הזה אנו נניע את חלקי הגוף הפגוע והחולה יהיה פעיל יותר. עם שוך הכאב יחל השלב השיקומי שבו נחשוף את החלק הפגוע לעומסים מסוגים שונים וברמות קושי שונות על מנת להכשיר את אותו חלק לעמוד במטלות הנדרשות. כמובן שהחולה יקבל הדרכה בכול הנוגע להתנהלותו וזאת כדי לזרז את קצב ההחלמה. בין היתר נסביר לילד ו/או להורים את כול הנדרש כדי להקפיד על יציבה נכונה, התנהלות ארגונומית נכונה ופעילות גופנית מתאימה.

המשיכו לקרוא אודות כאבי גב תחתון  וכן אודות כאבי צוואר שעלולים להתפתח בקרב ילדים בין היתר בגלל תאונות דרכים או נפילה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לישראלים כואב יותר

לישראלים כואב יותר! מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ- 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 - 40 %. האם אכן לישראלים כואב יותר?

לישראלים כואב יותר
נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה! תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה
ויאוקס (Vioxx)

ויאוקס (Vioxx) היא תרופה אנטי דלקתית לא סטרואידית שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

ויאוקס (Vioxx)
אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים! שימוש ממושך ובמינון גבוה בתרופה נוגדת דלקת כגון אספירין, אטופן, נפרוקסן ואיבופרופן מעלים את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ולפגיעה בקיבה ובסחוסים. טיפול שמרני ע"י כירופרקט יאפשר לכם להימנע מהם.

אטופן מזיק ללב ולסחוסים
נוגדי דלקת לפני ספורט?

נוגדי דלקת לפני ספורט לא מפחיתה את הנזקים והתסמינים האופייניים ליום שאחרי הפעילות הגופנית ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף מוות בגלל פגיעה בלב ובכלי הדם ו/או במערכת העיכול.

נוגדי דלקת לפני ספורט?
דלקת, מה זה?

דלקת, מה זה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי!

דלקת, מה זה?
ארקוקסיה? עדיף בלי

ארקוקסיה? עדיף בלי! לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה הפצועה.

ארקוקסיה? עדיף בלי
אספירין למנוע חולי כלי דם ולב

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. על פי המחקר הנוכחי ההמלצה על נטילת אספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם אינה צריכה להיות גורפת אלה פרטנית. 

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב
נוגדי דלקת מסוכנים

נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם. 

נוגדי דלקת מסוכנים
כאבים ודלקות

כאבים ודלקות הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

כאבים ודלקות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)