Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי שרירים? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע תסמינים כרוניים ולמנוע נזקים בלתי הפיכים. מיחושים בשרירים מהווים בעיה שכיחה ביותר שכמעט כולם סובלים ממנה מידי פעם. התסמינים הללו נגרמים לרוב בגלל מתח נפשי, עומסי יתר ונזקי חבלה אך גם בגלל מגוון מחלות רחב כולל שפעת.

בסוף שבוע האחרון החלטתם לרוץ למרחק גדול יותר או במהירות גדולה יותר ולמחרת החלו כאבים בשרירים (Myalgia) ותחושה של שרירים תפוסים? אל דאגה הפעם הזאת לא קרה שום דבר חריג. הכאבים הללו יחלפו. בפעם הבאה תדאגו לעלות את העצימות של האימונים שלכם באופן הדרגתי. עם זאת חשוב לדעת שמיחושים כאלה ואחרים בשרירים יכולים להופיע גם בגלל פציעות ספורט או בגלל מחלות שונות כמו פיברומיאלגיה, דלקת פרקים שגרונית, מחלות אוטואימוניות כמו זאבת ועוד. חשוב על כן לבצע אבחנה מבדלת ולהגיע לאבחון הנכון בטרם נציע טיפול.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי שרירים אבחון וטיפול - רקע

כאבי שרירים הם תסמינים שכיחים ביותר שאנו יכולים לחוש בכול מקום בגוף. הגורמים העיקריים לכאבים בשרירים כוללים מתח נפשי, פעילות גופנית מאומצת או פציעות על רקע של פעילות גופנית, תאונות דרכים, תאונות עבודה או סתם נפילה בבית או ברחוב. עם זאת כאבים בשרירים עלולים להתפתח גם מסיבות אחרות מורכבות יותר כולל בין היתר פיברומיאלגיה, תופעת לוואי לדלקת זיהומית בגוף או שפעת, מחלות אוטואימוניות כולל זאבת, דלקת שרירים או דלקת של השרירים והעור, כתוצאה מליקויים ומחלות של בלוטת התריס כולל תת פעילות או יתר פעילות, כתוצאה משימוש בתרופות מסוימות כמו למשל סטטינים ועוד. 

כאבי שרירים ושרירים תפוסים

ישנם שרירים החשופים לפגיעה יותר משרירים אחרים. השרירים שנמצאים בסיכון הגבוה ביותר להיפצע הם השרירים שחוצים שני מפרקים. בין היתר בגלל שחלק מהשרירים הללו אמור להגביל את טווח התנועה של המפרק. כך למשל בעת כיפוף הירך שרירי מיתר הברך הממוקמים מאחור מגבילים את פשיטת הברך.פשיטה חזקה של הברך במצב הזה חושפת את שרירי המיתר לפציעה.

יש לאבחן מהר ומדויק את מקור הכאבים בשרירים על מנת שאפשר יהיה, כאשר מדובר בבעיה קלה, להדריך את החולה לגבי אפשרויות הטיפול העצמי בבעיה. אבחון מדויק יאפשר לנו במרפאה, כאשר הבעיה מצדיקה זאת  לטפל בחולה באופן יעיל וממוקד ולמנוע כאבים כרוניים וצורך אפשרי בניתוחים. יש לעתים שהגורם לכאבים הללו אינו נמצא בתחום המומחיות שלנו כמו למשל כאשר ישנם כאבים בשרירים הנובעים ממחלה אוטואימונית. מקרים אלו יופנו למומחים מתאימים.

אבחון 

היסטוריה רפואית

כדי להעניק את הטיפול המתאים ביותר יש לאבחן את מקור הבעיה בשריר או ברקמה אחרת המשליכה כאב לשריר. האבחון מתחיל מלקיחת היסטוריה רפואית אישית ומשפחתית של החולה. למידה של ההיסטוריה הרפואית תאפשר לנו לדעת פרטים על מה קרה? ברוב המקרים כאשר הכאבים בשרירים נובעים מפציעה החולה ידע להצביע על סיבה. מתי קרה? איך קרה? מה מקל על הכאב ומה מחמיר אותו (ברוב המקרים כיווץ של השריר הפצוע מול התנגדות תחמיר את הכאב)?. האם הכאב ממוקד או מפושט? האם הכאב ממוקם תמיד באותו מקום? האם ישנם סימנים ותסמינים נוספים מלבד הכאב בשריר? האם אתם צורכים עכשיו תרופות (סטטינים) כלשהן?. כמו כן נלמד על הנטיות הגנטיות למחלות כאלה ואחרות שעלולות לגרום למיחושי השרירים.

בדיקה גופנית

לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על אופי ההליכה והעמידה שלכם, נמשש את השריר שעליו אתם מתלוננים בחיפוש אחר רגישות, שוני במרקם, תחושת מדרגה, פריחה, שטף דם, אדומיות ועוד. ננסה לאתר נקודות הדק דלקתיות. נבדוק את טווחי התנועה של השריר והמפרקים לאורך השרשרת הקינטית. נערוך בדיקות נוירולוגיות במטרה לזהות מעורבות עצבית.

דגלים אדומים

נוכחות של סימפטומים כגון חום, אובדן משקל, חולשת שרירים מעלים את הסבירות כי הגורם לכאבי שרירים אינו מכאני ומהווים סיבה להפניה ובירור רפואי מעמיק נוסף.

דימות ומעבדה

במידת הצורך נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה. כמובן שנעדיף דימות MRI כיוון שהוא יראה לנו את מירב הפרטים של השריר שעליו החולה מתלונן. נערוך בדיקות דם כדי לשלול מחלות זיהומיות או מחלות של רקמות חיבור. 

אבחנה מבדלת

לצורך ביצוע אבחנה מבדלת נחלק את כאבי השרירים למקומיים ומערכתיים. גורמים שכיחים לכאב מקומי בשרירים כוללים כאמור מתח נפשי (צוואר, מפרקי הלסת), פציעות קלות על רקע עומסי יתר או חבלה (שרירי הגפיים, גב). כאב שרירי מפושט בכול הגוף או ברובו נגרם בגלל סיבות מערכתיות כולל מחלות זיהומיות כולל מחלות ויראליות כמו שפעת, מחלות אוטואימוניות כמו זאבת, טרשת נפוצה, פיברומיאלגיה, תסמונת התשישות הכרונית (Chronic Fatigue Syndrome) ועוד, בגלל מחלות מטבוליות כמו סוכרת, תת פעילות של בלוטת התריס ועוד או בגלל תופעות לוואי של שימוש או הפסקת שימוש בתרופות כמו למשל הפסקה חדה של טיפול בסטרואידים.

נלמד פרטים מההיסטוריה של התלונה: כיצד התפתח הכאב, מיקומו, רקע טראומטי, רקע בריאותי, צריכת תרופות, פעילות גופנית, מקצוע ועוד. כאשר הכאב הופיע במהירות  נחשוד שמדובר בחבלה או דלקת זיהומית. כאשר התסמינים מתפתחים באופן הדרגתי נחשוד בהשפעה תרופתית, כאשר ההתפחות היא איטית נחשוד במחלה (תת פעילות בלוטת התריס, דלקת נגיפית של הכבד מסוג C, חוסר בויטמין D ועוד).

נבדוק האם מלבד הכאבים הללו בשרירים ישנם סימנים ותסמינים נוספים כגון חולשה, אובדן תחושה או נימול בחלק מהגפיים,אובדן שיווי משקל, ליקווים נוירולוגיים אחרים ועוד. 

טיפול עצמי

לרוב מכאובי השרירים יש רקע מכאני ועל כן כאשר אינם משמעותיים יכולים, לפחות בהתחלה, להיות מטופלים באופן שמרני ועצמוני. זכרו התנהגות נכונה בשלב החריף של המכאובים חשובה לריפוי תקין של השריר. הכלל שצריך להנחות הוא הימנעות מכאב. כל פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. הרבה פעמים הימנעות מפעולות ו/או מנחים היוצרים כאב יאפשרו את ההחלמה של השריר. במידה והשריר צריך מנוחה יסודית יותר רצוי להשתמש בקביים באופן זמני ו/או חבישה מקומית. במידה והדבר אינו גורם כאב ניתן לבצע מתיחות עדינות לשריר המעורב. כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו להימנע מאותן שגיאות שהובילו מלכתחילה להיווצרות הבעיה.

מתי לפנות לכירופרקט או לחדר מיון

כאמור ישנם מקרים שבהם הכאבים בשרירים נובעים מגורמים משמעותיים יותר. כאשר הטיפולים הביתיים אינם מספיקים ואתם לא חשים הקלה או עם הכאבים ממשיכים להחמיר מומלץ להגיע למרפאה הכירופרקטית לאבחון מקור הכאב וטיפול בו. עם יחד עם הכאבים בשרירים והשרירים התפוסים אתם מזהים גם חום גוף גבוה, פריחה עורית או נפיחות ואדוממיות או סימני עקיצה רצוי להגיע לגשת לרופא המשפחה על מנת לשלול תופעות שונות. גשו לרופא המשפחה עם הכאבים הופיעו בסמיכות לטיפול בסטטינים. במידה ויחד עם הכאבים בשרירים אתם חשים בחילות, הקאות, קושי לבלוע, קושי לנשום, סחרחורת, חולשה שרירית, צוואר נוקשה, קושי להניע חלקי גוף ועוד פנו מיד לחדר מיון לצורך בירור.

טיפול כירופרקטי בכאבי שרירים

לייזר רךשריר כואב שאינו מגיב לטיפול עצמי ומצבו מוסיף להחמיר מחייב קבלת עזרה מקצועית. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף למגוון הגורמים האפשריים לתלונות הללו. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל ברוב כאבי השרירים שנוצרים בעקבות שיבושים בתפקוד הביו-מכאני או בגלל עומס יתר. הטיפול במרפאה בשלבים הראשונים הדלקתיים נעשה גם באמצעות מכשור הרפואי להורדת דלקות הכולל לייזר רך, אולטרה סאונד וטיפול בגלי הלם. עם השיפור בכאב נתחיל להנע בעדינות את השריר הפצוע ואת המפרקים לאורך ההשרשרת הקינטית. במטרה לשמר את טווחי התנועה ואת היכולות של השרירים באזור המעורב נבצע תרגילי חיזוק וגמישות הדרגתיים. עם שוך השלב הדלקתי יתחיל השלב השיקומי שמטרתו להכשיר את הרקמה הפצועה לעמוד שוב בעומס פעילות מלא. 

טיפול רפואי

במידת הצורך יופנה המטופל לטיפול בתרופות אנטי דלקתיות הכוללות אפשרות של הזרקת סטרואידים ו/או טיפולים תרופתיים לבעיות הבסיס אשר גורמות לכאבי שרירים ובכלל זה דלקות פרקים, מחלות גנטיות ועוד. האופציה הכירורגית לטיפול בנזקים קשים לשרירים קיימת, עם זאת יש להשתמש בה רק כמוצא אחרון.

מניעת כאבי שרירים 

מספר כללים יעזרו לנו להימנע מפגיעה וכאבים בשרירים. תפקוד ארגונומי נכון בבית, בעבודה ובפעילות הספורט שלכם ימנעו חלק נכבד מהפגיעות ובמערכות עצב שריר ושלד ובכלל זה מכאובי השרירים. שמרו על משקל גוף סביר לגובה שלכם. התחממו לפני פעילות והימתחו לאחריה. למדו ללכת ולרוץ באופן נכון. 

הקפידו על תנוחת עבודה נכונה. שתו הרבה נוזלים לפני ואחרי פעילות גופנית. הימנעו מעמידה ממושכת או משהייה ממושכת על הרגליים. אם אתם סובלים ממחלה כלשהי שיש לה משמעות לגבי הבריאות של השרירים שלכם נקטו בזהירות גדולה יותר. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)