Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב מריצה לקויה? אבחון וטיפול מהירים עשויים לאפשר לכם להמשיך להיות פעילים. העומסים והכוחות הפועלים על הרגליים בריצה והנזקים מצטברים בהדרגה עד לפציעה. טכניקה ריצה לקויה ועקרונות האימון לקויים מעלים את הסיכון. 

נזקי ריצה מהווים פציעות ספורט שכיחות ביותר. מגוון ליקויים מבניים (כף רגל שטוחה או כף רגל גבוהה, ברכי X או ברכי O ועוד), ליקויים נרכשים (חוסר איזון שרירי), טכניקת ריצה לקויה (נחיתה על העקבים) ועוד עלולים לגרום לסיכון מוגבר לפגיעות אלה. כאשר מדובר בפציעות ריצה חשוב לאבחן מה ניזוק ומה גרם לנזק כדי שאפשר להחזיר את הפצוע חזרה לאימונים ולמגרשים, אך לא תמיד זה פשוט כול כך. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב מריצה אבחון וטיפול - רקע

קיים מגוון רחב של פציעות ריצה. באתר הזה סקרנו פציעות ריצה שכיחות. לצורך טיפול נכון ויעיל יש לדעת באיזו פציעה מדובר ולשם כך נדרש אבחון מדויק.מעט מאוד פציעות ריצה נגרמות על רקע טראומטי כתוצאה מנפילה, סיבוב ברך או נקיעת קרסול. רוב הפציעות מריצה נגרמות על רקע של עומסי יתר. לעיתים מצטרפים גורמי סיכון מבניים או נרכשים שמעלים את הסיכון להתפתחות פציעות ריצה מסוג זה. הרבה פעמים קשה מאוד לאתר בדיוק מהי בדיוק הרקמה שניזוקה, מה מידת הנזק ומה גרם לפציעה.

היסטוריה רפואית 

אבחון של פציעות ריצה מתחיל מלקיחת ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית של המתלונן. בהיסטוריה הרפואית נאסוף פרטים על הרקע הבריאותי של החולה ועל נטיות גנטיות למחלות כדוגמת דלקות פרקים. נלמד האם לחולה היו פציעות קודמות? נלמד מה המקצוע של החולה והאם הפעילות המקצועית יכלה לגרום לפציעה מסוג זה. נלמד גם על עיסוקיו הספורטיביים של החולה? מה אופן האימון? האם לאחרונה ערך שינוי בעצימות האימונים? טכניקות ריצה? מהירות ריצה? האם יתכן ופציעתו נגרמה מפעילות גופנית אחרת?. נאתר את מיקום הכאב, נבין מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, האם הכאב מקרין, מה מקל ומה מחמיר אותו ועוד.  

בדיקה גופנית 

לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית של כלל הגוף ובעיקר של החלק האנטומי הפצוע. הבדיקות תכלולנה התבוננות על האופן שבו אתם עומדים, הולכים, רצים ובמידה האפשר כורעים ברכיים ו/או כורעים ברך. נמשש את האזורים האנטומיים החשודים בגרימת הכאב. נערוך בדיקות טווחי תנועה של הרגל על חלקיה השונים, בדיקות דומות של כלל השרשרת הקינטית ובכלל זה רגליים, עמוד השדרה המותני והאגן. נבדוק את חוסנם של שרירי הליבה ויכולת שיווי המשקל. נערוך בדיקות כירופרקטיות, בדיקות אורתופדיות ובדיקות נוירולוגיות. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה בין היתר לשחזר את הכאב שלכם ולהצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. בין היתר נבדוק גם את הנעליים שאיתם אתם רצים.

בדיקות מתקדמות

במידה ואין די בכך לצורך ביצוע האבחון נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה.

אבחנה מבדלת

בגלל היות הגוף האנושי שרשרת קינטית העומסים הנגרמים בעת הריצה עלולים להזיק גם לרקמות מרוחקות יחסית מנקודת המגע עם הקרקע. למעשה כלל הרקמות בגפיים התחתונות, בגב התחתון ובאגן עלולים להיפגע בגלל ריצה. כמובן שבגלל שרוב העומס מוטל על הגפה התחתונה מירב הפציעות מתרכזות בה. בין הפציעות השכיחות חשוב למנות ברך רצים (כאב לאחר ריצה, ירידה במדרגות וישיבה ממושכת עם ברכיים כפופות), דלקת בגיד אכילס (רגישות מקומית, כאבים בריצה), מתיחה או קרע בשרירי המיתר (כאבים בחלק האחורי של הרגל, מחמירים בריצה), שבר מאמץ (כאבים בשוק הממוקמים על העצם עצמה) שין ספלינט (כאבים בחלק הפנימי של השוק, מחמירים בריצה) דורבן (כאבים בסולית כף הרגל לרוב באזור העקב, מחמירים בהליכה או ריצה) תסמונת שביל הכסל והשוקה (כאב בצד החיצוני של הברך המוחמרים בריצה). 

פציעות ספורט

טיפול עצמי

בשלבים הראשונים של פציעת הריצה תוכלו לנסות ולטפל בה בעצמכם. הדבר הכי חשוב שאתם צריכים לזכור הוא מנוחה. יש להפחית את העומסים מעל הרגליים באופן מידי. זכרו התנהלות נכונה כאשר הרגל מתחילה לכאוב היא חשובה מאין כמוה לצורך הריפוי. יחד עם זאת אין המלצתנו מתייחסת למנוחה במיטה. מנוחה במיטה אינה מומלצת כלל ועיקר שכן בסופו של דבר היא צפויה לעכב את ההחלמה. במקום זאת נסו להימנע מכאב. כל פעילות שאתם יכולים לבצע בלי כאב היא פעילות מבורכת התורמת ליכולת הריפוי שלכם. 

ברוב המקרים ובכפוף לכך שלא התעכבתם בתגובתכם יתר על המידה, צעדים אלו עם או בלי חבישה ותמיכה, אמורים להביא עימם את ההקלה המיוחלת ואת ההגעה לשלב הבא. בשלב הזה אתם צריכים לשאול את עצמכם מה גרם לפציעה? האם זה ליקויים מבניים בכפות הרגליים (כפות רגליים שטוחות? כפות רגליים עם קשתות גבוהות מידי), אורך רגליים לא שווה? ליקויים מבניים בברכיים (ברכי O או ברכי X)? האם הנעליים לא מתאימות? האם אתם רצים על משטחי אימון בעיתיים? האם מדובר בעומסי אימון מוקצנים או חוסר בזמן התאוששות בין האימונים? האם הגורם הוא חוסר איזון שרירי או חולשה של שרירי הליבה? נסו לפתור את בעיית היסוד המונחת בבסיס פציעת הריצה שלכם. לאחר השיקום שובו לריצה באופן הדרגתי.

טיפול כירופרקטי

פציעות ריצה שמוסיפות להחמיר או אינן מגיבות לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. לכירופרקטיקה יכולת מענה שמרני לפציעות ריצה וזאת ללא תרופות או כירורגיה. כירופרקט מוכשר לאבחן ולטפל במגוון רחב של פציעות ריצה שנגרמים על רקע של לקות תפקודית או לקות התנהגותית. לאחר האבחון יטופל הפצוע במרפאתנו באמצעות מיטב המכשור הרפואי הקיים כולל לייזר רך, אולטרה סאונד ומכשיר גלי הלם. במידת הצורך יותאמו לפצוע מדרסים. הטיפול במרפאה יכלול הנעה מבוקרת של חלקי הרגל השונים על מנת למנוע החלשות, ניוון שרירים ומגבלות תנועה. השימוש בתרופות אנטי דלקתיות ובכללן תרופות על בסיס סטרואידי או באופציה הכירורגית תשמרנה כאופציות אחרונות.

שיקום

במרפאתנו לא מסתפקים בהעלמת הכאבים מפציעות הריצה. אנו נשאף לשקם את הרגל ולאפשר לה לעמוד בעומסים הנוצרים בחיי היום יום וכן בפעילות גופנית. נוודא שהאיזון השרירי לרגליים הוחזר, נוודא שתחושת המיקום ושיווי המשקל שופרו, נוודא שתפקודי כלל המפרקים ברגליים שופרו. ננסה להתייחס ולשפר את תכניות האימון ואת טכניקות האימון שלכם.

מניעה

הקשיבו לגופכם ואל תתעלמו מכאב אפילו מכאב קל. שמרו על איזון בכול הנוגע לפעילות גופנית. התאמנו נכון והעלו את רמת הקושי באופן הדרגתי. פעילות גופנית נכונה תשמור על העצמות, הסחוסים, השרירים והפרקים שלכם. פעילות גופנית נכונה תסייע גם בשיפור שיווי המשקל ומניעת נפילות ופציעות. הימנעו במידת האפשר מפעילות המייצרת עומס חוזר ונשנה (כפיפות ברכיים, מדרגות) או עומס חד פעמי גדול מידי על הרגלים. במידה ואתם חייבים את סוג העומסים הללו הקפידו לבנות את היכולת של הגוף להתמודד עימם.

אכלו נכון ומאוזן. הימנעו מעישון וריבוי שומנים מן החי בדם. אכילה לקוי, עישון וחוסר פעילות גופנית הם גורמי סיכון למחלות ושיבושים שעלולים להוביל בין היתר גם לפציעות ריצה. נעלו נעליים טובות ויציבות וזאת כדי למנוע נפילות ולאפשר הליכה נכונה מבחינה ביו-מכנית. החליפו נעליים לעיתים קרובות על מנת לשמר את יכולתן לבלום זעזועים. במידת הצורך היעזרו במדרסים. שמרו על משקל גוף מותאם לגובה שלכם. משקל עודף הוא מהגורמים לעומסי יתר ולפציעות ריצה. במידה ואתם סובלים ממחלה כרונית כלשהי כגון סוכרת, לחץ דם גבוה או מחלות פרקים הקפידו לטפל בה.

המשיכו לקרוא אודות תסמונות כאב שעלולות להיגרם כתוצאה מריצה כולל כאבי ברכיים כמו גם כאבי רגליים וכן כאבי שרירים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)