Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב טוב או כאב רע? כשכואב כול אחד צריך לשאול את עצמו את השאלה הזאת. יש לעצור כול פעילות שבמהלכה מופיעה "כאב רע" המסמן נזקי גוף. אך חשוב לדעת שיש גם "כאב טוב" שיכול להופיע לאחר ריצה, משחק כדורגל, כדורסל וכו' וקיומו חשוב לשיפור היכולות.

האם יש דרך להבדיל בין כאב בשוק או בכתף שטופח לך על השכם ואומר עשית עבודה טובה לבין כאב בשוקיים או בכתפיים הנובע מקרע בשרירי השוק או קרע בשרירי הכתף שאומר עצור! אתה גורם לנזק? התשובה היא כן. ניתן וחשוב להבדיל בין סוגי הכאב הללו על מנת שנוכל ליהנות מהיתרונות של הספורט מבלי לשלם מחיר בריאותי יקר של פציעות ספורט ונזקים כרוניים אשר בהכרח יובילו לחוסר בפעילות גופנית ולהתפתחות מחלות הנובעות מכך.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב טוב או כאב רע - רקע

הגורם לכאב טוב או לכאב רע הוא עומס ומאמץ. רקמות הגוף השונות מגיבות לעומסים המוטלים עליהם במהלך הפעילות או חבלה. עומסים במידה נכונה בונים ומחזקים את הרקמות. עומסי יתר פוצעים. עומסי יתר ונזקים לרקמות עלולים להיווצר כתוצאה מחבלה, מאמץ חד פעמי גדול מידי כמו למשל בעת הרמת משא כבד מידי באופן לא נכון או כתוצאה ממאמץ חוזר כמו למשל בעת הגברת מהירות הריצה או בעת ריצה למרחק גדול יותר ללא הדרגתיות. עומסי יתר עלולים לגרום לכישלון ביכולת הספיגה של הרקמות השונות כולל שריר, גיד, דיסק הבין חולייתי, סחוס או כול רקמה אחרת ולפציעתן.

- כאב טוב

כך למשל עומסים גופניים מאוזנים עשויים להוביל לכאב חיובי בשרירים הנמשך שעות ועד יומיים שלושה לאחר סיום הפעילות. כאב זה הקרוי גם התפתחות כאב שרירים מאוחרת (Delayed onset muscle soreness) מייצג למעשה נזק חיובי לשרירים הגורם להם להתחזק כדי להכין את עצמם למאמץ הבא. שיפור בכוח מחייב הגעה למצב של כישלון ותחושת שריפה בשריר.כאב טוב וכאב רע שיפור בסיבולת לב ריאה יושג עם הגעה למצב של עייפות קיצונית ותחושת שריפה בשרירים ובריאות. כך גם לגבי שיפור חוזק יתר הרקמות בגוף (עצמות, גידים, סחוסים, רצועות ועוד). עומס מאוזן על רקמות אלו יוביל להתחזקותן ולשיפור היכולת של הרקמות לעמוד בעומסים גבוהים יותר באימונים הבאים. 

- כאב רע

כמובן שחשוב לא להגזים גם בסוג זה של "כאבים טובים" שכן אלה יכולים במהירות להפוך לכאבים רעים המייצגים למעשה נזקים ופציעות. כך למשל עייפות קיצונית שנדרשים ימים ארוכים כדי להתאושש ממנה עלולה להעיד על ליקויים ונזקים. עומסי יתר ומאמצים קיצוניים מידי יגרמו לכאבי שרירים חריפים, קושי קיצוני להפעיל את השרירים ואפילו נפיחות בשרירים. במצבים קיצוניים כאלה השריר עלול להיפגע באופן בלתי הפיך, להתפרק ולשחרור חלבונים לזרם הדם. במצב קיצוני זה הכליות עלולות להיפגע ומוות עלול להיגרם.

כך גם לגבי הרקמות האחרות. עומס המוטל על העצמות יגרום להם להתחזק בניסיון להתמודד טוב יותר עם העומסים בפעם הבאה. מאידך עומסי יתר על עצמות השוקיים או כף הרגל עלולים לגרום לכישלון העצם, שברי מאמץ וכאבים. עומסים סבירים על הסחוסים התוך מפרקיים יעודדו חילוף חומרים תקין וישמרו אותם בריאים. עומסי יתר יגרמו להתפרקות ושחיקת הסחוסים ולכאבים שאינם טובים. באופן דומה עומסים מתונים על הגידים יחזק אותם ויכשיר אותם לעמוד במטלות הולכות וגדלות. עומסי יתר על הגידים עלולים לגרום לדלקות בגידים ולכאבים רעים.

איך אני מזהה כאב רע?

כאב רע יכול להתפתח כתוצאה מעומס חד פעמי הנובע ממאמץ חד פעמי כמו בעת הרמת משא כבד, חבלה חריפה כמו בעת פציעת ספורט, נפילה במדרגות או תאונת דרכים או כתוצאה מאגירת נזקים איטית כמו למשל בעת ישיבה לקויה, ריצת מרתון או פעילות יום יומית שגרתית כמו לחתוך ירקות לסלט.

- כאב רע בגלל פעילות גופנית

 • ראשית יש לשים לב למיקום של הכאב. כאב בשרירים שהיו מעורבים במאמץ הגופני הוא סביר כול עוד אינו נמשך יותר מיומיים שלושה לאחר תום הפעילות. כאב במפרק או בעמוד השדרה אינו תקין וסביר להניח שמדובר בכאב רע המעיד על נזק.

 • כאבי שרירים לאחר מאמץ אמורים לכסות שטח רחב. כאב חד וממוקד בנקודה מסוימת באחת הגפיים עלול להעיד על נזק משמעותי כגון מתיחה או קרע של שרירי גיד או רצועה.

 • כאב חד בגב במהלך או לאחר הפעילות עלול להעיד על נזק לשרירי הגב או לדיסק בין חולייתי (בלט דיסק או פריצת דיסק). כאב חד שמתעורר בבת אחת מעיד על נזק משמעותי.

 • כאב שרירים נורמאלי אמור להתפתח באופן הדרגתי. כאב שמתעצם מהר במהלך הפעילות עלול להעיד על בעיה.

 • כאב שמופיע לאחר פעילות מאומצת וממשיך להטריד גם במצב של מנוחה הוא כאב רע שעלול להעיד על נזק משמעותי.

 • כאב המעיר אתכם משנתכם הוא כאב רע.

 • כאב הגורם קושי לנוע (צליעה) הנמשך מעבר לאותם יומיים או אפילו שלושה ימים שלאחר הפעילות המאמצת הוא בסבירות גבוה כאב רע שעלול להעיד על נזקים משמעותיים.

 • כאב שאינו פוסק גם לאחר מספר ימי מנוחה או כאב שממשיך להתגבר גם לאחר מספר ימי מנוחה או כאב שאינו מגיב לטיפולים הוא כאב רע שצריך לברר מה מקורו.

 • כאב שנלווים אליו סימנים ותסמינים נוספים כגון חולשה ו/או נימול באחת הגפיים הוא כאב רע שעלול להעיד על נזק עצבי. כך גם כאב שאליו נלווים חום צמרמורות והזעות.כאבים טובים וכאבים רעים

- כאב רע בעקבות טראומה

כאבים לאחר חבלה טראומטית עשויים להיות מבלבלים. לעיתים קרובות אתם נחבלים באגרסיביות או יוצאים ממכונית שהייתה מעורבת בתאונת דרכים קשה, קמים על הרגליים ומופתעים מכך שאינכם חשים כלל בכאב או חשים בכאב קל בלבד. לאחר זמן קצר דקות, שעות ואפילו ימים מופיע הכאב בכול עוצמתו. חשוב לזכור שמדובר בתופעה ידועה ומובנת מבחינה פיזיולוגית.

ישנם מספר הסברים לתופעה אך ההסבר המקובל הוא שמדובר במנגנון עיכוב כאב אבולוציוני. על פי הסבר זה במצבים של דחק קיצוני הגוף שלנו מפריש אנדורפינים - חומרים משככי כאב- ובכך בולם את אותות הכאב. כאשר אנו לא מודעים לכך שנפגענו אנו יכולים להתרכז בהישרדות.

איך ניתן לאמוד נזק טראומטי?

ישנם מספר דרכים לאמוד את חומרת הפציעה שלכם בעקבות תאונה או חבלה:

 • ראשית מהירות הופעת הכאב מהווה אינדיקציה ראשונית לרמת הנזק. כלומר כאב שהופיע לראשונה שבוע לאחר התאונה יצביע על נזק שבסבירות גבוהה יהיה קטן יותר מהנזק שאותות הכאב בגינו מופעים מיד או דקות לאחר החבלה. כך גם לגבי מהירות הופעת סימנים ותסמינים נוספים כגון נפיחות ודפורמציה. התפתחות בצקתית מידית במקום הפציעה מעידה על נזק משמעותי יותר. ככול שהבצקת גדולה יותר הנזק עלול להיות גדול יותר. דפורמציה בעקבות חבלה עלולה להצביע שבר, פריקה או על נזק משמעותי אחר.

 • דבר נוסף שיש להתייחס אליו הוא עוצמת הכאב. כאב חריף שגורם לחוסר נוחות קיצונית או לטשטוש ההכרה גם כאשר הוא מופיע לאחר שעות מעיד על נזק משמעותי יותר.

 • שטף דם קשה עשוי להעיד על קרעים של כלי דם וכמובן רקמות אחרות כגון רצועות, גידים ושרירים.

 • אובדן יכולת תפקודית של החלק הנפגע עלול להעיד על נזק משמעותי.

 • נימול של אחת הגפיים, אובדן תחושה באחת הגפיים או חולשה באחת הגפיים עלולים להעיד על נזקים עצביים משמעותיים.

המשיכו לקרוא אודות הגורמים לפציעות ספורט, אודות האופן שבו מזהים כאב רע על פי אזורי גוף שונים וכמובן כיצד אנו מאבחנים ומטפלים ב"כאב רע".

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לישראלים כואב יותר

לישראלים כואב יותר! מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ- 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 - 40 %. האם אכן לישראלים כואב יותר?

לישראלים כואב יותר
נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה! תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה
ויאוקס (Vioxx)

ויאוקס (Vioxx) היא תרופה אנטי דלקתית לא סטרואידית שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

ויאוקס (Vioxx)
אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים! שימוש ממושך ובמינון גבוה בתרופה נוגדת דלקת כגון אספירין, אטופן, נפרוקסן ואיבופרופן מעלים את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ולפגיעה בקיבה ובסחוסים. טיפול שמרני ע"י כירופרקט יאפשר לכם להימנע מהם.

אטופן מזיק ללב ולסחוסים
נוגדי דלקת לפני ספורט?

נוגדי דלקת לפני ספורט לא מפחיתה את הנזקים והתסמינים האופייניים ליום שאחרי הפעילות הגופנית ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף מוות בגלל פגיעה בלב ובכלי הדם ו/או במערכת העיכול.

נוגדי דלקת לפני ספורט?
דלקת, מה זה?

דלקת, מה זה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי!

דלקת, מה זה?
ארקוקסיה? עדיף בלי

ארקוקסיה? עדיף בלי! לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה הפצועה.

ארקוקסיה? עדיף בלי
אספירין למנוע חולי כלי דם ולב

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. על פי המחקר הנוכחי ההמלצה על נטילת אספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם אינה צריכה להיות גורפת אלה פרטנית. 

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב
נוגדי דלקת מסוכנים

נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם. 

נוגדי דלקת מסוכנים
כאבים ודלקות

כאבים ודלקות הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

כאבים ודלקות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)