Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעות ספורט? עזרה ראשונה עשויה לקצר את פרק הזמן שיידרש לטיפול ולשיקום. טיפול מהיר ונכון בפציעה של מפרקים, רקמות רכות כגון שרירים, רצועות, גידים ועוד מעלה באופן משמעותי את הסיכוי להחלמה מהירה ונכונה של הרקמה וחזרה לאורח חיים פעיל. 

פציעות ונזקים לרקמות הרכות בגופנו מתרחשים באופן שכיח. ברוב המקרים פציעות ספורט לא זוכות להתייחסות נכנה. אנו נחים וממשיכים הלאה. במאמר זה נפרט את עקרונות העזרה ראשונה וטיפול עצמי בפציעות של רקמה רכה. לא נתייחס במאמר הזה לטיפול בפציעות חמורות יותר כגון שברים, פציעות ראש ונזקים טראומתיים בעמוד שדרה המצריכים הגעה לחדרי מיון והתערבות רפואית מסיבית יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעות ספורט עזרה ראשונה - רקע

פציעות של רקמות רכות הן תופעה שכיחה ביותר המקיפה פחות או יותר את כולנו. מי מאתנו לא חווה מידי פעם כאב בכתף כתוצאה מתנועה לא נכונה, כאב בקרסול כתוצאה מנקיעה או כאב בגב כתוצאה ממתיחת שריר או מנזק ברקמה רכה אחרת. קיים קושי באיסוף נתונים לגבי היקף הפציעות מסוג זה ולגבי הנזקים הכלכליים הכרוכים בפציעות אלו בגין היעדרויות מעבודה וכיוצא בזה. קושי זה נובע בעיקר מהסיבה שברוב המקרים, סוג זה של פציעות לא מגיע לבתי החולים או לקופות החולים ששם נאספים הנתונים הסטטיסטיים.

גורמים

רקמה רכה עלולה להיפצע כאשר היא נחשפת לכוחות טראומטיים כפי שניתן לראות למשל בנפילות, חבטות, תאונות דרכים ובפציעות ספורט או כתוצאה מהצטברות נזקים איטית הנאגרת מידי יום עד להתפתחות דלקתית כפי שניתן לראות כתוצאה מישיבה לקויה ו/או ממושכת ועבודת מחשב. מנגנוני פציעה שכיחים של רקמות רכות כוללות תאונות צליפת שוט אשר גורמות מידי שנה לנקיעות, מתיחות וקרעים למיליוני אנשים ברחבי העולם. נקיעת קרסול, מתיחה או אפילו קריעה של הרצועות התומכות במהלך השתתפות בפעילות ספורט נחשבת לפציעה הספורט הכי שכיחה בעולם. בין הפציעות של רקמות רכות הנגרמות על ידי מנגנון מסוג של הנזק המצטבר ניתן למנות נזקים לעמוד השדרה (כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, בלט דיסק, פריצת דיסק), נזקים למרפק (מרפק טניס, מרפק גולף) ועוד.

סיווג

להלן מגוון אפשרויות הפציעה של רקמות רכות: חבלה או חבטה שעלולה לגרום לשטף דם מקומי ( Bruising or hematoma), מתיחה או קריעה של רצועה ו/או המעטפת (קפסולה) של המפרק (Sprain), מתיחה או קריעה של שריר או גיד (Strain).

רמות חומרה של פציעה. סיווג

את חומרת הפציעה ניתן לסווג לשלוש דרגות:

פציעה מדרגה ראשונה

 פציעה מדרגה ראשונה היא פציעה קלה שיכולה לכלול מכה ישירה לשריר עם שטף דם או מתיחה קלה של גיד, שריר, רצועה או מעטפת המפרק. סימנים ותסמינים אופניים אפשריים לפציעה בדרגה זו כוללים התכווצות שרירים מקומית קלה, שטף דם קל, נפיחות קלה, כאב קל בתנועה. המפרק נותר יציב ובעל טווח תנועה מלא.

פציעה מדרגה שניה

פציעה מדרגה שניה היא פציעה בינונית בחומרתה.  כאשר הרקמה הרכה נקרעה באופן חלקי כתוצאה מכוחות מתיחה שהופעלו עליה. סימנים ותסמינים אופניים אפשריים לפציעה מסוג זה כוללים התכווצות שרירים מקומית. נפיחות ושטף דם. כאבים במהלך ביצוע תנועה אשר מקיפה את הרקמה הפצועה. תיתכן חוסר יציבות של המפרק המעורב. פגיעה ביכולת התנועה של המפרק המעורב.

פציעה מדרגה שלישית

 פציעה בדרגה זו נחשבת לפציעה חמורה. פציעה זו מתרחשת כאשר הרקמה הרכה נחשפת לכוחות מתיחה קיצוניים ונקרעת באופן מלא. סימנים ותסמינים אופניים אפשריים לסוג זה של פציעה כוללים התכווצות שרירים חריפה. נפיחות ושטף דם חמורים. כאבים במהלך ביצוע תנועה אשר מקיפה את הרקמה הפצועה. כאבים קיימים גם במצב של מנוחה. חוסר יציבות של המפרק המעורב. פגיעה קשה ביכולת התנועה של המפרק המעורב.

אבחון

על מנת לזהות את הרקמה הפצועה ולאמוד את חומרת הפציעה יש להתחיל עם לקיחת היסטוריה רפואית של הפציעה. בהיסטוריה הרפואית ננסה ללמוד את מירב הפרטים אודות הפציעה. הבנת מנגנון הפציעה ווהבנת הכוחות שפעלו על הרקמה עשויים לעזור לנו לזהות טוב יותר את הרקמה המעורבת. נשאל שאלות כמו מתי התרחשה הפציעה, מהו מיקום הפציעה, כיצד התרחשה הפציעה, תיאור הכאב, גורמים המחמירים את הכאבים, גורמים המפחיתים את הכאבים, תסמינים נלווים ועוד.... לאחר מכן נבדוק את הפציעה באופן פיזי. הבדיקה תכלול התבוננות (נשיאת משקל, עיוות, שטף דם, נפיחות), מישוש (נפיחות, רגישות, כאבים, דופק)  ובדיקת טווחי תנועה (יכולת תנועה). הבדיקות של טווחי התנועה יתבצעו באופן אקטיבי, פאסיבי ומול התנגדות. לאחר מכן נעבור לבדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות, בדיקות מעבדה והדמיה.

סימני דלקת

נחפש את הסימנים הקלאסיים של דלקת הכוללים: חום מקומי (Calor - heat), אדמומיות מקומית (Rubor - redness), כאב מקומי (Dolor - pain), נפיחות (Tumor - swelling). מקרים שבהם מתעורר חשש לנזקים מורכבים יופנו לחדר מיון. בין המקרים הללו ניתן למנות נפיחות שנוצרת במהירות רבה, רעשים שנובעים ממקום הנזק, דופק חלש או חוסר דופק שעלול להעיד על פגיעה בכלי דם, חולשה חריפה של השריר שעלולה להעיד על נזק לעצב, ורגישות בטנית או קוצר נשימה שעלולים להעיד על נזקים פנימיים נוספים.

עזרה ראשונה

טיפול מהיר בפציעות ואי התעלמות עשוי להשתלם על ידי ריפוי מהיר יותר, נכון יותר והפחתת הסיכון לפציעה חוזרת. העזרה הראשונה שאתם תוכלו להגיש לטובת הפציעה שלכם כוללת בעיקר מנוחה והימנעות מכאב. ישנן מספר פעולות נוספות שניתן לזכור אותן על פי האותיות PRICE:

P- Protection

ראשית יש להגן על המפרק מפני פציעה חוזרת או שיבוש של מנגנון הריפוי הטבעי שהחל לעבוד מיד לאחר הפציעה. יתכן שלשם כך צריך יהיה לחבוש, לגבס (לא הדוק מידי) ו /או להשתמש בקביים.

R- Rest

מנוחה של הרקמה הפגועה. יש חשיבות עצומה למנוחה של האיבר הפצוע. יחד עם זאת יש חשיבות להנעה של כול איבר אחר שאינו גורם לכאב לאיבר הפצוע. המשיכו להיות מעורבים בפעילות גופנית חלופית כולל פעילות אירובית ככול שזה אפשרי מבחינת האיבר הפצוע. מיד לאחר הפציעה מתחיל הגוף את תהליך התיקון של הנזק. הימנעות מביצוע תנועות או עומסים אשר מכאיבים לפציעה מאפשרת לגוף לבצע את מלאכתו באופן מרשים.

 I-Ice 

עזרה ראשונה לפגיעות מפעילות גופניתמקובל היה במשך שנים ארוכות להמליץ להניח קומפרסים של קרח על מקום הפציעה. לאחרונה יצאו מחקרים חדשים שטוענים שקומפרסים של קרח אכן מפחיתים את זרימת הדם, מאטים את חילוף החומרים ובולמים את התגובה הדלקתית באזור הפצוע אך עקב כך לא זו בלבד שאינם תורמים לתהליך ההחלמה אלא ההיפך, איכות ההחלמה נפגעת.

עקב מחקרים אלו אני אישית הפסקתי להמליץ על קומפרסים של קרח. לגבי אלו שמעוניינים להמשיך בכך יש לזכור להימנע מלהניח את הקרח ישירות על העור ולהימנע משימוש בקומפרסים של קרח למשך יותר מ 10 דקות רצופות.

C- Compression

חבישה (לא הדוקה מידי!) עשויה לעצור דימום, להפחית בצקת ולעזור עם תהליך החזרת הדם בוורידים. עם זאת גם בנושא הזה הדברים אינם שחור לבן. מחקרים שנערכו בנושא לא מצאו יתרון בחבישה לפחות בנוגע לפציעות מדרגה ראשונה ושנייה. אני אישית נמנע מלהמליץ על חבישה אלה עם כן היא נועדה לעצור דימום.

E-Elevation 

 יש להרים את האיבר הפגוע מעל גובה הלב ולתמוך אותו שם באופן נוח. פעולות אלו עשויות להועיל בהפחתת הבצקת.

שיקום

מעבר מהיר מידי ממצב של פציעה למצב פעיל מסכן את האיבר. שיקום מהיר ונכון בשלבים המוקדמים של הפציעה יאפשר חזרה מהירה ובטוחה יחסית לאורח חיים פעיל. ללא שיקום האיבר הפצוע נותר מצולק ולא יציב ועל כן עם סיכון מוגבר לכך שהפציעה תשוב.  מטרות השיקום כוללות בין היתר, הפחתה של הכאב, החזרת טווח תנועה, החזרת האיזון לשרירים ולמפרקים (כוח, סבולת, גמישות), החזרת תחושת המיקום לשרירים או למפרקים שנפגעו ושיפור שיווי משקל. לשם כך יש בין היתר להקפיד על "עיקרון הפעילות החלופית". עיקרון זה מדגיש את החשיבות של פעילות גופנית חלופית או מנוחה אקטיבית. תמיד להתאמן! לא להפסיק. אין מנוחה לפצוע יש מנוחה לאיבר הפצוע. 

המשיכו לקרוא אודות שיקום וכןן אודות שלבי השיקום הנכון ומה הם העקרונות לתוכנית שיקומית טובה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)