Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעות ריקוד? גורמים אפשריים לכך כוללים בין היתר עומס יתר, טכניקת ריקוד ופעילות חוזרנית המאפיינים את אורח החיים של העוסקים במחול. מלבד העומסים הללו והפעילות החוזרנית ישנם גורמי סיכון נוספים להתפחות פגיעות גופניות מריקוד.

בדומה  לפציעות ספורט עומס יתר ופעילות חוזרנית הם הגורמים העיקריים לפציעות מריקוד. הרקדנים והרקדניות מתחילים את הקריירה שלהם כבר בגיל 5 -7. ריקוד מקצועי מחייב יכולות פיזיות גבוהות ומגוונות כולל בין היתר כוח, ניתור, סיבולת לב ריאה, גמישות, קואורדינציה ושיווי משקל. הדרישות במחול איכותי מחייבות אותם לדחוף לשיפור היכולות הגופניות תוך ביצוע מאמצים חוזרים ותנועות חוזרניות. עומסים קיצוניים אלו מובילים ברוב המקרים לפציעות של עומס יתר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעות ריקוד גורמים - רקע

נכון שבשורה התחתונה עומס יתר הוא הגורם העיקרי לפציעות עקב מחול. יחד עם זאת ישנם שורה של גורמים נוספים אשר קיומם גורם להגעה מהירה יותר למצב של עומס יתר. כך למשל כאשר טכניקת הריקוד שלכם לוקה בחסר העומסים שהיווצרו על המפרקים הרלוונטיים יהיו גבוהים הרבה יותר. להלן הגורמים לפציעות ריקוד:

 • סוג המחול - סוגי מחול שונים יוצרים עוצמת עומסים שונה.

 • יותר מידי קפיצות על משטחים קשים

 • הימנעות מחימום או חימום לקוי לפני תחילת הריקוד

 • חוסר הדרגתיות - דחיפת הגוף לשיפור מהר מידי וחזק מידי

 • משך פרקי הזמן שבו מתאמנים ו/או מופיעים

 • נתונים סביבתיים כגון הטמפרטורה בסטודיו או סוג המשטח שעליו רוקדים

 • נעלי ריקוד או ביגוד שאינם מתאימים

 • ליקויים גופניים כגון גמישות יתר, זוויות של מפרקים, כפות רגליים שטוחות או קשת גבוהה, חוסר איזון שרירי ועוד.

 • פציעות קודמות שלא טופלו ושוקמו כראוי,

 • חסרים תזונתיים או חוסר בשתייה

 • טכניקות ריקוד לקויות כולל פתיחה (turn-out) לקויה, עבודה אינטנסיבית מידי עם פוינט (pointe) ועוד.

 • התעלמות מכאב והמשך ריקוד עם כאבים

פציעות ריקוד שכיחות

פגיעות גופניות בגלל ריקודהפציעות האופייניות לרקדנים כוללות ספאזם ודלקות שרירים, קרעים של רקמות (שרירים, רצועות וקרע מיניסקוס), דלקות של רקמות ( גידים, שרירים, שחיקת סחוסים), פריקות מפרקים, שברים ועוד. קיים קושי להעביר עומסים בגוף במצב שבו הרגליים מצויות במצב של פתיחה (turn-out). הביומכניקה הלא טבעית של העברת העומסים אצל רקדנים חושפת את הרקמות לעומסים שאינן אמורות לשאת.

רקדנים נפצעים במפרקי הרגליים שלהם הרבה יותר (65-80%) מאשר בעמוד השדרה (10-17%) או בגפה העליונה (5-15%). ככול שהגיל של העוסקים במחול עולה כך גם עולה שיעור הפציעות . הסיכוי לפציעות חוזרות הוא גבוה ועל כן חשוב לנקוט כול צעד אפשרי על מנת לא להתחיל את מה שעלול להתברר כמעגל של פציעות: להלן סוגי פציעות שכיחות הנגרמות מריקוד:

דלקות וספזאם שרירים 

התכווצות שרירים עוויתית ו/או דלקות שרירים מהווים תופעה שכיחה בקרב העוסקים במחול. בשני המקרים הגורם הוא עומס יתר. כיווץ שרירים לא רצוני מתמשך של השריר הקורה בעיקר בלילה ו/או נזק לשריר שמוביל להתפתחות דלקת בשריר. כך למשל כוריוגרפיה המדגישה תנועות צוואר אינטנסיביות או כוללת הרמות וקיעורים עמוקים של עמוד השדרה המותני עלולים להוביל למצב של עומס יתר ולספזאם שרירי ו/או למתיחה של השריר בצוואר ולדלקת.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים עקב ספזאם ודלקת בשריר כוללים: כאב מקומי ומגבלות תנועה.

אבחון, טיפול, שיקום

האבחון של ספאזם שריר ו/או דלקת בשריר נעשה במרפאה. הטיפול בשריר הכואב יכלול מנוחה, חבישה, אמצעים טכניים כגון אולטרה סאונד, לייזר רך וכיוצא בזה וטכניקות טיפול ידניות כגון עיסוי רקמות עמוק, מתיחות ותרגילי חיזוק. במצבים קיצוניים נמליץ על טיפול תרופתי בכאב. יש לחזור לריקודים באופן הדרגתי ולהימנע מעומס יתר חוזר.

קרע רקמות 

קרע שריר, קרע רצועה או קרע גיד היא פציעה שכיחה בין רקדנים ורקדניות. העומסים הקיצוניים על השרירים, על הרצועות ועל הגידים במהלך הריקוד יכולים להגיע לרמות החורגות מהיכולת של הרקמות הללו לספוג ומכאן קצרה הדרך לקרע. מתיחות אינטנסיביות מידי, עומסים מצטברים לכדי נזקים או עומס קיצוני כגון ניתור עלולים להיות הסיבה לקרע רקמות. שרירים במצב של ספזם, חוסר איזון באורך השרירים ו/או עייפות השרירים מעלים את הסיכון להתפתחות קרע.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים עקב קרע שריר, קרע רצועה או קרע גיד כוללים: כאב מקומי, אובדן תפקוד, נפיחות, שטף דם מקומי.

אבחון, טיפול, שיקום

האבחון של קרע רקמות הוא קליני בעיקרו ונעשה במרפאה. במידה וקיים ספק ניתן לאשר או לשלול קיום של קרע ולהעריך את חומרתו באמצעות אולטרה סאונד אבחוני או MRI. הטיפול בקרע משתנה בהתאם לחומרתו קרע חלקי יכול להיות מטופל באמצעים שמרניים ובכלל זה מנוחה, חבישה, אמצעים טכניים כגון אולטרה סאונד, לייזר רך וכיוצא בזה וטכניקות טיפול ידניות כגון עיסוי רקמות עמוק, מתיחות ותרגילי חיזוק. במצבים קיצוניים נמליץ על טיפול תרופתי בכאב. קרע מלא של הרקמה מחייב טיפול כירורגי.

עקב העומס החריג שיוטל על אותם רקמות במהלך הריקוד יש חשיבות גדולה לבצע שיקום יסודי. קרע שאינו משוקם כראוי יהפוך במהרה לפציעה חוזרת. שיקום חייב להחזיר את החוזק, את היכולת האלסטית של הרקמה ואת יכולת האיזון ושיווי המשקל שלה.

דלקת בגיד

דלקת בגיד הנגרמת אצל רקדנים ורקדניות היא תוצאה של חשיפת הגידים לעומסים קיצוניים או סביר יותר חשיפת הגידים לסדרת עומסים באופן חוזר ונשנה מבלי לאפשר לגיד יכולת התאוששות. כך למשל שימוש אינטנסיבי בהרמת ידיים מעל גובה הראש ונפילות עלולים להוביל להתפתחות דלקת באחד הגידים המסובבים בכתף (Rotator Cuff Tendonitis) או לתסמונת הצביטה (Impingement syndrome).

הסימנים והתסמינים

הסימנים והתסמינים עקב דלקת בגיד יכללו כאב מקומי, פגיעה ביכולת התפקודית ונפיחות מקומית.

אבחון, טיפול ושיקום

גם האבחון של דלקת בגיד מתבצעת במרפאה. בדיקת אולטרה סאונד עשויה להועיל בזיהוי בצקת. רצוי לטפל בדלקת בגיד באמצעים שמרניים. יש להימנע מתנועות הגורמות לכאב ובמידת הצורך לתמוך או לחבוש את הגיד. שימוש באמצעים טכניים כגון אולטרה סאונד, לייזר רך וכיוצא בזה ושימוש בטכניקות טיפול ידניות כגון עיסוי רקמות עמוק, מתיחות, תרגילי חיזוק וכיוצא בזה עשויים להאיץ את ההחלמה. במצבים קיצוניים נמליץ על טיפול תרופתי בכאב. קרע מלא של הגיד מחייב טיפול כירורגי.

חשיבותו של השיקום נובע בעיקר מהעומס החריג שישוב ויוטל על הגידים השונים במהלך הריקוד. גיד דלקתי שאינו עובר תהליך שיקומי חשוף לפציעה חוזרת. במסגרת התהליך השיקומי חובה להחזיר היכולות המקוריות של הגיד ובכלל זה את טווחי התנועה, את החוזק ואת האלסטיות.

נקע מפרק

תפקידן של הרצועות לתמוך את המפרקים ולהעניק להם יציבות. נקע (sprain)  קרסול למשל מתייחס לנזק הנגרם לרצועות. הנזק עלול להיות מתיחה, קרע חלקי או קרע מלא של הרצועות. הרצועות של מפרקי הברך והקרסול הן הרצועות החשופות ביותר לנקיעה אך גם חוליות עמוד השדרה חשפות לנקיעה. הגורם לפציעות אלו אצל העוסקים במחול הוא העומסים הנוצרים על מפרקים אלו בעודם מצויים מעבר למגבלות הפיזיולוגיות שלהם. כך למשל אובדן שיווי משקל לאחר נחיתה עם כף רגל מסובבת פנימה עלולה לגרום לנקיעה. ישנן שלוש דרגות חומרה לנקע. דרגה חומרה אחת משמעותה מתיחה בלבד, דרגת חומרה שתיים משמעותה קרע חלקי ואילו דרגה שלוש משמעותה קרע מלא. בקרסול

הסימנים והתסמינים

הסימנים והתסמינים עקב נקיעת ברך או קרסול ברמות חומרה אחת או שתיים יכללו כאב מקומי, פגיעה ביכולת התפקודית של המפרק ונפיחות מקומית. ברמת חומרה שלוש התסמינים יהיו קשים יותר.

אבחון טיפול ושיקום

האבחון של נקע קרסול או ברך נעשה במרפאה. במידה ויש ספק בדיקת אולטרה סאונד ובדיקת MRI עשויים להועיל. גם במקרה של נקע ברמות חומרה אחד ושניים ננקוט צעדי ריפוי על פי העקרונות של R.I.C.E: מנוחה, חבישה והרמת הרגל. יש חשיבות בשימוש באמצעים כגון אולטרה סאונד ולייזר רך ושימוש בטכניקות טיפול ידניות כגון עיסוי רקמות עמוק, והנעות פסיביות ואקטיביות של המפרק על מנת להאיץ את ההחלמה. במצבים קיצוניים נמליץ על טיפול תרופתי בכאב. קרע מלא של הרצועה מחייב טיפול כירורגי.

אין להותיר נקיעה ללא שיקום. הרקדנים או הרקדניות השבים לזירת המחול לאחר פציעה חוזרים להעמיס באופן קיצוני את הרצועות. רצועה שלא שוקמה כראוי חשופה לפציעה חוזרת. במסגרת התהליך השיקומי חובה להחזיר היכולות המקוריות של הרצועה ובכלל זה את טווחי התנועה, את החוזק, את האלסטיות ואת יכולתה של הרצועה לתרום לשיווי המשקל.

פריקת מפרק

משמעותה של פריקה (Dislocation) של מפרק היא למעשה שינוי חד במנח של עצם אחת ביחס לעצם אחרת. הגורם לרוב הוא כוח חיצוני הגורם לחבלה ברקמות כגון רצועות ומעטפת מפרקית אשר אוחזות את המפרק יחדיו.

הסימנים והתסמינים

הסימנים והתסמינים עקב פריקה של מפרק יכללו עיוות של המפרק, כאב חריף, פגיעה מלאה ביכולת התפקודית של המפרק, נפיחות מקומית, שינויי בסימנים החיוניים (vital signs). כמובן שאם לפריקה נלווים נזקים נוספים כגון שברים או פגיעה בעצבים ו/או בכלי דם מקומיים יתווספו סימנים ותסמינים נוספים כולל כאלה הנגרמים עקב בעיות בזרימת דם ו/או בנזק לעצבים כגון שינויים תחושתיים ואפילו שיתוק של האיבר.

אבחון טיפול ושיקום

אבחון של פריקת מפרק יתבצע במרפאה. במידת הצורך אמצעי הדמיה כולל רנטגן CT או MRI יכולים לאשר את האבחון. כדי למנוע תופעות לוואי קשות חשוב מאוד להימנע מהחזרת המפרק למקומו על ידי גורמים שאינם אמונים על כך. יש להפנות אדם עם פריקת מפרק לחדר מיון. לאחר החזרת המפרק למקומו יש לקבע את המפרק. לאחר הרגיעה הראשונית בכאב יש להתחיל בטיפול ובכלל זה מנוחה, לייזר רך ועוד. 

אין לפסוח על שיקום לאחר פריקה. בלי שיקום הסיכויים לפריקה חוזרת הם וודאיים. פריקת מפרק פוגעת ברקמות התומכות והמייצבות כולל רצועות וקפסולה. פגיעה זאת מותירה את המפרק לא יציב ומועד לפריקות חוזרות. במסגרת התהליך השיקומי חובה להחזיר את טווחי התנועה של המפרק, את החוזק של הרקמות התומכות ואת היציבות של המפרק.

שבר של עצם

שבר (Fractures) הוא מצב של פגיעה בהמשכיות של העצם. הגורם העיקרי לשבר הוא ספיגת מכה או חבלה בעצם. כך למשל אובדן שיווי משקל ונפילה עלולים להוביל לשבר מסוג זה. עם זאת ישנם סוגים של שברים הנגרמים עקב עומסים חוזרים ונשנים על העצם ובכך גורמים להצטברות נזק איטית עד כדי גרימת שבר. דוגמא לכך הם שברי מאמץ השכיחים מאוד בקרב רקדנים ורקדניות.

הסימנים והתסמינים

הסימנים והתסמינים עקב שבר יכללו כאב חריף, פגיעה ביכולת התפקודית, נפיחות מקומית ובמידה ויש שבר חמור עיוות של העצם.

אבחון טיפול ושיקום

כאשר יש חשד לשבר יש לקבע את העצם ולהגיע לבית חולים. צילום רנטגן יכול לאשר את האבחון. בבית החולים יקבעו את השבר באמצעות גבס כזה או אחר או באמצעות קיבוע פנימי בהליך כירורגי. משך זמן הקיבוע יקבע בין היתר על סמך צילומי רנטגן. בשבועות הראשונים יש להקפיד גם על מנוחה לעצם הפגועה. יש חשיבות לשיקום לאחר שבר בעיקר עם הקיבוע כלל גם מפרק.

השיקום צריך להחזיר את הכשירות התנועתית לגוף בכלל ולמפרק שקובע בפרט. לפני החזרה לסטודיו הרקדן או הרקדנית חייבים להיות עם טווחי תנועה תקינים ועם רקמות תומכות במצב חזק ויציב.

המשיכו לקרוא אודות ריקוד ופציעות כף רגל, כמו גם אודות ריקוד ופציעות ירך וכמובן ריקוד ופציעות עמוד השדרה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)