Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מאמן כושר אישי? לבחור נכון את מאמן הכושר שאתו תעבדו בחודשים הבאים מחייב תשומת לב. אימון עם מאמן אישי ידחוף גם את העצלנים שבקרבנו לאימון משמעותי ועקבי. מאמנים אישיים טובים משפרים את מרכיבי הכושר הגופני ואת הביצועים של אתלטים מקצועיים ברחבי העולם. מאמן גרוע יפגע בכם.

מאמנים אישיים לא צריכים להיות נחלתם הבלעדית של ספורטאים מקצועיים. כול אחד מאתנו ללא הבדל גיל, מין או מצב גופני יכול וצריך ליהנות מהשירותים שלהם. יחד עם זאת מאמן אישי גרוע שאינו יודע להתאים את רמת האימון וסוג האימון לחניך שלו חושף אותו לסיכון גבוה לפציעות ספורט. פציעות שרירים בכתף, פריצת דיסק בגב התחתון או בצוואר, שחיקות של סחוסים בברכיים ועוד הן פציעות שכיחות שאני רואה במרפאתי שנגרמו בגלל הנחיות המאמן או בגלל שהמאמן "לא שם לב" לחניך. מאידך בחדר הכושר שבו אני מתאמן אני רואה הרבה יותר מקרים שבהם המדריך האישי משביח את הבריאות ואת היכולות של המתאמן שלו. חשוב לזכור, פציעות קשות וממושכות עלולות לעצור את האימונים שלכם באופן מוחלט עם כול המשתמע מכך מבחינה בריאותית. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מאמן כושר אישי - למה?

באופן רגיל כאשר אין מגבלות כלשהן המאמן יתאים ליכולות שלכם תכנית אימון הכוללת אימונים אירוביים, אימוני כוח, אימוני שיווי משקל ועוד. את התכנית ירכיב המאמן לאחר שיעור ניסיון שבו בחן את היכולות שלכם. המאמן שלכם יציב מטרות ברות השגה, ישגיח על אופן ביצוע האימון ויעודד עקביות באימונים. המאמן ישגיח שאתם עובדים נכון ואינכם חשופים לפציעות, יזהה מתי קשה או קל לכם מידי ויבצע שינויים בתכנית האימונים. במידה ומטרת האימונים שלכם היא לא רק כושר גופני על מרכיביו השונים אלא גם שיקום יעמוד המאמן בקשר עם הכירופרקט שלכם כדי לקבל הנחיות. אך ראשית יש לבחור מאמן מתאים. 

כיצד בוחרים מאמן אישי?

השכלה / הכשרה

לא כול המאמנים עברו הכשרה דומה. חלק מהם עבר הכשרה בת מספר חודשים בלבד בעוד שמאמנים אחרים מעלי תארים אקדמאים בתחום או סיימו בתי ספר למאמנים. לטעמי ישנם מאמנים טובים בכול הקבוצות אך צריך להעניק עדיפות לבעלי ההשכלה המקיפה שכן אלו מצוידים בידע האנטומי והפיזיולוגי הנדרש.

שנות נסיון

נתון נוסף שיש לברר הוא מספר שנות הניסיון כמאמנים. הרבה פעמים שנים של ניסיון באימון אנשים מחפים על השכלה חסרה. רק בעבודה אינטנסיבית עם אנשים אתה לומד להכיר את המגבלות שלהם, מה מותר ומה אסור, מתי ללחוץ ומתי להניח. 

אישיות מתאימה

עבודה עם מאמן אישי באופן צמוד מספר פעמים בשבוע ולאורך חודשים דורשת התאמה גם ברמה של האישיות. נסו להתרשם גם מהאופי ומהתנהלות של המאמן או מאמנת. האם יהיה לכם כיף ומעניין להתאמן איתם לאורך זמן?

המלצות

תוכלו גם לבקש המלצות ממתאמנים בהווה או בעבר. סביר להניח שמאמן שעבד עם מספר רב של אנשים תוך שהוא גורם להם להתמיד, להיות מרוצים ולא לפצוע אותם יהיה טוב גם עבורכם.
התאמה של לוחות זמנים

עוד בדקו האם המאמן הזה מתאים לכם בכול הנוגע ללוח הזמנים שלו. האם הוא יוכל לאמן אתכם בשעות שנוחות לכם?

עלויות

יש כמובן את נושא העלות. עלויות של אימון אישי נעות בין 150-200 שח. בררו האם תקבלו הנחה על תשלום מראש על מספר שיעורים. עשו את החשבון שלכם והחליטו כמה שווה לכם לשלם. אל תשכחו לברר מה המדיניות של המאמן בכול הנוגע לביטולים.

מאמן אישי לצורך שיקום 

ראשית חשוב שנציין כבר בהתחלה: ללא פעילות גופנית אין שיקום וללא שיקום הסיכון של התפתחות פציעות חוזרות וחזרת הכאבים גבוהים באופן משמעותי. מאמן אישי טוב יכול ליישם באופן מדויק וזהיר את ההנחיות שקיבל מהכירופרקט ולאפשר לחולה אימון בטוח ושיקום יעיל ומהיר. מאמן אישי לצורך שיקום נדרש לידע וניסיון נרחבים יותר. מאמן מסוג זה צריך ללכת על קרקע בטוחה בלבד. כאשר יש ספק לגבי פעולה מסוימת הוא צריך להתייעץ עם הקלינאי ששלח את המתאמן ורק לאחר מכן לבצע אותה.

מתי המאמן האישי אינו טוב?

בחירת מאמן כושר אישי מתאים מחייבת מחשבה. אך לפעמים גם לאחר שבועות וחודשים של אימונים הבחירה שלכם עלולה להתגלות כלא נכונה. אי התקדמות שלכם גם לאחר שבועות וחודשים של אימונים או התנהגויות שונות של המאמן אמורים להציב דגלים אדומים מעל הבחירה שלכם ולגרום לכם לשקול להחליף מאמן אישי. להן מספר דוגמאות להתנהלות שאינה תקינה שבגינן מומלץ להחליף מאמן כושר אישי:

חוסר מקצועיות

מאמן כושר אישי

מאמן כושר אישי מקצועי ידחוף אתכם החוצה מאזור הנוחות שלכם בכול הנוגע לרמת הקושי באימונים אך גם אמור לדאוג לכך שלא תפצעו. מאמן אישי טוב יקח בחשבון את יכולות היסוד שלכם ואת מצבכם הרפואי, יוודא שהאימון יבוצע נכון ומדויק, יקפיד על הדרגתיות תוך שמירה על זמני מנוחה והתאוששות. אין לבצע את הנחיות המאמן במידה והן גורמות להופעת כאב. כאבים ופציעות מרובות מעידים על חוסר מקצועיות.  במידה ואתם מרבים להיפצע החליפו מאמן.

"מעניק" עצות שלא מתחום התמחותו

למאמני כושר אישיים ידע רב אך מוגדר ותחום. לעתים מתוך רצון טוב עלולים המאמנים לגלוש ולתת עצות בתחומים שבהם אינם מבינים כמו למשל בתזונה או ברפואה או שאינם מבינים מספיק. בכול בעיה בריאותית יש להתייעץ עם בעלי המקצוע המתאימים בלבד. אין לבצע את הנחיות המאמן במידה והן סותרות את ההנחיות שקיבל מהכירופרקט או מבעל המקצוע הרפואי שהפנה אתכם אליו. 

עסוק בעניינים אחרים

עוד חשוב לוודא שאתם מתאמנים יותר מאשר מדברים. הזמן שלכם יקר ואתם רוצים לנצל אותו באופן היעיל ביותר מאמן כושר אישי שמבזבז את זמנכם על פיטפוטים חברתיים אתכם או עם הסובבים או מרבה לדבר בטלפון אינו המדריך המתאים. החליפו אותו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)