Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעות ספורט? גורמים לפגיעה מפעילות גופנית כוללים בעיקר עומסי יתר חוזרניים. ספורטאים חשופים יותר מאחרים למנגנון פציעה זה. מאידך אנשים שאינם פעילים גופנית חשופים לנזקי ניוון ולהתפתחות מחלות הפוגעות באיכות החיים וחלקן אפילו מקצרות חיים.

אין דבר יותר מתסכל מפציעת ספורט שמשביתה אתכם ולא משנה אם אתה ספורטאי צמרת או "סתם" ספורטאי שרץ על מנת לשמור על כושר. פציעות ספורט עלולות להתרחש בגלל גורמים רבים. מודעות לגורמים הללו היא צעד ראשון במניעת פציעות ספורט. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

 

פציעות ספורט גורמים - רקע

גורמים לפגיעה מפעילות גופניתהגורמים לפציעות ספורט הינם רבים ומגוונים. היכולת שלנו למנוע את הפציעות הללו או לכול הפחות לצמצמם תלויה רבות במודעות שלנו וביכולתנו לנהוג בשיקול דעת. לעיתים עלול שיקול דעתנו להיות מופר על ידי אנדורפינים. אנדורפינים הם משכך כאבים טבעי המופרש על ידי הגוף בשעת מאמץ ומסוגל להסיח דעתנו מהכאב. 

גורמים רבים חושפים אותנו לפציעות ספורט. על חלק מהגורמים אין לנו שליטה (גורמים פנימיים), מאידך ישנם גורמים שיש לנו שליטה לגביהם (גורמים חיצוניים) ובאפשרותנו להפחית או אפילו לבטל את השפעתם.

גורמים פנימיים

 • אי הקפדה על אכילה ושתייה נכונים - לסוג המזון והשתייה שאתם צורכים ולעיתוי שבו הם נצרכים יש השפעה על הביצועים שלכם כספורטאים ועל הסיכוי שלכם להיפצע. צמא, רעב או חולשה הנובעת ממחסור מעלה את הסיכוי להיפצע.

 • גילגיל הוא גורם רב השפעה שאין לנו עליו השפעה. ככל שאנו מתבגרים אנו מעלים את הסיכון לפציעות. הדבר נובע מהשינויים הניווניים שאנו צוברים ברקמות ובמפרקים ואשר חושפים אותנו לפציעות.

 • מחלות גנטיות או מחלות כרוניות נרכשות - מגוון מחלות מולדות או נרכשות עלולות לגרום לשינויים מבניים ותפקודיים ברקמות הגוף השונות ובכך לחשוף אותו לסיכוי גבוה יותר לפציעות ספורט. 

 • ליקויים מבניים מולדים או נרכשים - שינויים אלו משבשים את הביו-מכאניקה של הגוף וחושפים אותו לעומס יתר. דוגמה למבנה בעיתי שעלול, על הציר של הזמן, לגרום לעומס יתר, לשחיקת סחוס ודלקת פרקים מוקדמת היא  ברכיים בעלי מבנה O או ברכיים בעלי מבנה X. 

 • פציעות קודמות - פציעות קודמות ובעיקר פציעות שלא שוקמו כראוי מותירות את הרקמה הפצועה חלשה ופגיעה. במקרה כזה עומס מינימאלי עלול לגרום לפציעה חוזרת. פציעות קודמות שלא טופלו כראוי עלולות גם לשנות את האופן שבו אנו מתפקדים ובכך לעלות את הסיכון לפציעות ספורט.

גורמים חיצוניים

 • התאמת הציוד אתו אנו מתאמנים - לציוד איתו אנו מתאמנים יש השפעה נכרת על הסיכוי להפצע. יש על כן לתת את הדעת להתאמת הנעליים אותם אנו נועלים, למחבטים איתם אנו משחקים, לביגוד אותו אנו לובשים ועוד.

 • משטח אימונים לא מתאים - גם למשטח עליו אנו מתאמנים יש השפעה על הסיכוי שלנו להיפצע. שאלו את עצמכם: לרוץ על דשא, על שביל עפר, על חול ים על מדרכה או על כביש? האם השטח שעליו אנו מתאמנים זרוע במכשולים ומהמורות? מה הסיכוי שלנו להחליק על משטח האימונים שבחרנו? 

 • אי הקפדה על ביצוע חימום לפני הפעילות - חימום המפרק לפני הפעילות מפחית את הסיכוי לפציעות

 • טכניקות אימון לא מהוקצעות - טכניקת אימון או משחק לקויים תוביל לעומס יתר על הרקמות המופעלות ולפציעות. השקיעו בשיפור טכניקות הביצוע ובכך תשפרו את ההישגים שלכם ותמנעו פציעות.  

 • כושר גופני ירוד - כושר גופני ירוד או בריאות לקויה מעלים את הסיכון להיפצע 

 • אי הקפדה על סרגל מאמצים - הקפידו על סרגל מאמצים הדרגתי. אפשרו לגוף להתחזק ולהתאים את עצמו לדרישות שאתם מציבים בפניו.

 • זמני התאוששות קצרים מידי - הגוף חייב זמן מנוחה בין מאמץ אחד למשנהו על מנת להתאושש. פעילות ממושכת מידי או מעט מידי זמן להתאוששות יובילו לפציעות. 
 • התעלמות ממצב הגוף - אם הגוף שלכם נוקשה מידי או תשוש יתכן והדבר הנכון לעשות הוא לדלג על אימון. אם בכול זאת החלטתם לצאת לאימון הקפידו לבצע חימום ארוך במיוחד ותתחילו את הפעילות לאט.
 • אי הקפדה על הייגינה וטמפרטורת גוף מאוזנת - עומסים קיצוניים המאפיינים ספורטאים עלולים לגרום להיחלשות המערכת החיסונית. הקפדה על היגיינה ועל טמפרטורת גוף מאוזנת יכולה לסייע במניעת מחלות. 
 • אי הקפדה על כללים - על תכסחו ותתרחקו מהמכסחים.
 • מתח נפשי - דיכאון ולחץ נפשי מעלים את הסיכון לפציעות. פעילות גופנית דורשת בין היתר ריכוז. חוסר ריכוז בין היתר בגלל מתחים נפשיים מהווה גורם לפציעות.

 • התעלמות מכאב -  כאב הוא שומר הסף של הגוף מפני נזקים. התעלמות מכאב היא חסרת היגיון ותוביל במהרה לפציעות.

ניתן למנוע את רוב פציעות הספורט, ניתן לטפל בהן ולשקמם!

ביומכניקה ועומס יתר

אופניים מותאמיםהחשיבות הביו מכאנית קריטית לבריאותם ולביצועיהם של כל העוסקים בספורט. בעוד שהגפים שלנו מעבירות כוח ומאפשרות תנועה למרחק הן גם יוצרות עומס החוזר ומתגבר על הפרקים ועל מערכות העצב, השריר והשלד. כך למשל אצנים גומעים מרחקים גדולים כל שבוע, שחיינים שוחים שעות מידי יום, מפתחי גוף וכוח מרימים משקולות במשקלים מצטברים של טונות. העומס המצטבר עקב פעילויות אלו מחייב שהתנועות תהיינה חלקות ומדויקות.

ספורטאי שיוצא לפעילות מבלי שיהיה כשיר מבחינה ביו מכנית ב100% חשוף להתפתחות פציעות. אפילו ליקוי ביו מכני מינורי באחד המפרקים, בין אם אתם מודעים לו או לאו, עלול לשבש את התפקוד המוטורי שלכם, ליצור עומסים חריגים ולהגביר את הסיכויים שלכם להיפצע. ראוי לציין שבמקרה הזה גם הביצועים של ספורטאי לא יהיו מיטביים. 

עם זאת יש לזכור שגם פעילות נכונה ומדויקת ככול שתהיה אינה פותרת אתכם מהקפדה על עקרונות האימון הגופני הנכון ובכלל אלו חימום לפני הפעילות, עלייה הדרגתית ברמות המאמץ, הקפדה על זמני התאוששות ועוד. פעילות גופנית המבוצעת באופן ביו-מכני מושלם מבלי להקפיד על יתר עקרונות האימון הנכון תוביל לאגירה של נזק, דלקת וכאב.  

המשיכו לקרוא אודות האופן שבו שאנו מסווגים פציעות ספורט, כיצד מתבצע הטיפול בפציעות הספורט  וכיצד יש להימנע מפציעות ספורט. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)