Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מכורים לאנדורפינים? מודעות להתמכרות מסוג זה תאפשר לכם לעצור לפני התפתחות הנזקים האופייניים. כולם יודעים שניתן להתמכר לאכילה, לעישון, לשתייה חריפה, לסמים, לקניות, להימורים לסקס ועוד, אך לא רבים יודעים שניתן להתמכר גם לאנדורפינים המופרשים בספורט. 

 אין סוף שבחים נכתבו, בין היתר באתר זה, אודות היתרונות הרבים לגוף ולנפש של העיסוק בפעילות גופנית. האדם המודרני שניטל ממנו הצורך לצוד וללקט לצורך קיומו חייב לעסוק בספורט כתחליף לפעילות אבולוציונית זאת. אלא שגם הרבה מידי ספורט עלול להוביל להתמכרות לאנדורפינים במוח.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מכורים לאנדורפינים - רקע

עם ישיבה ממושכת וללא פעילות גופנית נדון האדם לבלאי, כאב, מחלות וחיים קצרים. יחד עם זאת אסור להסתער על הפעילות הגופנית ללא תכנון קפדני וזהיר של עומסים, דרגות עומס, קצב התפתחות ועליי בעומס ועוד. גם על זה כתבנו רבות באתר שלנו, יש להקפיד על מידתיות. יותר מידי פעילות גופנית משמעותה פציעות, שחיקת סחוסים, פריצות דיסק ופגיעה באיכות החיים. מאמר זה עוסק בקבוצת ספורטאים שהעיסוק שלהם בספורט הינו מוגזם, אובססיבי ומונע על ידי התמכרות לאנדורפינים.

אנדורפינים, מה זה?

מחקרים רבים מצביעים על אנדורפינים כגורם העיקרי לתופעת ההתמכרות לספורט. האנדורפינים (Endorphins) הם קבוצת מוליכים כימיים טבעיים המופרשים במוח באמצעות בלוטת יותרת המוח וההיפותלמוס. האנדורפינים (מורפין פנימי) דומים בהרכבם ובהשפעתם לאופיאטים אחרים כמו הרואין ומורפיום. הם מתקשרים לאותם קולטנים במוח וגורמים לאותה תחושה של אופוריה, שיכוך כאבים, ירידה במתח הנפשי וברמת החרדה.

אנדורפינים משפיעים בין היתר גם על התיאבון, על הפרשת הורמוני המין ועל העצמת המערכת החיסונית. האנדורפינים מופרשים ומענגים אותנו בין היתר כאשר אנו נהנים משקיעת שמש יפה, מחבקים את אהובנו, מקיימים יחסי מין או צוחקים. דרך נוספת לעלות באופן משמעותי את רמת האנדורפינים בדם היא באמצעות פעילות גופנית מאתגרת. במצב תקין עשויים האנדורפינים הללו לסייע לנו לבצע מטלה גופנית בקלות רבה יותר.

ספורטאים המכורים לספורט נלכדים בתחושה העילוי (Runner's high) הנגרמת כתוצאה מפעילותם של האנדורפינים במהלך ביצוע פעילות גופנית מאומצת ומעודדת אותם להמשיך במאמץ. ספורטאים אלו ידווחו בעקבות פעילותם על תחושת אופוריה ועל הרבה פחות כאבים. חשוב לציין שהישארות באותה רמת מאמץ גופני תגרום להפחתה הדרגתית ברמת האנדורפינים ומסיבה זאת מדורבן הספורטאי המכור להגביר את מאמציו על מנת להשיג את אותה השפעה אופורית.

שכיחות

נתונים ממחקרים שונים שניסו לאמוד את שכיחות ההתמכרות לספורט מצביעים על רוחב התופעה. כך למשל במחקר שבדק 237 תלמידי מכללה נמצא ש45.9% מהתלמידים דיווחו על תסמינים המעידים על רמה כזאת או אחרת של התמכרות לספורט. מחקרים מצביעים על כך שלנשים יש נטייה גדולה יותר מזו של גברים לפתח התמכרות לספורט. נשים במחקר הזה דיווחו על צורך עז לפעילות גופנית ועל לחץ נפשי משמעותי כאשר אינן מבצעות פעילות גופנית. השכיחות של התמכרות לספורט גבוהה יותר בקרב ספורטאים המשתתפים בענפי ספורט תחרותיים ואתגריים כגון תחרויות טריאתלון, תחרויות איש ברזל, ריצות מרתון, מפתחי גוף מקצועיים וכיוצא בזה.

גורמי סיכון להתמכרות לספורט

מספר גורמי סיכון עלולים להגביר את הסיכוי שלכם להתמכר לספורט. בין גורמי הסיכון הללו ניתן למנות מבנה אישיות תחרותית אובססיבית. גם ספורטאים העוסקים בפעילות גופנית על מנת לשפר את מצבם הנפשי או כדי להתמודד עם הפרעות אכילה כגון בולימיה ואנורקסיה ו/או מהתמכרויות אחרות מצויים בסיכון מוגבר לפתח התמכרות לספורט. ספורטאים העוסקים בספורט אתגרי מתמשך כגון טריאתלטים, אנשי ברזל ורצי מרתון מפתחים רגישות יתר לפעולה ה"משכרת" של האנדורפינים ולכן מצויים בסיכון מוגבר לפתח התמכרות לספורט.

ספורט אתגרי והתמכרות לספורט

האם אני מכור לספורט?

ליקויים התנהגותיים והתנהלותיים מהתחום הפסיכולוגי, משפחתי - חברתי והגופני מאפיינים ספורטאים מכורים לספורט. נסו באמצעות הרשימה הבא לזהות האם אתם בקבוצת סיכון לסבול מהתמכרות לספורט או שמא אתם כבר מכורים לספורט:

  • פגיעה כללית ביכולת הריכוז - קושי להתרכז בדברים אחרים בגלל צורך לבצע פעילות גופנית.

  • פגיעה בחיי החברה / משפחה - קושי לקיים חיי חברה/משפחה בגלל צורך לבצע פעילות גופנית או ביצוע פעילות גופנית.

  • פגיעה בקריירה המקצועית - קשיים בביצוע עבודתכם ו/או בהתנהלות המאפשרת התקדמות בקריירה המקצועית שלכם בגלל צורך לבצע פעילות גופנית או בגלל ביצוע פעילות גופנית.

  • פציעות ספורט - המשך אימון גופני תוך התעלמות מכאבים ומפציעות.

  • קשיים פסיכולוגיים בגלל חוסר בפעילות גופנית - חוסר בפעילות גופנית גורר אחריו סימנים ותסמינים נפשיים כולל דיכאון, מתח נפשי מוגבר ועוד.

  • הגברה תמידית ברמת הקושי של הפעילות הגופנית - הספורטאי המכור נדחף להרים את רף המאמץ הגופני וזאת עקב העובדה שפעילות גופנית עם רמת קושי קבועה תגרום לירידה ברמות האנדורפינים ולירידה בתחושה האופוריה.

  • פעילות גופנית והפרעות אכילה - קיומם של הפרעות אכילה כמו בולימיה ואנורקסיה מעלה את הסבירות שאתם עושים יותר מידי פעילות גופנית

  • פעילות גופנית ודימוי גוף לקוי - דימוי עצמי לקוי (שמן מידי, רזה מידי, חלש מידי ועוד) מוביל לפעילות גופנית מוגברת.

אבחון

אין קריטריונים אחידים וברורים לגבי מי עובר את הסף והופך להיות מכור לספורט. מלבד המקרים הברורים שאותם ניתן לאבחן בקלות יחסית ישנו קושי לזהות את המכורים הקלים לספורט. הדבר נעשה על ידי שאלונים שחוברו בשלבים שונים שבאמצעותם ניתן להעריך את חשיבות הפעילות הגופנית לספורטאי, הפרעות חברתיות ומשפחתיות אפשריות שהספורט גורם, השפעות קיום או אי קיום הספורט על מצב הרוח, פרק הזמן המושקע בפעילות גופנית וכן מהם הרגלי האימון שלו. על הקלינאי לנסות לאתר התנהלות, סימנים ותסמינים המצביעים על התמכרות לספורט.

בין היתר יחפש הקלינאי אצל המכור לספורט נטייה להרים את רף המאמצים ללא הרף. לרוץ רחוק יותר, לרוץ מהר יותר ולקפוץ גבוה יותר, להתאמן כול יום וכיוצא בזה וזאת כדי להשיג את ההשפעה האופורית של האנדורפינים. התנהגויות "מסגירות" נוספות כוללות נטייה להמשיך להתאמן ולהתעלם מכאבים ופציעות, אי הקפדה על כללי אימון גופני נכונים (זמני מנוחה, סרגל מאמצים וכיוצא בזה), סימני ותסמיני גמילה כתוצאה מחוסר בפעילות גופנית (מצב רוח רע, חוסר מנוחה, מתח נפשי, דיכאון, הפרעות שינה אובדן תיאבון ועוד), פגיעה בחיים החברתיים, המשפחתיים ובקריירה ועוד.

טיפול בהתמכרות לספורט

ראשית חשוב להבין שהפגיעה באורח החיים והנזקים הנובעים מהתמכרות לספורט מחייבת טיפול בבעיה וגמילה. הטיפול והגמילה מהתמכרות לספורט אינה מתבססת על טיפולים משני מודעות ולא על טיפול תרופתי. בדומה לטיפול בהפרעות התנהגותיות ובהתמכרויות אחרות הטיפול בהתמכרות לספורט מתחיל בפיתוח המודעות לקיום הבעיה. טכניקות ריפוי אחרות כוללות בין היתר ריפוי קוגניטיבי התנהגותי המנסה לגרום לשינוי בהרגלים, לשינוי בדימוי העצמי ולגיוס תמיכה משפחתית ו/או טיפול דינאמי שמנסה לנתח את הסיבות להתפתחות ההתמכרות לספורט ובכך להשפיע על מיגור הבעיה.

המשיכו לקרוא אדות ההשפעות של המתח הנפשי על הבריאות שלנו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)