Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעות ספורט? סטטיסטיקה בנושא זה מפורטת כאן לפניכם. הסיכון להיפצע מכדורגל, כדורסל או אומנויות לחימה גבוה. למרבה ההפתעה ניתן להיפצע גם מיוגה, פלדנקרייז או אפילו מסתם הליכה בחוף הים. אסור שהסיכון ירתיע ומצד שני צריך להיות מודעים לו.

למרות שהסיכוי להיפצע מהליכה איטית ביער נמוך על כולנו להבין שפציעה היא חלק מעשייה הספורטיבית. אם אתה עוסק בספורט מספיק זמן אתה תיפצע! אך אל דאגה, רוב פציעות הספורט ניתנות לריפוי על ידי מנוחה קצרה בלבד וללא צורך בטיפול ובשיקום ארוכים. החוכמה היא להתנהל נכון כאשר הפציעות קלות ולזהות את הפציעות שמצריכות טיפול ושיקום מקצועיים. ובכן, כמה אנשים נפצעים בגלל ספורט? 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פציעות ספורט סטטיסטיקה - קושי לאסוף נתונים

בעבר פציעות ספורט היו נחלתם של חיילים, ספורטאים מקצועיים, תלמידים ומעטים שעסקו בספורט בסופי שבוע. נכון להיום הספורט נהנה מיחסי ציבור אוהדים. יותר ויותר אנשים מפנים זמן לעסוק בספורט בכול ימות השבוע וליהנות מיתרונותיו. הם רזים יותר, הם מרגישים טוב יותר, הם מאושרים יותר אבל... הם גם נפצעים יותר. עניין זה נכון בעיקר לגבי אלו שמתאמנים יתר על המידה או באופן שגוי.

פציעת ספורט מוגדרת כפגיעה גופנית חמורה מספיק על מנת להפחית או לעצור את האימונים שלנו. עם זאת, בבואנו לאסוף נתונים אודות כמות הפציעות מעיסוק בספורט בזמן נתון, כדי להעריך את רמת הסיכון להיפצע בפעילויות הספורט השונות ניתקל בבעיה. עשרות גורמים ומחקרים מספקים נתונים שונים סותרים ובעיקר נתונים חסרים. הסיבה העיקרית לכך היא שלא כול ואפילו לא רוב הפציעות מגיעות לניהול ומעקב של גורמים רשמיים. 

עיקר נפגעי הספורט שמגיעים לחדרי מיון הם מיעוט שפגיעתם קשה במיוחד ועל כן אינם משקפים את הסטטיסטיקה הכללית. מכאן שהסטטיסטיקה שמוצגת בפניכם אינה משקפת את הפציעות הקלות (רוב הפציעות)שנגרמות לרוב מטראומה קלה או מאגירה איטית של נזק לרקמות הגוף השונות, ומטופלות בבית או במרפאות פרטיות: כגון מתיחת רצועות ונקיעת פרקים, דלקות גידים מתיחות וקרע חלקי של שרירים, גב וצוואר "תפוס" וכיוצא בזה.

נתונים סטטיסטיים

כאמור כול ספורטאי צפוי להיפצע. הירחון האמריקאי לפציעות ספורט העריך ש 85% של שחקני הבדמינטון, כ 65% מהאנשים העוסקים בספורט הריצה וכ 21% מהמשתתפים בספורט ההליכה נפצעים מידי שנה. מחקרים רבים שנערכו בנושא הזה כללו בין היתר ניתוח רמת הסיכון להיפצע מספורט על פי ענפי הספורט השונים. מסקנות המחקרים הללו אפשרו לפתח סולם המדרג את רמות הסיכון על פי סוג הספורט המועדף עליכם. 

בראש הסולם עומד משחק הרוגבי, ספורט שאינו שכיח בארץ, עם ממוצע של 30 פציעות בכול שעת משחק. כדור סל וסקווש גורמים ל1.4 פציעות בכול מאה שעות משחק בעוד שריצה ופעילות אירובית אינטנסיבית תגרום ל 1.1 פציעות לכול מאה שעות פעילות. הסיכון להיפצע במהלך כול 1000 שעות של פעילות בענפי ספורט הבאים כולל: סקי: 8 פציעות קשות, במכשיר חתירה: 6 פציעות קשות, ריצה על מסוע: 6 פציעות קשות, טניס: 5 פציעות קשות, אימון כוח: 4 פציעות קשות, הליכה 2 פציעות קשות.

להלן פירוט מספר הפציעות שנגרמו במהלך שנת 2006 מפעילות בענפי הספורט השונים, שהפיצו גורמים רשמיים בארצות הברית משקפת פציעות קשות שטופלו במוסדות רפואיים בלבד:

 •  כדור סל - מספר פציעות כולל 529,837 שכללו: ידיים עם חתכים, נקיעות חמורות של הקרסוליים והברכיים, רגליים שבורות, פציעות עיניים ומצח.
 •  אופניים - מספר פציעות כולל 490,434 שכללו: רגליים לכודות, פציעות ראש מנפילה והחלקה בעת נשיאת האופניים, התנגשות עם מכוניות.
 •  תרגילי כושר ומסוע - מספר פציעות כולל 269,249 שכללו: נקיעות חמורות של הקרסוליים, סנטרים חתוכים, פגיעות ראש מנפילה לאחור.
 •  כדור רגל - מספר פציעות כולל 186,544 שכללו: נקיעות חמורות של הקרסוליים והברכיים, ידיים שבורות.
 • פציעות שחייה - מספר פציעות כולל 164,607 שכללו: פציעות ראש מחבטת הראש בקרקעית הבריכה ופגיעות רגליים מהחלקה.
 • סקי וסנובורד - מספר פציעות כולל 96,119 שכללו: פציעות ראש מנפילות, חתכים ברגליים ובפנים, נקעים חמורים לברכיים ולכתפיים.

לרוצים לעסוק בספורט גם בזקנתם, גבוה, מהר וחזק יותר זה איוולת!

ספורט ופציעות

פציעות בקרב ילדים גיל 5-14

2.38 מיליון פציעות ספורט בשנה (שנים 1997-1999) כולל:

 •  אופניים - 332,000 פציעות 

 •  כדורסל - 261,000 פציעות 

 •  הכדורגל - 243,000 פציעות 

 •  מגרשי משחקים - 219,000 פציעות 

 •  משחקים אחרים 185,000 פציעות

פציעות בקרב בוגרים גיל מעל 25

2.29 מיליון פציעות ספורט בשנה (שנים 1997-1999) כולל:

 •  התעמלות - 370,000 פציעות

 •  כדורסל - 276,000 פציעות

 •  אופניים - 231,000 פציעות

 •  מגרשי משחקים - 219,000 פציעות

 •  משחקים אחרים (גולף, הוקי, טיפוסי הרים, בייסבול ועוד) 575,000 פציעות

פציעות ספורט

פציעות ספורט מילות סיכום

המטרה של כול ספורטאי פצוע היא לחזור לפעילות כמה שיותר מהר. עם זאת יש לזכור שהרעיון שפציעת ספורט יכולה להחלים על ספת הטיפולים אצל הכירופרקט הוא שגוי. במקביל לטיפולים חייב המטופל לעבור תהליך שיקומי אקטיבי על פי תכנית מותאמת במטרה להחזיר אותו לאורח חיים פעיל ולהוריד את הסיכון להישנות הבעיה. הפעילות הגופנית מהווה כלי חשוב בהשגת המטרה. פעילות גופנית מותאמת אישית עבור כול מטופל ועבור כול פציעה היא מרכיב קריטי בריפוי. התוכנית צריכה לכלול מגוון תרגילי כוח, גמישות, שיווי משקל ועוד שמטרתם שיקום מלא של היכולות שלכם ושל תבנית התנועה שלכם. אופן הביצוע יכלול אימונים בחדר כושר ותרגילים לעבודה בבית. 

"הבריאות תלויה בזהירות
יותר מאשר ברופאים"
זאק בנין בוסואה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)