Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נעלי ריצה מומלצות תצמצמנה את הסיכון האדיר שקיים להיפצע מריצה. ריצה הוא ספורט בריא אך בעל סיכויי פגיעה גבוהים במיוחד. במהלך הריצה הגפיים התחתונות נושאות בעיקר העומס ובהן מתרחשים גם רוב הנזקים. נעלי ריצה לא מתאימות מעלות את הסיכון.

על פי מחקרים רבים ריצה טומנת בחובה מלבד יתרונות ברורים גם סיכוני פציעה מוגברים. כאבי רגליים, כאבי ברכיים, כאבים בכף הרגל, כאבי גב ועוד הן רק חלק מפציעות הספורט הללו. חוקרים רבים סבורים שנעליים טובות ומותאמות עשויות למנוע לפחות חלק מהפציעות הללו. מאידך ישנם חוקרים אחרים שטוענים שעדיף לרוץ יחף או עם נעליים מינימאליות. נעלי ריצה לטענתם מנוונים את היכולת הטבעית של כפות הרגליים, משנים את האופן שבו אנחנו רצים ובכך גורמים למעשה לריבוי הפציעות. מה נכון? 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נעלי ריצה מומלצות - רקע

נעלי ריצה מינימאליות של נייקנעליים טובות עשויות כאמור למנוע פציעות ולשפר את יעילות הריצה. איך יודעים מהי נעל טובה? וחשוב יותר, מהי נעל טובה עבורכם? יצרניות נעלי הריצה משקיעות סכומי עתק במחקר וייצור של דגמים חדשים אלא שההיצע והמגוון האדיר רק מבלבלים אותנו. הרבה פעמים אנו בוחרים את נעלי הריצה שלנו על סמך המלצות של חבר, מוכר בחנות או גרוע יותר על סמך המראה המהוקצע של הנעל וזה לא מספיק! 

לפני שאתם קונים לעצמכם זוג נעלי ריצה צבעוניות וסקסיות עצרו רגע וחשבו האם אתם יודעים איזה נעל הכי מתאימה לכם? האם אתם בכלל יודעים איך לבחור את נעלי הריצה שלכם? יתכן אמנם, שאיש מכירות מעודכן יכול להמליץ לכם על זוג נעליים, אלא שלדעתי עדיף לא לסמוך לחלוטין על איש מכירות ששיקוליו עלולים להיות נגועים באינטרסים מסחריים. קראו את המאמר הבא והחליטו בעצמכם!

מבנה

נעלי ריצה נעשו מורכבים יותר בשנים האחרונות אך עדין מכילים מספר רכיבים בסיסיים:

סוליה חיצונית

תחתית הנעל לרוב, עשויה מהרכב כזה או אחר של גומי אשר מגדירים את חוזקה ועמידותה של הסוליה. שכבה זו מספקת את ההגנה והחריצים המצויים על פניה מספקים את יכולת האחיזה של הנעל.

סוליה מרכזית

שכבה חשובה זו בנעלי ריצה עשויה לרוב מאתילן ויניל אצטט (Ethylene Vinyl Acetate) או מפוליאוריטן (Polyurethane) או משילוב של השניים. חומרים עמידים וקלי משקל אלו מתפקדים כבולמי זעזועים ומספקים את הרכות, הגמישות והיציבות הנדרשים מנעלי ריצה.

נעלי ריצה מינימאליות של מרללעיתים מכניסים יצרני הנעליים סוליה אמצעית שהיא בעלת שתי דרגות קושי. החלק הקשה מצוי בצד הפנימי של הנעל באזור הקשת על מנת להעניק תמיכה איתנה יותר לקשת ולמנוע פרונציה (סיבוב פנימה) של כף הרגל ובכך שולטים בכמות התנועה של כף הרגל. רוב הטכנולוגיות של חברות הנעליים מושקעות בסוליה הזו. כאן מוכנסים אוויר, ג'ל ותרכובות גומי חדשניות.

סוליה פנימית

מדרס פנימי או החלק שבו מונח כף הרגל- עשוי לרוב מחומר ספוגי רך עם או בלי תוספת תמיכה עבור קשת כף הרגל.

בית העקב (Heel counter)

עשוי מחומר קשיח אשר נתפר לתוך הנעל ומקנה יציבות ושולט בתנועה של החלק האחורי של כף הרגל.

מעטפת הנעל (Upper)

החלק החיצוני של הנעל העוטף את כף הרגל. לרוב עשוי מעור או חומרים נושמים אחרים שמטרתם נדיפה של החום. לשון הנעל מרופדת קלות כדי למנוע לחץ יתר של השרוכים. ריפוד נוסף וחיתוך של הנעל בחלקה האחורי נועדו למנוע חיכוך של הנעל בגיד האכילס.

כיצד נבחר נעלי ריצה?

לעיתים קרובות מבקשים אותי מטופלי להמליץ להם על נעלי הריצה הטובות ביותר. לאכזבתם תשובתי היא שאין כזה דבר! איכותן של נעלי ריצה הן עניין אינדיבידואלי. נעלי ריצה מסוימות יכולות להיות מעולות עבור אתלט אחד וגרועות עבור חברו. על פי תפיסה אחת, נעליים טובות צריכות לבלום את הזעזועים הנובעים מריצה (גורמים משפיעים: משקל גוף, טכניקת ריצה), לשלוט בכמות התנועה (Control motion) של כף הרגל (גורמים משפיעים: קשת גבוהה, קשת נמוכה, כף רגל שטוחה) ולהיות גמישות ועמידות. על פי תפיסה אחרת נועזת יותר כף הרגל התפתחה במיליוני שנות אבולוציה למטרה זו של אחיזה, ייצוב ובלימת זעוזעים ועל כן הנעל צריכה להיות מינימאלית ולא להפריע לעבודת כף הרגל.  

בגלל המורכבות של מבנה כף הרגל והביומכניקה הייחודית שלה רצוי שהנעל תתאים לכף הרגל שלכם באופן מיטבי. האתגר להתאים את מירב התכונות האפשריות של הנעל אל המבנה והביומכניקה הייחודית של כף הרגל מתחיל מלימוד מבנה וסוג כף הרגל שלכם.

ענו לעצמכם על השאלות הבאות:

ענו לעצמכם על השאלות הבאות. המידע שתאספו יחד עם הלימוד של מבחר סוגי נעלי הריצה הקיימים יעזרו לכם להתאים עבור עצמכם את נעלי הריצה הנכונות ביותר.

1. סוג ריצה: לאיזה סוג ריצה דרושות הנעליים? ספרינטים או ריצות ארוכות? אימונים רגילים או תחרויות?

2. משטח ריצה: האם אתם רצים על הליכון?, כביש?, מדרכה?, ריצות שטח?, שבילי כורכר?

3. אורך ריצה: מה הממוצע של מספר הקילומטרים שאתם מתכוונים לרוץ כול שבוע? עד 10 קילומטרים? עד 20 קילומטרים? יותר מ20 קילומטרים?

4. מבנה אנטומי ומשקל: האם אתם סובלים ממשקל יתר? האם אתם סובלים מבעיות בכף הרגל? האם יש לכם דפורמציות בכפות הרגליים? האם אתם סובלים מברכי O או ברכי X?

5. מבנה כף רגל: מהו סוג כף הרגל שלכם כף הרגל שלכם? האם אתם סובלים מכף רגל שטוחה או מכף רגל גבוהה?

6. טכניקה וסגנון ריצה: האם במהלך ריצה אתם נוחתים על העקב או או כף הרגל?

מה סוג כף הרגל שלכם?

כף רגל שטוחהנתון זה הוא אולי הנתון החשוב ביותר לצורך התאמת נעלי ריצה. בריצה אנו נוחתים (לא על העקב!) על החלק המרכזי של כף הרגל, מעט על צידה החיצוני (supination) ומיד מגלגלים את כף הרגל פנימה (Pronation). אם יש לנו כפות רגליים שטוחות או בעלות קשת מוגבלת הנטייה שלנו תהיה גלגול יתר של הקרסול פנימה (Over pronator). אם יש לנו כפות רגליים עם קשתות גבוהות הנטייה שלנו תהיה לגלגל באופן מוגזם את כפות הרגליים החוצה (Over supination). גלגול של כף הרגל פנימה או החוצה במידה מוגזמת גורמת לעומסים מוגברים וניסיונות פיצוי של מפרקים ושרירים אחרים. התוצאה היא נזקים פציעות ודלקות כולל כאבים בכף הרגל, דלקת עצב ע"ש מורטון בכף הרגל, או כאבים במפשעה. האם בעת הריצה אתם מגלגלים את הקרסול החוצה או פנימה?

אבחון עצמי של סוג כף הרגל שלכם:

מבחן העמידה

עמידה ברגליים יחפות על הרצפה. אם הקשת נעלמת או כמעט נעלמת יש לכם כפות רגליים שטוחות. אם הקשת נותרת גבוהה או אפילו כמעט גבוהה, ללא שינוי או עם שינוי קל בלבד ביחס לעומק שלה בעודכם יושבים אזי מדובר בקשת גבוהה.

מבחן טביעת כף רגל (Foot print)

הרטיבו קלות את כפות הרגליים היחפות שלכם ועמדו מספר שניות על נייר חלק שהנחתם על הרצפה. כעת התבוננו בצללים שיצרה כף הרגל שלכם על הדף. אם קשת כף הרגל שלכם נורמאלית על דף הנייר יופיעו הצללית של אזור העקב ושל החלק הקדמי של כף הרגל והאצבעות בעוד שרק הצללית של המחצית החיצונית של מרכז כף הרגל או אזור הקשת יופיע. 

אם אתם בעלי קשת כף רגל גבוהה הצללית שאתם תראו על דף הנייר תהיה דומה לזו של כף הרגל הנורמאלית מלבד החלק המרכזי של כף הרגל שיופיע כקו חיצוני דק. בעלי קשת כף רגל שטוחה יוכלו לראות את הצללית של כול כף רגלם מרוחה על הדף.

מבחן הנעליים הישנות

נעליים ישנות שלכם עשויות לעזור לכם או למוכר המקצועי לראות עם קיימת נטייה מובנית לשחיקה ולהתחשב בכך בעת בחירת הנעל. הניחו את הנעליים על שולחן לפניכם והתבוננו בהן. נטייה של הנעל פנימה עשויה להעיד על כך שאתם מגלגלי יתר של הקרסול פנימה (Over pronator) בעוד שנטייה של הנעליים החוצה תעיד שאתם מגלגלי יתר של הקרסול החוצה (Over supinator).

כף רגל עם קשת שטוחה

גלגול מוגזם פנימה (Over pronator) של הקרסול הוא הגורם השכיח ביותר לכאבי כף רגל שטוחה ולפציעות מריצה. תופעה זו מתרחשת לרוב בקרב רצים בעלי כף רגל שטוחה, גמישה ולא יציבה. נעל בעלת יכולת להגביל את התנועה (Motion control) ולייצב (Stability) את כף הרגל תמנע את הנזקים הצפויים. הדרך לבצע את זה היא להוסיף תמיכה מוגברת לקשת כף הרגל להוסיף בית עקב (Heel counter) יציב וסוליה מעט רחבה יותר. אלה ימנעו מהעקב ומכף הרגל את הגלגול פנימה. יתכן ויהיה צורך לעשות שימוש במדרס מותאם אישית שיוכן מחומר רך ויוכנס לתוך הנעל במקום המדרס הסטנדרטי. 

סיכום: בעלי כפות רגליים שטוחות, מה לבקש בחנות? אם כפות הרגליים שלכם שטוחות ואתם נוטים לגלגל את כף הרגל שלכם באופן מוגזם פנימה (Over pronator) חפשו נעליים שעליהם מצוין שהן מצוידות ומתוכננות לשלוט בתנועה (Motion control) ולהגברת היציבות (Stability). יתכן ומלבד תכונות אלו רצים עם כפות רגליים שטוחות יהיו זקוקים גם למדרס שתוכנן עבורם שאותו יכניסו לנעל במקום המדרס הסטנדרטי שנקנה עם הנעל. יש לציין שקיימת גישה חדשה שטוענת שהסיבה להתפתחות כפות רגליים שטוחות היא שימוש אינטנסיבי בנעלי ריצה שמנוונות את כפות הרגליים וגורמות לכפות רגליים שטוחות

כף רגל עם קשת גבוהה

ריצה תוך גלגול מוגזם החוצה (Over supination) או פחות מידי גלגול פנימה (Under pronate) של הקרסול מאפיין כפות רגליים עם קשת גבוהה קשיחה. לסוג זה של כפות רגליים יכולת ספיגת זעזועים מוגבלת וצורך בנעליים עם ספוגיות גדולה (Ethylene vinyl acetate). נעל בעלת רכות מוגברת תספוג את הזעזועים הנובעים מהריצה ותמנע פציעות. הדרך לבצע את זה היא להוסיף תמיכה גבוהה ורכה יחסית לקשת כף הרגל ולהוסיף בית עקב (Heel counter) גמיש יותר וסוליה צרה מעט יותר. אלה יאפשרו את בלימת הזעזועים ויעודדו את החופש היחסי של העקב וכף הרגל. יתכן ויהיה צורך לעשות שימוש במדרס מותאם אישית שיוכן מחומר רך ויוכנס לתוך הנעל במקום המדרס הסטנדרטי. 

סיכום: בעלי כפות רגליים עם קשתות גבוהות, מה לבקש בחנות? אם קשתות כפות הרגליים שלכם גבוהות ואתם נוטים לגלגל את כף הרגל שלכם באופן מוגזם החוצה (Over supination) או מגלגלים את הקרסול מעט מידי פנימה(Under pronate) חפשו נעליים שעליהם מצוין שהן גמישות ובעלות סוליה מרכזית רכה במיוחד אשר מתוכננת לבלימת זעזועים מוגברת. יתכן ומלבד תכונות אלו רצים עם כפות רגליים שטוחות יהיו זקוקים גם למדרס שתוכנן עבורם שאותו יכניסו לנעל במקום המדרס הסטנדרטי שנקנה עם הנעל. 

יש לזכור שכף הרגל של רוב הרצים מצויה היכן שהוא בין שני הקטבים הללו וכמות הגלגול פנימה (Pronation) או החוצה (Supination) היא זו שתקבע מהו הסוג של כפות הרגליים שלכם. האם יש לכם כף רגל ניטראלית ועל כן אתם זקוקים לנעליים עם תמיכה קלה ושליטת תנועה מועטה או שיש לך כף רגל בעלת נטייה לגלגול פנימי או חיצוני והאם נטייה זו לגלגל את כף הרגל היא חזקה, בינונית או קלה ועל כן זקוק לנעליים בהתאם.

נוחות חשובה

לאחר שלמדנו את המאפיינים של כף הרגל שלנו ננסה למדוד מספר זוגות נעליים מתאימות של מספר יצרנים. מפאת התרחבות כף הרגל במהלך הריצה זכור בעת הקנייה של נעלי ריצה להשאיר רווח של אגודל בין הקצה של האצבע וקצה הנעל. הנעל צריכה לעטוף את כף הרגל באופן שאינו הדוק אך גם לא רחב מידי. אל תסתמך על כך שעם הזמן הנעל תשתפר. נעל טובה צריכה להיות נוחה לריצה ביום שקנית אותה.

מתי להחליף נעלי ריצה ?

נעלי ריצה מינימאליות של ניו-בלאנסהסוליה המרכזית המעניקה את התמיכה והשליטה בכמות התנועה של כף הרגל מתבלה לרוב מהר יותר מהחלק החיצוני של הנעל ומאבדת את יכולתה לתפקד. על כן על תתרשמו ממצבו החיצוני הנוצץ של הנעל. חפשו סימנים של קריסת הסוליה בחלקים של עומס גבוה וכן את יכולת של הנעל לעמוד בכוחות פיתול. אז מתי בערך להחליף את נעלי הריצה? התשובה אינה חד משמעית. 

ישנם חוקרים המדברים על כול 1000 קילומטרים ואחרים שמדברים על 500 קילומטרים. לדעתי, אם אתה בעל משקל גבוה ובעל טכניקת ריצה כבדה סביר שתצטרך להחליף את הנעליים שלך כבר לאחר 500 קילומטרים בעוד שאם אתה בעל משקל סביר ובעל טכניקת ריצה רכה תוכל למשוך גם כפול מהמרחק המצוין ולהגיע גם ל1000 קילומטרים.

נעלי ריצה. סיווג

על פי התפיסה המקובלת ישנם שלושה סוגים בסיסיים של נעלי ריצה שניתן להתאימן לשלושת הסוגים הבסיסיים של כפות רגליים כפות רגלים עם קשת נפולה, כפות רגליים עם קשת נורמאלית וכפות רגליים עם קשת גבוהה.

נעליים עם תנועה נשלטת לכפות רגליים עם קשת נפולה.

נעליים אלו תוכננו עבור רצים בעלי כפות רגליים גמישות עם קשתות נמוכות או שטוחות לחלוטין אשר נוטים לגלגל את הקרסול באופן מוגזם פנימה (Over pronators). נעל בעלת שליטה על תנועת כף הרגל (Motion control) תהיה בעלת סוליה רחבה יותר ותמיכה מוגבהת ונוקשה יותר באזור הקשת וכן בית עקב (Heel counter) קשיח. כול אלו ימנעו רוטציית יתר של כף הרגל.

נעלים יציבות לכפות רגליים עם קשת תקינה מעט נפולה.

נעליים אלו תוכננו עבור אנשים עם קשת תקינה או מעט נפולה אשר מגלגלים את הקרסול פנימה במידה נורמאלית (Normal pronator) . נעליים יציבות (Stability) מצוידות במבנה תומך ובבית עקב והינן נוקשות ועם ספוגיות מופחתת לבלימת זעזועים.

נעליים מרוככות לכפות רגליים עם קשת גבוהה.

נעליים מרוככות (Cushioned running shoes) תוכננו עבור רצים בעלי כפות רגליים קשיחות עם קשתות גבוהות אשר נוטים לגלגל את הקרסול באופן מוגזם החוצה (Over supinator) או שאינם מגלגלים את הקרסול מספיק פנימה (Under pronation) . לסוג זה של כפות רגליים יכולת מוגבלת לספיגת הזעזועים מהריצה ועל כן כורך בנעליים עם ספוגיות גדולה במיוחד. 

נעל גמישה בעלת רכות מוגברת תספוג את הזעזועים הנובעים מהריצה ותמנע פציעות ותעודד גלגול גדול יותר של הקרסול פנימה. הדרך לבצע את זה היא להוסיף תמיכה גבוהה ורכה יחסית לקשת כף הרגל ולהוסיף בית עקב (Heel counter) גמיש יותר. שני אלה יאפשרו את בלימת הזעזועים ואת החופש היחסי של כף הרגל. כפות הרגלים של רוב הרצים אינם נופלים באופן חד ומלא לאחד הסוגים המצוינים כאן. ישנם הרבה ווריאציות של כפות רגליים ועל כן קיימת מידה גדולה של אינדיבידואליות בהתאמת נעלי ריצה.

סוגי נעלי ריצה נוספים

ישנם סוגים נוספים של נעלי ריצה מיוחדות ואלה כוללים נעלי ריצה לשטח (Trail) שהן נעליים קשיחות ועמידות יותר, נעליי מרוץ (Race) שהן נעליים קלות עם תמיכה מועטה לכפות הרגליים ועוד.

ואולי עדיף לרוץ יחף?

נעלי ריצה מינימאליות של ויברםבשנים האחרונות החלו גורמים שונים, מהאקדמיה ומהשטח, לדחוף לכוון של ריצה עם רגליים יחפות או לכול הפחות ריצה עם נעליים מינימאליות. עיקר הטענות של גורמים אלו הן כנגד יצרני הנעליים. נעלי ריצה משוכללות גורמות לטענתם יותר נזק מתועלת בכך שהן מנוונות את היכולות הטבעיות של כפות הרגליים ומשנות את טכניקת הריצה לאופן שמנוגד ליכולת הביו מכנית הטבעית של כף הרגל. את הטענות הללו הם מבססים בין היתר על תצפיות שנערכו על רצים בעולם ה"לא מפותח" שרצים לפעמים מאות קילומטרים בלי הפסקה, בלי פציעות ועם סגנון ריצה שונה. 

נעלי ריצה משוכללות מעודדות את הרץ לנחות על העקב ולגלגל את כף הרגל לפנים בעוד שריצה יחפה גורמת לנחיתה טבעית על כרית כף הרגל. שוני זה בטכניקת הריצה מפחית באופן דרסטי את העומסים על הרגליים ועימם גם מפחית את הסיכוי להפצע. לכול מי שרוצה להתחיל לרוץ יחף מומלץ לבצע את המעבר באופן הדרגתי על מנת לאפשר את התפתחות השרירים היעודית בכפות הרגליים ועיבוי העור. להתחיל בהליכה יחפה ובאופן הדרגתי לשלב ריצה. 

המשך לקרוא אודות תסמונות כאב נוספות כגון דלקת בגיד אכילס שבכף הרגל או על קרע בשריר התאומים שעלולות להתפתח בעקבות ריצה עם נעליים שאינם מתאימות. מדובר ברשימה חלקית בלבד שכן נעלי ריצה לא מתאימות עלולות לגרום למגוון רחב הרבה יותר של בעיות עצב שריר ושלד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ריצה על הליכון

ריצה על הליכון היא פתרון נהדר לימים גשומים ובשימוש נכון ומפוקח גם לצורך שיקום פציעות במערכת שריר ושלד. אבל לא הכול וורוד. חוסר הגיוון במשטח הריצה אינו מאפשר לשמר תכונות ויכולות גופניות חשובות. ריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ? היכן ש סיכוי גבוה יותר לפציעות?

ריצה על הליכון
התעמלות בונה עצם

התעמלות בונה עצם עשויה למנוע את דלדולה. לצפיפות העצם חשיבות רבה וצריכה מוגברת של סידן ומינרלים אחרים אינה מספיקה לבנייתה. למניעת מחלת דלדול העצמות צריך לשלב פעילות גופנית כדי להמריץ את תהליכי בניית העצם והגברת צפיפות העצם. 

התעמלות בונה עצם
בדיקה לפני פעילות גופנית

בדיקה לפני פעילות גופנית נדרשת כדי לוודא שהכול בסדר אצלכם ואתם לא נמצאים בסיכון בריאותי. ספורט עשוי אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, מדובר בתחום בעל סיכון לפציעות ואפילו למוות. בדיקה לפני תחילת עונת האימנים עשויה להועיל.

בדיקה לפני פעילות גופנית
שריפת שומן יעילה יותר

שריפת שומן יעילה יותר זה עניין פשוט כאשר יודעים איך. ספורט שמטרתו הפחתת משקל מינימאלית אינו דומה לספורט שממטרתו שריפת שומנים והצרת היקפים. פעילות מהסוג הזה חייבת להיות אינטנסיבית יותר בעצימות של מעל 75% מדופק המטרה.

שריפת שומן יעילה יותר
לך למען הלב

לך למען הלב! מה הסוג הנכון של פעילות גופנית עבור חולה שהנו בעל משקל יתר וצריך לעבור תהליך של שיקום הלב? ממחקר חדש מתברר שהקפדה על הליכה יומית ארוכה ובקצב רגיל עשויה לעזור בהפחתת משקל ובשיקום הלב יותר מאשר הליכות מהירות וקצרות.

הליכה לשיקום הלב
רופאים עודדו עיסוק בספורט

רופאים עודדו עיסוק בספורט! לפעילות גופנית יתרונות רבים כולל בין היתר הפחתת הכאבים בצוואר או הכאבים בגב התחתון. מחקר חדש מגלה שבעלי המקצועות הרפואיים שהיו אמורים להדריך, לכוון, לעודד ואף ללחוץ על ביצוע פעילות גופנית אינם עושים זאת מספיק.

רופאים עודדו עיסוק בספורט
ריצה משפרת גם את הראייה

ריצה משפרת גם את הראייה! לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה.

ריצה משפרת גם את הראייה
ספורט ורק אחר כך טלוויזיה

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה! הורים צריכים להציב גבולות לילדים כדי למנוע שהייה ממושכת מידי מול הטלוויזיה, חוסר פעילות גופנית והשמנה. משקל יתר והשמנה מהווים מגיפה בעולם המערבי. אחת הסיבות לכך היא אורח החיים היושבני הנובע בין היתר מצפייה ממושכת בטלוויזיה. 

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה
שרירים בגוף האדם

שרירים בגוף האדם הם מבנים מורכבים, אמינים ובעלי יכולת התחדשות וריפוי עצמי. אחד המאפיינים המרכזיים שלהם היא היכולת המדהימה להפוך אנרגיה לתנועה. שרירי השלד נתונים לשליטתנו בעוד שהשרירים החלקים ושרירי הלב מנוהלים באופן אוטונומי. 

שרירים בגוף האדם
דיכאון, פעילות גופנית כטיפול

דיכאון? פעילות גופנית כטיפול היא אסטרטגיה נכונה! דיכאון היא הפרעת מצב הרוח הנפוצה ביותר בעולם המערבי. מדובר בהפרעה שמשבשת את איכות החיים והיכולת התפקודית של מאות אלפי בני אדם בישראל. פעילות גופנית יעילה לשיפור תסמיני המחלה.

דיכאון, פעילות גופנית כטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)