Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בדיקה לפני פעילות גופנית נדרשת כדי לוודא שהכול בסדר אצלכם ואתם לא נמצאים בסיכון בריאותי. ספורט עשוי אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, מדובר בתחום בעל סיכון לפציעות ואפילו למוות. בדיקה לפני תחילת עונת האימנים עשויה להועיל.

פעילות גופנית נכונה נושאת בקרבה יתרונות לרוב. מעבר לכך שהיא מאריכה את חיינו משפרת את איכותם היא מונעת ההשמנה על כול סיכוניה, משפרת את תגובת הרקמות לאינסולין, מורידה לחץ דם, מורידה את השומנים בדם והסיכונים הנלווים לכך, מפחיתה את הסיכון לחלות בסוגי סרטן מסוימים ומחזקת את העצמות וגם מצמצמת הסיכון להתפתחות פציעות ספורט. בקיצור לבדיקה כזאת יש פוטנציאל להאריך ולשפר את איכות חיינו. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בדיקה לפני פעילות גופנית - רקע

בגלל יתרונותיה הרבים השבחים של הפעילות הגופנית נישאים בפי כול וההמלצות נשמעות מכול עבר: מחברינו, משכנינו, מילדינו מהרופאים שלנו וגם ממשרדי הממשלה השונים. אך לצער כולם ספורט נושא גם סיכונים. לצערנו בכול הנוגע לפעילות גופנית לא הכול ורוד. פעילות גופנית עלולה לגרום או להחמיר בעיות רפואיות שונות ולפגוע באיכות חיינו באופן בלתי הפיך. במקרים נדירים עלולה פעילות גופנית לגרום אף למוות. הפופולאריות הגואה של הספורט והספורטאים והזמן הפנוי שעומד היום לרשותם של רבים מעודדים יותר ויותר אנשים להיתעמל. 

תופעה זו גורמת שמספר פציעות הספורט בעולם הינו אדיר וגרוע מכך מספר זה מצוי בעליה. האם אנשים אלו קבלו הדרכה מתאימה לגבי סוג הספורט שבו החליטו לעסוק? לרוב לא! האם אנשים אלו נבדקו למידת כשירותם הגופנית טרם החלו בפעילות גופנית? לרוב לא!

הגורמים לפציעות ספורט

הגורמים לפציעות ספורט הינם רבים ומגוונים. על חלק מהגורמים אין לנו שליטה (גיל, שינויים גנטיים ופציעות קודמות), ועל חלקם האחר ניתן לשלוט ולהקטין את הנזק (התאמת הציוד, סוג משטח המשחק, טכניקת משחק לקויה, חוסר חימום לפני הפעילות, כושר גופני ירוד, פעילות לא הדרגתית ומתח נפשי הפוגם ביכולתנו). 

בעוד שהגפים שלנו מעבירות כוח ותנועה למרחק הן גם יוצרות עומס החוזר ומתגבר על מערכות העצב, השריר והשלד. אצנים גומעים מרחקים גדולים כל שבוע ושחיינים מתאמנים שעות כל יום. החשיבות של הביו מכאניקה תקינה היא קריטית לבריאותם ולביצועיהם. אפשרי מצב שבו ספורטאי סובל מבעיה ביו מכאנית באחד המפרקים מבלי שיהיה מודע לכך. במקרה כזה עם תוספת מאמץ חריגה הוא מגביר את סיכוייו להיפצע, ובנוסף גם ביצועיו כספורטאי אינם מיטביים. 

בדיקה מקדימה לפני התחלת פעילות גופנית

בדיקה מקדימההמעבר מבילוי החיים שלנו מישיבה מול המחשב בעבודה והישיבה מול הטלוויזיה בבית לפעילות גופנית עלולה להיות מסוכנת. יש לזכור שגם אם אתם נחושים להפוך את עצמכם לספורטאים לגוף שלכם נדרש זמן הסתגלות. בתקופת ההסתגלות הגוף על חלקיו השונים בונה את עצמו ומתאים את עצמו לדרישות החדשות שמוצבות בפניו.

התייעצות עם מומחים בתחום כולל כירופרקטורים המתמחים בפציעות ספורט, רופאי ספורט ומדריכי כושר יאפשרו לכם לברר מה אתם רוצים להשיג ומה אתם צריכים ויכולים להשיג. התאמה זאת של הרצון למציאות תתרחש תוך מענה על מספר שאלות: מה המטרות שלכם, הורדת משקל, הרצון להיראות טוב, הורדת הסיכון למחלות או עצם ההשתתפות בריצת מרתון? מה המצב הבריאותי הנוכחי שלכם, האם הכול תקין? האם אתם מוכנים לבצע את המעבר מבטטת כורסא לאימוני כושר סדרתיים? האם אתם מתאמנים כרגע? האם התאמנתם בעבר? האם תכנית האימונים שלכם מציאותית ומתאימה למצבכם הגופני הנוכחי?

בדיקה של רופא

בדיקה רפואית מומלצת בכול מקרה שבו לא התאמנתם מעל שלושה חודשים וכמובן עם אתם סובלים מבעיות בריאותיות או יש לכם היסטוריה משפחתית בעיות לב. ראוי שגם אנשים שמעשנים או עישנו ובעיקר אם הגיל שלהם הוא יותר מ40 יבדקו. גם נשים בהריון שרוצות להתחיל להתאמן כדאי להתייעץ עם הרופא שלהן. במהלך הבדיקה יתעניין הרופא ברקע הבריאותי שלכם. האם אתם סובלים או סבלתם בעבר ממחלות לב (סבלתם או סובלים משינויים בקצב הלב ו/או מכאבים בחזה, בזרוע ובלסת בעת מאמץ גופני?), ריאות (האם אתם קצרי נשימה במצבים שונים?), סוכרת, מחלות כבד, מחלות כליה. האם אתם סובלים מדלקת פרקים כזו או אחרת (האם המפרקים כואבים ו /או מתנפחים במצבים שונים)?

הנחיות אפשריות של הרופא

מלבד מקרים קיצוניים של בריאות לקויה מאוד, ברוב המקרים, בעיות בריאותיות לא אמורות למנוע אתכם מלהתחיל בפעילות גופנית. יחד עם זאת יתכן ונדרש שיקול דעת לגבי מה לעשות ואיך לעשות. כך למשל מלבד הנחיות התרופתיות עדיף לחולי אסטמה להתחיל את הקריירה הספורטיבית שלהם עם אופניים או שחייה ולא עם ריצה או עם ריצה איטית. לחולי לב יומלץ על תרופות מתאימות ועל סרגל מאמצים זהיר וכיוצא בזה.

לחולי סוכרת יומלץ על השילוב הנדרש בין תזונה, תרופות ורמות המאמץ השונות של הפעילות הגופנית. גם ההנחיות לחולי פרקים תהיינה סביב סרגל מאמצים זהיר. פעילות מתונה עוזרת לחולי פרקים בעוד שפעילות מוגזמת תזיק לפרקים. גם אנשים שסובלים מהשמנה ורוצים להתחיל להתאמן חייבים זהירות כפולה ומכופלת בכול הנוגע לסרגל המאמצים וזאת בגלל היות ההשמנה גורם סיכון למחלות כגון דלקת פרקים ניוונית ואוטם שריר הלב ועוד.

בדיקה של כירופרקט המתמחה בפציעות ספורט

התקינות הביו מכאנית של הגוף היא אחד הגורמים העיקריים למניעת פציעות ספורט. התפתחות כאבי גב, שחיקות סחוסים ובעיות מפרקים אחרות בעקבות פעילות גופנית נגרמות בין היתר עקב ליקויים תפקודיים. כירופרקט המתמחה בפציעות ספורט יבדוק את תקינות המפרקים בגפיים ובעמוד השדרה, ימדוד את טווחי התנועה והיציבות של המפרקים הללו ויכוון לגבי סוג האימון הנכון ביותר כדי להשיג את המטרות שהצבתם תוך הפחתה של הסיכון להיפגע. יתכן והכירופרקט יציע לכם מספר תכניות ויפרט מהם היתרונות ומה הם החסרונות בכול אחת מהן.

הגישה הביו מכנית של מקצוע הכירופרקטיקה מועילים במניעת פציעות ספורט, בטיפול ובשיקום פציעות ספורט וכן בשיפור הביצועים הגופניים של אתלטים מכול רחבי העולם. מסיבה זו הכירופרקטורים נכללים בקבוצות ובנבחרות הלאומיות של חלק גדול ממדינות המערב כולל ארצות הברית, בריטניה, קנדה, ניו-זילנד ואוסטרליה. 
הכירופרקט המתמחה במניעת כאבי גב פציעות ספורט ובשיקום ינחה את הנבדק ו/או את מדריך הכושר לגבי תכנית האימונים הבטוחה והיעילה ביותר עבורם וכן לגבי האופן הנכון ליישומה. הכירופרקט יחד עם מדריך הכושר יתפרו את תכנית האמונים המתאימה לצרכים של הנבדק.

התייעצות עם מדריכי הכושר

מדריך הכושר יעריך את כושרו של הנבדק מבלי לגרום להתפתחות בעיות בריאותיות ומבלי להחמיר בעיות קיימות. לאחר מכן יחד עם הכירופרקט יתפור מדריך הכושר תכנית אימונים יעילה ומותאמת אישית ויפקח על הביצוע שלה. מדריך הכושר יבחן ויעדכן את הכירופרקט לגבי השלבים השונים בהתפתחות הכושר של המתאמן החדש.

המשך לקרוא אודות מהי כירופרקטיקה וכן אודות השיקום הכירופרקטי שנדרש לאחר הטיפול הראשוני בפציעות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נעלי ריצה מומלצות

נעלי ריצה מומלצות תצמצמנה את הסיכון האדיר שקיים להיפצע מריצה. ריצה הוא ספורט בריא אך בעל סיכויי פגיעה גבוהים במיוחד. במהלך הריצה הגפיים התחתונות נושאות בעיקר העומס ובהן מתרחשים גם רוב הנזקים. נעלי ריצה לא מתאימות מעלות את הסיכון.

נעלי ריצה מומלצות
ריצה על הליכון

ריצה על הליכון היא פתרון נהדר לימים גשומים ובשימוש נכון ומפוקח גם לצורך שיקום פציעות במערכת שריר ושלד. אבל לא הכול וורוד. חוסר הגיוון במשטח הריצה אינו מאפשר לשמר תכונות ויכולות גופניות חשובות. ריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ? היכן ש סיכוי גבוה יותר לפציעות?

ריצה על הליכון
התעמלות בונה עצם

התעמלות בונה עצם עשויה למנוע את דלדולה. לצפיפות העצם חשיבות רבה וצריכה מוגברת של סידן ומינרלים אחרים אינה מספיקה לבנייתה. למניעת מחלת דלדול העצמות צריך לשלב פעילות גופנית כדי להמריץ את תהליכי בניית העצם והגברת צפיפות העצם. 

התעמלות בונה עצם
שריפת שומן יעילה יותר

שריפת שומן יעילה יותר זה עניין פשוט כאשר יודעים איך. ספורט שמטרתו הפחתת משקל מינימאלית אינו דומה לספורט שממטרתו שריפת שומנים והצרת היקפים. פעילות מהסוג הזה חייבת להיות אינטנסיבית יותר בעצימות של מעל 75% מדופק המטרה.

שריפת שומן יעילה יותר
לך למען הלב

לך למען הלב! מה הסוג הנכון של פעילות גופנית עבור חולה שהנו בעל משקל יתר וצריך לעבור תהליך של שיקום הלב? ממחקר חדש מתברר שהקפדה על הליכה יומית ארוכה ובקצב רגיל עשויה לעזור בהפחתת משקל ובשיקום הלב יותר מאשר הליכות מהירות וקצרות.

הליכה לשיקום הלב
רופאים עודדו עיסוק בספורט

רופאים עודדו עיסוק בספורט! לפעילות גופנית יתרונות רבים כולל בין היתר הפחתת הכאבים בצוואר או הכאבים בגב התחתון. מחקר חדש מגלה שבעלי המקצועות הרפואיים שהיו אמורים להדריך, לכוון, לעודד ואף ללחוץ על ביצוע פעילות גופנית אינם עושים זאת מספיק.

רופאים עודדו עיסוק בספורט
ריצה משפרת גם את הראייה

ריצה משפרת גם את הראייה! לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה.

ריצה משפרת גם את הראייה
ספורט ורק אחר כך טלוויזיה

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה! הורים צריכים להציב גבולות לילדים כדי למנוע שהייה ממושכת מידי מול הטלוויזיה, חוסר פעילות גופנית והשמנה. משקל יתר והשמנה מהווים מגיפה בעולם המערבי. אחת הסיבות לכך היא אורח החיים היושבני הנובע בין היתר מצפייה ממושכת בטלוויזיה. 

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה
שרירים בגוף האדם

שרירים בגוף האדם הם מבנים מורכבים, אמינים ובעלי יכולת התחדשות וריפוי עצמי. אחד המאפיינים המרכזיים שלהם היא היכולת המדהימה להפוך אנרגיה לתנועה. שרירי השלד נתונים לשליטתנו בעוד שהשרירים החלקים ושרירי הלב מנוהלים באופן אוטונומי. 

שרירים בגוף האדם
דיכאון, פעילות גופנית כטיפול

דיכאון? פעילות גופנית כטיפול היא אסטרטגיה נכונה! דיכאון היא הפרעת מצב הרוח הנפוצה ביותר בעולם המערבי. מדובר בהפרעה שמשבשת את איכות החיים והיכולת התפקודית של מאות אלפי בני אדם בישראל. פעילות גופנית יעילה לשיפור תסמיני המחלה.

דיכאון, פעילות גופנית כטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)